Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Suma reda
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
phx
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2003. (21:44:33)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:56 čet, 10. 6. 2004    Naslov: Suma reda Citirajte i odgovorite

Može mala pomoć oko jednog zadatka?

Odredi sumu reda:

[img]http://kdb.hr/h/red.gif[/img]

Unaprijed zahvaljujem
Može mala pomoć oko jednog zadatka?

Odredi sumu reda:



Unaprijed zahvaljujem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice YIM
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 0:24 pet, 11. 6. 2004    Naslov: Re: Suma reda Citirajte i odgovorite

[quote="phx"]Može mala pomoć oko jednog zadatka?

Odredi sumu reda:

[img]http://kdb.hr/h/red.gif[/img]

Unaprijed zahvaljujem[/quote]

Molio bih da se izrazi pišu tekstualno. Ima nas s tekstualnim browserima...

Inače, rastavi kao n/2^(n-1)+1/2^n . Drugi sigurno znaš, a znaš i prvi ako deriviraš ovaj drugi - jednak je n*(1/2)^(n-1) .
HTH
phx (napisa):
Može mala pomoć oko jednog zadatka?

Odredi sumu reda:



Unaprijed zahvaljujem


Molio bih da se izrazi pišu tekstualno. Ima nas s tekstualnim browserima...

Inače, rastavi kao n/2^(n-1)+1/2^n . Drugi sigurno znaš, a znaš i prvi ako deriviraš ovaj drugi - jednak je n*(1/2)^(n-1) .
HTH


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 0:53 pet, 11. 6. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

veki... isao sam nekim proizvoljnim metodama, bas za fun. i dosao do jednog zanimljivog djela, daj mi nadji bug :)


so
sum(i=1..inf)[ (2i-1)/(2^i)] =
sum(i=1..inf)[2*i/2^i -1/2^i] =
2*sum(i=1..inf)[i/2^i] - 1 =

uzmemo samo ovu sumu kao A, jer me bas ona zanima ;).

A=sum(i=1..inf)[i/2^i]=sum(j=1..inf)[sum(i=j..inf)[1/2^i]] =

sad znamo da je sum(i=1..inf)[1/2^i] = 1, pa je
sum(i=1..k)[1/2^i] + sum(i=k+1..inf)[1/2^i] = 1
iz cega je

sum(i=j..inf)[1/2^i] = 1 - sum(i=1..j-1)[1/2^i]

pa dobivamo:

A= sum(j=1..inf)[1 - sum(i=1..j-1)[1/2^i]] = {suma niza}
sum(j=1..inf)[1 - ( - 2*1/2^j +1 )] =
sum(j=1..inf)[2*1/2^j)] =
2*sum(j=1..inf)[1/2^j)] = 2

hmmm... ovaj puta ispada dobro :).
veki... isao sam nekim proizvoljnim metodama, bas za fun. i dosao do jednog zanimljivog djela, daj mi nadji bug :)


so
sum(i=1..inf)[ (2i-1)/(2^i)] =
sum(i=1..inf)[2*i/2^i -1/2^i] =
2*sum(i=1..inf)[i/2^i] - 1 =

uzmemo samo ovu sumu kao A, jer me bas ona zanima ;).

A=sum(i=1..inf)[i/2^i]=sum(j=1..inf)[sum(i=j..inf)[1/2^i]] =

sad znamo da je sum(i=1..inf)[1/2^i] = 1, pa je
sum(i=1..k)[1/2^i] + sum(i=k+1..inf)[1/2^i] = 1
iz cega je

sum(i=j..inf)[1/2^i] = 1 - sum(i=1..j-1)[1/2^i]

pa dobivamo:

A= sum(j=1..inf)[1 - sum(i=1..j-1)[1/2^i]] = {suma niza}
sum(j=1..inf)[1 - ( - 2*1/2^j +1 )] =
sum(j=1..inf)[2*1/2^j)] =
2*sum(j=1..inf)[1/2^j)] = 2

hmmm... ovaj puta ispada dobro :).



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
phx
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2003. (21:44:33)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:55 pet, 11. 6. 2004    Naslov: Re: Suma reda Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]

Molio bih da se izrazi pišu tekstualno. Ima nas s tekstualnim browserima...

[/quote]

Eh, znas i sam kako je tesko prikazivati matematiku na racunalima :) Ja se sav pogubim i kad u TI kalkulator moram upisati nesto dugacko s puno zagrada pa sam se morao snaci :lol Nabavi Mozillu koja moze prikazivati MathML ili cemo sloziti PNG generator za njega :lol:

[quote]
Inače, rastavi kao n/2^(n-1)+1/2^n . Drugi sigurno znaš, a znaš i prvi ako deriviraš ovaj drugi - jednak je n*(1/2)^(n-1) .
HTH[/quote]

Ma snasao sam se u medjuvremenu. Morao sam izmisliti nesto pa sam kemijao da rastavim izraz na neki p1(n) - p2(n) tako da p2(n)=p1(n+1), tj. da se drugi clan n-tog i prvi clan n+1-og pobiju, pa da stvar svedem samo na prvi clan (drugi onog n-tog koji takodjer prezivi ide u nulu kad n tezi k + infinity)...

Ajd mi samo nesto objasni, kako i zasto bi derivirao red ?! i sto bih s tim postigao? Moram priznati da me ovo jako zaintrigiralo! :)
veky (napisa):


Molio bih da se izrazi pišu tekstualno. Ima nas s tekstualnim browserima...



Eh, znas i sam kako je tesko prikazivati matematiku na racunalima Smile Ja se sav pogubim i kad u TI kalkulator moram upisati nesto dugacko s puno zagrada pa sam se morao snaci :lol Nabavi Mozillu koja moze prikazivati MathML ili cemo sloziti PNG generator za njega Laughing

Citat:

Inače, rastavi kao n/2^(n-1)+1/2^n . Drugi sigurno znaš, a znaš i prvi ako deriviraš ovaj drugi - jednak je n*(1/2)^(n-1) .
HTH


Ma snasao sam se u medjuvremenu. Morao sam izmisliti nesto pa sam kemijao da rastavim izraz na neki p1(n) - p2(n) tako da p2(n)=p1(n+1), tj. da se drugi clan n-tog i prvi clan n+1-og pobiju, pa da stvar svedem samo na prvi clan (drugi onog n-tog koji takodjer prezivi ide u nulu kad n tezi k + infinity)...

Ajd mi samo nesto objasni, kako i zasto bi derivirao red ?! i sto bih s tim postigao? Moram priznati da me ovo jako zaintrigiralo! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice YIM
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:41 pet, 11. 6. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ahri"]veki... isao sam nekim proizvoljnim metodama, bas za fun. i dosao do jednog zanimljivog djela, daj mi nadji bug :)[/quote]

Jesi li siguran da imaš bug uopće? :-)

[quote]hmmm... ovaj puta ispada dobro :).[/quote]

Hm... očito nisi. ;-)
ahri (napisa):
veki... isao sam nekim proizvoljnim metodama, bas za fun. i dosao do jednog zanimljivog djela, daj mi nadji bug Smile


Jesi li siguran da imaš bug uopće? Smile

Citat:
hmmm... ovaj puta ispada dobro Smile.


Hm... očito nisi. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:54 pet, 11. 6. 2004    Naslov: Re: Suma reda Citirajte i odgovorite

[quote="phx"][quote="veky"]

Molio bih da se izrazi pišu tekstualno. Ima nas s tekstualnim browserima...

[/quote]

Eh, znas i sam kako je tesko prikazivati matematiku na racunalima :)[/quote]

Znam.
http://web.math.hr/~veky/hsmath/Tm/mathscii.html .
O da, jako dobro znam. :-)

[quote] Ja se sav pogubim i kad u TI kalkulator moram upisati nesto dugacko s puno zagrada pa sam se morao snaci :lol[/quote]

To nije snalaženje. Hint: komunikacija ima dvije strane.

[quote] Nabavi Mozillu koja moze prikazivati MathML ili cemo sloziti PNG generator za njega :lol:[/quote]

vsego radi na TeX-podršci. A ova rečenica me podsjeća na legendarne "You don't have BlaBlaBrowser 12.5 . Without it, you can't view this page. To download BlaBlaBrowser 12.5 , click here."
No way. Tako Internet ne funkcionira.

[quote]Ajd mi samo nesto objasni, kako i zasto bi derivirao red ?! i sto bih s tim postigao? Moram priznati da me ovo jako zaintrigiralo! :)[/quote]

That was intended. ;-)

Dakle, znaš da za |x|<1 , vrijedi sum{k@\N}x^k=1/(1-x) . To možeš gledati kao običan red za neki konkretan x@<-1,1> , ali ga možeš gledati i kao red potencijâ (sa svim koeficijentima jednakim 1 ). Budući da očito konvergira apsolutno ( |x^k|=|x|^k ), imaš jak teorem koji ti kaže da ga možeš derivirati član po član ("suma derivacijâ je derivacija sume", čak i kada je suma beskonačna :shock: ). Dakle
sum{k@|N}kx^(k-1)=1/(1-x)^2 . <-1,1> je okolina od 1/2 , pa možemo uvrstiti 1/2 . Dobijemo
sum{k@|N}k/2^(k-1)=sum{k@|N}2k/2^k=1/(1-1/2)^2=4 .
Ovaj drugi je očito 2 , a ukupni red je s pozitivnim članovima, i oba pribrojnika konvergiraju apsolutno, dakle možemo ga rastaviti.
Rezultat je 4-2=2 .

Jasno?
phx (napisa):
veky (napisa):


Molio bih da se izrazi pišu tekstualno. Ima nas s tekstualnim browserima...



Eh, znas i sam kako je tesko prikazivati matematiku na racunalima Smile


Znam.
http://web.math.hr/~veky/hsmath/Tm/mathscii.html .
O da, jako dobro znam. Smile

Citat:
Ja se sav pogubim i kad u TI kalkulator moram upisati nesto dugacko s puno zagrada pa sam se morao snaci :lol


To nije snalaženje. Hint: komunikacija ima dvije strane.

Citat:
Nabavi Mozillu koja moze prikazivati MathML ili cemo sloziti PNG generator za njega Laughing


vsego radi na TeX-podršci. A ova rečenica me podsjeća na legendarne "You don't have BlaBlaBrowser 12.5 . Without it, you can't view this page. To download BlaBlaBrowser 12.5 , click here."
No way. Tako Internet ne funkcionira.

Citat:
Ajd mi samo nesto objasni, kako i zasto bi derivirao red ?! i sto bih s tim postigao? Moram priznati da me ovo jako zaintrigiralo! Smile


That was intended. Wink

Dakle, znaš da za |x|<1 , vrijedi sum{k@\N}x^k=1/(1-x) . To možeš gledati kao običan red za neki konkretan x@←1,1> , ali ga možeš gledati i kao red potencijâ (sa svim koeficijentima jednakim 1 ). Budući da očito konvergira apsolutno ( |x^k|=|x|^k ), imaš jak teorem koji ti kaže da ga možeš derivirati član po član ("suma derivacijâ je derivacija sume", čak i kada je suma beskonačna Shocked ). Dakle
sum{k@|N}kx^(k-1)=1/(1-x)^2 . ←1,1> je okolina od 1/2 , pa možemo uvrstiti 1/2 . Dobijemo
sum{k@|N}k/2^(k-1)=sum{k@|N}2k/2^k=1/(1-1/2)^2=4 .
Ovaj drugi je očito 2 , a ukupni red je s pozitivnim članovima, i oba pribrojnika konvergiraju apsolutno, dakle možemo ga rastaviti.
Rezultat je 4-2=2 .

Jasno?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan