Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Usmeni kod prof. Hrvoja Šikića
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 13, 14, 15  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Black Mamba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2009. (21:08:31)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 22:03 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]0<x<y [/latex]
[latex]x^2<y^2 [/latex]
[latex]y^2-x^2>0 [/latex]
[latex](y-x)(y+x)>0[/latex]
Po pretpostavci [latex]x,y>0[/latex] pa je i [latex]x+y>0[/latex]
Isto tako [latex]y>x -> y-x>0[/latex]
Još promotriš slučaj kad je [latex]x=0,y>0 -> x^2>y^2 -> 0>y^2[/latex] što slijedi iz pretpostavke. Dakle, [latex]x^2[/latex] je rastuća na [latex]R^+[/latex]
Kako je [latex]x^2[/latex] parna funckija, onda je ona padajuća na [latex]R^-[/latex]

Da,profesor pita pitanje koje nisi prošli put znao, i nekad pita dodatno pitanje,a nekad mu je i to staro saasvim dovoljno.... ovisi o težini starog i kakvoći predstavljanja njegovog rješenja.




Po pretpostavci pa je i
Isto tako
Još promotriš slučaj kad je što slijedi iz pretpostavke. Dakle, je rastuća na
Kako je parna funckija, onda je ona padajuća na

Da,profesor pita pitanje koje nisi prošli put znao, i nekad pita dodatno pitanje,a nekad mu je i to staro saasvim dovoljno.... ovisi o težini starog i kakvoći predstavljanja njegovog rješenja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
melita
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2009. (16:09:19)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 4 - 5

PostPostano: 23:15 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a da li to dodatno pitanje bude vezano uz ono koje je prvo postavio ili pita nesto sasvim drugo??
a da li to dodatno pitanje bude vezano uz ono koje je prvo postavio ili pita nesto sasvim drugo??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anci90
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2009. (14:07:29)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 0:24 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako kome.. nekome se nadovezuje s potpitanjima, nekom okrene na drugu stranu.. meni je prvo pitanje bilo iz nizova, drugo iz neprekidnosti..
a kako kome.. nekome se nadovezuje s potpitanjima, nekom okrene na drugu stranu.. meni je prvo pitanje bilo iz nizova, drugo iz neprekidnosti..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
melita
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2009. (16:09:19)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 4 - 5

PostPostano: 0:50 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene je rušio na pitanju ''kakav moze biti rastuci niz....dokazati...itd
sto mogu ocekivati?? ?
mene je rušio na pitanju ''kakav moze biti rastuci niz....dokazati...itd
sto mogu ocekivati?? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anci90
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2009. (14:07:29)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 11:53 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a mozes vjerojatno ocekivati opet to pitanje..iako nije mjerilo opet 100%,jer neke nije pitao pitanje na kojem ih je rusio jer je slicno pitao vec nekoga prije u grupi... al u vecini slucajeva pita to kaj te rusio.. a sad za dalje to te fakat moze pitat bilo kaj...
a mozes vjerojatno ocekivati opet to pitanje..iako nije mjerilo opet 100%,jer neke nije pitao pitanje na kojem ih je rusio jer je slicno pitao vec nekoga prije u grupi... al u vecini slucajeva pita to kaj te rusio.. a sad za dalje to te fakat moze pitat bilo kaj...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
meda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2010. (09:29:23)
Postovi: (A0)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 13:50 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam pitanje, kod dokazivanja neprekidnosti npr. trećeg korjena...znam da je to inverz od x^3 i sad pričam o tom i sad kad dođem do tog da je rastući na [0,+beskonačno> pa je zbog neparnosti rastući na R...jel moram dokazivat to da je rastući il sam reć?
imam pitanje, kod dokazivanja neprekidnosti npr. trećeg korjena...znam da je to inverz od x^3 i sad pričam o tom i sad kad dođem do tog da je rastući na [0,+beskonačno> pa je zbog neparnosti rastući na R...jel moram dokazivat to da je rastući il sam reć?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patlidzan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (19:17:28)
Postovi: (76)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 16:03 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moras !!
moras !!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tangerina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 01. 2010. (22:58:55)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:29 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi može netko napisati kako se dokazuje da je kosinus hiperbolni neprekidan?
Hvala... :oops:
Jel mi može netko napisati kako se dokazuje da je kosinus hiperbolni neprekidan?
Hvala... Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lurker0705
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 11. 2009. (19:33:54)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:34 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako, mores pokazet da je e^x neprekidna. e onda kad mu to pokazes onda ti iz teorema da je linearna kombinacije neprekidnih neprekidna i da je pordukt neprekidnih isto tako neprekidna (a i kvocijent) slijedi da je ch isto neprekidna jer je ch ko sto znamo

(e^x + e^(-x))/2

nadam se da je pomoglo.

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

Koliko god se pricalo o tome i koliko god toga ljudi napisali meni i dalje neide najjednostavniji dokaz koji covjek moze pronaci.

dakle, x^3 ili x^n kad je n neparan. trebam pokazati da je injekcija. dovoljno je pokazati strogi rast. i sta god napravim, s cim god pomnozim nista me ne dovodi do nekog konstruktivnog zakljucka. neparnost nije problem nego je problem (step - to - step) strogi rast x^(2n-1) :D

ako neko to fino napise platim mu pivu :) HVALA!
Ovako, mores pokazet da je e^x neprekidna. e onda kad mu to pokazes onda ti iz teorema da je linearna kombinacije neprekidnih neprekidna i da je pordukt neprekidnih isto tako neprekidna (a i kvocijent) slijedi da je ch isto neprekidna jer je ch ko sto znamo

(e^x + e^(-x))/2

nadam se da je pomoglo.

Added after 2 minutes:

Koliko god se pricalo o tome i koliko god toga ljudi napisali meni i dalje neide najjednostavniji dokaz koji covjek moze pronaci.

dakle, x^3 ili x^n kad je n neparan. trebam pokazati da je injekcija. dovoljno je pokazati strogi rast. i sta god napravim, s cim god pomnozim nista me ne dovodi do nekog konstruktivnog zakljucka. neparnost nije problem nego je problem (step - to - step) strogi rast x^(2n-1) Very Happy

ako neko to fino napise platim mu pivu Smile HVALA!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
NeonBlack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (15:46:24)
Postovi: (37)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:09 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš pokazati da je x^n s. rastuća,pa je po tm. rastuć i njen inverz i restrikcija inverza.
Znaš pokazati za x^n?
Možeš pokazati da je x^n s. rastuća,pa je po tm. rastuć i njen inverz i restrikcija inverza.
Znaš pokazati za x^n?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lurker0705
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 11. 2009. (19:33:54)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:18 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve je to jasno. sad sam shvatio kako pokazat da je x^n rastuća. e sad je pitanje da mi treba jos neprekidnost. dali jos i to moram dokazivat i tek onda ic pokazivat da je strogorastuća naprekidna f:R->f(R) i f(R) otvoreni interval u sirem smislu da onda to povlaci da je f(R) = R i da je onda f:R->R bijekcija ili se nesto od toga da izostavit :)

ako se treba pokazivati da je neprekidna molio bi mali tip kako :)
Sve je to jasno. sad sam shvatio kako pokazat da je x^n rastuća. e sad je pitanje da mi treba jos neprekidnost. dali jos i to moram dokazivat i tek onda ic pokazivat da je strogorastuća naprekidna f:R->f(R) i f(R) otvoreni interval u sirem smislu da onda to povlaci da je f(R) = R i da je onda f:R->R bijekcija ili se nesto od toga da izostavit Smile

ako se treba pokazivati da je neprekidna molio bi mali tip kako Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patlidzan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (19:17:28)
Postovi: (76)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 20:24 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je funkcija injekcija dali mora vrijediti da je monotona ??
hvala
Ako je funkcija injekcija dali mora vrijediti da je monotona ??
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
NeonBlack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (15:46:24)
Postovi: (37)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 20:25 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa ako si dokazao da je s. rastuća, onda je i s. monotona, a reko si da je definirana na otvorenom intervalu i da joj je slika otvoreni interval,pa to povlači neprekidnost,to ti je onaj prvi teorem koji smo radili za otvorene intervale
Pa ako si dokazao da je s. rastuća, onda je i s. monotona, a reko si da je definirana na otvorenom intervalu i da joj je slika otvoreni interval,pa to povlači neprekidnost,to ti je onaj prvi teorem koji smo radili za otvorene intervale


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
meda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2010. (09:29:23)
Postovi: (A0)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 21:08 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaj ne vrijedi da ako je funkcija neprekidna injekcija, onda je monotona? znači ako je funkcija samo injekcija nemora bit monotona..
i dal bi mogo neko napisat dokaz da je x^n strogo rastuća (n neparan)?? :D
kaj ne vrijedi da ako je funkcija neprekidna injekcija, onda je monotona? znači ako je funkcija samo injekcija nemora bit monotona..
i dal bi mogo neko napisat dokaz da je x^n strogo rastuća (n neparan)?? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lurker0705
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 11. 2009. (19:33:54)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:14 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pff kako sam glup. totalno mi je promako taj teorem. ajde nista, to je to kaj sam trebo valjda ce to bit sve za danas :) hvala svima koji su pomogli
pff kako sam glup. totalno mi je promako taj teorem. ajde nista, to je to kaj sam trebo valjda ce to bit sve za danas Smile hvala svima koji su pomogli


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 23:04 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="NeonBlack"]Pa ako si dokazao da je s. rastuća, onda je i s. monotona, a reko si da je definirana na otvorenom intervalu i da joj je slika otvoreni interval,pa to povlači neprekidnost,to ti je onaj prvi teorem koji smo radili za otvorene intervale[/quote]

To bas i nije neki dokaz jer onda moras pokazati da slika stvarno i je otvoreni interval, a to nije trivijalno (iako nije ni ne znam kako tesko).
No neprekidnost vrijedi jer je identiteta neprekidna fukcija, a f(x) = x^n je produkt neprekidnih funckija pa je zato neprekidna


A sto se tice pokazivanja da je x^n rastuca za n neparan, slijedi iz cinjenice da je

[latex]x^n - y^n = (x - y)(x^{n-1} + x^{n-2}y + \ldots + y^{n - 1})[/latex]
Druga zagrada je uvijek pozitivna, pa je x^n > y^n ako i samo ako x > y
NeonBlack (napisa):
Pa ako si dokazao da je s. rastuća, onda je i s. monotona, a reko si da je definirana na otvorenom intervalu i da joj je slika otvoreni interval,pa to povlači neprekidnost,to ti je onaj prvi teorem koji smo radili za otvorene intervale


To bas i nije neki dokaz jer onda moras pokazati da slika stvarno i je otvoreni interval, a to nije trivijalno (iako nije ni ne znam kako tesko).
No neprekidnost vrijedi jer je identiteta neprekidna fukcija, a f(x) = x^n je produkt neprekidnih funckija pa je zato neprekidna


A sto se tice pokazivanja da je x^n rastuca za n neparan, slijedi iz cinjenice da je


Druga zagrada je uvijek pozitivna, pa je x^n > y^n ako i samo ako x > y



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 17:48 sri, 3. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

vidim vrlo često pitanje [i]"kakav može biti rastući niz?"[/i] , al neznam na što se odnosi. :?
Pa eto jel mi netko može objasnit što tu treba dokazat
vidim vrlo često pitanje "kakav može biti rastući niz?" , al neznam na što se odnosi. Confused
Pa eto jel mi netko može objasnit što tu treba dokazat


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 17:56 sri, 3. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kre5o"]vidim vrlo često pitanje [i]"kakav može biti rastući niz?"[/i] , al neznam na što se odnosi. :?
Pa eto jel mi netko može objasnit što tu treba dokazat[/quote]

omeden ili neomeden. Ako je omeden, onda je i konvergentan. Ako nije omeden, onda je divergentan i divergira u +beskonacno odnosno nema realnih gomilista.

Prva tvrdnja je neki teorem, Druga tvrdnja slijedi zato sto konvergencija povlaci omedenost, pa je neomeden niz nuzno divergentan. Zbog monotonosti vrijedi treca tvrdnja jer ako monoton niz ima gomiliste, tada ono mora biti i limes (pa bi niz morao biti omeden)
kre5o (napisa):
vidim vrlo često pitanje "kakav može biti rastući niz?" , al neznam na što se odnosi. Confused
Pa eto jel mi netko može objasnit što tu treba dokazat


omeden ili neomeden. Ako je omeden, onda je i konvergentan. Ako nije omeden, onda je divergentan i divergira u +beskonacno odnosno nema realnih gomilista.

Prva tvrdnja je neki teorem, Druga tvrdnja slijedi zato sto konvergencija povlaci omedenost, pa je neomeden niz nuzno divergentan. Zbog monotonosti vrijedi treca tvrdnja jer ako monoton niz ima gomiliste, tada ono mora biti i limes (pa bi niz morao biti omeden)



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
c4rimson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2010. (18:57:26)
Postovi: (3B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:36 sri, 3. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

.neprekidnost funkcije u točki c i dokazati da je nizovna definicija ekvivalentna def. preko epsilona, delte...


Može netko napisati kako se dokaže ta ekvivalencija?
Hvala
.neprekidnost funkcije u točki c i dokazati da je nizovna definicija ekvivalentna def. preko epsilona, delte...


Može netko napisati kako se dokaže ta ekvivalencija?
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kre5o
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2009. (22:20:52)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 3 - 4

PostPostano: 19:17 sri, 3. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Grga hvala!

[quote="c4rimson"].neprekidnost funkcije u točki c i dokazati da je nizovna definicija ekvivalentna def. preko epsilona, delte...


Može netko napisati kako se dokaže ta ekvivalencija?
Hvala[/quote]
Nizovna definicija neprekidnosti funkcije? Kolko ja znam to ne postoji :?

Pitanje je valda bilo[i] "limes funkcije u točki c i onda dokazati da je nizovna definicija ekvivalentna"[/i]
A to imaš lijepo napisano u skripti i/ili bilježnici ;)
@Grga hvala!

c4rimson (napisa):
.neprekidnost funkcije u točki c i dokazati da je nizovna definicija ekvivalentna def. preko epsilona, delte...


Može netko napisati kako se dokaže ta ekvivalencija?
Hvala

Nizovna definicija neprekidnosti funkcije? Kolko ja znam to ne postoji Confused

Pitanje je valda bilo "limes funkcije u točki c i onda dokazati da je nizovna definicija ekvivalentna"
A to imaš lijepo napisano u skripti i/ili bilježnici Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 13, 14, 15  Sljedeće
Stranica 6 / 15.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan