Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 12:32 pet, 13. 8. 2004    Naslov: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

Zanima me da li mi je rezoniranje korektno :?
ovaj dio je dosta jasan:
[latex]\sum_{m=0}^nD_n(m) = \sum_{m=0}^n \left( \begin{array}{c} n \\ m \end{array} \right) D_{n-m}=n! [/latex]
Ovaj dio isto:
[latex]\sum_{m=0}^nmD_n(m) = \sum_{m=0}^n m \left( \begin{array}{c} n \\ m \end{array} \right) D_{n-m} = n\sum_{m=0}^n \frac{(n-1)!}{(m-1)!(n-m)!}D_{n-m} = \\ = n \left [ \underline {\sum_{m=0}^n \left( \begin{array}{c} n-1 \\ m-1 \end{array} \right)D_{n-m}} \right] = ~ ...~[/latex]

E sad...

Ovaj zadnji, podcrtani dio u uglatim zagradama, to je kao da permutiramo skup od n elemenata uvijek drzeci zadnji element fiksan, sto je ekvivalentno permutiranju skupa od (n-1) elemenata?
Dakle:
[latex]~... ~= n \sum_{m=0}^n \left( \begin{array}{c} n-1 \\ m-1 \end{array} \right)D_{n-m}=n(n-1)!=n![/latex] :shocked!:
:shock:

Jesam li samo ja lud ili je:
[latex]\sum_{m=0}^nD_n(m) = \sum_{m=0}^nmD_n(m)[/latex]
:shock:

DodataK:
mozda uocih gresku. Koliko je n povrh -1 za n iz |N ?
Zanima me da li mi je rezoniranje korektno Confused
ovaj dio je dosta jasan:

Ovaj dio isto:


E sad...

Ovaj zadnji, podcrtani dio u uglatim zagradama, to je kao da permutiramo skup od n elemenata uvijek drzeci zadnji element fiksan, sto je ekvivalentno permutiranju skupa od (n-1) elemenata?
Dakle:
#Shocked
Shocked

Jesam li samo ja lud ili je:

Shocked

DodataK:
mozda uocih gresku. Koliko je n povrh -1 za n iz |N ?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:52 sub, 21. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

Nisi lud, stvarno vrijedi [latex]\sum_{m=0}^nD_n(m) = \sum_{m=0}^nmD_n(m)=n![/latex]. U drugoj sumi mozes preci na [i]m[/i]=1,...,[i]n[/i] (jer mnozis sa [i]m[/i]), pa neces imati problem sa [i]n[/i] povrh -1. Ja znam samo za generalizirane binomne koeficijente kod kojih je gore realan broj, a dolje mora biti prirodan broj ili nula.

Btw, kako bi se jednakost [latex]\sum_{m=0}^nmD_n(m)=n![/latex] interpretirala kombinatorno?
Nisi lud, stvarno vrijedi . U drugoj sumi mozes preci na m=1,...,n (jer mnozis sa m), pa neces imati problem sa n povrh -1. Ja znam samo za generalizirane binomne koeficijente kod kojih je gore realan broj, a dolje mora biti prirodan broj ili nula.

Btw, kako bi se jednakost interpretirala kombinatorno?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 9:53 ned, 22. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Nisi lud, stvarno vrijedi [latex]\sum_{m=0}^nD_n(m) = \sum_{m=0}^nmD_n(m)=n![/latex].[/quote]
:blueshock: A-Ha :g: al sad sam zbilja zabrinut :D jer malo mi je nepojmljivo da :noidea: ..........
[quote="krcko"]U drugoj sumi mozes preci na [i]m[/i]=1,...,[i]n[/i] (jer mnozis sa [i]m[/i]), pa neces imati problem sa [i]n[/i] povrh -1. Ja znam samo za generalizirane binomne koeficijente kod kojih je gore realan broj, a dolje mora biti prirodan broj ili nula.

Btw, kako bi se jednakost [latex]\sum_{m=0}^nmD_n(m)=n![/latex] interpretirala kombinatorno?[/quote]
.... da je suma niza nenegativnih cijelih brojeva jednaka sumi tog istog niza ako bi svaki clan niza mnozili sa razlicitim prirodnim brojevima :crazyeyes: (osim, naravno ako svi clanovi tog niza nisu jednaki nuli :D ali to cini se, nije slucaj jer im je suma n! :tso: )
krcko (napisa):
Nisi lud, stvarno vrijedi .

Disaster!!! A-Ha Mr. Green al sad sam zbilja zabrinut Very Happy jer malo mi je nepojmljivo da Danas nije moj dan ..........
krcko (napisa):
U drugoj sumi mozes preci na m=1,...,n (jer mnozis sa m), pa neces imati problem sa n povrh -1. Ja znam samo za generalizirane binomne koeficijente kod kojih je gore realan broj, a dolje mora biti prirodan broj ili nula.

Btw, kako bi se jednakost interpretirala kombinatorno?

.... da je suma niza nenegativnih cijelih brojeva jednaka sumi tog istog niza ako bi svaki clan niza mnozili sa razlicitim prirodnim brojevima #Crazy (osim, naravno ako svi clanovi tog niza nisu jednaki nuli Very Happy ali to cini se, nije slucaj jer im je suma n! Trudim Se Objasniti... )



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:31 ned, 22. 8. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fora je u tome da ubijes najveceg u tom nizu brojeva jer ga mnozis s nulom. Drugog po redu ostavis na miru mnozenjem s jedinicom, a one manje napumpas mnozenjem s 2, 3, 4 itd. Na kraju suma ispadne ista :sillyroll:

Odo sad na more :vozim: pa necu moc odgovarati do iduceg vikenda. Vidjeh da je puno ljudi prijavilo za komisiju.. budem probao organizirati izvanredne konzultacije u tjednu prije pismenog. Tocan termin napisat cu kad se vratim.
Fora je u tome da ubijes najveceg u tom nizu brojeva jer ga mnozis s nulom. Drugog po redu ostavis na miru mnozenjem s jedinicom, a one manje napumpas mnozenjem s 2, 3, 4 itd. Na kraju suma ispadne ista silly + roll

Odo sad na more I tako vozim ja kroz grad.... pa necu moc odgovarati do iduceg vikenda. Vidjeh da je puno ljudi prijavilo za komisiju.. budem probao organizirati izvanredne konzultacije u tjednu prije pismenog. Tocan termin napisat cu kad se vratim.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 12:32 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Ja znam samo za generalizirane binomne koeficijente kod kojih je gore realan broj, a dolje mora biti prirodan broj ili nula.[/quote]

Mi smo u više navrata smatrali binomne koeficijente s negativnim (ipak, cjelobrojnim) "nazivnikom" jednakima nuli. Tako i :bow: Knuth radi... stvar se slaže sa svim interpretacijama binomnih koeficijenata koje mi sad padaju na pamet, i s većinom normalnih formulâ s njima.

BTW... kad već generaliziramo, gore može biti i kompleksan broj. Pa čak i element bilo kakve asocijativne algebre s jedinicom. ;-)
krcko (napisa):
Ja znam samo za generalizirane binomne koeficijente kod kojih je gore realan broj, a dolje mora biti prirodan broj ili nula.


Mi smo u više navrata smatrali binomne koeficijente s negativnim (ipak, cjelobrojnim) "nazivnikom" jednakima nuli. Tako i I bow before you Knuth radi... stvar se slaže sa svim interpretacijama binomnih koeficijenata koje mi sad padaju na pamet, i s većinom normalnih formulâ s njima.

BTW... kad već generaliziramo, gore može biti i kompleksan broj. Pa čak i element bilo kakve asocijativne algebre s jedinicom. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 15:14 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]BTW... kad već generaliziramo, gore može biti i kompleksan broj. Pa čak i element bilo kakve asocijativne algebre s jedinicom. ;-)[/quote]

Koje bi bilo [b] kombinatorno[/b] znacnje [latex]\displaystyle {2+3i\choose 4}[/latex]?

'ave fun!


Sinisa
veky (napisa):
BTW... kad već generaliziramo, gore može biti i kompleksan broj. Pa čak i element bilo kakve asocijativne algebre s jedinicom. Wink


Koje bi bilo kombinatorno znacnje ?

'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:53 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"][quote="veky"]BTW... kad već generaliziramo, gore može biti i kompleksan broj. Pa čak i element bilo kakve asocijativne algebre s jedinicom. ;-)[/quote]

Koje bi bilo [b] kombinatorno[/b] znacnje [latex]\displaystyle {2+3i\choose 4}[/latex]?[/quote]

Odgovorit ću ti kad mi odgovoriš koje bi bilo kombinatorno značenje broja 2+3i . Ili broja [latex]\pi[/latex]. :roll:

Pričali smo o _generalizacijama_ binomnih koeficijenata. Krcko je već stavio realne brojeve gore.
cinik (napisa):
veky (napisa):
BTW... kad već generaliziramo, gore može biti i kompleksan broj. Pa čak i element bilo kakve asocijativne algebre s jedinicom. Wink


Koje bi bilo kombinatorno znacnje ?


Odgovorit ću ti kad mi odgovoriš koje bi bilo kombinatorno značenje broja 2+3i . Ili broja . Rolling Eyes

Pričali smo o _generalizacijama_ binomnih koeficijenata. Krcko je već stavio realne brojeve gore.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 23:55 pet, 27. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]
Odgovorit ću ti kad mi odgovoriš koje bi bilo kombinatorno značenje broja 2+3i . Ili broja [latex]\pi[/latex]. :roll:[/quote]

(Ovo je moj zadnji post ovdje jer je totalno offtopic, ali imam neodoljivu potrebu ovo napisati)

Hmmmm... Jedino sto mi pada na pamet jest igranje pokera ili bilo koje druge kartaske igre sa virtualnim (imaginarnim!) kartama, pa bi dakle 2+3i bilo nesto tipa imas 2 prave i 3 izmisljene karte u ruci i medju njima biras cetiri da ih zamijenis. To mozes uciniti na PUUUUUNO nacina, pogotovo ako dozvolis da imaginarne ne moraju biti iz standardnog spila.


'ave fun!


Sinisa
veky (napisa):

Odgovorit ću ti kad mi odgovoriš koje bi bilo kombinatorno značenje broja 2+3i . Ili broja . Rolling Eyes


(Ovo je moj zadnji post ovdje jer je totalno offtopic, ali imam neodoljivu potrebu ovo napisati)

Hmmmm... Jedino sto mi pada na pamet jest igranje pokera ili bilo koje druge kartaske igre sa virtualnim (imaginarnim!) kartama, pa bi dakle 2+3i bilo nesto tipa imas 2 prave i 3 izmisljene karte u ruci i medju njima biras cetiri da ih zamijenis. To mozes uciniti na PUUUUUNO nacina, pogotovo ako dozvolis da imaginarne ne moraju biti iz standardnog spila.


'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 2:17 sub, 28. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Hmmmm... Jedino sto mi pada na pamet jest igranje pokera ili bilo koje druge kartaske igre sa virtualnim (imaginarnim!) kartama, pa bi dakle 2+3i bilo nesto tipa imas 2 prave i 3 izmisljene karte u ruci i medju njima biras cetiri da ih zamijenis. To mozes uciniti na PUUUUUNO nacina, pogotovo ako dozvolis da imaginarne ne moraju biti iz standardnog spila.[/quote]
KHM ! :D ok, ako si ti offtopic, onda sam i ja, al... :rotfl: koliko to mora biti "nestandardan spil" :lol: da bi [latex]\displaystyle {2+3i\choose 4}[/latex] imao smisleno rijesenje :lol: ?
cinik (napisa):
Hmmmm... Jedino sto mi pada na pamet jest igranje pokera ili bilo koje druge kartaske igre sa virtualnim (imaginarnim!) kartama, pa bi dakle 2+3i bilo nesto tipa imas 2 prave i 3 izmisljene karte u ruci i medju njima biras cetiri da ih zamijenis. To mozes uciniti na PUUUUUNO nacina, pogotovo ako dozvolis da imaginarne ne moraju biti iz standardnog spila.

KHM ! Very Happy ok, ako si ti offtopic, onda sam i ja, al... Valjam se po podu od smijeha koliko to mora biti "nestandardan spil" Laughing da bi imao smisleno rijesenje Laughing ?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:47 uto, 31. 8. 2004    Naslov: Re: Problem vezan uz sumu broja perm sa m fix tocaka Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Mi smo u više navrata smatrali binomne koeficijente s negativnim (ipak, cjelobrojnim) "nazivnikom" jednakima nuli. Tako i :bow: Knuth radi... stvar se slaže sa svim interpretacijama binomnih koeficijenata koje mi sad padaju na pamet, i s većinom normalnih formulâ s njima.[/quote]

Sasvim slucajno nabasao na ovo...

[quote="Gian-Carlo Rota"]What is the "right" generalization of the binomial coefficients [latex]n \choose k[/latex] when k is allowed to be a negative integer? This question leads, in turn, to a third question: How shall we know whether a generalization of the binomial coefficients is "right"? The answer to this third question is easy: a generalization of the binomial coefficients is "right" if it leads to a sensible generalization of the binomial theorem:

[latex]\displaystyle (a+x)^n = \sum_{k=0}^n {n\choose k} a^kx^{n-k}.[/latex]

When I was young, I used to think of the binomial theorem as trivial. I think I have learned my lession. A well-known philosopher, I can't remember his name, wrote that the whole universe can be inferred from a grain of sand. He should have added that a great deal of mathematics can be derived by meditating upon the binomial theorem.

Let us take the bull by the horns and state the "right" generalization of the binomial coefficients. We proceed in the most pedestrian way, by first generalizing the definition of the factorial. Thus, let n be any integer, positive or negative. We define the Roman factorial [n]! as follows:

[latex]\displaystyle [n]!=n!$ if $n\ge 0;[/latex]

[latex]\displaystyle [n]!={(-1)^{n+1}\over (-n-1)!}$ if $n<0.[/latex]

From where does this definition come? I could simply say that it works, but that would not be the whole truth. The value of the Roman factorial [n]! for n negative equals the residue of the gamma function at the integer n-1. Using the Roman factorial, we define the Roman coefficients as follows:

[latex]\displaystyle \left[{n\atop k}\right] = {[n]! \over [k]![n-k]!}.[/latex]

When [latex]n\ge k \ge 0[/latex], the Roman coefficients coincide with the binomial coefficients. For all integers n and k, the Roman coefficients share all elementary properties of binomial coefficients, such as Pascal's triangle and so on. However, there are some surprises in store; for example, for k positive, we find

[latex]\displaystyle \left[{0 \atop -k}\right] = \left[{0 \atop k}\right] = {(-1)^{k+1}\over k}.[/latex]

Does this make any sense? Well, yes, because we can find a generalization of the binomial theorem that goes with this. It is the following.[/quote]

Koga zanima nek procita clanak jer mi se vise ne da prepisivati. Clanak ima podnaslov "Exercises in wishful thinking" :) i izasao je u Mathematical Intelligencer vol. 21, no. 2, 1999. Kao bonus u istom broju imate clanak o konacnim geometrijama "YEA WHY TRY HER RAW WET HAT" i filozofiranje realnim brojevima u kojem ih se usporedjuje sa "toaster fish" (bice s glavom u obliku tostera i tijelom ribe :silly: ). Trenutno je kod mene, uskoro cu vratiti pa mozete posuditi u knjiznici.
veky (napisa):
Mi smo u više navrata smatrali binomne koeficijente s negativnim (ipak, cjelobrojnim) "nazivnikom" jednakima nuli. Tako i I bow before you Knuth radi... stvar se slaže sa svim interpretacijama binomnih koeficijenata koje mi sad padaju na pamet, i s većinom normalnih formulâ s njima.


Sasvim slucajno nabasao na ovo...

Gian-Carlo Rota (napisa):
What is the "right" generalization of the binomial coefficients when k is allowed to be a negative integer? This question leads, in turn, to a third question: How shall we know whether a generalization of the binomial coefficients is "right"? The answer to this third question is easy: a generalization of the binomial coefficients is "right" if it leads to a sensible generalization of the binomial theorem:



When I was young, I used to think of the binomial theorem as trivial. I think I have learned my lession. A well-known philosopher, I can't remember his name, wrote that the whole universe can be inferred from a grain of sand. He should have added that a great deal of mathematics can be derived by meditating upon the binomial theorem.

Let us take the bull by the horns and state the "right" generalization of the binomial coefficients. We proceed in the most pedestrian way, by first generalizing the definition of the factorial. Thus, let n be any integer, positive or negative. We define the Roman factorial [n]! as follows:





From where does this definition come? I could simply say that it works, but that would not be the whole truth. The value of the Roman factorial [n]! for n negative equals the residue of the gamma function at the integer n-1. Using the Roman factorial, we define the Roman coefficients as follows:



When , the Roman coefficients coincide with the binomial coefficients. For all integers n and k, the Roman coefficients share all elementary properties of binomial coefficients, such as Pascal's triangle and so on. However, there are some surprises in store; for example, for k positive, we find



Does this make any sense? Well, yes, because we can find a generalization of the binomial theorem that goes with this. It is the following.


Koga zanima nek procita clanak jer mi se vise ne da prepisivati. Clanak ima podnaslov "Exercises in wishful thinking" Smile i izasao je u Mathematical Intelligencer vol. 21, no. 2, 1999. Kao bonus u istom broju imate clanak o konacnim geometrijama "YEA WHY TRY HER RAW WET HAT" i filozofiranje realnim brojevima u kojem ih se usporedjuje sa "toaster fish" (bice s glavom u obliku tostera i tijelom ribe #Silly ). Trenutno je kod mene, uskoro cu vratiti pa mozete posuditi u knjiznici.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan