Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Limes iz kolokvija
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 19:36 čet, 16. 12. 2010    Naslov: Limes iz kolokvija Citirajte i odgovorite

Moze pomoci ne kuzim kako da pocnem ovo rjesavati?

lim((sh(n)+ch(n))^(1/n))=?

limes n->+besk.

Moze li objasnjenje, hvala
Moze pomoci ne kuzim kako da pocnem ovo rjesavati?

lim((sh(n)+ch(n))^(1/n))=?

limes n->+besk.

Moze li objasnjenje, hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 19:50 čet, 16. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nakon sto izrazis sh(x) i ch(x) preko "e", mislim da bi dalje sve trebalo biti ok. :wink:
Nakon sto izrazis sh(x) i ch(x) preko "e", mislim da bi dalje sve trebalo biti ok. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 23:16 čet, 16. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

e hvala, al sam sad skuzio da sam krivo napisao ovaj drugi je th(x)... Al imam pitanje jedno? jeli taj zadatak rijesiv preko teorema o "sendivcu"?
e hvala, al sam sad skuzio da sam krivo napisao ovaj drugi je th(x)... Al imam pitanje jedno? jeli taj zadatak rijesiv preko teorema o "sendivcu"?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:43 čet, 16. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može preko sendviča. Taj th se nekako ograniči, npr. s [latex]0 \leq \tanh n \leq \sinh n[/latex], za dovoljno velike n.
Može preko sendviča. Taj th se nekako ograniči, npr. s , za dovoljno velike n.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 0:48 pet, 17. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozes li mi molim te to nekako raspisati i objasniti? Ne pada mi na pamet bas kako poceti...
Mozes li mi molim te to nekako raspisati i objasniti? Ne pada mi na pamet bas kako poceti...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 2:19 pet, 17. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zelimo ocijeniti izraz sh(n)+th(n).
Sad malo pogledamo sto znamo o ovim funkcijama i uocimo [latex]0\leq th(n) < 1, \forall n \in \mathbb{N}[/latex]
Intuitivno, kad na to sve stavimo n-ti korijen, jasno je da taj izraz, manji od 1, nece previse utjecati na limes. Takodjer, po definiciji funkcije sh imamo,
kao sto je Tomislav rekao, [latex]sh(n)=\frac{e^n-e^{-n}}{2}[/latex].

Sad je dovoljno primjeniti dosta grube ograde, jer ce n-ti korijen "ponistiti" sve sto nije neka n-ta potencija. Zato mozemo reci, npr,

[latex]\frac{e^n}{2} - \frac{e^{-n}}{2}+th(n)\leq \frac{e^n}{2} - \frac{e^{-n}}{2}+1 \leq \frac{e^n}{2} + \frac{e^{n}}{2}= e^n [/latex].

(ovdje smo koristili ocitu nejednakost [latex]\frac{e^n}{2} \geq 1-\frac{e^{-n}}{2}[/latex], vrijedi za sve n jer je desna strana manja od 1)

Odozdo ogranicimo slicno:

[latex]\frac{e^n}{2} - \frac{e^{-n}}{2}+th(n) \geq \frac{e^n}{2}-\frac{e^n}{4} = \frac{e^n}{4}[/latex]

(Koristimo [latex]- \frac{e^n}{4} \leq th(n) -\frac{e^{-n}}{2}[/latex], sto vrijedi za sve malo vece n-ove; vrijedi jer je desna strana uvijek veca od -1, a -e^n/4 je za skoro sve n manji od -1)

Ove ograde se mozda cine malo random, al zapravo ih namjestis prema onome sto zelis dobiti (a cilj nam je ovdje postici e^n, uz eventualno neki koeficijent, jer znamo kako n-ti korijen djeluje na to)

Sada smo dobili [latex]\frac{e^n}{4} \leq sh(n) + th(n) \leq e^n[/latex]. Na to primjenimo n-ti korijen, pustimo na limes i dobijemo da ovaj pocetni izraz tezi u e.
Zelimo ocijeniti izraz sh(n)+th(n).
Sad malo pogledamo sto znamo o ovim funkcijama i uocimo
Intuitivno, kad na to sve stavimo n-ti korijen, jasno je da taj izraz, manji od 1, nece previse utjecati na limes. Takodjer, po definiciji funkcije sh imamo,
kao sto je Tomislav rekao, .

Sad je dovoljno primjeniti dosta grube ograde, jer ce n-ti korijen "ponistiti" sve sto nije neka n-ta potencija. Zato mozemo reci, npr,

.

(ovdje smo koristili ocitu nejednakost , vrijedi za sve n jer je desna strana manja od 1)

Odozdo ogranicimo slicno:



(Koristimo , sto vrijedi za sve malo vece n-ove; vrijedi jer je desna strana uvijek veca od -1, a -e^n/4 je za skoro sve n manji od -1)

Ove ograde se mozda cine malo random, al zapravo ih namjestis prema onome sto zelis dobiti (a cilj nam je ovdje postici e^n, uz eventualno neki koeficijent, jer znamo kako n-ti korijen djeluje na to)

Sada smo dobili . Na to primjenimo n-ti korijen, pustimo na limes i dobijemo da ovaj pocetni izraz tezi u e.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 1:09 sub, 18. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala za brze odgovore, no imam jos jedan problem... Zadatak

lim(x->0)=(4^x +4^-x -2)/x^2)=?
Puno hvala za brze odgovore, no imam jos jedan problem... Zadatak

lim(x->0)=(4^x +4^-x -2)/x^2)=?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 10:31 sub, 18. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-0910-kol2.pdf


jel bi mogao netko rijesiti drugi zadatak pod a iz drugog kolokvija od ova dva, zadatak sa arctgn i chn...=SS

hvala!!
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-0910-kol2.pdf


jel bi mogao netko rijesiti drugi zadatak pod a iz drugog kolokvija od ova dva, zadatak sa arctgn i chn...=SS

hvala!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 10:46 sub, 18. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije težak. :)

Primijeti da vrijedi [latex]-\displaystyle\frac{\pi}{2}<\arctan n<\displaystyle\frac{\pi}{2}[/latex]. (Zapravo, u ovom je slučaju arkus tangens uvijek pozitivan, ali nebitno... ovo nam je sasvim dovoljno).

Dakle, vrijedi [latex]-\displaystyle\frac{\pi}{2}+\cosh n<\arctan n +\cosh n<\displaystyle\frac{\pi}{2}+\cosh n[/latex]. E sad, znaš da se kosinus hiperbolni uglavnom za velike [latex]n[/latex] "ponaša kao" [latex]e^n[/latex], pa nam je to ideja tu.

S jedne strane, vrijedi (samo praktički koristimo definiciju kosinusa hiperbolnog) [latex]-\displaystyle\frac{\pi}{2}+\cosh n>\displaystyle\frac{e^n-\pi}{2}>\displaystyle\frac{e^n}{4}[/latex] (ova zadnja nejednakost vrijedi ako je [latex]n\geq 2[/latex], ali to nam ne igra ulogu jer [latex]n\to +\infty[/latex]). Sličnu stvar radimo s druge strane: [latex]\displaystyle\frac{\pi}{2}+\cosh n<\frac{\pi}{2}+e^n<2e^n[/latex] (ove ograde su vrlo grube, ali sasvim dovoljno za ono što radimo: bitno nam je da imamo neko ograničenje oblika [latex]Ce^n[/latex] za neku (recimo pozitivnu) konstantu [latex]C[/latex].

Dakle, sve zajedno, [latex]\displaystyle\frac{e^n}{4}<\arctan n +\cosh n<2e^n[/latex]. Stoga, [latex]\displaystyle\frac{e}{\sqrt[n]{4}}<\sqrt[n]{\arctan n +\cosh n}<e\sqrt[n]{2}[/latex]. Sad po teoremu o sendviču trivijalno zaključujemo da [latex]\sqrt[n]{\arctan n +\cosh n}\to e[/latex].

Evo, pitaj ako što nije jasno. :)

---

Ah, nisam uvidio CROmpirov zadatak. Uglavnom, čovjeku se uglavnom na početku čini da će biti nešto u stilu [latex]\displaystyle\frac{a^x-1}{x}[/latex], što je limes koji imate u tablici. Zapravo, i bit će, ali ne direktno - samo primijeti da je gornji izraz zapravo kvadrat: [latex]4^x+4^{-x}-2=(2^x-2^{-x})^2[/latex]. (Ima možda i pametniji način, da se odmah iz brojnika izluči [latex]2^{-x}[/latex], ali ovako-onako je stvar ista. :))

U svakom slučaju, sad nas zapravo zanima limes od [latex]\displaystyle\frac{2^x-2^{-x}}{x}[/latex], a onda će nam završni limes biti kvadrat ovoga. No, to nije teško: [latex]\displaystyle\frac{2^x-2^{-x}}{x}=\frac{4^x-1}{x}\cdot 2^{-x}[/latex]. Sad smo gotovi: znamo da [latex]2^{-x}\to 1[/latex], a [latex]\displaystyle\frac{4^x-1}{x}\to \ln 4[/latex] je poznati limes.

Dakle, [latex]\displaystyle\frac{2^x-2^{-x}}{x}\to \ln 4\cdot 1=\ln 4[/latex], pa je naš početni limes [latex]\ln^2 4[/latex]. (Nadam se da se dobro sjećam tzv. tabličnih limesa. Također se nadam da će se smajlići u nekom trenutku povratiti u svoju vulgaris verziju, no to je već druga stvar... :D)
Nije težak. Smile

Primijeti da vrijedi . (Zapravo, u ovom je slučaju arkus tangens uvijek pozitivan, ali nebitno... ovo nam je sasvim dovoljno).

Dakle, vrijedi . E sad, znaš da se kosinus hiperbolni uglavnom za velike "ponaša kao" , pa nam je to ideja tu.

S jedne strane, vrijedi (samo praktički koristimo definiciju kosinusa hiperbolnog) (ova zadnja nejednakost vrijedi ako je , ali to nam ne igra ulogu jer ). Sličnu stvar radimo s druge strane: (ove ograde su vrlo grube, ali sasvim dovoljno za ono što radimo: bitno nam je da imamo neko ograničenje oblika za neku (recimo pozitivnu) konstantu .

Dakle, sve zajedno, . Stoga, . Sad po teoremu o sendviču trivijalno zaključujemo da .

Evo, pitaj ako što nije jasno. Smile



Ah, nisam uvidio CROmpirov zadatak. Uglavnom, čovjeku se uglavnom na početku čini da će biti nešto u stilu , što je limes koji imate u tablici. Zapravo, i bit će, ali ne direktno - samo primijeti da je gornji izraz zapravo kvadrat: . (Ima možda i pametniji način, da se odmah iz brojnika izluči , ali ovako-onako je stvar ista. Smile)

U svakom slučaju, sad nas zapravo zanima limes od , a onda će nam završni limes biti kvadrat ovoga. No, to nije teško: . Sad smo gotovi: znamo da , a je poznati limes.

Dakle, , pa je naš početni limes . (Nadam se da se dobro sjećam tzv. tabličnih limesa. Također se nadam da će se smajlići u nekom trenutku povratiti u svoju vulgaris verziju, no to je već druga stvar... Very Happy)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 11:04 sub, 18. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

jasno mi je djelomicno,tj kuzim da trebam ogranicit,ali sama bas nebi znala koje granice stavit =S
hvala!!
jasno mi je djelomicno,tj kuzim da trebam ogranicit,ali sama bas nebi znala koje granice stavit =S
hvala!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan