Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

teorijsko pitanje
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 9:44 uto, 17. 4. 2012    Naslov: teorijsko pitanje Citirajte i odgovorite

Imamo dvije konačne grupe s istim brojem članova. Za svaki član iz obje grupe izračunamo njegov red. Ako se redovi iz prve grupe podudaraju s redovima iz druge grupe, jesu li grupe nužno izomorfne?
Imamo dvije konačne grupe s istim brojem članova. Za svaki član iz obje grupe izračunamo njegov red. Ako se redovi iz prve grupe podudaraju s redovima iz druge grupe, jesu li grupe nužno izomorfne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 10:19 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moram priznati da je pitanje zanimljivo i da sam potrošio neko vrijeme pokušavajući ga skužiti sam.
Za Abelove grupe je odgovor da (korolar onog masivnog teorema o ''faktorizaciji'' konačnogeneriranih Abelovih grupa koji smo radili na predavanjima), no za grupe koje nisu Abelove?

Nisam uspio skužiti. No, našao sam članak koji se bavi baš ovim pitanjem koje si postavio: http://math.ucsd.edu/~jwavrik/honors/manalo.pdf i odgovor je ne.

Utjeha: Najmanji kontraprimjer su dvije grupe reda 16, i autor članka je do toga došao upotrebom kompjuterskog programa. :D
Moram priznati da je pitanje zanimljivo i da sam potrošio neko vrijeme pokušavajući ga skužiti sam.
Za Abelove grupe je odgovor da (korolar onog masivnog teorema o ''faktorizaciji'' konačnogeneriranih Abelovih grupa koji smo radili na predavanjima), no za grupe koje nisu Abelove?

Nisam uspio skužiti. No, našao sam članak koji se bavi baš ovim pitanjem koje si postavio: http://math.ucsd.edu/~jwavrik/honors/manalo.pdf i odgovor je ne.

Utjeha: Najmanji kontraprimjer su dvije grupe reda 16, i autor članka je do toga došao upotrebom kompjuterskog programa. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 10:37 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti! :)
Hvala ti! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 10:37 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Re: teorijsko pitanje Citirajte i odgovorite

[quote="satja"]Imamo dvije konačne grupe s istim brojem članova. Za svaki član iz obje grupe izračunamo njegov red. Ako se redovi iz prve grupe podudaraju s redovima iz druge grupe, jesu li grupe nužno izomorfne?[/quote]

Ako se ne varam, onda ukoliko su to dvije konačne Abelove grupe, onda zbog strukturnog teorema o konačno generiranim Abelovim grupama tvrdnja vrijedi.

Inače, ne!

Nisam se sam domislio primjeru, pa ću staviti [url=http://mathoverflow.net/questions/31249/order-information-enough-to-guarantee-1-isomorphism]referencu[/url] :)

Uglavnom ako sa [latex]Q=\{1,\pm i, \pm j, \pm k\}[/latex] označimo grupu kvaterniona onda [latex]Q\times\mathbb{Z}_2[/latex] i grupa [latex]\mathbb{Z}_4\times\mathbb{Z}_4[/latex] imaju istu statistiku redova elemenata iako nisu izomorfne (jedna je Abelova, a druga nije).

Preduhitren sam :'(
satja (napisa):
Imamo dvije konačne grupe s istim brojem članova. Za svaki član iz obje grupe izračunamo njegov red. Ako se redovi iz prve grupe podudaraju s redovima iz druge grupe, jesu li grupe nužno izomorfne?


Ako se ne varam, onda ukoliko su to dvije konačne Abelove grupe, onda zbog strukturnog teorema o konačno generiranim Abelovim grupama tvrdnja vrijedi.

Inače, ne!

Nisam se sam domislio primjeru, pa ću staviti referencu Smile

Uglavnom ako sa označimo grupu kvaterniona onda i grupa imaju istu statistiku redova elemenata iako nisu izomorfne (jedna je Abelova, a druga nije).

Preduhitren sam :'(



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan