Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

konacni i prebrojiv skup...
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gina
Gost





PostPostano: 0:33 pon, 2. 8. 2004    Naslov: konacni i prebrojiv skup... Citirajte i odgovorite

konacni i prebrojiv skup...

u cemu je razlika? :oops:
konacni i prebrojiv skup...

u cemu je razlika? Embarassed


[Vrh]
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:44 pon, 2. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skup A je konacan ako postoji prirodan broj n t.d. postoji bijekcija izmedju skupova A i {1,2,3,...,n}. (ukratko konacan skup je onaj koji ima konacno mnogo elemenata)

Skup A je prebrojiv ako postoji bijekcija izmedju A i |N (A ~ |N).

Ono sto moze stvoriti zabunu je to sto se ponekad kaze da je A prebrojiv ako je A konacan, ili A ~ |N.

U engleskom jeziku postoje dva termina:
[i]denurable[/i] - u bijekciji s |N
[i]countable[/i] - konacan ili u bijekciji s |N.

Je li sad jasnije?
Skup A je konacan ako postoji prirodan broj n t.d. postoji bijekcija izmedju skupova A i {1,2,3,...,n}. (ukratko konacan skup je onaj koji ima konacno mnogo elemenata)

Skup A je prebrojiv ako postoji bijekcija izmedju A i |N (A ~ |N).

Ono sto moze stvoriti zabunu je to sto se ponekad kaze da je A prebrojiv ako je A konacan, ili A ~ |N.

U engleskom jeziku postoje dva termina:
denurable - u bijekciji s |N
countable - konacan ili u bijekciji s |N.

Je li sad jasnije?



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 8:58 uto, 3. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]Ono sto moze stvoriti zabunu je to sto se ponekad kaze da je A prebrojiv ako je A konacan, ili A ~ |N.[/quote]

Mislim da vise zbunjuje sam naziv [b]prebrojiv[/b]. :? To aludira da se njegovi elementi mogu [b]prebrojati[/b]. :-s Zato je mene, dok sam bio "mali", zbunjivalo da [i]kako se mogu [b]prebrojati[/b] elementi skupa IN[/i]? :-k

Zapravo, ako je skup (beskonacno) prebrojiv, onda mozemo brojati, ali ne i [b]IZ[/b]brojati (sve) njegove elemente... 8) Mozda bi "[i]brojiv[/i]" bio sretniji naziv? :lol: ;)
mdoko (napisa):
Ono sto moze stvoriti zabunu je to sto se ponekad kaze da je A prebrojiv ako je A konacan, ili A ~ |N.


Mislim da vise zbunjuje sam naziv prebrojiv. Confused To aludira da se njegovi elementi mogu prebrojati. Eh? Zato je mene, dok sam bio "mali", zbunjivalo da kako se mogu prebrojati elementi skupa IN? Think

Zapravo, ako je skup (beskonacno) prebrojiv, onda mozemo brojati, ali ne i IZbrojati (sve) njegove elemente... Cool Mozda bi "brojiv" bio sretniji naziv? Laughing Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:19 uto, 3. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]

Mislim da vise zbunjuje sam naziv [b]prebrojiv[/b]. :? To aludira da se njegovi elementi mogu [b]prebrojati[/b]. :-s Zato je mene, dok sam bio "mali", zbunjivalo da [i]kako se mogu [b]prebrojati[/b] elementi skupa IN[/i]? :-k

[/quote]

Vidis, nisam o tome nikad razmisljao na takav nacin, mozda bi stvarno brojiv bio sretniji naziv, ali s druge strane nije li svaki skup koji se moze dobro urediti brojiv :grebgreb: :?:
vsego (napisa):


Mislim da vise zbunjuje sam naziv prebrojiv. Confused To aludira da se njegovi elementi mogu prebrojati. Eh? Zato je mene, dok sam bio "mali", zbunjivalo da kako se mogu prebrojati elementi skupa IN? Think



Vidis, nisam o tome nikad razmisljao na takav nacin, mozda bi stvarno brojiv bio sretniji naziv, ali s druge strane nije li svaki skup koji se moze dobro urediti brojiv Kotacici rade 100 na sat Question



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:59 uto, 3. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="vsego"]Mislim da vise zbunjuje sam naziv [b]prebrojiv[/b]. :? To aludira da se njegovi elementi mogu [b]prebrojati[/b]. :-s Zato je mene, dok sam bio "mali", zbunjivalo da [i]kako se mogu [b]prebrojati[/b] elementi skupa IN[/i]? :-k[/quote]
Vidis, nisam o tome nikad razmisljao na takav nacin, mozda bi stvarno brojiv bio sretniji naziv, ali s druge strane nije li svaki skup koji se moze dobro urediti brojiv :grebgreb: :?:[/quote]

Sure thing. 8) Ono "[i]brojiv[/i]" sam dao samo kao primjer... ;)

Mozda bi to mogli zvati "[i]prirodan skup[/i]"? :-k Nekako mi zvoni da je naziv potrosen na nesto, ali ne mogu se sjetiti... :| Ipak sam se probudio prije samo 20ak minuta... :shock: :oops: ;)

Besides, nece nitko poslusati nase prijedloge odavde, pa nam se bas i ne isplati trud oko trazenja pogodnijeg imena. :| Mene bi zanimalo odakle taj naziv "[i]prebrojiv[/i]" koji se ocito koristi i u drugim jezicima... :-k
mdoko (napisa):
vsego (napisa):
Mislim da vise zbunjuje sam naziv prebrojiv. Confused To aludira da se njegovi elementi mogu prebrojati. Eh? Zato je mene, dok sam bio "mali", zbunjivalo da kako se mogu prebrojati elementi skupa IN? Think

Vidis, nisam o tome nikad razmisljao na takav nacin, mozda bi stvarno brojiv bio sretniji naziv, ali s druge strane nije li svaki skup koji se moze dobro urediti brojiv Kotacici rade 100 na sat Question


Sure thing. Cool Ono "brojiv" sam dao samo kao primjer... Wink

Mozda bi to mogli zvati "prirodan skup"? Think Nekako mi zvoni da je naziv potrosen na nesto, ali ne mogu se sjetiti... Neutral Ipak sam se probudio prije samo 20ak minuta... Shocked Embarassed Wink

Besides, nece nitko poslusati nase prijedloge odavde, pa nam se bas i ne isplati trud oko trazenja pogodnijeg imena. Neutral Mene bi zanimalo odakle taj naziv "prebrojiv" koji se ocito koristi i u drugim jezicima... Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gina
Gost





PostPostano: 10:38 sri, 4. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

jasnije je
zahvaljujem :wink:
jasnije je
zahvaljujem Wink


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 1:10 čet, 5. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Zapravo, ako je skup (beskonacno) prebrojiv, onda mozemo brojati, ali ne i [b]IZ[/b]brojati (sve) njegove elemente... 8)[/quote]

Nista lakse :prodike: Prvi element brojis 1/2 minute, drugi 1/4 minute, treci 1/8... Za minutu si gotov :wacky:
vsego (napisa):
Zapravo, ako je skup (beskonacno) prebrojiv, onda mozemo brojati, ali ne i IZbrojati (sve) njegove elemente... Cool


Nista lakse Drzim prodike Prvi element brojis 1/2 minute, drugi 1/4 minute, treci 1/8... Za minutu si gotov Tup, tup, tup,...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 9:22 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]U engleskom jeziku postoje dva termina:
[i]denurable[/i] - u bijekciji s |N
[/quote]

Samo mala ispravka... riječ je [i]denumerable[/i].
Za svaki slučaj. ;-)
mdoko (napisa):
U engleskom jeziku postoje dva termina:
denurable - u bijekciji s |N


Samo mala ispravka... riječ je denumerable.
Za svaki slučaj. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 9:35 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="mdoko"]Ono sto moze stvoriti zabunu je to sto se ponekad kaze da je A prebrojiv ako je A konacan, ili A ~ |N.[/quote]

Mislim da vise zbunjuje sam naziv [b]prebrojiv[/b]. :? To aludira da se njegovi elementi mogu [b]prebrojati[/b]. :-s[/quote]

Pa i mogu... nisi li još primijetio da se matematičari obično vole ponašati kao da imaju beskonačno mnogo vremena na raspolaganju? :-)

(Pa čak i math-računarci... pogledaj implementaciju Turingovih strojeva, npr.; )

[quote]Zapravo, ako je skup (beskonacno) prebrojiv, onda mozemo brojati, ali ne i [b]IZ[/b]brojati (sve) njegove elemente... 8) Mozda bi "[i]brojiv[/i]" bio sretniji naziv? :lol: ;)[/quote]

Samo se ti smij... vidio sam ja i bizarnijih. :-)
vsego (napisa):
mdoko (napisa):
Ono sto moze stvoriti zabunu je to sto se ponekad kaze da je A prebrojiv ako je A konacan, ili A ~ |N.


Mislim da vise zbunjuje sam naziv prebrojiv. Confused To aludira da se njegovi elementi mogu prebrojati. Eh?


Pa i mogu... nisi li još primijetio da se matematičari obično vole ponašati kao da imaju beskonačno mnogo vremena na raspolaganju? Smile

(Pa čak i math-računarci... pogledaj implementaciju Turingovih strojeva, npr.; )

Citat:
Zapravo, ako je skup (beskonacno) prebrojiv, onda mozemo brojati, ali ne i IZbrojati (sve) njegove elemente... Cool Mozda bi "brojiv" bio sretniji naziv? Laughing Wink


Samo se ti smij... vidio sam ja i bizarnijih. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 9:54 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]nije li svaki skup koji se moze dobro urediti brojiv :grebgreb: :?:[/quote]

IMO, nije.

"brojanje" je koncept koji bi u sebi trebao nositi reprezentaciju prirodnih brojeva, odnosno konačnih ordinala. Oni su izgrađeni polaskom od 0 i operacijom sljedbenika - oba ta pojma imaju jasne ekvivalente u brojenju (to što su ljudi lijeni, pa ne broje od 0 nego od 1 , je već druga priča: ).

Općeniti ordinali, reprezentanti proizvoljnih dobro uređenih skupova, izgrađeni su pomoću još jedne operacije - unije, odnosno supremuma - koja baš i nema (čini mi se) neku prirodnu interpretaciju pri brojanju.

Konkretno, kako bi zapravo brojao [latex]\omega+1[/latex] ? Odnosno, što s njegovim zadnjim elementom? U ovom slučaju možeš ga prebrojati na početku, ali npr. kod [latex]\omega_2[/latex] ne možeš ništa takvoga učiniti.

(Osim, naravno, ako pod "brojiv" misliš da možeš samo _početi_ brojati dio tog skupa... no onda je svaki skup koji ima prebrojiv podskup, brojiv.: )
mdoko (napisa):
nije li svaki skup koji se moze dobro urediti brojiv Kotacici rade 100 na sat Question


IMO, nije.

"brojanje" je koncept koji bi u sebi trebao nositi reprezentaciju prirodnih brojeva, odnosno konačnih ordinala. Oni su izgrađeni polaskom od 0 i operacijom sljedbenika - oba ta pojma imaju jasne ekvivalente u brojenju (to što su ljudi lijeni, pa ne broje od 0 nego od 1 , je već druga priča: ).

Općeniti ordinali, reprezentanti proizvoljnih dobro uređenih skupova, izgrađeni su pomoću još jedne operacije - unije, odnosno supremuma - koja baš i nema (čini mi se) neku prirodnu interpretaciju pri brojanju.

Konkretno, kako bi zapravo brojao ? Odnosno, što s njegovim zadnjim elementom? U ovom slučaju možeš ga prebrojati na početku, ali npr. kod ne možeš ništa takvoga učiniti.

(Osim, naravno, ako pod "brojiv" misliš da možeš samo _početi_ brojati dio tog skupa... no onda je svaki skup koji ima prebrojiv podskup, brojiv.: )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 10:03 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Mozda bi to mogli zvati "[i]prirodan skup[/i]"? :-k Nekako mi zvoni da je naziv potrosen na nesto, ali ne mogu se sjetiti... :|[/quote]

Ja se također ne mogu sjetiti. Moguće je i da nije potrošen. :-)
No moj notacijski purizam se mršti na ovaj naziv, zbog malog tehničkog problema... naime, [latex]\aleph_0[/latex] bi onda bio prirodan skup, i očito je broj, ali inheritance je narušen: brojevi su skupovi, ali [latex]\aleph_0[/latex] nije prirodan broj. (Naravno, ima takvih slučajeva posvuda po matematici... parcijalne funkcije nisu funkcije, nultočke nisu točke,... ali nije da ih volim.)

[quote]Besides, nece nitko poslusati nase prijedloge odavde, pa nam se bas i ne isplati trud oko trazenja pogodnijeg imena. :|[/quote]

Ne budi tako siguran... čak i moja notacija povremeno završi na nekom "poluslužbenom" mjestu. ;-)

[quote] Mene bi zanimalo odakle taj naziv "[i]prebrojiv[/i]" koji se ocito koristi i u drugim jezicima... :-k[/quote]

Gore (u odgovoru mdoku) piše ponešto. :-)
vsego (napisa):
Mozda bi to mogli zvati "prirodan skup"? Think Nekako mi zvoni da je naziv potrosen na nesto, ali ne mogu se sjetiti... Neutral


Ja se također ne mogu sjetiti. Moguće je i da nije potrošen. Smile
No moj notacijski purizam se mršti na ovaj naziv, zbog malog tehničkog problema... naime, bi onda bio prirodan skup, i očito je broj, ali inheritance je narušen: brojevi su skupovi, ali nije prirodan broj. (Naravno, ima takvih slučajeva posvuda po matematici... parcijalne funkcije nisu funkcije, nultočke nisu točke,... ali nije da ih volim.)

Citat:
Besides, nece nitko poslusati nase prijedloge odavde, pa nam se bas i ne isplati trud oko trazenja pogodnijeg imena. Neutral


Ne budi tako siguran... čak i moja notacija povremeno završi na nekom "poluslužbenom" mjestu. Wink

Citat:
Mene bi zanimalo odakle taj naziv "prebrojiv" koji se ocito koristi i u drugim jezicima... Think


Gore (u odgovoru mdoku) piše ponešto. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 10:15 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

[quote="veky"] .... [/quote]
:valovi:

welcome back, vec sam mislio da ti se nije sta desilo :D
Off-topic

veky (napisa):
....

Mi smo sareni i veseli!

welcome back, vec sam mislio da ti se nije sta desilo Very Happy



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:39 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]:OT:

[quote="veky"] .... [/quote]
:valovi:

welcome back, vec sam mislio da ti se nije sta desilo :D[/quote]

Muči, ča bi mi se desilo... no san bija na mooru. Na vakâncu iša... ;-D
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Off-topic

veky (napisa):
....

Mi smo sareni i veseli!

welcome back, vec sam mislio da ti se nije sta desilo Very Happy


Muči, ča bi mi se desilo... no san bija na mooru. Na vakâncu iša... Smajl & namig


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 20:34 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

[quote="veky"](to što su ljudi lijeni, pa ne broje od 0 nego od 1 , je već druga priča: )[/quote]

pricaj :D :g:
Off-topic

veky (napisa):
(to što su ljudi lijeni, pa ne broje od 0 nego od 1 , je već druga priča: )


pricaj Very Happy Mr. Green



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan