Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pomoć (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 13:49 pet, 6. 11. 2009    Naslov: pomoć Citirajte i odgovorite

može mi netko samo postavit zadatke? pliiiiiz :)
napisala bi do kud sam došla,ali neznam ni početak.. :(
[b]1. Na slucajan nacin od 52 karte biramo 13 karata. Izracunajte vjerojatnost da u dobivenim kartama nece biti zastupljene sve cetiri vrste.[/b]
je li tu card(omega)= 52 povrh 13?
a koji je card(A)?
[b]2.Na slucajan nacin bacamo 6 simetricnih kocaka. Kolika je vjerojatnost da ce pasti 3 para istih brojeva?[/b]
isto neznam card(A)..
[b]3.Na peronu je vlak koji ima 15 vagona. Ako od 7 putnika svaki nasumce bira vagon, izracunajte vjerojatnost
a)da je u svakom vagonu najvise jedan putnik
b)da je u zadnjem vagonu tocno jedan putnik[/b].
može mi netko samo postavit zadatke? pliiiiiz Smile
napisala bi do kud sam došla,ali neznam ni početak.. Sad
1. Na slucajan nacin od 52 karte biramo 13 karata. Izracunajte vjerojatnost da u dobivenim kartama nece biti zastupljene sve cetiri vrste.
je li tu card(omega)= 52 povrh 13?
a koji je card(A)?
2.Na slucajan nacin bacamo 6 simetricnih kocaka. Kolika je vjerojatnost da ce pasti 3 para istih brojeva?
isto neznam card(A)..
3.Na peronu je vlak koji ima 15 vagona. Ako od 7 putnika svaki nasumce bira vagon, izracunajte vjerojatnost
a)da je u svakom vagonu najvise jedan putnik
b)da je u zadnjem vagonu tocno jedan putnik
.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bimar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (14:45:25)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0
Lokacija: arkadija

PostPostano: 18:53 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. da omega je 52 povrh 13..
a |A| je (4povrh1)*(39*13)....
na 4 načina biram boju koja neće biti zastupljena, a onda od preostalih 39 karata biram 13....


2. hmm..mislim da je (6 povrh 3)*(6 povrh 2) * (4 povrh 2) * ...
biram 3 broja i pozicije....2 pozicije na koje će pasti prvi....2 pozicije na koje će pasti drugi..
sad nisam siguran dal to treba množit s 3! još...jer kao važno koji će broj kad past...hmmm.... eto netko drugi??

3.a) |omega| = 15^7..zato što svaki putnik bira jedan od 15 vlakova....
a da svaki vagon primi različitog...pa prvi putnik bira na 15 načina..drugi na 14...treći na 13...
dakle (15*14*13*12*11*10*9)/(15^7)
b) omega ie isti
a u brojniku ti je (7 povrh 1) znači od 7 putnika biraš jednog koji će otić u zadnji vlak...pa a ostali mogu di oće dakle 14^6...
sve skupa je .. (7*14^6)/(15^7)




dakle pod b ne treba množit.... zato što je to jednako multiskupu u biti.....6!/(2!*2!*2!) što je ekvivalentno ovome što sam napisao....i na taj način si sve ispermutirala! nadam se da je jasno...
1. da omega je 52 povrh 13..
a |A| je (4povrh1)*(39*13)....
na 4 načina biram boju koja neće biti zastupljena, a onda od preostalih 39 karata biram 13....


2. hmm..mislim da je (6 povrh 3)*(6 povrh 2) * (4 povrh 2) * ...
biram 3 broja i pozicije....2 pozicije na koje će pasti prvi....2 pozicije na koje će pasti drugi..
sad nisam siguran dal to treba množit s 3! još...jer kao važno koji će broj kad past...hmmm.... eto netko drugi??

3.a) |omega| = 15^7..zato što svaki putnik bira jedan od 15 vlakova....
a da svaki vagon primi različitog...pa prvi putnik bira na 15 načina..drugi na 14...treći na 13...
dakle (15*14*13*12*11*10*9)/(15^7)
b) omega ie isti
a u brojniku ti je (7 povrh 1) znači od 7 putnika biraš jednog koji će otić u zadnji vlak...pa a ostali mogu di oće dakle 14^6...
sve skupa je .. (7*14^6)/(15^7)




dakle pod b ne treba množit.... zato što je to jednako multiskupu u biti.....6!/(2!*2!*2!) što je ekvivalentno ovome što sam napisao....i na taj način si sve ispermutirala! nadam se da je jasno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 19:06 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Nije dobro, jer (isti) slucaj kad imas svih trinaest pikova prebrojavas cak triput. Ja bih tu isao na FUI, ili mozda na komplement. Mozda se moze i jednostavnije.
(Pretpostavio sam da (39*13) znaci (39 povrh 13)

Ostalo mi se cini uredu.
1. Nije dobro, jer (isti) slucaj kad imas svih trinaest pikova prebrojavas cak triput. Ja bih tu isao na FUI, ili mozda na komplement. Mozda se moze i jednostavnije.
(Pretpostavio sam da (39*13) znaci (39 povrh 13)

Ostalo mi se cini uredu.



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 20:31 pet, 6. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bimar"]
2. hmm..mislim da je (6 povrh 3)*(6 povrh 2) * (4 povrh 2) * ...
biram 3 broja i pozicije....2 pozicije na koje će pasti prvi....2 pozicije na koje će pasti drugi..[/quote]

ovo mi baš nije jasno..
ovaj (6povrh3) je kod prvog para(?)ako sam dobro shvatila,ali ne razumijem ovo dalje..kako,zašto???? :D
bimar (napisa):

2. hmm..mislim da je (6 povrh 3)*(6 povrh 2) * (4 povrh 2) * ...
biram 3 broja i pozicije....2 pozicije na koje će pasti prvi....2 pozicije na koje će pasti drugi..


ovo mi baš nije jasno..
ovaj (6povrh3) je kod prvog para(?)ako sam dobro shvatila,ali ne razumijem ovo dalje..kako,zašto???? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bimar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (14:45:25)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0
Lokacija: arkadija

PostPostano: 16:21 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako ga prebrojavam 3put novi? ne kužim


anchi....pa prvo od 6 mogućih brojeva biram tri para koja će se pojavljivat....
pa od 6 bacanja biram 2 bacanja di će se jedan od ta tri broja koja sam odabarao pojaviti...
od preostalih 4 još 2...
pa od 2 još 2 na jedinstven način
kako ga prebrojavam 3put novi? ne kužim


anchi....pa prvo od 6 mogućih brojeva biram tri para koja će se pojavljivat....
pa od 6 bacanja biram 2 bacanja di će se jedan od ta tri broja koja sam odabarao pojaviti...
od preostalih 4 još 2...
pa od 2 još 2 na jedinstven način


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 17:00 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znaci ti odaberes jednu boju koje nece bit u tvom izboru, a onda iz ostatka izaberes 13 karata. Recimo da je izabrana boja srce. Onda si tu ukljucio sve izbore kad nemas niti jedno srce, specijalno, slucaj kad imas svih trinaest pikova. Ako izaberes tref, opet su tu svi izbori kad nemas niti jednog trefa, ali opet je slucaj kad je izabrano trinaest pikova tu ubrojen. Isto i sa karom. Jedino kad izaberes da nemas pikova, tu konfiguraciju od 13 pikova ne ubrajas. Dakle triput si ubrojio konfiguraciju sa 13 pikova. Lako sad vidis da si konfiguracije koje sadrze samo dvije boje ubrojio dvaput. Jasnije?
Znaci ti odaberes jednu boju koje nece bit u tvom izboru, a onda iz ostatka izaberes 13 karata. Recimo da je izabrana boja srce. Onda si tu ukljucio sve izbore kad nemas niti jedno srce, specijalno, slucaj kad imas svih trinaest pikova. Ako izaberes tref, opet su tu svi izbori kad nemas niti jednog trefa, ali opet je slucaj kad je izabrano trinaest pikova tu ubrojen. Isto i sa karom. Jedino kad izaberes da nemas pikova, tu konfiguraciju od 13 pikova ne ubrajas. Dakle triput si ubrojio konfiguraciju sa 13 pikova. Lako sad vidis da si konfiguracije koje sadrze samo dvije boje ubrojio dvaput. Jasnije?



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mrs. Bean
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 06. 2009. (22:03:56)
Postovi: (31)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 17:00 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je ovo rj. prvog zadatka sto je bimar napisao tocno. i meni tako ispada. a slaze se i s rjesenjima.
mislim da je ovo rj. prvog zadatka sto je bimar napisao tocno. i meni tako ispada. a slaze se i s rjesenjima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nameless
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2007. (13:59:36)
Postovi: (58)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:38 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

a što ne bi značilo 6 povrh 3 da odaberemo tri različita para.. a može se dogodit da budu dva para šestica i par četvorki.. pa mislim da je rješenje 6 povrh 2 puta 4 povrh dva puta 6 na treću, jer za svaki par odabiremo koji će se brojevi pojavit
a što ne bi značilo 6 povrh 3 da odaberemo tri različita para.. a može se dogodit da budu dva para šestica i par četvorki.. pa mislim da je rješenje 6 povrh 2 puta 4 povrh dva puta 6 na treću, jer za svaki par odabiremo koji će se brojevi pojavit



_________________
"ja sam samo tu da vreme brže proleti"...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 19:16 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap1.pdf (vidi zad.23.) ovaj zadatak smo riješili na vježbama, samo imam pitanje u vezi c) dijela. kada odabiremo 2 učenika, zašto je bitno kojeg smo odabrali prvog? tj.zašto je omega skup uređenih parova, pa je kardinalni broj od omege jednak 100*99? ja bih stavila card(omega)=100povrh2. zašto ne može tako?
http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap1.pdf (vidi zad.23.) ovaj zadatak smo riješili na vježbama, samo imam pitanje u vezi c) dijela. kada odabiremo 2 učenika, zašto je bitno kojeg smo odabrali prvog? tj.zašto je omega skup uređenih parova, pa je kardinalni broj od omege jednak 100*99? ja bih stavila card(omega)=100povrh2. zašto ne može tako?



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivek imudaš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2007. (18:41:02)
Postovi: (67)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 14 - 2

PostPostano: 19:23 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mrs. Bean"]mislim da je ovo rj. prvog zadatka sto je bimar napisao tocno. i meni tako ispada. a slaze se i s rjesenjima.[/quote]

novi je u pravu, bimar je koristio konačnu aditivnost vjerojatnosti na ne-disjunktnim skupovima(da budemo stručni :) )
rješenje ti ispadne ''točno'' zato što zaokružuješ jako male brojeve
recimo ako rješiš preko FUI vidjet ćeš da je prvi broj najveći(a taj je upravo bimarovo rješenje) dok su drugi ajmo reći neznatno mali pa se u oduzimanju i zbrajanju jedva osjete
Mrs. Bean (napisa):
mislim da je ovo rj. prvog zadatka sto je bimar napisao tocno. i meni tako ispada. a slaze se i s rjesenjima.


novi je u pravu, bimar je koristio konačnu aditivnost vjerojatnosti na ne-disjunktnim skupovima(da budemo stručni Smile )
rješenje ti ispadne ''točno'' zato što zaokružuješ jako male brojeve
recimo ako rješiš preko FUI vidjet ćeš da je prvi broj najveći(a taj je upravo bimarovo rješenje) dok su drugi ajmo reći neznatno mali pa se u oduzimanju i zbrajanju jedva osjete


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bimar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (14:45:25)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0
Lokacija: arkadija

PostPostano: 19:50 sub, 7. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="komaPMF"]http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap1.pdf (vidi zad.23.) ovaj zadatak smo riješili na vježbama, samo imam pitanje u vezi c) dijela. kada odabiremo 2 učenika, zašto je bitno kojeg smo odabrali prvog? tj.zašto je omega skup uređenih parova, pa je kardinalni broj od omege jednak 100*99? ja bih stavila card(omega)=100povrh2. zašto ne može tako?[/quote]



nisam baš do kraja pogledao zadatak....al mislim da možeš...al onda moraš neuređenost gledat i gore....možeš riješit puno zadataka na jedan i drugi način....samo što moraš bit dosljedna, nemožeš gore uređeno gledat a dolje neuređeno....
komaPMF (napisa):
http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap1.pdf (vidi zad.23.) ovaj zadatak smo riješili na vježbama, samo imam pitanje u vezi c) dijela. kada odabiremo 2 učenika, zašto je bitno kojeg smo odabrali prvog? tj.zašto je omega skup uređenih parova, pa je kardinalni broj od omege jednak 100*99? ja bih stavila card(omega)=100povrh2. zašto ne može tako?




nisam baš do kraja pogledao zadatak....al mislim da možeš...al onda moraš neuređenost gledat i gore....možeš riješit puno zadataka na jedan i drugi način....samo što moraš bit dosljedna, nemožeš gore uređeno gledat a dolje neuređeno....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 14:12 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam pitanje:

bacamo n simetričnih kocki. izračunaj vjerojatnost da produkt dobivenih brojeva ima zadnju znamenku 5
neka je B1={prod. je djeljiv sa 2}, a B2={prod je djeljiv sa 5}. dakle, [latex]B=B1^c\cap B2[/latex]={produkt ima zadnju znam 5}.
na vježbama smo to ovako napravili:
[latex] P(B)=P(B1^c\cap B2)=P(B1^c\cap(B2^c)^c)=P(B1^c\cap (B2^c\cap B1^c)^c)=P(B1^c\backslash (B1^c\cap B2^c))=P(B1^c)-P(B1^c\cap B2^c)=\frac{1}{2^n}- \frac{1}{3^n}[/latex]
a ja sam to rješavala ovako:
[latex] P(B)=P(B1^c\cap B2)=P((B1\cup B2^c)^c)=1-P(B1\cup B2^c)= 1-(P(B)+P(B1^c)-P(B1\cap B2^c))= 1-(\frac{3^n}{6^n} +\frac{5^n}{6^n} - \frac{1}{2^n}) = 1-\frac{5^n}{6^n} [/latex]
što je očito [latex]\ge[/latex] od rješenja s vježbi :( gdje je greška?
imam pitanje:

bacamo n simetričnih kocki. izračunaj vjerojatnost da produkt dobivenih brojeva ima zadnju znamenku 5
neka je B1={prod. je djeljiv sa 2}, a B2={prod je djeljiv sa 5}. dakle, ={produkt ima zadnju znam 5}.
na vježbama smo to ovako napravili:

a ja sam to rješavala ovako:

što je očito od rješenja s vježbi Sad gdje je greška?



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 14:31 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel se meni cini ili ti to racunas [latex]P(B)[/latex] da bi liniju ispod mirne duše uvrstila da je [latex]P(B)=\frac{3^n}{6^n}[/latex]?
Jel se meni cini ili ti to racunas da bi liniju ispod mirne duše uvrstila da je ?



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 14:39 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam još 2 pitanja, za sada....

1. kako se računa [latex]\displaystyle\sum_{i=0}^{n}(\frac{5}{6})^i [/latex] ? zaboravih to :(

2. http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap1.pdf (zad.1.17.)
Koristimo prostor el.dog. pogodan za računanje Lukinog dobitka: [latex]omega=\{ (X_1, X_2, X_3,...,X_{3n+1}) : X_1, X_4, ..., X_{3n-2} \in\{1, 2, 3, 4, 5\}, X_{3n+1}=6 \}[/latex]
D={Luka je dobio 6 drugi po redu}, [latex]D_n[/latex]={Luka je dobio 6 drugi po redu u (3n+1)-vom bacanju}
[latex]D=\displaystyle\cup_{n=1}^{\infty}D_n[/latex]
sada slijedi dio koji mi nije jasan
[latex]P(D_n)=\frac{5^n\cdot(6^n-5^n)\cdot5^n+5^n\cdot5^n\cdot(6^n-5^n)}{6^{3n+1}}[/latex]
dakle, prvi sumand je kada Karlo prvi dobije 6, a drugi sumand kada M prvi dobije 6, ali ne razumijem, kako smo to dobili?

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="Novi"]Jel se meni cini ili ti to racunas [latex]P(B)[/latex] da bi liniju ispod mirne duše uvrstila da je [latex]P(B)=\frac{3^n}{6^n}[/latex]?[/quote]

ups, tu je trebalo pisati [latex]P(B_1)[/latex]
imam još 2 pitanja, za sada....

1. kako se računa ? zaboravih to Sad

2. http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap1.pdf (zad.1.17.)
Koristimo prostor el.dog. pogodan za računanje Lukinog dobitka:
D={Luka je dobio 6 drugi po redu}, ={Luka je dobio 6 drugi po redu u (3n+1)-vom bacanju}

sada slijedi dio koji mi nije jasan

dakle, prvi sumand je kada Karlo prvi dobije 6, a drugi sumand kada M prvi dobije 6, ali ne razumijem, kako smo to dobili?

Added after 1 minutes:

Novi (napisa):
Jel se meni cini ili ti to racunas da bi liniju ispod mirne duše uvrstila da je ?


ups, tu je trebalo pisati



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 14:50 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da sad vidim. U svakom slucaju, tocno je ono s vjezbi. Ti kad racunas da je produkt paran zaboravljas da je dovoljno da imas jednu kocku s parnim brojem da bi citav produkt bio paran, tako da npr. [latex]P(B1)[/latex] nemoze bit [latex]\frac{3^n}{6^n}[/latex] vec [latex]1-\frac{3^n}{6^n}[/latex]. Dalje [latex]\displaystyle\sum_{i=0}^{n}x^i = \frac{1-x^{n+1}}{1-x}[/latex]. I jos ovo zadnje. Znaci ti imas niz duljine [latex]3n+1[/latex]. Na Lukine pozicije prije zadnje moras stavit sve osim sestica, a na poslijednju poziciju sest, jer je tad dobio prvu. To je na [latex]5^n \cdot 1[/latex] nacina. Za igraca koji nije dobio jos sesticu na svih njegovih [latex]n[/latex] mjesta stavljas sve osim petice na [latex]5^n[/latex] nacina. I naposlijetku igrac koji je dobio sesticu prije Luke na prethodnim pozicijama ima bilo sto sto ima bar jednu sesticu (koja je stoga prije ove Lukine). Uoci da on moze dobivat sve sestice redom, to je svejedno kad ju je jednom dobio. To se radi na [latex]6^n-5^n[/latex] nacina. Od svih mogucnosti oduzmemo one u kojima on nije dobio sesticu. I podijeli se sa svim mogucim ishodima za nizove duljine [latex]3n+1[/latex] sto je ono u nazivniku. Analogno kad je Marko prije Luke dobio sesticu, a Luka ju je dobio u n-tom krugu. Jasnije?
Da sad vidim. U svakom slucaju, tocno je ono s vjezbi. Ti kad racunas da je produkt paran zaboravljas da je dovoljno da imas jednu kocku s parnim brojem da bi citav produkt bio paran, tako da npr. nemoze bit vec . Dalje . I jos ovo zadnje. Znaci ti imas niz duljine . Na Lukine pozicije prije zadnje moras stavit sve osim sestica, a na poslijednju poziciju sest, jer je tad dobio prvu. To je na nacina. Za igraca koji nije dobio jos sesticu na svih njegovih mjesta stavljas sve osim petice na nacina. I naposlijetku igrac koji je dobio sesticu prije Luke na prethodnim pozicijama ima bilo sto sto ima bar jednu sesticu (koja je stoga prije ove Lukine). Uoci da on moze dobivat sve sestice redom, to je svejedno kad ju je jednom dobio. To se radi na nacina. Od svih mogucnosti oduzmemo one u kojima on nije dobio sesticu. I podijeli se sa svim mogucim ishodima za nizove duljine sto je ono u nazivniku. Analogno kad je Marko prije Luke dobio sesticu, a Luka ju je dobio u n-tom krugu. Jasnije?



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.


Zadnja promjena: Novi; 15:01 uto, 10. 11. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 14:55 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, ide + u sarmu :D
hvala, ide + u sarmu Very Happy



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ddduuu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (12:31:48)
Postovi: (109)16
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 16

PostPostano: 15:27 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak iz kolokvija 2007...
Dvije prijateljice planiraju zajednicko putovanje, ali se ne mogu sloziti oko destinacije:Ana bi na Kubu, a Iva radije u Argentinu. Odlucile su odluku prepustiti sreci pa su uzele 5 (simetricnih) kockica, a kako je Ani uskoro rodendan (25:11:), ona je zadala pravila: ako zbroj brojeva koji padnu bude jednak danu njezina rodenja ili padne bar
jednom njen omiljeni broj (5) ili produkt dobivenih brojeva bude djeljiv s 10, ici ce na Kubu. Kolika je vjerojatnost Anine trece opcije? Je li mudro odabrala (tj. kolika je vjerojatnost da ce izbor pasti na Kubu)?

Jel netko moze objasnit ovaj dio "ako zbroj brojeva koji padnu bude jednak danu njezina rodenja". Ovo je nesto iz kombinatorike, ali ne znan kako da izracunan broj kombinacija. Hvala:)
Zadatak iz kolokvija 2007...
Dvije prijateljice planiraju zajednicko putovanje, ali se ne mogu sloziti oko destinacije:Ana bi na Kubu, a Iva radije u Argentinu. Odlucile su odluku prepustiti sreci pa su uzele 5 (simetricnih) kockica, a kako je Ani uskoro rodendan (25:11:), ona je zadala pravila: ako zbroj brojeva koji padnu bude jednak danu njezina rodenja ili padne bar
jednom njen omiljeni broj (5) ili produkt dobivenih brojeva bude djeljiv s 10, ici ce na Kubu. Kolika je vjerojatnost Anine trece opcije? Je li mudro odabrala (tj. kolika je vjerojatnost da ce izbor pasti na Kubu)?

Jel netko moze objasnit ovaj dio "ako zbroj brojeva koji padnu bude jednak danu njezina rodenja". Ovo je nesto iz kombinatorike, ali ne znan kako da izracunan broj kombinacija. Hvala:)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 17:11 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

nemam ideje za ovo :( A, B, C [latex]\in[/latex] F su nezavisni. pokažite da je tada nezavisan i događaj A\B i C
nemam ideje za ovo Sad A, B, C F su nezavisni. pokažite da je tada nezavisan i događaj A\B i C



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:22 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]P(A \backslash B \cap C) = P(A \cap B^c \cap C)= P(A) \cdot P(B^c)\cdot P(C) = P(A \backslash B) \cdot P(C)[/latex]

druga jednakost jer su događaji A, B i C nezavisni, pa su onda nezavisni i sa Bc.


druga jednakost jer su događaji A, B i C nezavisni, pa su onda nezavisni i sa Bc.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mrs. Bean
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 06. 2009. (22:03:56)
Postovi: (31)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 17:24 uto, 10. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ddduuu"]

Jel netko moze objasnit ovaj dio "ako zbroj brojeva koji padnu bude jednak danu njezina rodenja". Ovo je nesto iz kombinatorike, ali ne znan kako da izracunan broj kombinacija. Hvala:)[/quote]

ja sam ovo radila ovako:
A={(x1,x2,x3,x4,x5),xi e {1...6}, x1+x2+...+x5=25}
i sada sam radila kao na diskretnoj:
uvjet je 1<=xi<=6 pa je onda
yi=xi-1, dobije se
y1+y2+...+y5=20 i sad jos imam uvjet
yi<=6, kale zi=6-yi, dobije se
-z1-z2-..-z5=-10
dakle: (14 povrh 4).
e sad, neznam ni sama jel to dobro i jel se moze tako, ili je bolje jednostavno ispisat sve petorke(odmah pitanje: treba li uzet u obzir i permutacije?)?nek me netko ispravi ako sam u krivu. hvala
ddduuu (napisa):


Jel netko moze objasnit ovaj dio "ako zbroj brojeva koji padnu bude jednak danu njezina rodenja". Ovo je nesto iz kombinatorike, ali ne znan kako da izracunan broj kombinacija. Hvala:)


ja sam ovo radila ovako:
A={(x1,x2,x3,x4,x5),xi e {1...6}, x1+x2+...+x5=25}
i sada sam radila kao na diskretnoj:
uvjet je 1⇐xi⇐6 pa je onda
yi=xi-1, dobije se
y1+y2+...+y5=20 i sad jos imam uvjet
yi⇐6, kale zi=6-yi, dobije se
-z1-z2-..-z5=-10
dakle: (14 povrh 4).
e sad, neznam ni sama jel to dobro i jel se moze tako, ili je bolje jednostavno ispisat sve petorke(odmah pitanje: treba li uzet u obzir i permutacije?)?nek me netko ispravi ako sam u krivu. hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan