Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rasprava o egzistenciji i jedinstvenosti Boga
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:15 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?[/quote]

Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.
goranm (napisa):
Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?


Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:17 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
Jesi li za?[/quote]
Ma ja bih radije jedan zecji gulash.
Zenon (napisa):

Jesi li za?

Ma ja bih radije jedan zecji gulash.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 0:18 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="goranm"][quote="Shaman"]Covjek nije u mogucnosti racionalno spoznati boga, i svaki takav pristup je pogresan. Kad bi se bog mogao tako spoznati, rijetki bi imali tu mogucnost, umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije.[/quote]
:blju: Ja sam svim srcem zaljubljen u zelenog zeca koji je na tamnoj strani Mjeseca.[/quote]

Nije baš vjerojatno da će te osjećaj ljubavi dovesti do vjere u zelenog zeca. [/quote]

Nema apsolutno nikakve razlike u goranmovom pristupu zelenom zecu i identicnoj tvrdnji o ovom tvom s velikim B. Ako tvrdis da jedno ide, zasto se isti princip najednom ne moze primijeniti na drugo?

@Zenon: velika Mrkva, zakon! :rotfl:
satja (napisa):
goranm (napisa):
Shaman (napisa):
Covjek nije u mogucnosti racionalno spoznati boga, i svaki takav pristup je pogresan. Kad bi se bog mogao tako spoznati, rijetki bi imali tu mogucnost, umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije.

Krcko kaze 'blju' - sto vise reci? Ja sam svim srcem zaljubljen u zelenog zeca koji je na tamnoj strani Mjeseca.


Nije baš vjerojatno da će te osjećaj ljubavi dovesti do vjere u zelenog zeca.


Nema apsolutno nikakve razlike u goranmovom pristupu zelenom zecu i identicnoj tvrdnji o ovom tvom s velikim B. Ako tvrdis da jedno ide, zasto se isti princip najednom ne moze primijeniti na drugo?

@Zenon: velika Mrkva, zakon! Valjam se po podu od smijeha



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:19 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="greeneyes"]Nema apsolutno nikakve razlike u goranmovom pristupu zelenom zecu i identicnoj tvrdnji o ovom tvom s velikim B. Ako tvrdis da jedno ide, zasto se isti princip najednom ne moze primijeniti na drugo?[/quote]

Nisam li na to odgovorio u svom prethodnom postu?
greeneyes (napisa):
Nema apsolutno nikakve razlike u goranmovom pristupu zelenom zecu i identicnoj tvrdnji o ovom tvom s velikim B. Ako tvrdis da jedno ide, zasto se isti princip najednom ne moze primijeniti na drugo?


Nisam li na to odgovorio u svom prethodnom postu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 0:20 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="goranm"]Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?[/quote]

Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.[/quote]

Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.
satja (napisa):
goranm (napisa):
Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?


Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.


Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:22 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="goranm"]Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?[/quote]

Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.[/quote]
Ne vidim zasto bi to bio odgovor na moje pitanje. (Da, razumijem zasto si ti uvjeren da je to odgovor na moje pitanje.) Moze li se ili ne spoznati Boga razumom? Jer ako ima upravo one osobine koje se mogu spoznati racionalno...
satja (napisa):
goranm (napisa):
Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?


Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.

Ne vidim zasto bi to bio odgovor na moje pitanje. (Da, razumijem zasto si ti uvjeren da je to odgovor na moje pitanje.) Moze li se ili ne spoznati Boga razumom? Jer ako ima upravo one osobine koje se mogu spoznati racionalno...



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:22 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="greeneyes"][quote="satja"]Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.[/quote]

Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.[/quote]

Toga nema u Evanđelju.
greeneyes (napisa):
satja (napisa):
Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.


Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.


Toga nema u Evanđelju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 0:25 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="greeneyes"][quote="satja"]Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.[/quote]

Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.[/quote]

Toga nema u Evanđelju.[/quote]

Cek cek, bog u Starom zavjetu i Evandjelju nije isti? :shock:
satja (napisa):
greeneyes (napisa):
satja (napisa):
Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.


Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.


Toga nema u Evanđelju.


Cek cek, bog u Starom zavjetu i Evandjelju nije isti? Shocked



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:30 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="satja"][quote="goranm"]Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?[/quote]

Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.[/quote]
Ne vidim zasto bi to bio odgovor na moje pitanje. (Da, razumijem zasto si ti uvjeren da je to odgovor na moje pitanje.) Moze li se ili ne spoznati Boga razumom? Jer ako ima upravo one osobine koje se mogu spoznati racionalno...[/quote]

Nisam nigdje spomenuo razum/racionalno. Nije li Shaman zapoceo s ovim argumentom upravo tvrdeci da se Boga ne moze spoznati razumom?

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="greeneyes"][quote="satja"][quote="greeneyes"][quote="satja"]Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.[/quote]

Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.[/quote]

Toga nema u Evanđelju.[/quote]

Cek cek, bog u Starom zavjetu i Evandjelju nije isti? :shock:[/quote]

Bog je isti. Ne znam je li priča o pomoru prvorođenaca u Egiptu uopće istinita.
goranm (napisa):
satja (napisa):
goranm (napisa):
Zasto je manje vjerojatno ili ima manje smisla ako 'Bog' zamijenim sa 'zeleni zec'?


Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.

Ne vidim zasto bi to bio odgovor na moje pitanje. (Da, razumijem zasto si ti uvjeren da je to odgovor na moje pitanje.) Moze li se ili ne spoznati Boga razumom? Jer ako ima upravo one osobine koje se mogu spoznati racionalno...


Nisam nigdje spomenuo razum/racionalno. Nije li Shaman zapoceo s ovim argumentom upravo tvrdeci da se Boga ne moze spoznati razumom?

Added after 4 minutes:

greeneyes (napisa):
satja (napisa):
greeneyes (napisa):
satja (napisa):
Zato što Bog kakav je opisan u Evanđelju ima upravo one osobine koje ga povezuju s osjećajem ljubavi.


Yup, pomor prvorodjenaca u Egiptu je definicija ljubavi, npr.


Toga nema u Evanđelju.


Cek cek, bog u Starom zavjetu i Evandjelju nije isti? Shocked


Bog je isti. Ne znam je li priča o pomoru prvorođenaca u Egiptu uopće istinita.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:30 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"]Nisam nigdje spomenuo razum/racionalno. Nije li Shaman zapoceo s ovim argumentom upravo tvrdeci da se Boga ne moze spoznati razumom?[/quote]
Upravo tako. A onda je rekao da se Boga spoznaje pomocu ljubavi, necim vrlo ljudskim i razumnim. Na sto si kasnije odgovorio da ima smisla.
satja (napisa):
Nisam nigdje spomenuo razum/racionalno. Nije li Shaman zapoceo s ovim argumentom upravo tvrdeci da se Boga ne moze spoznati razumom?

Upravo tako. A onda je rekao da se Boga spoznaje pomocu ljubavi, necim vrlo ljudskim i razumnim. Na sto si kasnije odgovorio da ima smisla.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:33 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="satja"]Nisam nigdje spomenuo razum/racionalno. Nije li Shaman zapoceo s ovim argumentom upravo tvrdeci da se Boga ne moze spoznati razumom?[/quote]
Upravo tako. A onda je rekao da se Boga spoznaje pomocu ljubavi, necim vrlo ljudskim i razumnim. Na sto si kasnije odgovorio da ima smisla.[/quote]

Gdje je tu kontradikcija? Ljubav jest "ljudska i razumna", kao što je i činjenica da ljudi idu u školu "ljudska i razumna", pa i dalje nije razum.
goranm (napisa):
satja (napisa):
Nisam nigdje spomenuo razum/racionalno. Nije li Shaman zapoceo s ovim argumentom upravo tvrdeci da se Boga ne moze spoznati razumom?

Upravo tako. A onda je rekao da se Boga spoznaje pomocu ljubavi, necim vrlo ljudskim i razumnim. Na sto si kasnije odgovorio da ima smisla.


Gdje je tu kontradikcija? Ljubav jest "ljudska i razumna", kao što je i činjenica da ljudi idu u školu "ljudska i razumna", pa i dalje nije razum.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 0:39 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

//Blagi offtopic
To je specifičnost kršćanstva - imperativ je Ljubav : Bog, Isus, Majka Božja te voli, ti moraš vjerovati i voljeti Boga, Gospu, bližnjega svoga... inače ćeš biti kažnjen i izgubit ćeš njihovu Ljubav. Sve je to u afektu, u emociji, sa svim mogućim meandriranjem libida na kojem je Crkva magistralno navigala zadnjih 20. stoljeća.
//Blagi offtopic
To je specifičnost kršćanstva - imperativ je Ljubav : Bog, Isus, Majka Božja te voli, ti moraš vjerovati i voljeti Boga, Gospu, bližnjega svoga... inače ćeš biti kažnjen i izgubit ćeš njihovu Ljubav. Sve je to u afektu, u emociji, sa svim mogućim meandriranjem libida na kojem je Crkva magistralno navigala zadnjih 20. stoljeća.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:41 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"]Gdje je tu kontradikcija?[/quote]
U tome sto tvrdite da se ne moze spoznati razumom, a onda ga spoznajete razumom.
satja (napisa):
Gdje je tu kontradikcija?

U tome sto tvrdite da se ne moze spoznati razumom, a onda ga spoznajete razumom.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:44 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="satja"]Gdje je tu kontradikcija?[/quote]
U tome sto tvrdite da se ne moze spoznati razumom, a onda ga spoznajete razumom.[/quote]

Tko je rekao da ga spoznaje razumom? Ja nisam, a mislim da nije ni Shaman.
goranm (napisa):
satja (napisa):
Gdje je tu kontradikcija?

U tome sto tvrdite da se ne moze spoznati razumom, a onda ga spoznajete razumom.


Tko je rekao da ga spoznaje razumom? Ja nisam, a mislim da nije ni Shaman.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 0:45 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što za tebe znači spoznati Boga? Osjetiti ljubav?
Kako je to različito od neke druge ljubavi?
Što za tebe znači spoznati Boga? Osjetiti ljubav?
Kako je to različito od neke druge ljubavi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:50 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="goranm"][quote="satja"]Gdje je tu kontradikcija?[/quote]
U tome sto tvrdite da se ne moze spoznati razumom, a onda ga spoznajete razumom.[/quote]

Tko je rekao da ga spoznaje razumom? Ja nisam, a mislim da nije ni Shaman.[/quote]
[quote]umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije[/quote]
Cak je i upotrijebio rijec "razumije".
satja (napisa):
goranm (napisa):
satja (napisa):
Gdje je tu kontradikcija?

U tome sto tvrdite da se ne moze spoznati razumom, a onda ga spoznajete razumom.


Tko je rekao da ga spoznaje razumom? Ja nisam, a mislim da nije ni Shaman.

Citat:
umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije

Cak je i upotrijebio rijec "razumije".



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:52 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Što za tebe znači spoznati Boga?
Osjetiti ljubav?
Kako je to različito od neke druge ljubavi?[/quote]

U mom slučaju dosad se radilo isključivo o osjećajima (što ne znači da ga drugi nisu možda spoznali i na druge načine). To možda i nije drugačiji osjećaj od "neke druge ljubavi": na primjer, ljubavi prema bližnjemu svome, koju sigurno osjećaju i ateisti. Jasno mi je da iz ovoga što govorim ne slijedi prisutnost ičega nadnaravnog. Zato i ne tvrdim da imam ikakav dokaz Božjeg postojanja.
quark (napisa):
Što za tebe znači spoznati Boga?
Osjetiti ljubav?
Kako je to različito od neke druge ljubavi?


U mom slučaju dosad se radilo isključivo o osjećajima (što ne znači da ga drugi nisu možda spoznali i na druge načine). To možda i nije drugačiji osjećaj od "neke druge ljubavi": na primjer, ljubavi prema bližnjemu svome, koju sigurno osjećaju i ateisti. Jasno mi je da iz ovoga što govorim ne slijedi prisutnost ičega nadnaravnog. Zato i ne tvrdim da imam ikakav dokaz Božjeg postojanja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:54 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

@satja & istomisljenici... Posto ovdje nema razumnih dokaza (npr. "Bog je van vremena" je van domene nase percepcije i ne vidim zasto bih to smatrao kao racionalni dokaz za ista), nego se furate na "nije pojmljiv" i razne emotivne argumente, imam dojam da imamo dva moguca objasnjenja:

1. Postoji svemoguce, sveznajuce, apsolutno dobro bice koje je stvorilo sve sto postoji, nama je totalno nepojmljivo i nespoznatljivo, itd. i ljudi u njega vjeruju jer im se nekako ukazao (ne ovo bukvalno s hvatiti), recimo kroz emocije i sl.

2. Ljudi su našopani pricama o Bogu u nekoj ranjivoj fazi zivota (vecina kao djeca, kad nekriticki prihvacaju sve od autoriteta, prvenstveno roditelja, a neki u trenucima velikih tragedija i sl) i samo zato vjeruju. Te price se prenose generacijama, jos iz doba dok su ljudi vjerovali da je zemlja ravna ploca i da bolesti uzrokuje Vrag, a ne bakterije, virusi i sl. simpaticna stvorenja (da sad ne nabrajam kojesta drugog).

Mogu se sloziti da je oboje teoretski moguce, jednostavno zato jer je prvo po definiciji nedokazivo i neoborivo, a drugo vrlo izgledno i bez kontradikcija (barem ih ja ne znam). Mene zanimaju [b]racionalni argumenti[/b] zasto birate prvo, a ne drugo objasnjenje, kad vec drugo egzistira u "nasem" svijetu, a za prvo treba izmisliti nesto totalno nepojmljivo?

Smijete dodati i trecu mogucnost. U tom slucaju, molim razumno precizno objasniti o cemu je rijec i, kao i za ove dvije gore, navesti racionalne argumente zasto birate bas to objasnjenje.

Prihvacam i da racionalnih argumenata nema(te) i da je sve na razini "ja osjecam da je to tako" (Zenon je dobro naveo da razumni ljudi, dok ne vide objasnjenje, "osjecaju da razlomaka ima puno vise nego prirodnih brojeva"), no sto onda radite na raspravi koja je krenula od "Boga se moze dokazati" i vrti se upravo oko racionalnih objasnjenja Bozje egzistencije?

[b]Edit:[/b] Tek sada vidim prethodni satjin post. Ok, slijepo vjerovanje u nesto nepojmljivo. Cemu ukljucivanje u raspravu, kad po definiciji tu ne mozemo nista raspraviti? Mi biramo ne vjerovati u neobjasnjivo, ti biras vjerovati... kraj price. Gdje grijesim s takvim razmisljanjem?
@satja & istomisljenici... Posto ovdje nema razumnih dokaza (npr. "Bog je van vremena" je van domene nase percepcije i ne vidim zasto bih to smatrao kao racionalni dokaz za ista), nego se furate na "nije pojmljiv" i razne emotivne argumente, imam dojam da imamo dva moguca objasnjenja:

1. Postoji svemoguce, sveznajuce, apsolutno dobro bice koje je stvorilo sve sto postoji, nama je totalno nepojmljivo i nespoznatljivo, itd. i ljudi u njega vjeruju jer im se nekako ukazao (ne ovo bukvalno s hvatiti), recimo kroz emocije i sl.

2. Ljudi su našopani pricama o Bogu u nekoj ranjivoj fazi zivota (vecina kao djeca, kad nekriticki prihvacaju sve od autoriteta, prvenstveno roditelja, a neki u trenucima velikih tragedija i sl) i samo zato vjeruju. Te price se prenose generacijama, jos iz doba dok su ljudi vjerovali da je zemlja ravna ploca i da bolesti uzrokuje Vrag, a ne bakterije, virusi i sl. simpaticna stvorenja (da sad ne nabrajam kojesta drugog).

Mogu se sloziti da je oboje teoretski moguce, jednostavno zato jer je prvo po definiciji nedokazivo i neoborivo, a drugo vrlo izgledno i bez kontradikcija (barem ih ja ne znam). Mene zanimaju racionalni argumenti zasto birate prvo, a ne drugo objasnjenje, kad vec drugo egzistira u "nasem" svijetu, a za prvo treba izmisliti nesto totalno nepojmljivo?

Smijete dodati i trecu mogucnost. U tom slucaju, molim razumno precizno objasniti o cemu je rijec i, kao i za ove dvije gore, navesti racionalne argumente zasto birate bas to objasnjenje.

Prihvacam i da racionalnih argumenata nema(te) i da je sve na razini "ja osjecam da je to tako" (Zenon je dobro naveo da razumni ljudi, dok ne vide objasnjenje, "osjecaju da razlomaka ima puno vise nego prirodnih brojeva"), no sto onda radite na raspravi koja je krenula od "Boga se moze dokazati" i vrti se upravo oko racionalnih objasnjenja Bozje egzistencije?

Edit: Tek sada vidim prethodni satjin post. Ok, slijepo vjerovanje u nesto nepojmljivo. Cemu ukljucivanje u raspravu, kad po definiciji tu ne mozemo nista raspraviti? Mi biramo ne vjerovati u neobjasnjivo, ti biras vjerovati... kraj price. Gdje grijesim s takvim razmisljanjem?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike


Zadnja promjena: vsego; 0:56 uto, 12. 3. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 0:54 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote]umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije[/quote]
Cak je i upotrijebio rijec "razumije".[/quote]

Mogu naći desetak riječi koje u tu rečenicu (bez značajne promjene značenja) mogu ubaciti umjesto "razumije", a da ne uključuju razum ("osjeća", "doživljava" i tako dalje).
goranm (napisa):
Citat:
umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije

Cak je i upotrijebio rijec "razumije".


Mogu naći desetak riječi koje u tu rečenicu (bez značajne promjene značenja) mogu ubaciti umjesto "razumije", a da ne uključuju razum ("osjeća", "doživljava" i tako dalje).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:58 uto, 12. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="satja"][quote="goranm"][quote]umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije[/quote]
Cak je i upotrijebio rijec "razumije".[/quote]

Mogu naći desetak riječi koje u tu rečenicu (bez značajne promjene značenja) mogu ubaciti umjesto "razumije", a da ne uključuju razum ("osjeća", "doživljava" i tako dalje).[/quote]
Sto ti mislis da osjecaji, dozivljaji itd. jesu ako ne ukljucuju razum?
satja (napisa):
goranm (napisa):
Citat:
umjesto toga boga se treba spoznati srcem - osjecajno, i to u jednostavno spoznatiljivom obliku ljubavi kojeg svaki covjek razumije

Cak je i upotrijebio rijec "razumije".


Mogu naći desetak riječi koje u tu rečenicu (bez značajne promjene značenja) mogu ubaciti umjesto "razumije", a da ne uključuju razum ("osjeća", "doživljava" i tako dalje).

Sto ti mislis da osjecaji, dozivljaji itd. jesu ako ne ukljucuju razum?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Stranica 4 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan