Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Microsoftovi operativni sustavi

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 14:42 ned, 1. 5. 2005    Naslov: Microsoftovi operativni sustavi Citirajte i odgovorite

[color=blue]Moderator: Splitano iz topica [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=28381#28381]Besplatni MS softver za studente PMF-a(-MO-a ;))?![/url][/color]


[quote="nemo"]onda to na MOu radi drugačije nego na FERu (kako radi na FSBu ne znam). oni tamo stvarno dobivaju originale, a ne upgreadaju. Dobro pitanje je - da li M$ još uvijek prodaje DOS 6.22 :D :twisted: :lol:[/quote]


nemoj ti meni DOS 6.22 napadat. jos uvijek najbolji MS-ov operativni sustav. vjerojatno ga prodaje :) i da...kod nas se [b]mora[/b] kupit software (recimo Win 3.11) za koji mozes dobit besplatan upgrade. i to AFAIK nije MSDN-A licenca.
Moderator: Splitano iz topica Besplatni MS softver za studente PMF-a(-MO-a Wink)?!


nemo (napisa):
onda to na MOu radi drugačije nego na FERu (kako radi na FSBu ne znam). oni tamo stvarno dobivaju originale, a ne upgreadaju. Dobro pitanje je - da li M$ još uvijek prodaje DOS 6.22 Very Happy Twisted Evil Laughing



nemoj ti meni DOS 6.22 napadat. jos uvijek najbolji MS-ov operativni sustav. vjerojatno ga prodaje Smile i da...kod nas se mora kupit software (recimo Win 3.11) za koji mozes dobit besplatan upgrade. i to AFAIK nije MSDN-A licenca.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 17:36 ned, 1. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]nemoj ti meni DOS 6.22 napadat. jos uvijek najbolji MS-ov operativni sustav. vjerojatno ga prodaje :) i da...kod nas se [b]mora[/b] kupit software (recimo Win 3.11) za koji mozes dobit besplatan upgrade. i to AFAIK nije MSDN-A licenca.[/quote]

ne napadam ja DOS, već se pitam da li bi to mogao koristiti za upgrade, zato jer je to najvjerojatnije najjeftiniji OS koji M$ nudi. mislim ipak su i win do verzije 98 bili dosta bazirani na DOS-u (duboko pod šajbom) :D
HijenA (napisa):
nemoj ti meni DOS 6.22 napadat. jos uvijek najbolji MS-ov operativni sustav. vjerojatno ga prodaje Smile i da...kod nas se mora kupit software (recimo Win 3.11) za koji mozes dobit besplatan upgrade. i to AFAIK nije MSDN-A licenca.


ne napadam ja DOS, već se pitam da li bi to mogao koristiti za upgrade, zato jer je to najvjerojatnije najjeftiniji OS koji M$ nudi. mislim ipak su i win do verzije 98 bili dosta bazirani na DOS-u (duboko pod šajbom) Very Happy



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 3:02 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"][quote="HijenA"]nemoj ti meni DOS 6.22 napadat. jos uvijek najbolji MS-ov operativni sustav. vjerojatno ga prodaje :) i da...kod nas se [b]mora[/b] kupit software (recimo Win 3.11) za koji mozes dobit besplatan upgrade. i to AFAIK nije MSDN-A licenca.[/quote]

ne napadam ja DOS, već se pitam da li bi to mogao koristiti za upgrade, zato jer je to najvjerojatnije najjeftiniji OS koji M$ nudi. mislim ipak su i win do verzije 98 bili dosta bazirani na DOS-u (duboko pod šajbom) :D[/quote]

ukljucivo sa Win ME...zato ja i inace govorim da Windowsi 94/98/ME nisu operativni sustav sam za sebe jer su oni samo ljuska nad dobrim starim DOS-om...to se vidi iz 3 datoteke koje su temelj sustava: IO.SYS, MSDOS.SYS i COMMAND.COM - 3 datoteke koje su temelj DOS-a od verzije 3.30 IIRC. s druge strane, Windowsi NT, 2k i XP [b]jesu[/b] operativni sustav jer se za pristup hardveru koriste rutine koje su specificne za taj operativni sustav (i koje nemaju veze sa DOS INT sustavom).


BTW. cestitam na novom statusu...how come? :?
nemo (napisa):
HijenA (napisa):
nemoj ti meni DOS 6.22 napadat. jos uvijek najbolji MS-ov operativni sustav. vjerojatno ga prodaje Smile i da...kod nas se mora kupit software (recimo Win 3.11) za koji mozes dobit besplatan upgrade. i to AFAIK nije MSDN-A licenca.


ne napadam ja DOS, već se pitam da li bi to mogao koristiti za upgrade, zato jer je to najvjerojatnije najjeftiniji OS koji M$ nudi. mislim ipak su i win do verzije 98 bili dosta bazirani na DOS-u (duboko pod šajbom) Very Happy


ukljucivo sa Win ME...zato ja i inace govorim da Windowsi 94/98/ME nisu operativni sustav sam za sebe jer su oni samo ljuska nad dobrim starim DOS-om...to se vidi iz 3 datoteke koje su temelj sustava: IO.SYS, MSDOS.SYS i COMMAND.COM - 3 datoteke koje su temelj DOS-a od verzije 3.30 IIRC. s druge strane, Windowsi NT, 2k i XP jesu operativni sustav jer se za pristup hardveru koriste rutine koje su specificne za taj operativni sustav (i koje nemaju veze sa DOS INT sustavom).


BTW. cestitam na novom statusu...how come? Confused



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 7:07 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"] s druge strane, Windowsi NT, 2k i XP [b]jesu[/b] operativni sustav jer se za pristup hardveru koriste rutine koje su specificne za taj operativni sustav (i koje nemaju veze sa DOS INT sustavom).[/quote]

ma prvo nadogradim na 98icu, pa na XP ako je baš potrebno :P

[quote="HijenA"]BTW. cestitam na novom statusu...how come? :?[/quote]

a, došlo ... :D
HijenA (napisa):
s druge strane, Windowsi NT, 2k i XP jesu operativni sustav jer se za pristup hardveru koriste rutine koje su specificne za taj operativni sustav (i koje nemaju veze sa DOS INT sustavom).


ma prvo nadogradim na 98icu, pa na XP ako je baš potrebno Razz

HijenA (napisa):
BTW. cestitam na novom statusu...how come? Confused


a, došlo ... Very Happy



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 9:28 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"][quote="HijenA"] s druge strane, Windowsi NT, 2k i XP [b]jesu[/b] operativni sustav jer se za pristup hardveru koriste rutine koje su specificne za taj operativni sustav (i koje nemaju veze sa DOS INT sustavom).[/quote]

ma prvo nadogradim na 98icu, pa na XP ako je baš potrebno :P[/quote]

cuj...ja bi DOS 6.22 radi starih igara (kojih jos imam a ne da mi se zafrkavat sa DOS Box-om pod Windowsima...original je uvijek bolji od emulacije ;)).


[quote]
[quote="HijenA"]BTW. cestitam na novom statusu...how come? :?[/quote]

a, došlo ... :D[/quote]

lijepo, lijepo.
nemo (napisa):
HijenA (napisa):
s druge strane, Windowsi NT, 2k i XP jesu operativni sustav jer se za pristup hardveru koriste rutine koje su specificne za taj operativni sustav (i koje nemaju veze sa DOS INT sustavom).


ma prvo nadogradim na 98icu, pa na XP ako je baš potrebno Razz


cuj...ja bi DOS 6.22 radi starih igara (kojih jos imam a ne da mi se zafrkavat sa DOS Box-om pod Windowsima...original je uvijek bolji od emulacije Wink).


Citat:

HijenA (napisa):
BTW. cestitam na novom statusu...how come? Confused


a, došlo ... Very Happy


lijepo, lijepo.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:50 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]original je uvijek bolji od emulacije ;)[/quote]

Nije [b]uvijek[/b]. :-s OS/2 je bolje izvrsavao native DOS i Win 3.x aplikacije nego M$ovi sustavi... :shock: :D

No, ovo je sad vec totalni :OT: Ako vam se dalje prica o tome... :idea: Nemo, sad mozes i sam splittati! :D
HijenA (napisa):
original je uvijek bolji od emulacije Wink


Nije uvijek. Eh? OS/2 je bolje izvrsavao native DOS i Win 3.x aplikacije nego M$ovi sustavi... Shocked Very Happy

No, ovo je sad vec totalni Off-topic Ako vam se dalje prica o tome... Idea Nemo, sad mozes i sam splittati! Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 14:58 pon, 2. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo splitah 8) uživajte. nadam se da je ovako u redu :gg:
evo splitah Cool uživajte. nadam se da je ovako u redu Mr Green being very Greeen indeed



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 6:26 uto, 3. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="HijenA"]original je uvijek bolji od emulacije ;)[/quote]

Nije [b]uvijek[/b]. :-s OS/2 je bolje izvrsavao native DOS i Win 3.x aplikacije nego M$ovi sustavi... :shock: :D[/quote]

:roll: to je, vrlo vjerojatno, zato sto je OS/2 sustav preteca Windows NT sustavu koji je od njega uzeo mnogo toga (preko file sistema (OS/2 je koristio HPFS koji je vrlo slican NTFS-u...zapravo, to su skoro pa isti file sistemi) do podrske 32-bitnim ekstenzijama i svemu onome sto su procesori tog doba imali...nemojmo zaboraviti, govorimo o dobu 386 i 486 klase procesora). ali...nisam mislio na to...ti si DOS [i]de facto[/i] mogao sam tweakati bez vecih problema (jedini problem je bio fine tunning CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT datoteka). takvu slobodu igranja sa sistemom (pogotovo sa dijelom koji se direktno brine o dostupnom RAM-u) danas ti niti jedan sustav ne dopusta (ne znam kak je to rijeseno na linuxu), a pogotovo Windowsi...oni ne da ne dopustaju vec ti takve stvari u vecini slucajeva zabranjuju (mislim na fine tunning...primjer: ti kao obican korisnik ne mozes prckat po Registryu...s druge strane, postoje admini koji se [b]ne usude[/b] prckat po registryu jer znaju da bi ih to moglo kostat glave :)).

[quote]
No, ovo je sad vec totalni :OT: Ako vam se dalje prica o tome... :idea: Nemo, sad mozes i sam splittati! :D[/quote]

kak to da si se odlucio da nemo bude moderator?
vsego (napisa):
HijenA (napisa):
original je uvijek bolji od emulacije Wink


Nije uvijek. Eh? OS/2 je bolje izvrsavao native DOS i Win 3.x aplikacije nego M$ovi sustavi... Shocked Very Happy


Rolling Eyes to je, vrlo vjerojatno, zato sto je OS/2 sustav preteca Windows NT sustavu koji je od njega uzeo mnogo toga (preko file sistema (OS/2 je koristio HPFS koji je vrlo slican NTFS-u...zapravo, to su skoro pa isti file sistemi) do podrske 32-bitnim ekstenzijama i svemu onome sto su procesori tog doba imali...nemojmo zaboraviti, govorimo o dobu 386 i 486 klase procesora). ali...nisam mislio na to...ti si DOS de facto mogao sam tweakati bez vecih problema (jedini problem je bio fine tunning CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT datoteka). takvu slobodu igranja sa sistemom (pogotovo sa dijelom koji se direktno brine o dostupnom RAM-u) danas ti niti jedan sustav ne dopusta (ne znam kak je to rijeseno na linuxu), a pogotovo Windowsi...oni ne da ne dopustaju vec ti takve stvari u vecini slucajeva zabranjuju (mislim na fine tunning...primjer: ti kao obican korisnik ne mozes prckat po Registryu...s druge strane, postoje admini koji se ne usude prckat po registryu jer znaju da bi ih to moglo kostat glave Smile).

Citat:

No, ovo je sad vec totalni Off-topic Ako vam se dalje prica o tome... Idea Nemo, sad mozes i sam splittati! Very Happy


kak to da si se odlucio da nemo bude moderator?



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:04 uto, 3. 5. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"][quote="vsego"][quote="HijenA"]original je uvijek bolji od emulacije ;)[/quote]
Nije [b]uvijek[/b]. :-s OS/2 je bolje izvrsavao native DOS i Win 3.x aplikacije nego M$ovi sustavi... :shock: :D[/quote]
:roll: to je, vrlo vjerojatno, zato sto je OS/2 sustav preteca Windows NT sustavu koji je od njega uzeo mnogo toga (preko file sistema (OS/2 je koristio HPFS koji je vrlo slican NTFS-u...zapravo, to su skoro pa isti file sistemi) do podrske 32-bitnim ekstenzijama i svemu onome sto su procesori tog doba imali...nemojmo zaboraviti, govorimo o dobu 386 i 486 klase procesora).[/quote]

Unimportant. :-s Cinjenica je da to nije bio "original" DOS/Win3.x nego nesto drugo. 8)

[quote="HijenA"]ali...nisam mislio na to...ti si DOS [i]de facto[/i] mogao sam tweakati bez vecih problema (jedini problem je bio fine tunning CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT datoteka). takvu slobodu igranja sa sistemom (pogotovo sa dijelom koji se direktno brine o dostupnom RAM-u) danas ti niti jedan sustav ne dopusta (ne znam kak je to rijeseno na linuxu),[/quote]

Pa, imas kernel source - mozes podesiti apsolutno sve, samo ako znas i (dovoljno) [b]zelis[/b]. 8)

[quote="HijenA"]kak to da si se odlucio da nemo bude moderator?[/quote]

Nisam ja. :PPPP Imas neki prigovor? :-k
HijenA (napisa):
vsego (napisa):
HijenA (napisa):
original je uvijek bolji od emulacije Wink

Nije uvijek. Eh? OS/2 je bolje izvrsavao native DOS i Win 3.x aplikacije nego M$ovi sustavi... Shocked Very Happy

Rolling Eyes to je, vrlo vjerojatno, zato sto je OS/2 sustav preteca Windows NT sustavu koji je od njega uzeo mnogo toga (preko file sistema (OS/2 je koristio HPFS koji je vrlo slican NTFS-u...zapravo, to su skoro pa isti file sistemi) do podrske 32-bitnim ekstenzijama i svemu onome sto su procesori tog doba imali...nemojmo zaboraviti, govorimo o dobu 386 i 486 klase procesora).


Unimportant. Eh? Cinjenica je da to nije bio "original" DOS/Win3.x nego nesto drugo. Cool

HijenA (napisa):
ali...nisam mislio na to...ti si DOS de facto mogao sam tweakati bez vecih problema (jedini problem je bio fine tunning CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT datoteka). takvu slobodu igranja sa sistemom (pogotovo sa dijelom koji se direktno brine o dostupnom RAM-u) danas ti niti jedan sustav ne dopusta (ne znam kak je to rijeseno na linuxu),


Pa, imas kernel source - mozes podesiti apsolutno sve, samo ako znas i (dovoljno) zelis. Cool

HijenA (napisa):
kak to da si se odlucio da nemo bude moderator?


Nisam ja. Blaeh! Imas neki prigovor? Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan