Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

usmeni kod prof. guljaša - ma1
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 19:16 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]O, vidi, doista. Hvala! :o[/quote]

i kod dokaza neprekidnosti eksponencijalne funkcije
PermutiranoPrase (napisa):
O, vidi, doista. Hvala! Surprised


i kod dokaza neprekidnosti eksponencijalne funkcije



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 12:30 sri, 18. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas, mozete li mi reci da li prof pita primjere ako želim 2? Inzistira li na primjerima? Hvala! :?
Molim vas, mozete li mi reci da li prof pita primjere ako želim 2? Inzistira li na primjerima? Hvala! Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 18:11 sri, 18. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam vidjela i načula, pita primjere, pretpostavljam da za 2 također. Ja bi ih pogledala na tvom mjestu. :neznam:


Od sve teorije mi samo nije jasan ovaj dio... 50.str. [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/~guljas/skripte/MATANALuR.pdf]skripte[/url], o exp. funkciji:

Dakle, niz [tex] (f_{n(x)})_n[/tex] je strogo rastuci niz. Neka je m∈N takav da je x ≤ m. Tada je [tex]f_n(x) ≤ f_n(m)[/tex], ∀n ∈ N. Za podniz [tex](f_{nm}(m))_n[/tex] strogo rastuceg niza [tex](f_n(m))[/tex] imamo [tex] f_{nm}(m) = f_n(1)^m[/tex].
Ovaj zadnji dio s podnizom mi je sumnjiv. :shock:
Koliko sam vidjela i načula, pita primjere, pretpostavljam da za 2 također. Ja bi ih pogledala na tvom mjestu. Ja to stvarno ne znam


Od sve teorije mi samo nije jasan ovaj dio... 50.str. skripte, o exp. funkciji:

Dakle, niz [tex] (f_{n(x)})_n[/tex] je strogo rastuci niz. Neka je m∈N takav da je x ≤ m. Tada je [tex]f_n(x) ≤ f_n(m)[/tex], ∀n ∈ N. Za podniz [tex](f_{nm}(m))_n[/tex] strogo rastuceg niza [tex](f_n(m))[/tex] imamo [tex] f_{nm}(m) = f_n(1)^m[/tex].
Ovaj zadnji dio s podnizom mi je sumnjiv. Shocked



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JustLovely
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:02)
Postovi: (E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:19 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi može netko objasniti dokaz prve tvrdnje B.W. teorema. Ovo je iz skripte prof. Guljaša :

Dokaz tvrdnje 1.: Kada bi funkcija f bila neogranicena odozgo, za svaki n ∈ N bi postojao xn ∈ [a, b] takav da vrijedi f(xn) > n. Niz (xn)n je u [a, b] pa je ogranicen. [b]Po teoremu 2.6. postoji njegov [u]konvergentan podniz (xpn)n[/u] i neka je limn xpn = c. Uskladenost limesa niza i uredaja na R povlaci c ∈ [a, b].Zbog neprekidnosti funkcije f vrijedi limn f(xpn) = f(c), tj. [u]niz (xpn)n je konvergentan[/u], pa je prema teoremu 2.1. ogranicen.[/b] To je kontradikcija s
izborom niza, tj. s f(xpn) > pn ≥ n, ∀n ∈ N. Dakle, funkcija f je odozgo
omedena.

Nije mi jasan ovaj boldani dio. Ispada da iz pretpostavke da je (xpn)n konvergentan zaključimo upravo to :?:

edit: ne bi li tu trebalo pisati da smo zaključili da je niz funkcijskih vrijednosti konvergentan i ograničen a ne (xpn)n? :)
Jel mi može netko objasniti dokaz prve tvrdnje B.W. teorema. Ovo je iz skripte prof. Guljaša :

Dokaz tvrdnje 1.: Kada bi funkcija f bila neogranicena odozgo, za svaki n ∈ N bi postojao xn ∈ [a, b] takav da vrijedi f(xn) > n. Niz (xn)n je u [a, b] pa je ogranicen. Po teoremu 2.6. postoji njegov konvergentan podniz (xpn)n i neka je limn xpn = c. Uskladenost limesa niza i uredaja na R povlaci c ∈ [a, b].Zbog neprekidnosti funkcije f vrijedi limn f(xpn) = f(c), tj. niz (xpn)n je konvergentan, pa je prema teoremu 2.1. ogranicen. To je kontradikcija s
izborom niza, tj. s f(xpn) > pn ≥ n, ∀n ∈ N. Dakle, funkcija f je odozgo
omedena.

Nije mi jasan ovaj boldani dio. Ispada da iz pretpostavke da je (xpn)n konvergentan zaključimo upravo to Question

edit: ne bi li tu trebalo pisati da smo zaključili da je niz funkcijskih vrijednosti konvergentan i ograničen a ne (xpn)n? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gflegar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (15:03:41)
Postovi: (10D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
68 = 72 - 4

PostPostano: 16:50 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="JustLovely"]
Nije mi jasan ovaj boldani dio. Ispada da iz pretpostavke da je (xpn)n konvergentan zaključimo upravo to :?:[/quote]
Greska u skripti, trebalo bi pisati da je niz [tex][f(x_{p_n})]_n[/tex] konvergentan.

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

[quote="gflegar"]Pretpostavimo da je funkcija neogranicena odozgo. Tada za svaki [tex]n \in N[/tex] postoji nekakav [tex]x_n \in [a, b][/tex] takav da je [tex] f(x_n) > n[/tex].
I tako smo dosli do niza [tex]x_n[/tex] koji se nalazi u segmentu [tex] [a, b][/tex], pa je ogranicen.
Znamo da svaki ogranicen niz ima konvergentan podniz, [tex]x_{p_n}[/tex]. Oznacimo [tex] c = \lim_n x_{p_n}, c \in [a, b][/tex].
Sada zbog toga jer je [tex]f[/tex] neprekidna na [tex][a, b][/tex] ima limes u tocki [tex]c[/tex], a to po definiciji limesa funkcije znaci da (jer je [tex]\lim_n x_{p_n} = c[/tex]) je niz [tex] f(x_{p_n})[/tex] konvergentan.
Zato jer je [tex] f(x_n) > n[/tex] specijalno za podniz niza [tex]x_n[/tex] vrijedi [tex] f(x_{p_n}) > p_n[/tex]. A zato jer je [tex]p_n[/tex] strogo rastuci niz iz [tex] \mathbb N[/tex] u [tex] \mathbb N[/tex] vrijedi da je [tex] f(x_{p_n}) > p_n \geq n, \forall n \in \mathbb N[/tex]. Ali to je kontradikcija, jer je [tex]f(x_{p_n})[/tex] ogranicen, pa bi tada i skup prirodnih brojeva trebao biti ogranicen.

Nadam se da ti je sad jasnije gdje je kontradikcija...[/quote]
Na prosloj stranici sam kompletno napisao taj dokaz...
JustLovely (napisa):

Nije mi jasan ovaj boldani dio. Ispada da iz pretpostavke da je (xpn)n konvergentan zaključimo upravo to Question

Greska u skripti, trebalo bi pisati da je niz [tex][f(x_{p_n})]_n[/tex] konvergentan.

Added after 1 minutes:

gflegar (napisa):
Pretpostavimo da je funkcija neogranicena odozgo. Tada za svaki [tex]n \in N[/tex] postoji nekakav [tex]x_n \in [a, b][/tex] takav da je [tex] f(x_n) > n[/tex].
I tako smo dosli do niza [tex]x_n[/tex] koji se nalazi u segmentu [tex] [a, b][/tex], pa je ogranicen.
Znamo da svaki ogranicen niz ima konvergentan podniz, [tex]x_{p_n}[/tex]. Oznacimo [tex] c = \lim_n x_{p_n}, c \in [a, b][/tex].
Sada zbog toga jer je [tex]f[/tex] neprekidna na [tex][a, b][/tex] ima limes u tocki [tex]c[/tex], a to po definiciji limesa funkcije znaci da (jer je [tex]\lim_n x_{p_n} = c[/tex]) je niz [tex] f(x_{p_n})[/tex] konvergentan.
Zato jer je [tex] f(x_n) > n[/tex] specijalno za podniz niza [tex]x_n[/tex] vrijedi [tex] f(x_{p_n}) > p_n[/tex]. A zato jer je [tex]p_n[/tex] strogo rastuci niz iz [tex] \mathbb N[/tex] u [tex] \mathbb N[/tex] vrijedi da je [tex] f(x_{p_n}) > p_n \geq n, \forall n \in \mathbb N[/tex]. Ali to je kontradikcija, jer je [tex]f(x_{p_n})[/tex] ogranicen, pa bi tada i skup prirodnih brojeva trebao biti ogranicen.

Nadam se da ti je sad jasnije gdje je kontradikcija...

Na prosloj stranici sam kompletno napisao taj dokaz...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
JustLovely
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:02)
Postovi: (E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:14 sub, 21. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="gflegar"]
Na prosloj stranici sam kompletno napisao taj dokaz...[/quote]

Hvala :). ma bila sam toliko isfrustrirana jer sam sat vrimena gledala u to i nikako mi nije bilo logično, da mi nije uopće palo napamet pogledati prethodne stranice.
gflegar (napisa):

Na prosloj stranici sam kompletno napisao taj dokaz...


Hvala Smile. ma bila sam toliko isfrustrirana jer sam sat vrimena gledala u to i nikako mi nije bilo logično, da mi nije uopće palo napamet pogledati prethodne stranice.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Agnes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2012. (20:39:11)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:24 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedno glupavo pitanje, u koliko dana profesor stigne ispitati sve studente? :)
Jedno glupavo pitanje, u koliko dana profesor stigne ispitati sve studente? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 16:34 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam vidio po proslogodisnjim popisima, oba profesora ispituju po cetvero studenata u jednoj grupi, a broj grupa dnevno varira od 4 pa nekad i do 6. (Moze i manje, ali rjeđe.)

Naravno, puno toga ovisi i o tome koliko ce studenata uopce imati pravo na usmeni prije popravnog, prema onom od danas, nekako vjerujem - manje nego inace. :D

Tako da ces tesko dobiti neki konkretan odgovor, barem prije rezultata kolokvija.
Koliko sam vidio po proslogodisnjim popisima, oba profesora ispituju po cetvero studenata u jednoj grupi, a broj grupa dnevno varira od 4 pa nekad i do 6. (Moze i manje, ali rjeđe.)

Naravno, puno toga ovisi i o tome koliko ce studenata uopce imati pravo na usmeni prije popravnog, prema onom od danas, nekako vjerujem - manje nego inace. Very Happy

Tako da ces tesko dobiti neki konkretan odgovor, barem prije rezultata kolokvija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Agnes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2012. (20:39:11)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:25 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :D Ma pokušavala sam nać stare popise, ali nisam uspjela, ionako ću bit među zadnjima, ako uopće budem :D
Hvala Very Happy Ma pokušavala sam nać stare popise, ali nisam uspjela, ionako ću bit među zadnjima, ako uopće budem Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 11:47 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru :)
Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Will Traveler
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2011. (12:23:18)
Postovi: (38)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 13:15 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru :)[/quote]

Znači, ne moramo ništa usmeno objašnjavat nego pišemo sve? :shock: xD
quark (napisa):
Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru Smile


Znači, ne moramo ništa usmeno objašnjavat nego pišemo sve? Shocked xD


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 14:35 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Will Traveler"][quote="quark"]Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru :)[/quote]

Znači, ne moramo ništa usmeno objašnjavat nego pišemo sve? :shock: xD[/quote]

Pa nisam to rekao; ako mu je nejasno nešto što je napisano na papiru, onda pita da mu objasniš ili postavi međupitanje - sve dosta ovisi što pita i kako si ti napisao/la. A zna i na kraju postavljati kratka usmena pitanja.

Uglavnom, naučite sve (s razumijevanjem, naravno) i bez straha! :D
Will Traveler (napisa):
quark (napisa):
Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru Smile


Znači, ne moramo ništa usmeno objašnjavat nego pišemo sve? Shocked xD


Pa nisam to rekao; ako mu je nejasno nešto što je napisano na papiru, onda pita da mu objasniš ili postavi međupitanje - sve dosta ovisi što pita i kako si ti napisao/la. A zna i na kraju postavljati kratka usmena pitanja.

Uglavnom, naučite sve (s razumijevanjem, naravno) i bez straha! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Will Traveler
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2011. (12:23:18)
Postovi: (38)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 14:36 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"][quote="Will Traveler"][quote="quark"]Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru :)[/quote]

Znači, ne moramo ništa usmeno objašnjavat nego pišemo sve? :shock: xD[/quote]

Pa nisam to rekao; ako mu je nejasno nešto što je napisano na papiru, onda pita da mu objasniš ili postavi međupitanje - sve dosta ovisi što pita i kako si ti napisao/la. A zna i na kraju postavljati kratka usmena pitanja.

Uglavnom, naučite sve (s razumijevanjem, naravno) i bez straha! :wink:[/quote]

Glupo od mene što sam se uopće išao nadat. :D
quark (napisa):
Will Traveler (napisa):
quark (napisa):
Profesor Guljaš brzo ispituje studente jer cijela grupa uđe u ured i onda piše po papiru Smile


Znači, ne moramo ništa usmeno objašnjavat nego pišemo sve? Shocked xD


Pa nisam to rekao; ako mu je nejasno nešto što je napisano na papiru, onda pita da mu objasniš ili postavi međupitanje - sve dosta ovisi što pita i kako si ti napisao/la. A zna i na kraju postavljati kratka usmena pitanja.

Uglavnom, naučite sve (s razumijevanjem, naravno) i bez straha! Wink


Glupo od mene što sam se uopće išao nadat. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Agnes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2012. (20:39:11)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:19 ned, 13. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidjela sam da se prošlih godina pojavljivalo pitanje tipa opravdajte graf neke funkcije, što se tu zapravo treba reć? :oops:
Vidjela sam da se prošlih godina pojavljivalo pitanje tipa opravdajte graf neke funkcije, što se tu zapravo treba reć? Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anabanana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2012. (21:54:05)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 17:17 pon, 14. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako su prosli usmeni danas? :)
kako su prosli usmeni danas? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan