Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaće
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
eve
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (23:07:06)
Postovi: (192)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-21 = 37 - 58

PostPostano: 18:35 pon, 7. 12. 2009    Naslov: zadaće Citirajte i odgovorite

može li netko napisat da li je u zadacima 2.38 pod b) i c) 2.40 pod a) rezultat +beskonačno ili se dobije konkretno rješenje (ako da, kako) ?
plizz
može li netko napisat da li je u zadacima 2.38 pod b) i c) 2.40 pod a) rezultat +beskonačno ili se dobije konkretno rješenje (ako da, kako) ?
plizz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 19:01 pon, 7. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je u 2.40 beskonacno, ali 2.38 su limesi u R... koristi razliku potencija koje ti pasu (npr kad u 2.38 b) imas drugi i treci korijen, prosiri s onim sta ti treba da dobijes razliku 6ih potencija (jer ce upravo 6. potencija unistit i 2. i 3. korijen))
vrijedi formula:
[latex]a^6-b^6=(a-b)(a^5+a^4b+a^3b^2+a^2b^3+ab^4+b^5)[/latex]
mislim da je u 2.40 beskonacno, ali 2.38 su limesi u R... koristi razliku potencija koje ti pasu (npr kad u 2.38 b) imas drugi i treci korijen, prosiri s onim sta ti treba da dobijes razliku 6ih potencija (jer ce upravo 6. potencija unistit i 2. i 3. korijen))
vrijedi formula:


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 19:54 pon, 7. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

mozda je malo lakse sa

[latex]\displaystyle a^6-b^6=(a^3-b^3)(a^3+b^3)=(a-b)(a^2+ab+b^2)(a^3+b^3)[/latex]

pa stavis [latex]\displaystyle a=\sqrt{n^2+n}, b=\sqrt[3]{n^3+n^2}[/latex] i pomnozis sa [latex]\displaystyle \frac{(a^2+ab+b^2)(a^3+b^3)}{(a^2+ab+b^2)(a^3+b^3)}[/latex] gore dobis [latex]\displaystyle a^6-b^6[/latex] dolje dobis sta dobis...
mozda je malo lakse sa



pa stavis i pomnozis sa gore dobis dolje dobis sta dobis...



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eve
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (23:07:06)
Postovi: (192)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-21 = 37 - 58

PostPostano: 20:37 pon, 7. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, kuzim, ja sam to svela na razliku trecih potencija pa mi je osto korjen..
A kaj se tice ovog pod c(38.) kaj s tim-ja sam to dva puta mnozila do razlike kvadrata da se rjesim korjena ali mi je u brojniku ostala veca potencija..?
Ok, kuzim, ja sam to svela na razliku trecih potencija pa mi je osto korjen..
A kaj se tice ovog pod c(38.) kaj s tim-ja sam to dva puta mnozila do razlike kvadrata da se rjesim korjena ali mi je u brojniku ostala veca potencija..?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 21:37 pon, 7. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne preostaje ti ništa nego da probaš ponovo. :)

(Drugim riječima, provjerio sam sad za svaki slučaj ručno upravo taj postupak kojim (mislim da) si išla i to je sasvim u redu postupak, dobije se dosta lagano rješenje - konačan broj, tako da si vjerojatno samo negdje pogriješila u računu.

Inače, za provjeru takvih stvari je [url=http://www.wolframalpha.com]WolframAlpha[/url] idealan - u ovom slučaju (nasreću :P) ne daje postupak, ali daje sasvim korektno rješenje. Možeš ga direktno i s foruma pozvati, to je zadnja od opcija u onom povećalu koje je nacrtano u meniju na vrhu.)
Ne preostaje ti ništa nego da probaš ponovo. Smile

(Drugim riječima, provjerio sam sad za svaki slučaj ručno upravo taj postupak kojim (mislim da) si išla i to je sasvim u redu postupak, dobije se dosta lagano rješenje - konačan broj, tako da si vjerojatno samo negdje pogriješila u računu.

Inače, za provjeru takvih stvari je WolframAlpha idealan - u ovom slučaju (nasreću Razz) ne daje postupak, ali daje sasvim korektno rješenje. Možeš ga direktno i s foruma pozvati, to je zadnja od opcija u onom povećalu koje je nacrtano u meniju na vrhu.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
eve
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (23:07:06)
Postovi: (192)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-21 = 37 - 58

PostPostano: 23:20 pon, 7. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, hvala puno, mislim da sam negdje u racunu fulala jer ideja je sigurno dobra..
Ok, hvala puno, mislim da sam negdje u racunu fulala jer ideja je sigurno dobra..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 15:19 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel mi moze neko pomoc oko jedne banalne stvari?? imam niz koji je zadan sa an = (n+1)/(9-2n) i trebam mu ispitati rast(pad)...svaki put mi ispadne da je strogo rastuci,a znam da je a4>a5
jel mi moze neko pomoc oko jedne banalne stvari?? imam niz koji je zadan sa an = (n+1)/(9-2n) i trebam mu ispitati rast(pad)...svaki put mi ispadne da je strogo rastuci,a znam da je a4>a5



_________________
You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 16:34 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda mnozis izraz s nazivnikom koji moze poprimiti negativnu vrijednost, primjerice 9-2n je negativan za svaki n>4. Ako je u tome stvar, onda se to rijesi tako da mnozis s kvadratom nazivnika koji je uvijek pozitivan.

Najjednostavniji nacin da si rjesis taj problem je da izracunas prvih 5 clanova i onda dokazes da je niz strogo rastuci za preostale clanove:

[latex]\frac{(n+5)+1}{9-2(n+5)}<\frac{(n+6)+1}{9-2(n+6)}[/latex]
Mozda mnozis izraz s nazivnikom koji moze poprimiti negativnu vrijednost, primjerice 9-2n je negativan za svaki n>4. Ako je u tome stvar, onda se to rijesi tako da mnozis s kvadratom nazivnika koji je uvijek pozitivan.

Najjednostavniji nacin da si rjesis taj problem je da izracunas prvih 5 clanova i onda dokazes da je niz strogo rastuci za preostale clanove:



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 17:48 sub, 26. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno...nisam pazio na to... :lol:
hvala puno...nisam pazio na to... Laughing



_________________
You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
andra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2009. (19:23:23)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 19:02 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovako pitanje:
imam skup s{ sin(npi/2)*((n^2-9)/5n^2+3n+2)): neN}
i zanm da moram gledat kad mi je sinus 1,-1 i 0 i sad imam da mi je sin(npi/2)={-1, 4k+3, 1, 4k+1; 0 2k
kad je nula je lagano onda imam niz od samih nula i onda mi je i inf=0 i sup=0.
kad mi je sin 1 onda na nekak jedva jedvice dobijem da mi je sup=8/40 i inf=8/71 (makar nisam sigurna dali je to tocno... i imam neke velike ruzne brojeve) e sad za -1 nikako nemogu dobiti rijesenje :s
ovako pitanje:
imam skup s{ sin(npi/2)*((n^2-9)/5n^2+3n+2)): neN}
i zanm da moram gledat kad mi je sinus 1,-1 i 0 i sad imam da mi je sin(npi/2)={-1, 4k+3, 1, 4k+1; 0 2k
kad je nula je lagano onda imam niz od samih nula i onda mi je i inf=0 i sup=0.
kad mi je sin 1 onda na nekak jedva jedvice dobijem da mi je sup=8/40 i inf=8/71 (makar nisam sigurna dali je to tocno... i imam neke velike ruzne brojeve) e sad za -1 nikako nemogu dobiti rijesenje :s


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ajaxcy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2009. (17:58:37)
Postovi: (77)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 19:45 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

zar nije da su 2.38 i2.40 rjeseni u drugoj temi- zadaci iz nizova-skripta.... :S


moze pomoc oko 3.31??
zar nije da su 2.38 i2.40 rjeseni u drugoj temi- zadaci iz nizova-skripta.... :S


moze pomoc oko 3.31??



_________________
Give me a place to stand, and I will move the earth.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 19:57 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da trebaš gledati samo ovaj niz pod logaritmom, naći njegov minimum i maksimum, i onda, pošto je baza logaritma manja od jedan, on će ih okrenuti, tj, dobit ćeš da je minimum logaritam od maksimuma niza pod logaritmom
mislim da trebaš gledati samo ovaj niz pod logaritmom, naći njegov minimum i maksimum, i onda, pošto je baza logaritma manja od jedan, on će ih okrenuti, tj, dobit ćeš da je minimum logaritam od maksimuma niza pod logaritmom



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ajaxcy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2009. (17:58:37)
Postovi: (77)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 20:20 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam tu ideju ali kad idem pokazat da je niz rastuc, dobijem n^2-7n-8<=0 tj da je rastuc za od 2 do 5 clana...??????ne vidim nigdje grasku :S
imam tu ideju ali kad idem pokazat da je niz rastuc, dobijem n^2-7n-8<=0 tj da je rastuc za od 2 do 5 clana...??????ne vidim nigdje grasku :S



_________________
Give me a place to stand, and I will move the earth.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 20:46 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

nultočke ovog čuda su -1 i 8. to je kao neka parabola s otvorom prema gore. maksimum se onda postiže u točki 8 gdje iznosi 72/68 (jednako se dobije i za n = 9, a dalje onda pada). minimalna vrijednost niza je za n = 1 i iznosi 2/5.

mislim da e to to. i onda čitav niz ima minimum log po bazi 1/e od 72/68, a maksimum je ovaj drugi logaritam. to ne moraš znat izračunat kolko je točno
nultočke ovog čuda su -1 i 8. to je kao neka parabola s otvorom prema gore. maksimum se onda postiže u točki 8 gdje iznosi 72/68 (jednako se dobije i za n = 9, a dalje onda pada). minimalna vrijednost niza je za n = 1 i iznosi 2/5.

mislim da e to to. i onda čitav niz ima minimum log po bazi 1/e od 72/68, a maksimum je ovaj drugi logaritam. to ne moraš znat izračunat kolko je točno



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
andra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2009. (19:23:23)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 21:38 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ajaxcy"]zar nije da su 2.38 i2.40 rjeseni u drugoj temi- zadaci iz nizova-skripta.... :S


moze pomoc oko 3.31??[/quote]
nije rijesen zadatak i to ti je 3.37 zadatak iz supremuma i infimuma...
ajaxcy (napisa):
zar nije da su 2.38 i2.40 rjeseni u drugoj temi- zadaci iz nizova-skripta.... :S


moze pomoc oko 3.31??

nije rijesen zadatak i to ti je 3.37 zadatak iz supremuma i infimuma...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
avicii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 01. 2010. (21:07:05)
Postovi: (3)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:46 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

infinum i supremum - zadatak 3.37
imam skup s = { sin (npi/2)* ((n^2-9)/(5n^2+3n+2)): neN}
inf s=?,sup s=?
bio bi zahvalan na pomoći :) :)
infinum i supremum - zadatak 3.37
imam skup s = { sin (npi/2)* ((n^2-9)/(5n^2+3n+2)): neN}
inf s=?,sup s=?
bio bi zahvalan na pomoći Smile Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 22:16 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="avicii"]infinum i supremum - zadatak 3.37
imam skup s = { sin (npi/2)* ((n^2-9)/(5n^2+3n+2)): neN}
inf s=?,sup s=?
bio bi zahvalan na pomoći :) :)[/quote]
rascjepaj na slučajeve, kad je sin(npi/2) 0, 1, -1, u ovisnosti o tome računaj dalje ovaj produkt. npr, za n = 4k+1 je sin(npi/2) = 1, pa sad sa 4k+1 ideš u razlomak. neda mise sad pisat šta treba bit (moram naučit latex više
:oops: ) a ni rješavat. probaj s ovime pa ak zapne, javi. kad riješiš sva tri slučaja, naćeš gomilišta i među njima najveće ti je maksimum, a minimum je najmanje gomilište
avicii (napisa):
infinum i supremum - zadatak 3.37
imam skup s = { sin (npi/2)* ((n^2-9)/(5n^2+3n+2)): neN}
inf s=?,sup s=?
bio bi zahvalan na pomoći Smile Smile

rascjepaj na slučajeve, kad je sin(npi/2) 0, 1, -1, u ovisnosti o tome računaj dalje ovaj produkt. npr, za n = 4k+1 je sin(npi/2) = 1, pa sad sa 4k+1 ideš u razlomak. neda mise sad pisat šta treba bit (moram naučit latex više
Embarassed ) a ni rješavat. probaj s ovime pa ak zapne, javi. kad riješiš sva tri slučaja, naćeš gomilišta i među njima najveće ti je maksimum, a minimum je najmanje gomilište



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ajaxcy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2009. (17:58:37)
Postovi: (77)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 23:26 čet, 7. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc oko 3.35; buni me sta nema pi ????
i 3.36 i 3.38 ...:SSSS

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

u 3.37 zad imas 3sl.:
sin(npi/2)....1....za 4k-3
sin(npi/2)....o...2k
sin(npi/2)....-1...4k-1

a ne 4k+3 ili 4k +1
moze pomoc oko 3.35; buni me sta nema pi ????
i 3.36 i 3.38 ...:SSSS

Added after 13 minutes:

u 3.37 zad imas 3sl.:
sin(npi/2)....1....za 4k-3
sin(npi/2)....o...2k
sin(npi/2)....-1...4k-1

a ne 4k+3 ili 4k +1



_________________
Give me a place to stand, and I will move the earth.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 0:08 pet, 8. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 3.35 skuzis da je ovaj niz (4n^2+1)/(n^2+1) rastuc i omedjen (odozdo ocito s prvim clanom tj. 5/2, a odozgo s 4)
sad vidis pi/2<5/2<4<3pi/2, dakle sve se odvija unutar intervala pi/2,3pi/2
jos imas da je sin neprekidna funkcija padajuca na tom intervalu, pa je sad to ko zad. 3.31 iz dz.
(1)nadjes sup ovog niza (to ce bit limes), sinus od toga je inf skupa
(2)nadjes inf niza (to ce bit prvi clan), sinus od toga je sup skupa
u 3.35 skuzis da je ovaj niz (4n^2+1)/(n^2+1) rastuc i omedjen (odozdo ocito s prvim clanom tj. 5/2, a odozgo s 4)
sad vidis pi/2<5/2<4<3pi/2, dakle sve se odvija unutar intervala pi/2,3pi/2
jos imas da je sin neprekidna funkcija padajuca na tom intervalu, pa je sad to ko zad. 3.31 iz dz.
(1)nadjes sup ovog niza (to ce bit limes), sinus od toga je inf skupa
(2)nadjes inf niza (to ce bit prvi clan), sinus od toga je sup skupa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 7:33 pet, 8. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

3.36. je relativno lagan: infimum je očito [latex]0[/latex] budući da su svi članovi pozitivni, a možemo doći proizvoljno blizu [latex]0[/latex] (npr. fiksiramo [latex]m=1[/latex] i neka [latex]n\to +\infty[/latex]). Intuitivno nam je jasno da se najveća vrijednost postiže za male [latex]m[/latex] i [latex]n[/latex]: za [latex]m=n=1[/latex] imamo [latex]\displaystyle \frac{(m+n)^2}{2^{mn}}=2[/latex], dok za [latex]m=2[/latex], [latex]n=1[/latex] (i simetrično) imamo [latex]\displaystyle \frac{(m+n)^2}{2^{mn}}=\frac{9}{4}[/latex].

Pokažimo sada da za sve [latex]m[/latex] i [latex]n[/latex] osim za [latex](m,n)=(2,1)[/latex] i [latex](m,n)=(1,2)[/latex] vrijedi [latex]\displaystyle \frac{(m+n)^2}{2^{mn}}\leq 2[/latex]. Onda će traženi supremum biti [latex]\displaystyle \frac{9}{4}[/latex]. No, to nije teško: [latex](m+n)^2\leq 2^{m+n}[/latex] - to vrijedi jer je [latex]m+n\geq 4[/latex] (za [latex](m,n)=(1,1)[/latex] smo provjerili, a [latex]m+n=3[/latex] smo isključili iz provjere), a znamo da za sve [latex]t\geq 4[/latex] vrijedi [latex]t^2<2^t[/latex].

Stoga je za [latex]m+n\geq 4[/latex], [latex](m+n)^2\leq 2^{m+n}\leq 2^{mn+1}[/latex]. Posljednje vrijedi zato što je [latex]m+n\leq mn+1[/latex] (to je ekvivalentno s [latex](m-1)(n-1)\geq 0[/latex]), a [latex]2^x[/latex] je rastuća funkcija. Dakle, dokazali smo ono što smo željeli i sada znamo da je traženi infimum [latex]0[/latex], a supremum [latex]\displaystyle \frac{9}{4}[/latex].

Što se tiče 3.38., zadatak je dosta teži jer nemamo baš tu intuiciju koju smo imali pri rješavanju prošlog zadatka. Infimum je [latex]1[/latex], a supremum [latex]2[/latex] - niti jedno od toga se ne postiže za [latex]a=b=c[/latex], što je inače relativno uobičajeno kod ovakvih nejednakosti.

Prvo ćemo riješiti infimum: vrijedi [latex]\displaystyle \frac{a}{a+b}>\frac{a}{a+b+c}[/latex] i analogno za ostala tri razlomka. Onda je [latex]\displaystyle \frac{a}{a+b}+\frac{b}{b+c}+\frac{c}{c+a}>\frac{a+b+c}{a+b+c}=1[/latex], pa je infimum svakako veći ili jednak [latex]1[/latex]. Preostaje još pokazati da možemo doći proizvoljno blizu [latex]1[/latex].

Uzmimo [latex]a=n[/latex], [latex]b=n^2[/latex] i [latex]c=n^3[/latex] te neka [latex]n\to \infty[/latex]. Tada je [latex]\displaystyle \frac{a}{a+b}+\frac{b}{b+c}+\frac{c}{c+a}=\frac{n}{n+n^2}+\frac{n^2}{n^2+n^3}+\frac{n^3}{n^3+n}\to 0+0+1=1[/latex]. Dakle, infimum je zaista [latex]1[/latex].

Sad ćemo supremum dobiti na jedan zbilja nešablonski način - ne znam postoji li nešto jednostavnije, vjerojatno postoji (npr. uzeti [latex]a=n^2[/latex], [latex]b=n[/latex] i [latex]c=n^3[/latex] i onda još pokazati da je upravo limes toga traženi supremum), ali ovo je u svakom slučaju jedna doista zabavna ideja. Neka nam je [latex]\displaystyle f(a,b,c)=\frac{a}{a+b}+\frac{b}{b+c}+\frac{c}{c+a}[/latex] funkcija koja definira ovaj skup, tj. [latex]S=f(\langle 0,+\infty\rangle\times\langle 0,+\infty\rangle\times\langle 0,+\infty\rangle)[/latex]. Definirajmo funkciju [latex]\displaystyle g(a,b,c)=f(b,a,c)[/latex]. Primijetimo da je [latex]g(\langle 0,+\infty\rangle\times\langle 0,+\infty\rangle\times\langle 0,+\infty\rangle)=f(\langle 0,+\infty\rangle\times\langle 0,+\infty\rangle\times\langle 0,+\infty\rangle)[/latex] - radi se o potpuno istim skupovima, budući da smo samo zamijenili poredak dvije varijable (ako je [latex]t=g(a_0,b_0,c_0)[/latex] za neki [latex](a_0,b_0,c_0)[/latex] onda je [latex]t=f(b_0,a_0,c_0)[/latex] i obrnuto).

Sad kad smo se toga sjetili, stvar je lagana. Primijetimo, naime, da je [latex]\displaystyle f(a,b,c)+g(a,b,c)=\frac{a}{a+b}+\frac{b}{b+c}+\frac{c}{c+a}+\frac{b}{b+a}+\frac{a}{a+c}+\frac{c}{c+b}=1+1+1=3[/latex]. No, sada je jasno da je supremum [latex]2[/latex]. Naime, prvo pokažimo da je [latex]f(a,b,c)<2[/latex]. Pretpostavimo suprotno: [latex]f(a,b,c)\geq 2[/latex]. Onda je [latex]f(b,a,c)=g(a,b,c)=3-f(a,b,c)\leq 1[/latex], a pokazali smo da je to nemoguće. Nadalje, neka je [latex](a,b,c)[/latex] takav da [latex]f(a,b,c)\to 1[/latex] (pokazali smo gore da takav niz postoji). Onda [latex]g(a,b,c)=f(b,a,c)\to 2[/latex], pa smo pronašli i niz koji ide u [latex]2[/latex], što znači da je supremum upravo [latex]2[/latex].

Kažem, ova dva zadatka nisu pretjerano lagani - zapravo, u 3.36. imamo intuiciju koja nam otprilike govori gdje možemo pronaći taj infimum i supremum, dok u 3.38. toga nemamo. Taj se zadatak, pogotovo drugi dio, može možda, kažem, riješiti i na neki drugi način (makar bi se to vjerojatno opet svelo na isto), ali ovo je zgodan način razmišljanja koji ne zahtijeva baš puno računa.
3.36. je relativno lagan: infimum je očito budući da su svi članovi pozitivni, a možemo doći proizvoljno blizu (npr. fiksiramo i neka ). Intuitivno nam je jasno da se najveća vrijednost postiže za male i : za imamo , dok za , (i simetrično) imamo .

Pokažimo sada da za sve i osim za i vrijedi . Onda će traženi supremum biti . No, to nije teško: - to vrijedi jer je (za smo provjerili, a smo isključili iz provjere), a znamo da za sve vrijedi .

Stoga je za , . Posljednje vrijedi zato što je (to je ekvivalentno s ), a je rastuća funkcija. Dakle, dokazali smo ono što smo željeli i sada znamo da je traženi infimum , a supremum .

Što se tiče 3.38., zadatak je dosta teži jer nemamo baš tu intuiciju koju smo imali pri rješavanju prošlog zadatka. Infimum je , a supremum - niti jedno od toga se ne postiže za , što je inače relativno uobičajeno kod ovakvih nejednakosti.

Prvo ćemo riješiti infimum: vrijedi i analogno za ostala tri razlomka. Onda je , pa je infimum svakako veći ili jednak . Preostaje još pokazati da možemo doći proizvoljno blizu .

Uzmimo , i te neka . Tada je . Dakle, infimum je zaista .

Sad ćemo supremum dobiti na jedan zbilja nešablonski način - ne znam postoji li nešto jednostavnije, vjerojatno postoji (npr. uzeti , i i onda još pokazati da je upravo limes toga traženi supremum), ali ovo je u svakom slučaju jedna doista zabavna ideja. Neka nam je funkcija koja definira ovaj skup, tj. . Definirajmo funkciju . Primijetimo da je - radi se o potpuno istim skupovima, budući da smo samo zamijenili poredak dvije varijable (ako je za neki onda je i obrnuto).

Sad kad smo se toga sjetili, stvar je lagana. Primijetimo, naime, da je . No, sada je jasno da je supremum . Naime, prvo pokažimo da je . Pretpostavimo suprotno: . Onda je , a pokazali smo da je to nemoguće. Nadalje, neka je takav da (pokazali smo gore da takav niz postoji). Onda , pa smo pronašli i niz koji ide u , što znači da je supremum upravo .

Kažem, ova dva zadatka nisu pretjerano lagani - zapravo, u 3.36. imamo intuiciju koja nam otprilike govori gdje možemo pronaći taj infimum i supremum, dok u 3.38. toga nemamo. Taj se zadatak, pogotovo drugi dio, može možda, kažem, riješiti i na neki drugi način (makar bi se to vjerojatno opet svelo na isto), ali ovo je zgodan način razmišljanja koji ne zahtijeva baš puno računa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan