Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematicka logika (informacija)
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 19, 20, 21  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 14:24 pon, 20. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko tko je bio na predavanjima u petak reći dokle smo stigli i koje gradivo ulazi u kolokvij? Hvala
Može li netko tko je bio na predavanjima u petak reći dokle smo stigli i koje gradivo ulazi u kolokvij? Hvala


[Vrh]
štangica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 03. 2010. (17:18:17)
Postovi: (4C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 5

PostPostano: 16:39 pon, 20. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

na stranici profesora imaš sve prezentacije koje su obrađene na predavanjima i to ti sve ulazi u kolokvij...mislim da smo došli do kraja skripte...možda nismo tipa zadnjih 5-10 stranica obradili...uglavnom usporedi si sa prezentacijama šta ti je zadnje...
na stranici profesora imaš sve prezentacije koje su obrađene na predavanjima i to ti sve ulazi u kolokvij...mislim da smo došli do kraja skripte...možda nismo tipa zadnjih 5-10 stranica obradili...uglavnom usporedi si sa prezentacijama šta ti je zadnje...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ivecus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 04. 2006. (18:37:35)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 18:42 pon, 20. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="glava"]Zna li se možda točno koji će zadaci biti u trećoj školskoj zadaći?

Hvala[/quote]

Mene ovo isto zanima, pa ako netko zna, bio bi mu zahvalan!

Hvala!
glava (napisa):
Zna li se možda točno koji će zadaci biti u trećoj školskoj zadaći?

Hvala


Mene ovo isto zanima, pa ako netko zna, bio bi mu zahvalan!

Hvala!



_________________
Mihi est propositum in taberna mori!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tygy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2008. (15:27:08)
Postovi: (102)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 14

PostPostano: 18:49 pon, 20. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel još vrijedi da se treći blic moze pisat u utorak?
jel još vrijedi da se treći blic moze pisat u utorak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2007. (16:54:15)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 3 - 5

PostPostano: 19:08 pon, 20. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kada se piše 3. bilc u grupi N-Ž ? u cetvrtak na vježbama ili je termin promijenjen?
Kada se piše 3. bilc u grupi N-Ž ? u cetvrtak na vježbama ili je termin promijenjen?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:39 uto, 4. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

S obzirom da je tako bilo do prije prošle godine, ako asistenti ovo čitaju, molin (vjerojatno u ime veliko broja studenata) da se u kolokvij stave 2 lakše prirodne dedukcije, nego jedna teza.
S obzirom da je profesor iz logike stavia kolokvij iz ML i stat isti dan, bilo bi u redu da nam se bar nekako izađe u susret.
S obzirom da je tako bilo do prije prošle godine, ako asistenti ovo čitaju, molin (vjerojatno u ime veliko broja studenata) da se u kolokvij stave 2 lakše prirodne dedukcije, nego jedna teza.
S obzirom da je profesor iz logike stavia kolokvij iz ML i stat isti dan, bilo bi u redu da nam se bar nekako izađe u susret.


[Vrh]
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 18:47 uto, 4. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]S obzirom da je tako bilo do prije prošle godine, ako asistenti ovo čitaju, molin (vjerojatno u ime veliko broja studenata) da se u kolokvij stave 2 lakše prirodne dedukcije, nego jedna teza.
[/quote]

Pa prošle godine je bila jedna lakša a prije toga jedna lakša + jedna teža...
Anonymous (napisa):
S obzirom da je tako bilo do prije prošle godine, ako asistenti ovo čitaju, molin (vjerojatno u ime veliko broja studenata) da se u kolokvij stave 2 lakše prirodne dedukcije, nego jedna teza.


Pa prošle godine je bila jedna lakša a prije toga jedna lakša + jedna teža...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:50 uto, 4. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja onu od prošle godine ne znam rijesit?
Ako ti nije problem jel mi možeš napisat rjesenje?
Ja onu od prošle godine ne znam rijesit?
Ako ti nije problem jel mi možeš napisat rjesenje?


[Vrh]
GCOX
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2006. (12:43:03)
Postovi: (A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-9 = 18 - 27
Lokacija: SPLIT_ZAGREB

PostPostano: 21:39 sub, 8. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh mene zanima da li je dopusteno kod dokazivanja (neke tvrdnje) glavnim testom prvo formulu pretvorit u prenexnu normalnu formu pa onda ic na glavni test???
cini mi se da je takvin nacinon olaksano rjesavanje (pod uvjetom da se zna pretvarat u PNF)
Eh mene zanima da li je dopusteno kod dokazivanja (neke tvrdnje) glavnim testom prvo formulu pretvorit u prenexnu normalnu formu pa onda ic na glavni test???
cini mi se da je takvin nacinon olaksano rjesavanje (pod uvjetom da se zna pretvarat u PNF)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 20:58 ned, 9. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako da riješim ove dvije prirodne dedukcije:

1) iz (P->Q)->P slijedi P (4. zadatak iz 2008.)

2) iz praznog skupa slijedi (P->Q) V (Q->P) (3. zad pod b iz 2009)

Kako da dokažem da formula nije valjana ali je istinita na svim {R}-strukturama (to je 6. zadatak iz 2009.)
Kako da riješim ove dvije prirodne dedukcije:

1) iz (P->Q)->P slijedi P (4. zadatak iz 2008.)

2) iz praznog skupa slijedi (P->Q) V (Q->P) (3. zad pod b iz 2009)

Kako da dokažem da formula nije valjana ali je istinita na svim {R}-strukturama (to je 6. zadatak iz 2009.)




Zadnja promjena: Tomy007; 22:16 ned, 9. 1. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 21:13 ned, 9. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ja onu od prošle godine ne znam rijesit?
Ako ti nije problem jel mi možeš napisat rjesenje?[/quote]

Sad tek ovo vidim...

Uglavnom, ne sjećam se ja baš najbolje tih pravila i toga, rekoh da je lagano jer mi je bilo prije godinu dana. :D

Ali mogu probati objasniti ideju:
Pretpostaviš ne-P pa iz toga dobiješ Q, ali je Q ekvivalentno s P pa Q -> P pa dobiješ P... Iz P i ne-P imaš kontradikciju pa znači da ne-ne-P, tj. P, a onda i Q jer je P <-> Q? :D
Ne garantiram da je točno (iz već navedenog razloga)...
Anonymous (napisa):
Ja onu od prošle godine ne znam rijesit?
Ako ti nije problem jel mi možeš napisat rjesenje?


Sad tek ovo vidim...

Uglavnom, ne sjećam se ja baš najbolje tih pravila i toga, rekoh da je lagano jer mi je bilo prije godinu dana. Very Happy

Ali mogu probati objasniti ideju:
Pretpostaviš ne-P pa iz toga dobiješ Q, ali je Q ekvivalentno s P pa Q → P pa dobiješ P... Iz P i ne-P imaš kontradikciju pa znači da ne-ne-P, tj. P, a onda i Q jer je P ↔ Q? Very Happy
Ne garantiram da je točno (iz već navedenog razloga)...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 17:01 pon, 10. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješavam kolokvij iz 2008, 5. zadatak, i sad u jednom koraku imam P(x,x) netočan - što se s tim radi točno? Mislim kako se gleda? Pošto se za to ne uvode niti varijable, niti se testira...u knjizi nema riješenog takvog primjera, a mi sa asistentom Iljazovićem nismo također radili takav zadatak...(nadam se da takvo nešto neće doći u kolokviju...)
Rješavam kolokvij iz 2008, 5. zadatak, i sad u jednom koraku imam P(x,x) netočan - što se s tim radi točno? Mislim kako se gleda? Pošto se za to ne uvode niti varijable, niti se testira...u knjizi nema riješenog takvog primjera, a mi sa asistentom Iljazovićem nismo također radili takav zadatak...(nadam se da takvo nešto neće doći u kolokviju...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 20:03 pon, 10. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Charmed"]Rješavam kolokvij iz 2008, 5. zadatak, i sad u jednom koraku imam P(x,x) netočan - što se s tim radi točno? Mislim kako se gleda? Pošto se za to ne uvode niti varijable, niti se testira...u knjizi nema riješenog takvog primjera, a mi sa asistentom Iljazovićem nismo također radili takav zadatak...(nadam se da takvo nešto neće doći u kolokviju...)[/quote]

U 5. zadatku iz 2008. se dolazi do beskonačne petlje. Kad primjetiš da se počinješ vrtjeti u krug stani i napiši da je nikad ne staje ali nema ni kontradikcije. (a ovo da imaš P(x,x) netočno to ne možeš dobiti, očito nisi dobro uvodio ili testirao varijable jer moraš dobiti P(a,b) ili tako nešto a ne x i y, a kad dođeš recimo do toga da ti je npr P(a,b) laž samo to zaokružiš dvaput isto kao sa propozicionalnim varijablama). Meni je malo nejasno kako da dokažem da je svaka konačna P-struktura model za formulu ali pretpostavljam da treba valjda riješiti sve grane, a ne stati kod one koja ne staje i onda dobiti svugdje drugdje kontradikcije. To bi onda valjda značilo da jedini model za koji je P-struktura lažna je baš u toj grani, a kad u toj grani napišeš model vidiš da je beskonaćan npr Ro(P) = {(a,a), (a,b), (b,b,), (b,a), (c,c) .....} , znaći svaki konačan model je model za P-strukturu ali nisam u to siguran jer nismo tako neš dokazivali.
Charmed (napisa):
Rješavam kolokvij iz 2008, 5. zadatak, i sad u jednom koraku imam P(x,x) netočan - što se s tim radi točno? Mislim kako se gleda? Pošto se za to ne uvode niti varijable, niti se testira...u knjizi nema riješenog takvog primjera, a mi sa asistentom Iljazovićem nismo također radili takav zadatak...(nadam se da takvo nešto neće doći u kolokviju...)


U 5. zadatku iz 2008. se dolazi do beskonačne petlje. Kad primjetiš da se počinješ vrtjeti u krug stani i napiši da je nikad ne staje ali nema ni kontradikcije. (a ovo da imaš P(x,x) netočno to ne možeš dobiti, očito nisi dobro uvodio ili testirao varijable jer moraš dobiti P(a,b) ili tako nešto a ne x i y, a kad dođeš recimo do toga da ti je npr P(a,b) laž samo to zaokružiš dvaput isto kao sa propozicionalnim varijablama). Meni je malo nejasno kako da dokažem da je svaka konačna P-struktura model za formulu ali pretpostavljam da treba valjda riješiti sve grane, a ne stati kod one koja ne staje i onda dobiti svugdje drugdje kontradikcije. To bi onda valjda značilo da jedini model za koji je P-struktura lažna je baš u toj grani, a kad u toj grani napišeš model vidiš da je beskonaćan npr Ro(P) = {(a,a), (a,b), (b,b,), (b,a), (c,c) .....} , znaći svaki konačan model je model za P-strukturu ali nisam u to siguran jer nismo tako neš dokazivali.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 12:23 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel ima neko ovdje ko bi znao dokazati barem jednu tvrdnju od onih 16 iz leme sa zadnjeg predavanja (lema o pravilima prijelaza za kvantifikatore) ?

profesor je rekao da bi to lako moglo doći u kolokviju u teoretskom zadatku koji nosi 4 boda, a ja, koju god sam tvrdnju išla dokazat sam zapela :oops:

ako neko uči po skripti ta se lema nalazi na 146. strani (lema 2.29)

fala!
jel ima neko ovdje ko bi znao dokazati barem jednu tvrdnju od onih 16 iz leme sa zadnjeg predavanja (lema o pravilima prijelaza za kvantifikatore) ?

profesor je rekao da bi to lako moglo doći u kolokviju u teoretskom zadatku koji nosi 4 boda, a ja, koju god sam tvrdnju išla dokazat sam zapela Embarassed

ako neko uči po skripti ta se lema nalazi na 146. strani (lema 2.29)

fala!



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Gost






PostPostano: 13:21 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel zna netko sta moze doc od teorije iz one zadnje cjeline koju smo radili (racun teorija prvog reda) skroz zadnji sat? to smo skroz brzo prosli, a nema toga malo :?
jel zna netko sta moze doc od teorije iz one zadnje cjeline koju smo radili (racun teorija prvog reda) skroz zadnji sat? to smo skroz brzo prosli, a nema toga malo Confused


[Vrh]
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 13:39 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

onih zadnjih par slajdova s predavanja (skica dokaza) - to sigurno neće doći jer nismo niti radili.
dokaz teorema 10 i korolara 1 isto sigurno neće doći.

to je sve čeg se ja sjećam da je prof rekao da sigurno neće doći...
onih zadnjih par slajdova s predavanja (skica dokaza) - to sigurno neće doći jer nismo niti radili.
dokaz teorema 10 i korolara 1 isto sigurno neće doći.

to je sve čeg se ja sjećam da je prof rekao da sigurno neće doći...



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Gost






PostPostano: 13:57 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

za 3 zadatak pd b u kolokviju
http://web.math.hr/~veky/B/ML.k2z.09-02-03.pdf

zanima me mogu li ja izvest P->Q i onda samo stavit introdukciju disjunkcije za (Q->P) i dobijen trazeno??

ja dobijem P->Q i stavin
-----------
(p->Q) V (Q->P)
za 3 zadatak pd b u kolokviju
http://web.math.hr/~veky/B/ML.k2z.09-02-03.pdf

zanima me mogu li ja izvest P->Q i onda samo stavit introdukciju disjunkcije za (Q->P) i dobijen trazeno??

ja dobijem P->Q i stavin
-----------
(p->Q) V (Q->P)


[Vrh]
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 14:04 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li mi netko može reći da li je ovo dobro? (Nekako imam dojam da nije...)
Da li mi netko može reći da li je ovo dobro? (Nekako imam dojam da nije...)





logika.rar
 Description:

Download
 Filename:  logika.rar
 Filesize:  1006.31 KB
 Downloaded:  119 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Sphiro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2007. (16:32:45)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
-12 = 8 - 20

PostPostano: 20:49 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jesmo mi uopće na vj radili preneksne forme, tj može li na to doć na kolokviju???
Jesmo mi uopće na vj radili preneksne forme, tj može li na to doć na kolokviju???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Kika123
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (20:20:11)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:19 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

nismo na vježbama, prof je pokazivao na predavanjima...i reko je kao da će to biti u kolokviju
nismo na vježbama, prof je pokazivao na predavanjima...i reko je kao da će to biti u kolokviju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 19, 20, 21  Sljedeće
Stranica 8 / 21.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan