Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci iz kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 17:14 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]
da, na demonstraturama je rijesen tako da smo trazili n-tu derivaciju i koristili se tom trecom formulom. ((h)^n+1)/n+1 *M

Da li mozemo rijesiti pomocu formule za 1/8 * delta ^2 * M2(f) ?[/quote]

Onda mi se čini da je demos pogriješio. Ta druga formula mi se čini dobra.

A što se tiče tog 2. zadatka iz 2011., prilično sam zbunjen. Općenito postoje dvije različite stvari:

1.) greška odbacivanja;
2.) greška zbog računanja u aritmetici konačne preciznosti.

Prva se računa se kao što je to maločas učinio Phoenix, ili pomoću Taylorovog teorema srednje vrijednosti. Vezana je za egzaktnu aritmetiku, a ne za aritmetiku računala (primijetite da Phoenix nije nigdje koristio svojstva aritmetike računala).

U drugoj valja promatrati predznake pribrojnika, kao i omjer najvećeg pribrojnika i traženog rezultata, da bismo ga usporedili sa strojnom točnošću, float ili double. [b]EDIT:[/b] bio sam malo zabrijao, ovdje ne treba promatrati omjer jer su pribrojnici istog predznaka. Ako se u zadatku traži samo ovo drugo (kao što Phoenix kaže u donjem postu), ispada trivijalan. [b]EDIT 2:[/b] kao što je ispod napisao Dofalol, u drugoj grupi nije tako. Ispada da je zadatak ili trivijalan ili nerješiv.
Anonymous (napisa):

da, na demonstraturama je rijesen tako da smo trazili n-tu derivaciju i koristili se tom trecom formulom. ((h)^n+1)/n+1 *M

Da li mozemo rijesiti pomocu formule za 1/8 * delta ^2 * M2(f) ?


Onda mi se čini da je demos pogriješio. Ta druga formula mi se čini dobra.

A što se tiče tog 2. zadatka iz 2011., prilično sam zbunjen. Općenito postoje dvije različite stvari:

1.) greška odbacivanja;
2.) greška zbog računanja u aritmetici konačne preciznosti.

Prva se računa se kao što je to maločas učinio Phoenix, ili pomoću Taylorovog teorema srednje vrijednosti. Vezana je za egzaktnu aritmetiku, a ne za aritmetiku računala (primijetite da Phoenix nije nigdje koristio svojstva aritmetike računala).

U drugoj valja promatrati predznake pribrojnika, kao i omjer najvećeg pribrojnika i traženog rezultata, da bismo ga usporedili sa strojnom točnošću, float ili double. EDIT: bio sam malo zabrijao, ovdje ne treba promatrati omjer jer su pribrojnici istog predznaka. Ako se u zadatku traži samo ovo drugo (kao što Phoenix kaže u donjem postu), ispada trivijalan. EDIT 2: kao što je ispod napisao Dofalol, u drugoj grupi nije tako. Ispada da je zadatak ili trivijalan ili nerješiv.




Zadnja promjena: satja; 18:06 pon, 9. 4. 2012; ukupno mijenjano 4 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 17:35 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nakon proučavanja jednih jako zanimljivih dodatnih materijala čini mi se da je rješenje tog zadatka zapravo vrlo jednostavno: rezultat u računalu nastaje zbrajanjem pozitivnih sumanada pa neće doći do katastrofalnog kraćenja, stoga se suma reda točno izračuna, a zatim isto tako i produkt iste suma i broja ispred nje. Ukratko.
Toliko o komplikacijama i teškom zadatku s kolokvija. :)
Nakon proučavanja jednih jako zanimljivih dodatnih materijala čini mi se da je rješenje tog zadatka zapravo vrlo jednostavno: rezultat u računalu nastaje zbrajanjem pozitivnih sumanada pa neće doći do katastrofalnog kraćenja, stoga se suma reda točno izračuna, a zatim isto tako i produkt iste suma i broja ispred nje. Ukratko.
Toliko o komplikacijama i teškom zadatku s kolokvija. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Dofalol
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2010. (21:25:31)
Postovi: (15)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 17:48 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledaj si drugu grupu, taj već je teži.
Imaš članove koji stalno mijenjaju predznak pa bi trebalo komentirati odnos najvećeg člana po apsolutnoj vrijednosti i traženog rješenja, a ne vidim neki pametan način da izračunamo to traženo rješenje...
Pogledaj si drugu grupu, taj već je teži.
Imaš članove koji stalno mijenjaju predznak pa bi trebalo komentirati odnos najvećeg člana po apsolutnoj vrijednosti i traženog rješenja, a ne vidim neki pametan način da izračunamo to traženo rješenje...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 18:13 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Dofalol"]Pogledaj si drugu grupu, taj već je teži.
Imaš članove koji stalno mijenjaju predznak pa bi trebalo komentirati odnos najvećeg člana po apsolutnoj vrijednosti i traženog rješenja, a ne vidim neki pametan način da izračunamo to traženo rješenje...[/quote]

Pa jedna ideja za a) dio tog zadatka, mislim na [latex]\displaystyle\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{(- \frac{1}{2}x^2)^k}{k!(2k+3)!!}[/latex]

Znači, kad je x = -0.5, imamo

[latex]\displaystyle\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{(-1)^k}{16^k k! (2k+3)!!} <\displaystyle\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{1}{16^k k! (2k+3)!!} < \displaystyle\sum_{k = 0}^{\infty} \frac{1}{16^k} = 1.06667 [/latex]

Slična se ocjena može dati i odozdola, pa se vidi da je suma koju trebamo izračunati negdje jaaako blizu jedinici.
I još sam prilično grubo ovo ocjenjivao...
Dofalol (napisa):
Pogledaj si drugu grupu, taj već je teži.
Imaš članove koji stalno mijenjaju predznak pa bi trebalo komentirati odnos najvećeg člana po apsolutnoj vrijednosti i traženog rješenja, a ne vidim neki pametan način da izračunamo to traženo rješenje...


Pa jedna ideja za a) dio tog zadatka, mislim na

Znači, kad je x = -0.5, imamo



Slična se ocjena može dati i odozdola, pa se vidi da je suma koju trebamo izračunati negdje jaaako blizu jedinici.
I još sam prilično grubo ovo ocjenjivao...




Zadnja promjena: ceps; 18:20 pon, 9. 4. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
minnie m.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2011. (20:34:28)
Postovi: (16)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 13 - 2

PostPostano: 18:13 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kosani"]Hvala Phoenix!

Kako riješiti zadatak 2, http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf

Kako se općenito rješavaju takvi zadaci?[/quote]

http://e-ucenje.fsb.hr/course/view.php?id=366
-->3 grupa(numerička matematika)
Kolokvij 2009/2010 (grupa f, pa do kraja)
kosani (napisa):
Hvala Phoenix!

Kako riješiti zadatak 2, http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2009/NM%20-%202009%20-%20kolokvij1%20-%20zadaci.pdf

Kako se općenito rješavaju takvi zadaci?


http://e-ucenje.fsb.hr/course/view.php?id=366
→3 grupa(numerička matematika)
Kolokvij 2009/2010 (grupa f, pa do kraja)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 21:04 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Nakon proučavanja jednih jako zanimljivih dodatnih materijala čini mi se da je rješenje tog zadatka zapravo vrlo jednostavno: rezultat u računalu nastaje zbrajanjem pozitivnih sumanada pa neće doći do katastrofalnog kraćenja, stoga se suma reda točno izračuna, a zatim isto tako i produkt iste suma i broja ispred nje. Ukratko.
Toliko o komplikacijama i teškom zadatku s kolokvija. :)[/quote]

ali bi jos uvijek trebalo provjerit ako je ostatak reda neki relativno malen broj, pa mislim da je ok (i nuzno) ono tvoje
vidim da u ovim materijalima s fsb-a ne komentiraju to, ali moze se dogodit da neki clan sume bude manji od epsilon, ali da onda neki/svi clanovi nakon njega divljaju. svejedno tesko sumnjam da bi dali takvu funkciju, ni da ce pazit na ovakvo nesto
Phoenix (napisa):
Nakon proučavanja jednih jako zanimljivih dodatnih materijala čini mi se da je rješenje tog zadatka zapravo vrlo jednostavno: rezultat u računalu nastaje zbrajanjem pozitivnih sumanada pa neće doći do katastrofalnog kraćenja, stoga se suma reda točno izračuna, a zatim isto tako i produkt iste suma i broja ispred nje. Ukratko.
Toliko o komplikacijama i teškom zadatku s kolokvija. Smile


ali bi jos uvijek trebalo provjerit ako je ostatak reda neki relativno malen broj, pa mislim da je ok (i nuzno) ono tvoje
vidim da u ovim materijalima s fsb-a ne komentiraju to, ali moze se dogodit da neki clan sume bude manji od epsilon, ali da onda neki/svi clanovi nakon njega divljaju. svejedno tesko sumnjam da bi dali takvu funkciju, ni da ce pazit na ovakvo nesto


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Dama Herc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2010. (23:37:22)
Postovi: (12)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 8:06 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad možemo očekivati rezultate kolokvija? :)
Kad možemo očekivati rezultate kolokvija? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 9:53 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Asistentica je rekla u petak.
Asistentica je rekla u petak.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Dama Herc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2010. (23:37:22)
Postovi: (12)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 10:09 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

O super, i odmah su uvidi?
O super, i odmah su uvidi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 10:38 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ja mislim da je rekla u 14h, ali nisam 100% siguran pa to još provjeri.
Da, ja mislim da je rekla u 14h, ali nisam 100% siguran pa to još provjeri.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 16:13 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je pisalo u 13:30H :)
Mislim da je pisalo u 13:30H Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Kirgudu
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2011. (17:55:43)
Postovi: (11)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 18:45 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda je malo kasno, ali prije nisam pratila raspravu...

Vezano uz 5. zadatak proslogodisnjeg kolokvija. Da, demos je pogrijesila :oops: . Hvala satja na ispravci. Naravno da tu treba koristiti formulu za ocjenu pogreske za interpolaciju linearnim splineom (koga zanimaju detalji vidite skriptu na str. 353).

Anastasia
Mozda je malo kasno, ali prije nisam pratila raspravu...

Vezano uz 5. zadatak proslogodisnjeg kolokvija. Da, demos je pogrijesila Embarassed . Hvala satja na ispravci. Naravno da tu treba koristiti formulu za ocjenu pogreske za interpolaciju linearnim splineom (koga zanimaju detalji vidite skriptu na str. 353).

Anastasia


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:42 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim pomoć oko 2. zadatka:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2011/NM%20-%202011%20-%20kolokvij2%20-%20zadaci.pdf

I zanima me u 5. ovo najmanje rješenje znači ako imam npr. dvije nultočke da onda aproksimiram samo onu manju.
Molim pomoć oko 2. zadatka:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2011/NM%20-%202011%20-%20kolokvij2%20-%20zadaci.pdf

I zanima me u 5. ovo najmanje rješenje znači ako imam npr. dvije nultočke da onda aproksimiram samo onu manju.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:20 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Molim pomoć oko 2. zadatka:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2011/NM%20-%202011%20-%20kolokvij2%20-%20zadaci.pdf

I zanima me u 5. ovo najmanje rješenje znači ako imam npr. dvije nultočke da onda aproksimiram samo onu manju.[/quote]

i mene zanima taj 2. :/
Anonymous (napisa):
Molim pomoć oko 2. zadatka:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2011/NM%20-%202011%20-%20kolokvij2%20-%20zadaci.pdf

I zanima me u 5. ovo najmanje rješenje znači ako imam npr. dvije nultočke da onda aproksimiram samo onu manju.


i mene zanima taj 2. Ehm?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:49 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2011/NM%20-%202011%20-%20kolokvij2%20-%20zadaci.pdf

4.zadatak: kak znam koji je najveci stupanj polinoma ? jel to probam tipa sa stupnjem 3 pa onda ak nema rjesenja s manjim il kak? i s kojim maximalnim stupnjem provjeravam? hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/unm/kolokviji/2011/NM%20-%202011%20-%20kolokvij2%20-%20zadaci.pdf

4.zadatak: kak znam koji je najveci stupanj polinoma ? jel to probam tipa sa stupnjem 3 pa onda ak nema rjesenja s manjim il kak? i s kojim maximalnim stupnjem provjeravam? hvala


[Vrh]
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 18:57 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas četiri nepoznanice : w1,w2,w3, x2, pa uvrstavavas za f 1,x,x^2,x^3 uz uvjet da je greska jednaka 0 (trebaju ti 4 jednadzbe).
Polinomni stupanj egzaknosti je ja mislim barem 2n-1 , dakle ta integracijska formula je tocna za polinome stupnja manjeg ili jednakog 5.
Imas četiri nepoznanice : w1,w2,w3, x2, pa uvrstavavas za f 1,x,x^2,x^3 uz uvjet da je greska jednaka 0 (trebaju ti 4 jednadzbe).
Polinomni stupanj egzaknosti je ja mislim barem 2n-1 , dakle ta integracijska formula je tocna za polinome stupnja manjeg ili jednakog 5.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 19:10 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pupi"]Imas četiri nepoznanice : w1,w2,w3, x2, pa uvrstavavas za f 1,x,x^2,x^3 uz uvjet da je greska jednaka 0 (trebaju ti 4 jednadzbe).
Polinomni stupanj egzaknosti je ja mislim barem 2n-1 , dakle ta integracijska formula je tocna za polinome stupnja manjeg ili jednakog 5.[/quote]

demos je rekao da je zadnji,tj u ovom slučaju x^3, tj da je 3 stupanj egzaktnosti.

možda je pogrješio?
pupi (napisa):
Imas četiri nepoznanice : w1,w2,w3, x2, pa uvrstavavas za f 1,x,x^2,x^3 uz uvjet da je greska jednaka 0 (trebaju ti 4 jednadzbe).
Polinomni stupanj egzaknosti je ja mislim barem 2n-1 , dakle ta integracijska formula je tocna za polinome stupnja manjeg ili jednakog 5.


demos je rekao da je zadnji,tj u ovom slučaju x^3, tj da je 3 stupanj egzaktnosti.

možda je pogrješio?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:51 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pupi"]Imas četiri nepoznanice : w1,w2,w3, x2, pa uvrstavavas za f 1,x,x^2,x^3 uz uvjet da je greska jednaka 0 (trebaju ti 4 jednadzbe).
Polinomni stupanj egzaknosti je ja mislim barem 2n-1 , dakle ta integracijska formula je tocna za polinome stupnja manjeg ili jednakog 5.[/quote]

znaci ak imam npr. 3 nepoznanice racunam do x^2? neovisno o tom kolka je greska, tj. dal je razlicita od 0?
pupi (napisa):
Imas četiri nepoznanice : w1,w2,w3, x2, pa uvrstavavas za f 1,x,x^2,x^3 uz uvjet da je greska jednaka 0 (trebaju ti 4 jednadzbe).
Polinomni stupanj egzaknosti je ja mislim barem 2n-1 , dakle ta integracijska formula je tocna za polinome stupnja manjeg ili jednakog 5.


znaci ak imam npr. 3 nepoznanice racunam do x^2? neovisno o tom kolka je greska, tj. dal je razlicita od 0?


[Vrh]
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 19:55 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm , vjerojatnije sam ja nes krivo shvatila nego je demos falija :D

Ja sam to gore zakljucila po Teoremu 1 na stranici 40 u materijalima: I. Beroš: Uvod u numeričku matematiku: vježbe, 2002/2003. (do nelinearnih jednadžbi, nekorigirana verzija).


@gost:Da, ako imas tri nepoznanice onda uvrstavas 1,x,x^2 i zahtjevas da greska bude 0 :)
Hm , vjerojatnije sam ja nes krivo shvatila nego je demos falija Very Happy

Ja sam to gore zakljucila po Teoremu 1 na stranici 40 u materijalima: I. Beroš: Uvod u numeričku matematiku: vježbe, 2002/2003. (do nelinearnih jednadžbi, nekorigirana verzija).


@gost:Da, ako imas tri nepoznanice onda uvrstavas 1,x,x^2 i zahtjevas da greska bude 0 Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 19:57 sub, 26. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok hvala :)
ok hvala Smile


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 3 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan