Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dokaz:injekcija l.op.<=>jezgra trivijalna
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:25 pet, 2. 4. 2004    Naslov: Dokaz:injekcija l.op.<=>jezgra trivijalna Citirajte i odgovorite

Treba dokazati ekvivalenciju:
A je injekcija <=> kerA={0}
Dovoljnost(<=) smo dokazivali na vježbama,a nužnost (=>) je ostavljena za zadaću,pa jeli ovaj dokaz dobar:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 => A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

trebam pokazati da je jezgra lin.operatora trivijalna,pretpostavljam suprotno:kerA={v},v =! 0,v iz V

definiram v ovako:
v=v_1-v_2

zato što je lin.op. injekcija mora vrijediti:
A(v_1)-A(v_2) =! 0
iskoristim aditivnost:
A(v_1-v_2) =! 0
kako je v=v_1-v_2:
A(v) =! 0 što je kontradikcija jer sam pretpostavio da je v iz jezgre linearnog operatora A,dakle imam kontradikciju s pretpostavkom!
Treba dokazati ekvivalenciju:
A je injekcija <=> kerA={0}
Dovoljnost(<=) smo dokazivali na vježbama,a nužnost (=>) je ostavljena za zadaću,pa jeli ovaj dokaz dobar:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 => A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

trebam pokazati da je jezgra lin.operatora trivijalna,pretpostavljam suprotno:kerA={v},v =! 0,v iz V

definiram v ovako:
v=v_1-v_2

zato što je lin.op. injekcija mora vrijediti:
A(v_1)-A(v_2) =! 0
iskoristim aditivnost:
A(v_1-v_2) =! 0
kako je v=v_1-v_2:
A(v) =! 0 što je kontradikcija jer sam pretpostavio da je v iz jezgre linearnog operatora A,dakle imam kontradikciju s pretpostavkom!


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 20:54 pet, 2. 4. 2004    Naslov: Re: Dokaz:injekcija l.op.<=>jezgra trivijalna Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Treba dokazati ekvivalenciju:
A je injekcija <=> kerA={0}
Dovoljnost(<=) smo dokazivali na vježbama,a nužnost (=>) je ostavljena za zadaću,pa jeli ovaj dokaz dobar:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 => A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

trebam pokazati da je jezgra lin.operatora trivijalna,pretpostavljam suprotno:kerA={v},v =! 0,v iz V[/quote]

Tu je greška. To nije suprotno. Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće.

Sve što ti imaš je Ker A != {0} . To znači, po definiciji jednakosti skupova, da ne vrijedi jedna ili druga inkluzija. "nadskup" vrijedi (jer je 0@Ker A trivijalno, zbog A0=0 ), pa dakle ne vrijedi "podskup", odnosno postoji (još) neki v@Ker A , v != 0 . No tad je Av=0=A0 , dakle A baca dva vektora ( v i 0 ) u isti vektor 0 , pa nije injekcija. Ok?
Anonymous (napisa):
Treba dokazati ekvivalenciju:
A je injekcija ⇔ kerA={0}
Dovoljnost(⇐) smo dokazivali na vježbama,a nužnost (⇒) je ostavljena za zadaću,pa jeli ovaj dokaz dobar:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 ⇒ A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

trebam pokazati da je jezgra lin.operatora trivijalna,pretpostavljam suprotno:kerA={v},v =! 0,v iz V


Tu je greška. To nije suprotno. Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće.

Sve što ti imaš je Ker A != {0} . To znači, po definiciji jednakosti skupova, da ne vrijedi jedna ili druga inkluzija. "nadskup" vrijedi (jer je 0@Ker A trivijalno, zbog A0=0 ), pa dakle ne vrijedi "podskup", odnosno postoji (još) neki v@Ker A , v != 0 . No tad je Av=0=A0 , dakle A baca dva vektora ( v i 0 ) u isti vektor 0 , pa nije injekcija. Ok?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 17:00 ned, 4. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle dokaz bi išao ovako:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 => A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

moram dokazati: A je injekcija => kerA={0}

pretpostavljam suprotno,dakle negiram gornju implikaciju: A je injekcija i kerA=!{0}

Očito je da se radi o nejednakosti dvaju skupova,skupova kerA i {0},pa jedna od inkluzija neće vrijediti:
1.kerA ''sadržano u'' {0}
vrijedi jer svaka linearna funkcija po ''nekoj tamo'' lemi tvrdi da djelujući na nulvektor iz V preslikava ga u nulvektor iz W.

Onda nužno ne vrijedi druga inkluzija:
2.{0} ''sadržano u'' kerA
što će reći da skup kerA mora sadržavati još barem jedan vektor v=!0(v ne može biti jednak nuli jer je nula jedinstveni element,a već ju imamo u jezgri,čim imamo linearni operator nulu uvijek imamo u jezgri).
Kako je taj v iz kerA,to znači da preslikavanje toga vektora v mora nužno ići u 0 jer je to svojstvo skupa kojeg zovemo jezgra linearnog operatora,sve što je u njemu linearna funkcija ''baca'' u nulu.
Pa bi time imali dva različita elementa iz domene(točnije jezgre) koji su se preslikali u istu vrijednost,a to je kontradikcija jer je naša funkcija injekcija.
Imamo stoga kontradikciju s pretpostavkom,dakle bilo je krivo pretpostaviti kerA=!{0},a ako nije crno onda je bijelo,pa je dakle kerA={0}.

[quote]Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće[/quote]

Pa nije li to tvrdnja implikacije?Taj koji je dokazao to kaže da je jezgra jednočlana :wink:
Dakle dokaz bi išao ovako:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 ⇒ A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

moram dokazati: A je injekcija ⇒ kerA={0}

pretpostavljam suprotno,dakle negiram gornju implikaciju: A je injekcija i kerA=!{0}

Očito je da se radi o nejednakosti dvaju skupova,skupova kerA i {0},pa jedna od inkluzija neće vrijediti:
1.kerA ''sadržano u'' {0}
vrijedi jer svaka linearna funkcija po ''nekoj tamo'' lemi tvrdi da djelujući na nulvektor iz V preslikava ga u nulvektor iz W.

Onda nužno ne vrijedi druga inkluzija:
2.{0} ''sadržano u'' kerA
što će reći da skup kerA mora sadržavati još barem jedan vektor v=!0(v ne može biti jednak nuli jer je nula jedinstveni element,a već ju imamo u jezgri,čim imamo linearni operator nulu uvijek imamo u jezgri).
Kako je taj v iz kerA,to znači da preslikavanje toga vektora v mora nužno ići u 0 jer je to svojstvo skupa kojeg zovemo jezgra linearnog operatora,sve što je u njemu linearna funkcija ''baca'' u nulu.
Pa bi time imali dva različita elementa iz domene(točnije jezgre) koji su se preslikali u istu vrijednost,a to je kontradikcija jer je naša funkcija injekcija.
Imamo stoga kontradikciju s pretpostavkom,dakle bilo je krivo pretpostaviti kerA=!{0},a ako nije crno onda je bijelo,pa je dakle kerA={0}.

Citat:
Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće


Pa nije li to tvrdnja implikacije?Taj koji je dokazao to kaže da je jezgra jednočlana Wink


[Vrh]
steelworker
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 25. 04. 2003. (11:21:04)
Postovi: (698)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 50 - 6
Lokacija: 4-dimensional space-time continuum. Or some 11-dimensional continuum? Dunna, it's all relative.

PostPostano: 1:00 pon, 5. 4. 2004    Naslov: Re: Dokaz:injekcija l.op.<=>jezgra trivijalna Citirajte i odgovorite

Ja bi tvoj (1.) dokaz ovako preradio (legenda: [b]dokaz[/b] - [color=red][b]preinake[/b][/color] - [color=indigo]komentar[/color]):

[quote="Anonymous"][b]A je injekcija <=> kerA={0}
Dovoljnost(<=) smo dokazivali na vježbama, a nužnost (=>) je ostavljena za zadaću, pa je li ovaj dokaz dobar:

imam injekciju, stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 => A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

trebam pokazati da je jezgra lin.operatora trivijalna, pretpostavljam suprotno: [color=red]postoji v @ V, v =! 0 t.d. v @ kerA

v != 0 => postoje v_1, v_2 @ V, v_1 =! v_2 t.d.[/color]
v=v_1-v_2
[/b]
[color=indigo](ono [i]definiramo v kao v_1 - v_2[/i] mi se cini malo nespretno receno, jer ti tvrdis da postoji _neki_ v@ kerA t.d v =! 0 (i to je sve s cim ga ogranicujes), a onda ga ides definirati (citaj precizirati) da je jos nesto. A ti njega zapravo ne definiras vec cisto navodis jedno svojstvo od V, mogao si reci da definiras v_1 i v_2 tako da vrijedi [i]v = v_1 - v_2[/i], al se meni ipak najvise svidja :roll: ovo kaj sam napisal)[/color]

[b]zato što je lin.op. injekcija mora vrijediti:
A(v_1)-A(v_2) =! 0
iskoristim aditivnost:
A(v_1-v_2) =! 0
kako je v=v_1-v_2:
A(v) =! 0 što je kontradikcija jer sam pretpostavio da je v iz jezgre linearnog operatora A, dakle imam kontradikciju s pretpostavkom!
[color=red]Dakle ne postoji v @ kerA, t.d. v =! 0 , a kako jezgra svakog lin. op. sadrzi 0 [/color][/b][color=indigo](dokaz pogledaj na kraju ovog posta)[/color][b][color=red] => kerA ={0}
Q.E.D. 8) [/color][/b][/quote]

[quote="Gost"][quote="veky"]Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće [/quote]

Pa nije li to tvrdnja implikacije?Taj koji je dokazao to kaže da je jezgra jednočlana.[/quote]

Da, ali mislim da je veky mislio na tvoju (krivu) suprotnu pretpostavku u prvom postu. Jer si za suprotnu pretpostavku od [i]kerA = {0}[/i] uzeo [i]kerA = {v}[/i]. Zasto ne bi moglo biti kerA = {0, v, -v}. Ili jos malo vise njih =! 0 unutra. Jezgra ne mora biti jednoclana u opcem slucaju (mislim da je to veky htio reci, tj. da je to rekao :wink: ).

A [i]kerA = {v}, v =! 0[/i] je nemoguce jer je uvijek [i]0 @ kerA[/i].

Dokaz:

Uzmimo proizvoljni LinO [size=9](linearni operator odmilja :wink: )[/size] A.
A(0)=?
Uzmemo neki v @ V i imamo 0 = v - v =>
[color=red]A(0) =[/color] A(v - v) = A(v) - A(v) [color=red]= 0[/color] => 0 @ kerA za svaki A
Q.E.D. 8)

P.S. Najvaznija poruka mog posta - iza Q.E.D. uvijek ide 8). 8)
Ja bi tvoj (1.) dokaz ovako preradio (legenda: dokaz - preinake - komentar):

Anonymous (napisa):
A je injekcija ⇔ kerA={0}
Dovoljnost(⇐) smo dokazivali na vježbama, a nužnost (⇒) je ostavljena za zadaću, pa je li ovaj dokaz dobar:

imam injekciju, stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 ⇒ A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

trebam pokazati da je jezgra lin.operatora trivijalna, pretpostavljam suprotno: postoji v @ V, v =! 0 t.d. v @ kerA

v != 0 ⇒ postoje v_1, v_2 @ V, v_1 =! v_2 t.d.

v=v_1-v_2

(ono definiramo v kao v_1 - v_2 mi se cini malo nespretno receno, jer ti tvrdis da postoji _neki_ v@ kerA t.d v =! 0 (i to je sve s cim ga ogranicujes), a onda ga ides definirati (citaj precizirati) da je jos nesto. A ti njega zapravo ne definiras vec cisto navodis jedno svojstvo od V, mogao si reci da definiras v_1 i v_2 tako da vrijedi v = v_1 - v_2, al se meni ipak najvise svidja Rolling Eyes ovo kaj sam napisal)

zato što je lin.op. injekcija mora vrijediti:
A(v_1)-A(v_2) =! 0
iskoristim aditivnost:
A(v_1-v_2) =! 0
kako je v=v_1-v_2:
A(v) =! 0 što je kontradikcija jer sam pretpostavio da je v iz jezgre linearnog operatora A, dakle imam kontradikciju s pretpostavkom!
Dakle ne postoji v @ kerA, t.d. v =! 0 , a kako jezgra svakog lin. op. sadrzi 0
(dokaz pogledaj na kraju ovog posta) ⇒ kerA ={0}
Q.E.D. Cool


Gost (napisa):
veky (napisa):
Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće


Pa nije li to tvrdnja implikacije?Taj koji je dokazao to kaže da je jezgra jednočlana.


Da, ali mislim da je veky mislio na tvoju (krivu) suprotnu pretpostavku u prvom postu. Jer si za suprotnu pretpostavku od kerA = {0} uzeo kerA = {v}. Zasto ne bi moglo biti kerA = {0, v, -v}. Ili jos malo vise njih =! 0 unutra. Jezgra ne mora biti jednoclana u opcem slucaju (mislim da je to veky htio reci, tj. da je to rekao Wink ).

A kerA = {v}, v =! 0 je nemoguce jer je uvijek 0 @ kerA.

Dokaz:

Uzmimo proizvoljni LinO (linearni operator odmilja Wink ) A.
A(0)=?
Uzmemo neki v @ V i imamo 0 = v - v ⇒
A(0) = A(v - v) = A(v) - A(v) = 0 ⇒ 0 @ kerA za svaki A
Q.E.D. Cool

P.S. Najvaznija poruka mog posta - iza Q.E.D. uvijek ide Cool. Cool



_________________
I live like this 'cause I like it
And I've seen too much to pretend
You can't ignore the beauty in the things that you love
Like you can't stand the hatred and the lies
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 11:13 pon, 5. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Dakle dokaz bi išao ovako:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 => A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

moram dokazati: A je injekcija => kerA={0}

pretpostavljam suprotno,dakle negiram gornju implikaciju: A je injekcija i kerA=!{0}

Očito je da se radi o nejednakosti dvaju skupova,skupova kerA i {0},pa jedna od inkluzija neće vrijediti:
1.kerA ''sadržano u'' {0}
vrijedi jer svaka linearna funkcija po ''nekoj tamo'' lemi tvrdi da djelujući na nulvektor iz V preslikava ga u nulvektor iz W.

Onda nužno ne vrijedi druga inkluzija:
2.{0} ''sadržano u'' kerA[/quote]

Ok, samo što su ti točke obrnute. :? Ispod (1) ti piše da je 0 element jezgre, odnosno da je {0} sadržano u Ker A . Dok (2) (negirano) kaže da je Ker A sadržano u {0} , odnosno da je _jedini_ element jezgre nulvektor.

[quote]što će reći da skup kerA mora sadržavati još barem jedan vektor v=!0(v ne može biti jednak nuli jer je nula jedinstveni element,a već ju imamo u jezgri,čim imamo linearni operator nulu uvijek imamo u jezgri).[/quote]

Ovo ne treba toliko raspisivati - to si već učinio u (1)...

[quote]Kako je taj v iz kerA,to znači da preslikavanje toga vektora v mora nužno ići u 0 jer je to svojstvo[/quote]

Bolje rečeno, definicija.

[quote] skupa kojeg zovemo jezgra linearnog operatora,sve što je u njemu linearna funkcija ''baca'' u nulu.
Pa bi time imali dva različita elementa iz domene(točnije jezgre) koji su se preslikali u istu vrijednost,a to je kontradikcija jer je naša funkcija injekcija.
Imamo stoga kontradikciju s pretpostavkom,dakle bilo je krivo pretpostaviti kerA=!{0},a ako nije crno onda je bijelo,pa je dakle kerA={0}.[/quote]

Točno, samo što to nema veze s crnim i bijelim. Boje su puno čudnije od dvovaljane logike. Ako nije crno, vrlo vjerojatno je zeleno. ;-)

[quote][quote]Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće[/quote]

Pa nije li to tvrdnja implikacije?Taj koji je dokazao to kaže da je jezgra jednočlana :wink:[/quote]

Right. No u toj liniji dokaza, to tek treba dokazati. Dakle, u tom trenutku to još nije argumentirano rečeno.
Anonymous (napisa):
Dakle dokaz bi išao ovako:

imam injekciju,stoga imam sljedeću implikaciju:
v_1,v_2 iz V , v_1 =! v_2 ⇒ A(v_1) =! A(v_2) svojstvo injekcije

moram dokazati: A je injekcija ⇒ kerA={0}

pretpostavljam suprotno,dakle negiram gornju implikaciju: A je injekcija i kerA=!{0}

Očito je da se radi o nejednakosti dvaju skupova,skupova kerA i {0},pa jedna od inkluzija neće vrijediti:
1.kerA ''sadržano u'' {0}
vrijedi jer svaka linearna funkcija po ''nekoj tamo'' lemi tvrdi da djelujući na nulvektor iz V preslikava ga u nulvektor iz W.

Onda nužno ne vrijedi druga inkluzija:
2.{0} ''sadržano u'' kerA


Ok, samo što su ti točke obrnute. Confused Ispod (1) ti piše da je 0 element jezgre, odnosno da je {0} sadržano u Ker A . Dok (2) (negirano) kaže da je Ker A sadržano u {0} , odnosno da je _jedini_ element jezgre nulvektor.

Citat:
što će reći da skup kerA mora sadržavati još barem jedan vektor v=!0(v ne može biti jednak nuli jer je nula jedinstveni element,a već ju imamo u jezgri,čim imamo linearni operator nulu uvijek imamo u jezgri).


Ovo ne treba toliko raspisivati - to si već učinio u (1)...

Citat:
Kako je taj v iz kerA,to znači da preslikavanje toga vektora v mora nužno ići u 0 jer je to svojstvo


Bolje rečeno, definicija.

Citat:
skupa kojeg zovemo jezgra linearnog operatora,sve što je u njemu linearna funkcija ''baca'' u nulu.
Pa bi time imali dva različita elementa iz domene(točnije jezgre) koji su se preslikali u istu vrijednost,a to je kontradikcija jer je naša funkcija injekcija.
Imamo stoga kontradikciju s pretpostavkom,dakle bilo je krivo pretpostaviti kerA=!{0},a ako nije crno onda je bijelo,pa je dakle kerA={0}.


Točno, samo što to nema veze s crnim i bijelim. Boje su puno čudnije od dvovaljane logike. Ako nije crno, vrlo vjerojatno je zeleno. Wink

Citat:
Citat:
Nitko ne kaže da je jezgra jednočlana uopće


Pa nije li to tvrdnja implikacije?Taj koji je dokazao to kaže da je jezgra jednočlana Wink


Right. No u toj liniji dokaza, to tek treba dokazati. Dakle, u tom trenutku to još nije argumentirano rečeno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 18:05 pon, 5. 4. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! :wink:
Hvala! Wink


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan