Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Determinante n-tog reda
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zzsan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2005. (20:53:14)
Postovi: (89)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6

PostPostano: 19:11 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Determinante n-tog reda Citirajte i odgovorite

Iamam dva pitanja vezano uz determinante n-tog reda, odnosno ne znam ih baš riješiti pa ako bi mi se natko velikodušan smilovao i pomogao, objasnio..

1. a1+b1 b1 b1...............b1
b2 a2+b2 b2...............b2
b3 b3 a3+b3...........b3
. . . .
. . . .
. . . .
b[n-1] b[n-1] b[n-1]..........a[n]+b[n]

evo, ovako. došla sam do jednog dijela i onda više ne znam kak dalje. prvo kaj sam napravila sam zadnjem retku dodala i oduzela b[n] i onda sam to rastavila na dvije determinante. u prvoj determinanti sam iz zanjeg retka izlučila sve b[n]-ove i s tako dobivenim jedinicama u zadnjem retku poništila b-ove iz redaka gore tako da su mi na dijagonali ostali a1, a2, a3..., a u drugoj detreminanti sam dobila u zadnjem retku sve nule osim na zadnjem članu dijagonale na kojem sam dobila a[n]-b[n] i napravila Laplaceov razvoj po tom zadnjem retku... uglavnom, nakon svega toga dobivam da je b[n] * produkt od i=1 do n-1 od a[i] + (a[n]-b[n])*D[n-1]. i tu je trenutak kad sam stala. ne znam dio u kojem bi od D[n-1] dobila D[n].

2. i još jedna determinanta koju previše zapetljam i više se ne znam odpetljati...


1 a a^2..................a^n
b 1 a.....................a^n-1
b^2 b 1.....................a^n-2
. . . .
. . . .
. . . .
b^n b^n-1 b^n-2................1


Unaprijed zahvalna!! :thankyou:
Iamam dva pitanja vezano uz determinante n-tog reda, odnosno ne znam ih baš riješiti pa ako bi mi se natko velikodušan smilovao i pomogao, objasnio..

1. a1+b1 b1 b1...............b1
b2 a2+b2 b2...............b2
b3 b3 a3+b3...........b3
. . . .
. . . .
. . . .
b[n-1] b[n-1] b[n-1]..........a[n]+b[n]

evo, ovako. došla sam do jednog dijela i onda više ne znam kak dalje. prvo kaj sam napravila sam zadnjem retku dodala i oduzela b[n] i onda sam to rastavila na dvije determinante. u prvoj determinanti sam iz zanjeg retka izlučila sve b[n]-ove i s tako dobivenim jedinicama u zadnjem retku poništila b-ove iz redaka gore tako da su mi na dijagonali ostali a1, a2, a3..., a u drugoj detreminanti sam dobila u zadnjem retku sve nule osim na zadnjem članu dijagonale na kojem sam dobila a[n]-b[n] i napravila Laplaceov razvoj po tom zadnjem retku... uglavnom, nakon svega toga dobivam da je b[n] * produkt od i=1 do n-1 od a[i] + (a[n]-b[n])*D[n-1]. i tu je trenutak kad sam stala. ne znam dio u kojem bi od D[n-1] dobila D[n].

2. i još jedna determinanta koju previše zapetljam i više se ne znam odpetljati...


1 a a^2..................a^n
b 1 a.....................a^n-1
b^2 b 1.....................a^n-2
. . . .
. . . .
. . . .
b^n b^n-1 b^n-2................1


Unaprijed zahvalna!! Thank you


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:09 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Prvom stupcu oduzmeš drugi, drugom treći, ... Laplasaš po zadnjem stupcu i onda kada raspisuješ n matrica za prvu laplasaš po prvom stupcu, drugu po drugom, ... Sigurno može i jednostavnije, al mi se neda razbijat glavu...

2. drug stupac pomožen sa -b dodaš prvom, treći pomnožen sa -b drugom,... Dobiš donje trokutastu matrica, pa je determinanta (1-ab)^(n-1)
1. Prvom stupcu oduzmeš drugi, drugom treći, ... Laplasaš po zadnjem stupcu i onda kada raspisuješ n matrica za prvu laplasaš po prvom stupcu, drugu po drugom, ... Sigurno može i jednostavnije, al mi se neda razbijat glavu...

2. drug stupac pomožen sa -b dodaš prvom, treći pomnožen sa -b drugom,... Dobiš donje trokutastu matrica, pa je determinanta (1-ab)^(n-1)


[Vrh]
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 21:20 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nesto ti ne stima sa zadnjim redom, valjda si mislila na ovo:
[latex]\left| \begin{array}{c c c c c}
a_1 + b_1 & b_1 & \dots & b_1 & b_1 \\
b_2 & a_2 + b_2 & \dots & b_2 & b_2 \\
\vdots & \vdots & \ddots & \vdots & \vdots \\
b_{n - 1} & b_{n -1} & \dots & b_{n - 1} + a_{n - 1}& b_{n - 1} \\
b_n & b_n & \dots & b_n & b_n + a_n\\
\end{array} \right| [/latex]


Ja bih prvo svakom stupcu oduzeo zadnji, pa dobijes:
[latex]\left| \begin{array}{c c c c c}
a_1 & 0 & \dots & 0 & b_1 \\
0 & a_2 & \dots & 0 & b_2 \\
\vdots & \vdots & \ddots & \vdots & \vdots \\
0 & 0 & \dots & a_{n - 1}& b_{n - 1} \\
-a_n & -a_n & \dots & -a_n & b_n + a_n\\ \end{array} \right|[/latex]

Razvijes po zadnjem retku (malo si raspisi, vidjet ces da svaki put kad maknes i-ti stupac i n-ti redak dobijes determinantu matrice kou uz pomoc n - i - 1 zamjena redaka - tako da i-ti redak postane n-1-vi a medusobni poredak ostalih ostane nepromijenjen - svedes na gornjetrokutast oblik):
[latex]\displaystyle \sum_{i = 1}^{n-1}(-1)^{n +1 -i}-a_n(-1)^{n - i - 1} \frac{a_1 \cdot a_2 \cdot \ldots \cdot a_{n-1} \cdot b_i}{a_i} + (b_n + a_n) \cdot a_1 a_2 \cdot \ldots \cdot a_{n-1} [/latex]
zbrojis eksponente od -1 i dobijes:
[latex]\displaystyle -a_n \sum_{i = 1}^{n-1} \frac{a_1 \cdot a_2 \cdot \ldots \cdot a_{n-1} \cdot b_i}{a_i} + (b_n + a_n) \cdot a_1 a_2 \cdot \ldots \cdot a_{n-1} [/latex]

Hm, nije bas bilo najproduktivnije - em me netko prestiga, em ne bihh znao ovo rjesenje ljepse zapisat, am nisam drugi zadatak rijesio (a jos nisam ni siguran jesam li u racunu fulao :P). Nadam se da bar malo pomaze :)

Edit - Ovako ljepse izgleda:
[latex]\displaystyle -a_1 \cdot a_2 \cdot \ldots \cdot a_{n-1} \cdot a_n \cdot \left( \sum_{i = 1}^{n - 1} \frac{b_i}{a_i} -1 - \frac{b_n}{a_n} \right)[/latex]
Nesto ti ne stima sa zadnjim redom, valjda si mislila na ovo:



Ja bih prvo svakom stupcu oduzeo zadnji, pa dobijes:


Razvijes po zadnjem retku (malo si raspisi, vidjet ces da svaki put kad maknes i-ti stupac i n-ti redak dobijes determinantu matrice kou uz pomoc n - i - 1 zamjena redaka - tako da i-ti redak postane n-1-vi a medusobni poredak ostalih ostane nepromijenjen - svedes na gornjetrokutast oblik):

zbrojis eksponente od -1 i dobijes:


Hm, nije bas bilo najproduktivnije - em me netko prestiga, em ne bihh znao ovo rjesenje ljepse zapisat, am nisam drugi zadatak rijesio (a jos nisam ni siguran jesam li u racunu fulao Razz). Nadam se da bar malo pomaze Smile

Edit - Ovako ljepse izgleda:



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
zzsan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2005. (20:53:14)
Postovi: (89)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6

PostPostano: 22:39 pet, 3. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:thankyou:
Thank you


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Geliriell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2005. (14:48:40)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 13:00 sub, 4. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto kada u determinanti dobijemo nul stupac ili redak?
Sto kada u determinanti dobijemo nul stupac ili redak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
fenchurch
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 05. 2005. (19:20:53)
Postovi: (1C)16
Sarma = la pohva - posuda
25 = 33 - 8

PostPostano: 13:02 sub, 4. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Geliriell"]Sto kada u determinanti dobijemo nul stupac ili redak?[/quote]

determinanta jednaka 0 ?
Geliriell (napisa):
Sto kada u determinanti dobijemo nul stupac ili redak?


determinanta jednaka 0 ?



_________________

For your information, little girl, whipped cream isn't whipped cream at all unless it's been whipped with whips.
Everybody knows that.
- Willy Wonka
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 13:15 sub, 4. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Geliriell"]Sto kada u determinanti dobijemo nul stupac ili redak?[/quote]

Razvijes po tom stupcu odnosno retku :P
Geliriell (napisa):
Sto kada u determinanti dobijemo nul stupac ili redak?


Razvijes po tom stupcu odnosno retku Razz



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan