Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak:U kruznicu upisan trokut. Poznato: r, a i b.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Elementarna geometrija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
BoMark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 11. 2003. (12:51:47)
Postovi: (125)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 16:51 ned, 29. 1. 2006    Naslov: zadatak:U kruznicu upisan trokut. Poznato: r, a i b. Citirajte i odgovorite

Uglavnom, u kruznicu je upisan trokut. Poznat je radijus kruznice r, i dvije stranice trokuta, a i b.
problem je pronaci trecu stranicu trokuta i sve kuteve trokuta.
Molim pomoc u vezi ovog zadatka.
To je gradivo drugog razreda srednje skole...
ako sam na krivom mjestu pitao, molim cijenjene moderatore da premjeste na adekvatno mjesto..
Hvala...

(inace r = 3.6 cm, a = 5, b = 5.8 cm ... ako me sjecanje dobro sluzi)
Uglavnom, u kruznicu je upisan trokut. Poznat je radijus kruznice r, i dvije stranice trokuta, a i b.
problem je pronaci trecu stranicu trokuta i sve kuteve trokuta.
Molim pomoc u vezi ovog zadatka.
To je gradivo drugog razreda srednje skole...
ako sam na krivom mjestu pitao, molim cijenjene moderatore da premjeste na adekvatno mjesto..
Hvala...

(inace r = 3.6 cm, a = 5, b = 5.8 cm ... ako me sjecanje dobro sluzi)



_________________
Ljudi misle da razmisljaju, dok zapravo samo preuredjuju svoje predrasude!

Čovjek koji ne mijenja svoje stavove, nije ljudsko biće nego spomenik!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:09 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Zute" tablice imaju ove formule za povrsinu trokuta:

[latex]P = \frac{abc}{4R} = \sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}[/latex], gdje je [i]R[/i] radijus opisane kriznice, a [latex]2s = a+b+c[/latex].

Ti imas sve osim [i]c[/i]:

[latex]a^2 b^2 c^2 = R^2 (a+b+c)(-a+b+c)(a-b+c)(a+b-c)[/latex]
[latex]841 c^2 = 12.96 (10.8+c)(0.8+c)(-0.8+c)(10.8-c)[/latex]

S desne strane imas dvije razlike kvadrata:

[latex]841 c^2 = 12.96 (10.8^2-c^2)(c^2-0.8^2)[/latex]
[latex]841 c^2 = 12.96 (116.64-c^2)(c^2-0.64)[/latex]
[latex]841 c^2 = -967.458816 + 1519.9488 c^2 - 12.96 c^4[/latex]

Stavi da je [latex]t := c^2[/latex] i imas obicnu kvadratnu jednadzbu (jasno, ako nisam fulao negdje). :)

Joj, kako ce me Martina tuć' kad vidi kako sam ovo skomplicirao... :trema:
"Zute" tablice imaju ove formule za povrsinu trokuta:

, gdje je R radijus opisane kriznice, a .

Ti imas sve osim c:




S desne strane imas dvije razlike kvadrata:





Stavi da je i imas obicnu kvadratnu jednadzbu (jasno, ako nisam fulao negdje). Smile

Joj, kako ce me Martina tuć' kad vidi kako sam ovo skomplicirao... Imam tremu



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 20:50 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tuci ce te Martinab svakako.

[quote="BoMark"] ...u kruznicu je upisan trokut... [/quote]

[quote="vsego"] ...gdje je R radijus opisane kriznice... [/quote]

ccc... Dakle, ako stvarno imas UPISANU kruznicu, odgovarajuca formula za povrsinu je P=rs, uz iste oznake kao dolje. Sad mozes nastaviti kao sto je vsego napisao, izjednacavajuce Heronovu formulu za povrsinu sa ovom koju sam ja napisala gore...

Medutim, u ovom slucaju ne dobivas bikvadratnu jednadzbu po c, nego ti se pojave clanovi 4.,2., 1. i 0. stupnja, kojoj koeficijenti (barem kolko ja vidim), nisu nastimani-> ne znamo ju rijesiti.

Stovise, sumnjiv mi je zadatak :) Tocnije, sumnjivo mi je sto radi u 2. razredu srednje. U 2. srednje bi se trbala raditi stereometrija i trigonometrija, ali samo pravokutnog trokuta. Ovo mi nekak ne spada tu. Ako se program promijenio i u 2. se redi trigonometrija opcenito, onda imamo hrpu trigonometrijskih formula kojima ovo prilicno lako rijesimo...

Ajd pliz provjeri jel fakat 2. razred i kaj sve smijem koristiti (preciznije, jesu li ucili trigonometriju, i da li samo pravokutnog trokuta ili i opcenito- ono, poucak o sinusu i kosinusu i sve sto slijedi iz toga)
Tuci ce te Martinab svakako.

BoMark (napisa):
...u kruznicu je upisan trokut...


vsego (napisa):
...gdje je R radijus opisane kriznice...


ccc... Dakle, ako stvarno imas UPISANU kruznicu, odgovarajuca formula za povrsinu je P=rs, uz iste oznake kao dolje. Sad mozes nastaviti kao sto je vsego napisao, izjednacavajuce Heronovu formulu za povrsinu sa ovom koju sam ja napisala gore...

Medutim, u ovom slucaju ne dobivas bikvadratnu jednadzbu po c, nego ti se pojave clanovi 4.,2., 1. i 0. stupnja, kojoj koeficijenti (barem kolko ja vidim), nisu nastimani-> ne znamo ju rijesiti.

Stovise, sumnjiv mi je zadatak Smile Tocnije, sumnjivo mi je sto radi u 2. razredu srednje. U 2. srednje bi se trbala raditi stereometrija i trigonometrija, ali samo pravokutnog trokuta. Ovo mi nekak ne spada tu. Ako se program promijenio i u 2. se redi trigonometrija opcenito, onda imamo hrpu trigonometrijskih formula kojima ovo prilicno lako rijesimo...

Ajd pliz provjeri jel fakat 2. razred i kaj sve smijem koristiti (preciznije, jesu li ucili trigonometriju, i da li samo pravokutnog trokuta ili i opcenito- ono, poucak o sinusu i kosinusu i sve sto slijedi iz toga)



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:36 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:zbunjen: Ok, u mojim godinama [ :djed: ] senilija je ozbiljna bolest, ali ako je [b]u kruznicu[/b] upisan trokut, nije li onda ta ista kruznica [b]opisana[/b] tom istom trokutu? :grebgreb:
Zbunjen Ok, u mojim godinama [ Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete... ] senilija je ozbiljna bolest, ali ako je u kruznicu upisan trokut, nije li onda ta ista kruznica opisana tom istom trokutu? Kotacici rade 100 na sat



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Maroje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 03. 2003. (08:49:56)
Postovi: (8F)16
Sarma = la pohva - posuda
51 = 55 - 4

PostPostano: 22:28 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Re: zadatak:U kruznicu upisan trokut. Poznato: r, a i b. Citirajte i odgovorite

Meni je isto sumnjivo da se radi o gradivu drugog razreda. Inače možeš koristiti teorem o sinusima (no to je treći razred, zar ne?)

a/sin(A) = b/sin(B) =c/sin(C) = 2R

i sve dobivaš bez kvadratne jednadžbe. :wink:
Meni je isto sumnjivo da se radi o gradivu drugog razreda. Inače možeš koristiti teorem o sinusima (no to je treći razred, zar ne?)

a/sin(A) = b/sin(B) =c/sin(C) = 2R

i sve dobivaš bez kvadratne jednadžbe. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 23:00 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@vsego: :wall:

@Maroje: Da; uz trigonometriju ide lagano. Ali sinusov porucak JE treci razred, u dugom ide samo trigonometrija pravokutnog...
@vsego: Brick wall

@Maroje: Da; uz trigonometriju ide lagano. Ali sinusov porucak JE treci razred, u dugom ide samo trigonometrija pravokutnog...



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (355)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 23:32 ned, 29. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gradivo osnovne škole:
Trokut upisan u kružnicu, čija je jedna stranica DIJAGONALA kruga, je pravokutan
(poseban slučaj priče o obodnom i središnjem kutu).

A sada ja vidim DVA pravokutna trokuta, oboma je jedna stranica DIJAGONALA,
a druga poznata stranica trokuta - i tu mi je trigonometrija pravokutnog trokuta dovoljna,
barem da odredim kut između poznatih stranica, a onda koristeći obodni i središnji kut
mislim da imam sve kutove.

Kako na forumu nema tehnoloških mogućnosti za geometrijske konstrukcije :), to ja
ovdje stajem. Nadam se da je ideja korisna.

- Nenad
Gradivo osnovne škole:
Trokut upisan u kružnicu, čija je jedna stranica DIJAGONALA kruga, je pravokutan
(poseban slučaj priče o obodnom i središnjem kutu).

A sada ja vidim DVA pravokutna trokuta, oboma je jedna stranica DIJAGONALA,
a druga poznata stranica trokuta - i tu mi je trigonometrija pravokutnog trokuta dovoljna,
barem da odredim kut između poznatih stranica, a onda koristeći obodni i središnji kut
mislim da imam sve kutove.

Kako na forumu nema tehnoloških mogućnosti za geometrijske konstrukcije Smile, to ja
ovdje stajem. Nadam se da je ideja korisna.

- Nenad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BoMark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 11. 2003. (12:51:47)
Postovi: (125)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 0:55 pon, 30. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vise manje... 95 % sam otprilke siguran (koja matematicka nekorektnost 8) ) da je to gradivo 2 razreda srednje. Ali, o kojem 2 razredu se radi, ne znam...mozda neko natjecanje ili nesto, koji smjer ili profil ne znam. Kao sto ni ne znam sto se radi...

zadatak nista ne kaze o tome da mu je jedna stranica dijagonala...

i btw:: off topic
zar kruznica fakat ima dijagonalu?? Kako je ona definirana? Kao spojnica dvije ili vise najudaljenijih tocaka? i opcenito definicija dijagoale kao takve??
Vise manje... 95 % sam otprilke siguran (koja matematicka nekorektnost Cool ) da je to gradivo 2 razreda srednje. Ali, o kojem 2 razredu se radi, ne znam...mozda neko natjecanje ili nesto, koji smjer ili profil ne znam. Kao sto ni ne znam sto se radi...

zadatak nista ne kaze o tome da mu je jedna stranica dijagonala...

i btw:: off topic
zar kruznica fakat ima dijagonalu?? Kako je ona definirana? Kao spojnica dvije ili vise najudaljenijih tocaka? i opcenito definicija dijagoale kao takve??



_________________
Ljudi misle da razmisljaju, dok zapravo samo preuredjuju svoje predrasude!

Čovjek koji ne mijenja svoje stavove, nije ljudsko biće nego spomenik!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 1:09 pon, 30. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne znam da li se poopceno dijagonalom smatraju spojnice najudaljenijih tocaka... but...

no u ovom gore slucaju se misli na promjer (dijametar, 2radijusa) vulgaris... i talesov poucak o obodnom i sredisnjem kutu, koji specijalno vristi da trokut kojem je jedna stranica promjer kruznice, a nasuprotni vrh na kruznici - je pravokutan sa pravim kutem kod tog nasuprotnog vrha....

talesov poucak opcenito kaze da je je obodni kut nad nekim lukom duplo manji od njemu pripadnog sredisnjeg.... sredisnji je onaj koji spaja krajeve luka sa sredistem kruznice, a obodni je svaki onaj (primjeti, ima ih beskonacno) koji spaja krajeve luka sa tockom na onom dijelu kruznice izvan tog luka....

crtezom: (citaj: zanemari ono gore ako si se pogubio, iako to nije clanak-stavak sistem :wink:)

plavo zeleni trokut je pravokutan - specijalni slucaj, ovo sto tebi treba...
[img]http://www.math.ubc.ca/~hoek/Teaching/Elemgeo/GeoBasic/thal00.jpg[/img]

plavo zeleni kut (obodni )je duplo manji od crveno zutog (sredisnji) kuta
[img]http://www.math.ubc.ca/~hoek/Teaching/Elemgeo/GeoBasic/thal01.jpg[/img]
oba su nad istim lukom, tetivom, isjeckom - ono crno... pa neki dio toga :o) isjecak je sve, luk je dio kruznice, a tetiva je duzina...

nadam se da rasvjetlih i neprezakomplicirah.... :grebgreb:

link, mozda nadjes jos neki odnos koji ti moze koristiti....
[url]http://www.math.ubc.ca/~hoek/Teaching/Elemgeo/Angonseg.html[/url]
ne znam da li se poopceno dijagonalom smatraju spojnice najudaljenijih tocaka... but...

no u ovom gore slucaju se misli na promjer (dijametar, 2radijusa) vulgaris... i talesov poucak o obodnom i sredisnjem kutu, koji specijalno vristi da trokut kojem je jedna stranica promjer kruznice, a nasuprotni vrh na kruznici - je pravokutan sa pravim kutem kod tog nasuprotnog vrha....

talesov poucak opcenito kaze da je je obodni kut nad nekim lukom duplo manji od njemu pripadnog sredisnjeg.... sredisnji je onaj koji spaja krajeve luka sa sredistem kruznice, a obodni je svaki onaj (primjeti, ima ih beskonacno) koji spaja krajeve luka sa tockom na onom dijelu kruznice izvan tog luka....

crtezom: (citaj: zanemari ono gore ako si se pogubio, iako to nije clanak-stavak sistem Wink)

plavo zeleni trokut je pravokutan - specijalni slucaj, ovo sto tebi treba...


plavo zeleni kut (obodni )je duplo manji od crveno zutog (sredisnji) kuta

oba su nad istim lukom, tetivom, isjeckom - ono crno... pa neki dio toga Big nose isjecak je sve, luk je dio kruznice, a tetiva je duzina...

nadam se da rasvjetlih i neprezakomplicirah.... Kotacici rade 100 na sat

link, mozda nadjes jos neki odnos koji ti moze koristiti....
http://www.math.ubc.ca/~hoek/Teaching/Elemgeo/Angonseg.html



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (355)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 10:00 pon, 30. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na prvoj Nesinoj slici, trokut PAB je pravokutan. Uzmimo da je PA jedna stranica
zadanog trokuta, i odmah znamo kosinus kuta kod A.
Zamislimo da je iz točke A nanesena i druga poznata stranica trokuta, čiji drugi
kraj na kružnici označimo s P' (zamislimo s druge strane dijagonale od P), koja s danom
dijagonalom ponovno zatvara poznati kut (kosinus); zbroj ili razlika tih kutova je
tada kut između dviju stranica polaznog trokuta, zovimo ga alpha.
Ostali se kutovi sada lako izračunaju, jer spojnica PP' s C čini jednakokračni trokut,
i kutovi kod P i P' su polovica Pi-(2alpha), tj. Pi/2-alpha.
Duljina stranice PP' se sada lako izračuna preko polumjera upisane kružnice ili
nekako drugačije.

Zaključak: Zadatak je rješiv s pomoću gradiva do trigonometrije pravokutnog trokuta
(uključivo).

- Nenad
Na prvoj Nesinoj slici, trokut PAB je pravokutan. Uzmimo da je PA jedna stranica
zadanog trokuta, i odmah znamo kosinus kuta kod A.
Zamislimo da je iz točke A nanesena i druga poznata stranica trokuta, čiji drugi
kraj na kružnici označimo s P' (zamislimo s druge strane dijagonale od P), koja s danom
dijagonalom ponovno zatvara poznati kut (kosinus); zbroj ili razlika tih kutova je
tada kut između dviju stranica polaznog trokuta, zovimo ga alpha.
Ostali se kutovi sada lako izračunaju, jer spojnica PP' s C čini jednakokračni trokut,
i kutovi kod P i P' su polovica Pi-(2alpha), tj. Pi/2-alpha.
Duljina stranice PP' se sada lako izračuna preko polumjera upisane kružnice ili
nekako drugačije.

Zaključak: Zadatak je rješiv s pomoću gradiva do trigonometrije pravokutnog trokuta
(uključivo).

- Nenad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Maroje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 03. 2003. (08:49:56)
Postovi: (8F)16
Sarma = la pohva - posuda
51 = 55 - 4

PostPostano: 18:11 pon, 30. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nenad"]
Zaključak: Zadatak je rješiv s pomoću gradiva do trigonometrije pravokutnog trokuta
(uključivo).
[/quote]

Da, usput iz rješenja slijedi sinusov poucak (mogu se uzeti i sinusi kuteva umjesto kosinusa). :)
nenad (napisa):

Zaključak: Zadatak je rješiv s pomoću gradiva do trigonometrije pravokutnog trokuta
(uključivo).


Da, usput iz rješenja slijedi sinusov poucak (mogu se uzeti i sinusi kuteva umjesto kosinusa). Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
BoMark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 11. 2003. (12:51:47)
Postovi: (125)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 0:16 sri, 1. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno !!!
da, to je definitivno zadatak drugog srednje. A radili su definicije trig.fja, neke osnovne relacije, pravokutni trokut...upisanu i opisanu kruznisu...
TNX
Hvala puno !!!
da, to je definitivno zadatak drugog srednje. A radili su definicije trig.fja, neke osnovne relacije, pravokutni trokut...upisanu i opisanu kruznisu...
TNX



_________________
Ljudi misle da razmisljaju, dok zapravo samo preuredjuju svoje predrasude!

Čovjek koji ne mijenja svoje stavove, nije ljudsko biće nego spomenik!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Elementarna geometrija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan