Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kombinatorika
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19, 20, 21  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kombinatorika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:14 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crazylamb1"]
ok, ali nije li to taj "gluplji" nacin sto si rekao? kako na ovaj jednostavniji? nije valjda da ak skuzis gledajuci crtez kako ide, da mozes samo odmah napisati rjesenje i gotovo..

jer ocito je gledajuci crtez da ima po 1 put svake duljine: prvo duljine 2, pa 5, pa 8, pa 11, ..., i tako samo dodajemo 3..

i to je to?

samo napisemo da je funkcija izvodnica t^2 + t^5 + t^8 + ... i to bi bilo to?[/quote]

Da, to je taj gluplji način. No i sam profesor je rekao da je ovaj "na prste" sasvim dovoljan, uz obrazloženje naravno. Nije ništa spominjao fju izvodnicu, tako da čak mislim da i to nije bilo potrebno napisati, samo dati objašnjenje da postoji jedinstven put duljine n ako i samo ako n==2(mod 3) i onda malo obrazložiti zašto :D

A za ovaj koeficijent uz x^3, samo se igraš sa množenjem redova. Ako imaš red [latex]a(x)=a_0+a_1x+...[/latex] i tražiš njegov multiplikativni inverz b, onda vrijedi [latex]a(x)\cdot b(x)=1[/latex], odnosno po komponentama:
[latex](a_0+a_1x+a_2 x^2 +a_3 x^3 +...) \cdot (b_0+b_1x+b_2 x^2+ b_3 x^3 +...)=1[/latex]
Kada grupiramo po potencijama imamo:
[latex]a_0b_0=1[/latex] (slobodan)
[latex]a_0b_1+a_1b_0=0[/latex] (uz x)
[latex]a_0b_2+a_1b_1+a_2b_0=0[/latex] (uz x^2)
[latex]a_0b_3+a_1b_2+a_2b_1+a_3b_0=0[/latex] (uz x^3)

Sad se samo riješi taj trokutasti sustav korak po korak, dok ne dođemo do b_3 :D
Crazylamb1 (napisa):

ok, ali nije li to taj "gluplji" nacin sto si rekao? kako na ovaj jednostavniji? nije valjda da ak skuzis gledajuci crtez kako ide, da mozes samo odmah napisati rjesenje i gotovo..

jer ocito je gledajuci crtez da ima po 1 put svake duljine: prvo duljine 2, pa 5, pa 8, pa 11, ..., i tako samo dodajemo 3..

i to je to?

samo napisemo da je funkcija izvodnica t^2 + t^5 + t^8 + ... i to bi bilo to?


Da, to je taj gluplji način. No i sam profesor je rekao da je ovaj "na prste" sasvim dovoljan, uz obrazloženje naravno. Nije ništa spominjao fju izvodnicu, tako da čak mislim da i to nije bilo potrebno napisati, samo dati objašnjenje da postoji jedinstven put duljine n ako i samo ako n==2(mod 3) i onda malo obrazložiti zašto Very Happy

A za ovaj koeficijent uz x^3, samo se igraš sa množenjem redova. Ako imaš red i tražiš njegov multiplikativni inverz b, onda vrijedi , odnosno po komponentama:

Kada grupiramo po potencijama imamo:
(slobodan)
(uz x)
(uz x^2)
(uz x^3)

Sad se samo riješi taj trokutasti sustav korak po korak, dok ne dođemo do b_3 Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 17:21 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

pokusala sam staviti, ali javlja da je empty file, ne znam zasto, ali vidim i da je luuka vec objasnio
pokusala sam staviti, ali javlja da je empty file, ne znam zasto, ali vidim i da je luuka vec objasnio


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (16:12:53)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 31 - 5

PostPostano: 17:25 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li itko kad će biti usmeni?
Zna li itko kad će biti usmeni?



_________________
..a jooooooj..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:26 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ančica"]Zna li itko kad će biti usmeni?[/quote]

Pitali smo profesora, ni on još točno ne zna... spominjao se neki termin početkom 2. mjeseca, ali još ništa nije službeno.
Ančica (napisa):
Zna li itko kad će biti usmeni?


Pitali smo profesora, ni on još točno ne zna... spominjao se neki termin početkom 2. mjeseca, ali još ništa nije službeno.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (16:12:53)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 31 - 5

PostPostano: 17:42 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

UU to mi se sviđa! Hvala za info!

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

Kako riješiti 5.? s komp. inverzom..
Uvjete znam, ali dalje ne.. :S
UU to mi se sviđa! Hvala za info!

Added after 13 minutes:

Kako riješiti 5.? s komp. inverzom..
Uvjete znam, ali dalje ne.. :S



_________________
..a jooooooj..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 17:50 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]
A za ovaj koeficijent uz x^3, samo se igraš sa množenjem redova. Ako imaš red [latex]a(x)=a_0+a_1x+...[/latex] i tražiš njegov multiplikativni inverz b, onda vrijedi [latex]a(x)\cdot b(x)=1[/latex], odnosno po komponentama:
[latex](a_0+a_1x+a_2 x^2 +a_3 x^3 +...) \cdot (b_0+b_1x+b_2 x^2+ b_3 x^3 +...)=1[/latex]
Kada grupiramo po potencijama imamo:
[latex]a_0b_0=1[/latex] (slobodan)
[latex]a_0b_1+a_1b_0=0[/latex] (uz x)
[latex]a_0b_2+a_1b_1+a_2b_0=0[/latex] (uz x^2)
[latex]a_0b_3+a_1b_2+a_2b_1+a_3b_0=0[/latex] (uz x^3)

Sad se samo riješi taj trokutasti sustav korak po korak, dok ne dođemo do b_3 :D[/quote]

ok, ja rjesavam taj sustav...i za b3 dobijem izraz koji ima u sebi a0, a1, a2 i a3, ali u zadanom zadatku imamo samo a0, a1, a2 (a, b, c)..mora da nesto krivo radim...je li tocno ono rjesenje sto je ekatarina stavila?
Luuka (napisa):

A za ovaj koeficijent uz x^3, samo se igraš sa množenjem redova. Ako imaš red i tražiš njegov multiplikativni inverz b, onda vrijedi , odnosno po komponentama:

Kada grupiramo po potencijama imamo:
(slobodan)
(uz x)
(uz x^2)
(uz x^3)

Sad se samo riješi taj trokutasti sustav korak po korak, dok ne dođemo do b_3 Very Happy


ok, ja rjesavam taj sustav...i za b3 dobijem izraz koji ima u sebi a0, a1, a2 i a3, ali u zadanom zadatku imamo samo a0, a1, a2 (a, b, c)..mora da nesto krivo radim...je li tocno ono rjesenje sto je ekatarina stavila?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:01 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ančica"]
Kako riješiti 5.? s komp. inverzom..
Uvjete znam, ali dalje ne.. :S[/quote]

Dakle uvjeti su [latex]\alpha=0, \beta \neq 0[/latex]
To znači da tvoj red izgleda [latex]f(x)=\beta x + \gamma x^2[/latex]
To se uvrsti u Lagrangeovu formulu inverzije, iskoristi se binomni teorem i lako se dobije šta treba.

@CrazyLamb Mora doći i a_3 u igru. Ja sam dobio nešto ovakvo:
[latex]b_3 = \frac{1}{a_0^4} ( 2a_0a_1a_2-a_1^3-a_0^2a_3)[/latex]

Al moguće da sam fulo :D
Ančica (napisa):

Kako riješiti 5.? s komp. inverzom..
Uvjete znam, ali dalje ne.. :S


Dakle uvjeti su
To znači da tvoj red izgleda
To se uvrsti u Lagrangeovu formulu inverzije, iskoristi se binomni teorem i lako se dobije šta treba.

@CrazyLamb Mora doći i a_3 u igru. Ja sam dobio nešto ovakvo:


Al moguće da sam fulo Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 18:05 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Luuka - e pa i ja to isto dobijem, ali me zbunjuje jer u zadatku u pocetnom formalnom redu imamo samo 3 clana (a, b, c ili a0, a1, a2) - a i kad gledam rjesenje koje dobije ekatarina, nije ni blizu...ono, hocu da predjem s oznaka a0, a1, a2 na a, b, c, ali me buni taj a3 kad mi nemamo d ili nesto slicno...
@Luuka - e pa i ja to isto dobijem, ali me zbunjuje jer u zadatku u pocetnom formalnom redu imamo samo 3 clana (a, b, c ili a0, a1, a2) - a i kad gledam rjesenje koje dobije ekatarina, nije ni blizu...ono, hocu da predjem s oznaka a0, a1, a2 na a, b, c, ali me buni taj a3 kad mi nemamo d ili nesto slicno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:10 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crazylamb1"]@Luuka - e pa i ja to isto dobijem, ali me zbunjuje jer u zadatku u pocetnom formalnom redu imamo samo 3 clana (a, b, c ili a0, a1, a2) - a i kad gledam rjesenje koje dobije ekatarina, nije ni blizu...ono, hocu da predjem s oznaka a0, a1, a2 na a, b, c, ali me buni taj a3 kad mi nemamo d ili nesto slicno...[/quote]

Ja rješavao općenito, nisam ni pogledo zadatak :lol: :lol:
U našem zadatku je a_3=0 ( nema koeficijenta uz x^3 ) pa se formula pojednostavljuje i dobijemo isto ko ekatarina :D
Crazylamb1 (napisa):
@Luuka - e pa i ja to isto dobijem, ali me zbunjuje jer u zadatku u pocetnom formalnom redu imamo samo 3 clana (a, b, c ili a0, a1, a2) - a i kad gledam rjesenje koje dobije ekatarina, nije ni blizu...ono, hocu da predjem s oznaka a0, a1, a2 na a, b, c, ali me buni taj a3 kad mi nemamo d ili nesto slicno...


Ja rješavao općenito, nisam ni pogledo zadatak Laughing Laughing
U našem zadatku je a_3=0 ( nema koeficijenta uz x^3 ) pa se formula pojednostavljuje i dobijemo isto ko ekatarina Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 18:14 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

:shock: daj nesto da se lupim po glavi! pa no kidding - nema x3, mora a3 biti 0 - a trivijalnosti, oko cega se ja mucim. ajd hvala ti na pomoci :D

idem ja sad raditi 5.zadatak, a u medjuvremenu, ako netko moze malo pojasniti sto se trazi u 1.zadatku? kakva kombinatorna interpretacija??
Shocked daj nesto da se lupim po glavi! pa no kidding - nema x3, mora a3 biti 0 - a trivijalnosti, oko cega se ja mucim. ajd hvala ti na pomoci Very Happy

idem ja sad raditi 5.zadatak, a u medjuvremenu, ako netko moze malo pojasniti sto se trazi u 1.zadatku? kakva kombinatorna interpretacija??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
aauk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2007. (17:11:01)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 0 - 3

PostPostano: 18:26 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze li netko opet uploadati taj kolokvij od prosle godine jer ga ne vidim na prvoj stranici ove teme, kao da je maknut? Ili dajte link na kolokvij ako je problem u mojem vidu :oops:
Moze li netko opet uploadati taj kolokvij od prosle godine jer ga ne vidim na prvoj stranici ove teme, kao da je maknut? Ili dajte link na kolokvij ako je problem u mojem vidu Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 18:29 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja u 5. nisam koristila binomni razvoj, gdje se to korisiti luuka?

Dobila sam iz Lagr.formule da je trazeni clan 1/2 onoga sto stoji uz x u redu ( x/f(x) )^2.
na kraju : -1/beta^3

@cr
U skripti iz diskretne, koja je na netu pretpostavljam, imas na pocetku neke kombinatorne dokaze, to si pogledaj, pa ce ti biti jasno. A imas i jedan koji je Luuka dao negdje na ovoj temi
Ja u 5. nisam koristila binomni razvoj, gdje se to korisiti luuka?

Dobila sam iz Lagr.formule da je trazeni clan 1/2 onoga sto stoji uz x u redu ( x/f(x) )^2.
na kraju : -1/beta^3

@cr
U skripti iz diskretne, koja je na netu pretpostavljam, imas na pocetku neke kombinatorne dokaze, to si pogledaj, pa ce ti biti jasno. A imas i jedan koji je Luuka dao negdje na ovoj temi


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:29 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

To se zna dešavat, samo refreshaj stranicu koji put :D

@CrazyLamb Formula je dosta trivijalna, lako se vidi da je to ustvari [latex](1+2)^n[/latex]. A kombinatorna interpertacija vjerojatno nešto preko funkcija (desno je broj svih funkcija sa n-članog u tročlani skup)

@ekatarina A da, tu moguće ne treba binomni razvoj, ne zanima nas cijeli red, samo jedan koeficijent. Moj bad :D
To se zna dešavat, samo refreshaj stranicu koji put Very Happy

@CrazyLamb Formula je dosta trivijalna, lako se vidi da je to ustvari . A kombinatorna interpertacija vjerojatno nešto preko funkcija (desno je broj svih funkcija sa n-članog u tročlani skup)

@ekatarina A da, tu moguće ne treba binomni razvoj, ne zanima nas cijeli red, samo jedan koeficijent. Moj bad Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 19:06 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako rijesiti 1.a iz onog drugog primjerka kolokvija? izvesti formulu za fi linearne rekurzije.
Vidim to u biljeznici da je prof. nesto pisao, ali mi ni tada nije bilo jasno, zasto je koef. uz x^(n+k) =0?
A kako rijesiti 1.a iz onog drugog primjerka kolokvija? izvesti formulu za fi linearne rekurzije.
Vidim to u biljeznici da je prof. nesto pisao, ali mi ni tada nije bilo jasno, zasto je koef. uz x^(n+k) =0?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:17 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U tom zadataku treba samo pratiti kako smo radili na predavanjima.
Izvučemo polinom Q(x) iz rekurzije, [latex]Q(x)=1+c_1x+c_2x^2+c_3x^3[/latex]
i množimo taj polinom sa OFI niza a_n:

[latex](1+c_1x+c_2x^2+c_3x^3)(a_0+a_1x+a_2x^2+a_3x^3 +...)= a_0 + (a_1+a_0c_1)x + ...[/latex]

Uz x^3 će koeficijent biti [latex]a_3+a_2c_1+a_1c_2+a_0c_3[/latex] a to je baš naša rekurzija za n=0 pa je taj koeficijent=0. Slično će svi naredni koeficijenti biti rekurzija za neki konkretni n pa će biti nula.
Dakle na desnoj strani će biti polinom P stupnja najviše 2 i racionalna fja izvodnica niza a_n je P(x)/Q(x).
U tom zadataku treba samo pratiti kako smo radili na predavanjima.
Izvučemo polinom Q(x) iz rekurzije,
i množimo taj polinom sa OFI niza a_n:



Uz x^3 će koeficijent biti a to je baš naša rekurzija za n=0 pa je taj koeficijent=0. Slično će svi naredni koeficijenti biti rekurzija za neki konkretni n pa će biti nula.
Dakle na desnoj strani će biti polinom P stupnja najviše 2 i racionalna fja izvodnica niza a_n je P(x)/Q(x).



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 19:31 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super!
A znas li i b dio, kombinatornu interpretaciju koeficijenata inverza?
ovo se odnosi na 2.zad
Super!
A znas li i b dio, kombinatornu interpretaciju koeficijenata inverza?
ovo se odnosi na 2.zad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frances
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 07. 2006. (18:27:06)
Postovi: (39)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 1

PostPostano: 19:33 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo i mene:)

Sta u proslogodisnjem kolokviju (2b)) znaci:
Interpretirajte kombinatorno koeficijente multiplikativnog inverza formalnog reda a(x) = 1 -x^2 -x^5 + x^7 ?

Sta treba napravit?

edit: evo prestigli me:)
Evo i mene:)

Sta u proslogodisnjem kolokviju (2b)) znaci:
Interpretirajte kombinatorno koeficijente multiplikativnog inverza formalnog reda a(x) = 1 -x^2 -x^5 + x^7 ?

Sta treba napravit?

edit: evo prestigli me:)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:37 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ekatarina"]Super!
A znas li i b dio, kombinatornu interpretaciju koeficijenata inverza?[/quote]

To iz drugog zadatka jel? Komb interpretaciju koeficijenata mult inverza od a(x)=1-x^2-x^5+x^7 ?

Najprije vidimo da se taj red da lijepo faktorizirati
[latex]a(x)=(1-x^2)(1-x^5)[/latex] pa je

[latex]a^{-1}(x)=\frac{1}{(1-x^2)(1-x^5)} = (1+x^2+x^{2+2}+x^{2+2+2}+...)(1+x^5+x^{5+5}+x^{5+5+5}+...)[/latex]

I sada bi koeficijent uz x^n bio broj načina da se n prikaže kao suma 2-jki i 5-ica :D

p.s. Ovog se nikad ne bih sjetio, to je bio jedan od zadataka koje je prof riješio.
ekatarina (napisa):
Super!
A znas li i b dio, kombinatornu interpretaciju koeficijenata inverza?


To iz drugog zadatka jel? Komb interpretaciju koeficijenata mult inverza od a(x)=1-x^2-x^5+x^7 ?

Najprije vidimo da se taj red da lijepo faktorizirati
pa je



I sada bi koeficijent uz x^n bio broj načina da se n prikaže kao suma 2-jki i 5-ica Very Happy

p.s. Ovog se nikad ne bih sjetio, to je bio jedan od zadataka koje je prof riješio.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 20:06 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ekatarina"]
Dobila sam iz Lagr.formule da je trazeni clan 1/2 onoga sto stoji uz x u redu ( x/f(x) )^2.
na kraju : -1/beta^3

[/quote]

ev natrag na posao (moralo se ici do menze :D) - ja isto dobijem to iz lagr. formule..

a kako onda dobijes to sto je uz x? ja pokratim x u brojniku i nazivniku, pa mi ostane 1/BETA+GAMAx (i to sve na kvadrat, naravno).

e sad, da se dobije to sto je uz x, je li treba ono suma j>=0, (-2 choose j) * BETA^(-2-j)*(GAMAx)^j (drugim rijecima, binomna formula)? ako treba - sto dalje, ako ne treba to - kako se nadje to sto je uz x?
ekatarina (napisa):

Dobila sam iz Lagr.formule da je trazeni clan 1/2 onoga sto stoji uz x u redu ( x/f(x) )^2.
na kraju : -1/beta^3



ev natrag na posao (moralo se ici do menze Very Happy) - ja isto dobijem to iz lagr. formule..

a kako onda dobijes to sto je uz x? ja pokratim x u brojniku i nazivniku, pa mi ostane 1/BETA+GAMAx (i to sve na kvadrat, naravno).

e sad, da se dobije to sto je uz x, je li treba ono suma j>=0, (-2 choose j) * BETA^(-2-j)*(GAMAx)^j (drugim rijecima, binomna formula)? ako treba - sto dalje, ako ne treba to - kako se nadje to sto je uz x?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:38 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajmo cijeli postupak :D

Lagrangeova formula kaže:
[latex]n[x^n]a^{<-1>}(x)^k = k [x^{n-k}] (\frac{x}{a(x)})^n[/latex]

Da bi dobili koeficijnet uz x^2 u kompozicijskom inverzu trebaju nam n=2, k=1:

[latex][x^2]a^{<-1>}(x) = \frac{1}{2} [x^1] (\frac{x}{a(x)})^2 = \frac{1}{2} [x^1] (\beta+\gamma x)^{-2} =\frac{1}{2} [x^1] \sum_{j \geq 0} {-2 \choose j} (\gamma x)^j \beta^{-2-j} [/latex]

koeficijent uz x ćemo dobiti za j=1 pa je

[latex] \displaystyle [x^2]a^{<-1>}(x) = \frac{1}{2} {-2 \choose 1} \gamma \beta^{-2-1} = -\frac{\gamma}{\beta^3} [/latex]
Ajmo cijeli postupak Very Happy

Lagrangeova formula kaže:


Da bi dobili koeficijnet uz x^2 u kompozicijskom inverzu trebaju nam n=2, k=1:



koeficijent uz x ćemo dobiti za j=1 pa je




_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kombinatorika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19, 20, 21  Sljedeće
Stranica 5 / 21.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan