Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Geometrijske vjerojatnosti
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kreda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 08. 2005. (23:07:55)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 13:41 sub, 2. 9. 2006    Naslov: Geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

muči me nešto oko geom. vjerojatnosti...

Imam primjerice zadatak gdje iz segm. [o,1] slč. i nezav. biramo 3 točke x,y,z, te trebamo izračunati da za x,y,z vrijedi z>xy.
Dakle, u prostoru [0,1]x[0,1]x[0,1] računamo vj.događaja A={(x,y,z):z>xy}.
Stoga definiram A komplement kao događaj čiji će mi uvijet biti z<=xy, i dalje mi je lambda(Akomplement)= dvostruki int. po[0,1]x[0,1] od xydxdy i preko toga dodjem do P(A).

Ako je tome tako, a rješenja koja imam mi kažu da je, zašto onda u zadatku
u kojem iz segm. [0,1] slč. i nezav. biramo 3 točke x,y,z, te trebamo izračunati da za x,y,z vrijedi xyz<=1/2 definiramo događaj A={(x,y,z):xyz<=1/2}, a računamo lambda(A komplement) i tako dolazimo do P(A). Zašto nam nije dovoljno ovdje lambda(A) za P(A)?

Molila bih neku dobru dušu da mi malo pojasni :roll:
Puuno hvala
Pozdrav,

muči me nešto oko geom. vjerojatnosti...

Imam primjerice zadatak gdje iz segm. [o,1] slč. i nezav. biramo 3 točke x,y,z, te trebamo izračunati da za x,y,z vrijedi z>xy.
Dakle, u prostoru [0,1]x[0,1]x[0,1] računamo vj.događaja A={(x,y,z):z>xy}.
Stoga definiram A komplement kao događaj čiji će mi uvijet biti z⇐xy, i dalje mi je lambda(Akomplement)= dvostruki int. po[0,1]x[0,1] od xydxdy i preko toga dodjem do P(A).

Ako je tome tako, a rješenja koja imam mi kažu da je, zašto onda u zadatku
u kojem iz segm. [0,1] slč. i nezav. biramo 3 točke x,y,z, te trebamo izračunati da za x,y,z vrijedi xyz⇐1/2 definiramo događaj A={(x,y,z):xyz⇐1/2}, a računamo lambda(A komplement) i tako dolazimo do P(A). Zašto nam nije dovoljno ovdje lambda(A) za P(A)?

Molila bih neku dobru dušu da mi malo pojasni Rolling Eyes
Puuno hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 15:00 sub, 2. 9. 2006    Naslov: Re: Geometrijske vjerojatnosti Citirajte i odgovorite

Moj savjet: nacrtaj si to pa ces vidjeti zasto.
U oba slucaja je komplement lakse za racunati jer se onda radi o volumenu ispod zadane krivulje.
Moj savjet: nacrtaj si to pa ces vidjeti zasto.
U oba slucaja je komplement lakse za racunati jer se onda radi o volumenu ispod zadane krivulje.



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kreda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 08. 2005. (23:07:55)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 17:42 sub, 2. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ocito nesto krivo crtam jer mi se cini da u drugom zadatku ne treba komplement vec da je lakse xyz<=1/2. Kako izgleda xyz>1/2 i zasto je to lakse?
Ja ocito nesto krivo crtam jer mi se cini da u drugom zadatku ne treba komplement vec da je lakse xyz<=1/2. Kako izgleda xyz>1/2 i zasto je to lakse?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 17:50 sub, 2. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kreda"]Ja ocito nesto krivo crtam jer mi se cini da u drugom zadatku ne treba komplement vec da je lakse xyz<=1/2. Kako izgleda xyz>1/2 i zasto je to lakse?[/quote]

Mislim, ti mozes racunati ako hoces i direktno ako mislis da ti je tako lakse. Iskreno, meni se cini lakse racunati komplement, tj to dode kao volumen okrhnutog dijela kocke.
kreda (napisa):
Ja ocito nesto krivo crtam jer mi se cini da u drugom zadatku ne treba komplement vec da je lakse xyz⇐1/2. Kako izgleda xyz>1/2 i zasto je to lakse?


Mislim, ti mozes racunati ako hoces i direktno ako mislis da ti je tako lakse. Iskreno, meni se cini lakse racunati komplement, tj to dode kao volumen okrhnutog dijela kocke.



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan