Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Limes n^1/2(n^1/n - 1)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
jeca_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2011. (19:47:53)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 9:36 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Limes n^1/2(n^1/n - 1) Citirajte i odgovorite

Dokazati da n^1/2(n^1/n - 1) tezi nuli.
Dokazati da n^1/2(n^1/n - 1) tezi nuli.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 11:07 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ha dobro. Ugodnije je možda da pređem na limes funkcije - stvar je potpuno ista, ali ajde - ima više tabličnih limesa koji se time bave. Dakle, zanimat će nas [latex]\displaystyle\lim_{x\to +\infty} \sqrt{x}(x^{\frac{1}{x}}-1)=\lim_{x\to +\infty} \sqrt{x}(e^{\frac{\ln x}{x}}-1)[/latex]. Naravno, formalno, postojanje onog "tvog" limesa (za prirodne brojeve) ne garantira da će postojati ovaj tu limes, ali, ukoliko postoji limes ove funkcije (dakle, za sve realne brojeve), tada i onaj "tvoj" niz (koji se sastoji od vrijednosti funkcije za prirodne [latex]x[/latex]) konvergira prema istom limesu. To je intuitivno jasno, a nije teško ni za dokazati, reci ako treba pomoć. :)

E, sad, prije nego što odemo do kraja, samo jedna pomoćna tvrdnja. Za [latex]x\to +\infty[/latex] vrijedi [latex]\displaystyle\frac{\ln x}{x}\to 0[/latex]. Kako to dokazati (vidim da nema u tablici limesa): ovo čega sam se ja prvo sjetio i nije baš najljepše, ali ajde: dokazat ćemo da za dovoljno velike [latex]x[/latex] vrijedi [latex]0<\displaystyle\frac{\ln x}{x}<\frac{1}{\sqrt{x}}[/latex]. Lijeva strana je očita. Desna je ekvivalentna s [latex]\ln {x}<\sqrt{x}[/latex], tj. s [latex]x<e^{\sqrt{x}}[/latex]. A dobro, sad je dosta očito da to vrijedi, ali ako baš hoćemo biti formalni, neka je [latex]\lfloor\sqrt{x}\rfloor=t[/latex]. Tada je [latex]e^{\sqrt{x}}\geq e^t[/latex]. S druge strane, očito vrijedi [latex]x<(t+1)^2[/latex], a indukcijom lako pokažemo da za dovoljno velike prirodne [latex]t[/latex] vrijedi [latex]e^t>(t+1)^2[/latex]. Dakle, tvrdnja vrijedi za dovoljno velike [latex]x[/latex] - reci ako treba detaljnije raspisati.

No dobro, sad smo manje-više na kraju: [latex]\displaystyle\sqrt{x}(e^{\frac{\ln x}{x}}-1)=\sqrt{x}\frac{\ln{x}}{x}\frac{e^{\frac{\ln x}{x}}-1}{\frac{\ln{x}}{x}}[/latex]. Sad, kako znamo da razlomak s desne strane konvergira u [latex]1[/latex] (limes oblika [latex]\displaystyle\frac{e^t-1}{t}[/latex] za [latex]t\to 0[/latex]), a [latex]\displaystyle\sqrt{x}\frac{\ln{x}}{x}=2\frac{\ln{\sqrt{x}}}{\sqrt{x}}[/latex], pa i to, po gornjoj tvrdnji, konvergira u [latex]0[/latex], gotovi smo: limes je [latex]0\cdot 1=0[/latex].

Dakle, kao što sam gore objasnio, i limes pripadajućeg ("tvog") niza je [latex]0[/latex]. :)
Ha dobro. Ugodnije je možda da pređem na limes funkcije - stvar je potpuno ista, ali ajde - ima više tabličnih limesa koji se time bave. Dakle, zanimat će nas . Naravno, formalno, postojanje onog "tvog" limesa (za prirodne brojeve) ne garantira da će postojati ovaj tu limes, ali, ukoliko postoji limes ove funkcije (dakle, za sve realne brojeve), tada i onaj "tvoj" niz (koji se sastoji od vrijednosti funkcije za prirodne ) konvergira prema istom limesu. To je intuitivno jasno, a nije teško ni za dokazati, reci ako treba pomoć. Smile

E, sad, prije nego što odemo do kraja, samo jedna pomoćna tvrdnja. Za vrijedi . Kako to dokazati (vidim da nema u tablici limesa): ovo čega sam se ja prvo sjetio i nije baš najljepše, ali ajde: dokazat ćemo da za dovoljno velike vrijedi . Lijeva strana je očita. Desna je ekvivalentna s , tj. s . A dobro, sad je dosta očito da to vrijedi, ali ako baš hoćemo biti formalni, neka je . Tada je . S druge strane, očito vrijedi , a indukcijom lako pokažemo da za dovoljno velike prirodne vrijedi . Dakle, tvrdnja vrijedi za dovoljno velike - reci ako treba detaljnije raspisati.

No dobro, sad smo manje-više na kraju: . Sad, kako znamo da razlomak s desne strane konvergira u (limes oblika za ), a , pa i to, po gornjoj tvrdnji, konvergira u , gotovi smo: limes je .

Dakle, kao što sam gore objasnio, i limes pripadajućeg ("tvog") niza je . Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 11:55 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo posto od viska ne boli glava :lol: :

Neka je [latex]x_n=n^{\frac{1}{n}}-1[/latex]

Sad je: [latex]n=(x_ {n}+1)^{n} > \frac{n!}{(n-3)!3!}x^{3}_{n}[/latex]

Znaci: [latex] \frac{6}{(n-1)(n-2)}>x^{3}_{n}[/latex]

-> [latex](\frac{6}{(n-1)(n-2)})^{\frac{1}{3}}\sqrt{n} >x_{n}\sqrt{n}[/latex]

Limes s lijeve strane je ocito [latex]0[/latex], pa je prema teoremu o sendvicu pocetni limes jednak [latex]0[/latex].

:)
Evo posto od viska ne boli glava Laughing :

Neka je

Sad je:

Znaci:



Limes s lijeve strane je ocito , pa je prema teoremu o sendvicu pocetni limes jednak .

Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 12:17 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uistinu znatno simpatičnije. :)
Uistinu znatno simpatičnije. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
jeca_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2011. (19:47:53)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 13:48 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]n=(x_ {n}+1)^{n} > \frac{n!}{(n-3)!3!}x^{3}_{n}[/latex]

Nije mi jasno kako si dosao do ovoga?


Nije mi jasno kako si dosao do ovoga?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:17 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jeca_m"][latex]n=(x_ {n}+1)^{n} > \frac{n!}{(n-3)!3!}x^{3}_{n}[/latex]

Nije mi jasno kako si dosao do ovoga?[/quote]
To slijedi iz binomne formule.
[spoiler][latex](x_n+1)^n=\sum_{k=0}^n {n \choose k} x_n^k = 1+{n \choose 1}x_n+ {n\choose 2}x_n^2+{n\choose 3}x_n^3+\cdots + {n\choose n}x_n^n > {n \choose 3} x_n^3=\frac{n!}{3!(n-3)!}x_n^3[/latex][/spoiler]
jeca_m (napisa):


Nije mi jasno kako si dosao do ovoga?

To slijedi iz binomne formule.
Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 14:52 ned, 16. 1. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
jeca_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2011. (19:47:53)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 14:30 ned, 16. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala vam puno svima!! :) :)
Hvala vam puno svima!! Smile Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan