Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Koliko je Windows XP uistinu intuitivan i easy-to-use OS
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 22:25 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Koliko je Windows XP uistinu intuitivan i easy-to-use OS Citirajte i odgovorite

Dolje je link na kratki clanak koji na satirican nacin opisuje imaginarnu tranziciju korisnika koji je odgojen na Linux (BSD ili Unix) sustavu, te se po prvi put susrece s njemu nepoznatim OS-om zvanim "Windows XP".

[url=http://matthias-endler.de/?p=41] Howto switch from Linux to Windows - a users experience[/url]

:) :) :)
Dolje je link na kratki clanak koji na satirican nacin opisuje imaginarnu tranziciju korisnika koji je odgojen na Linux (BSD ili Unix) sustavu, te se po prvi put susrece s njemu nepoznatim OS-om zvanim "Windows XP".

Howto switch from Linux to Windows - a users experience

Smile Smile Smile



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 22:38 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve super, osim jednog

[quote]I put everything back into the nice green box and took it back to my trader.[/quote]

:shock: KAKO?
i nije napisao jel dobio povrat para....

mislim, nemam pojma, ali da li je ustinu moguce tako nesto, u RH? :-k
sve super, osim jednog

Citat:
I put everything back into the nice green box and took it back to my trader.


Shocked KAKO?
i nije napisao jel dobio povrat para....

mislim, nemam pojma, ali da li je ustinu moguce tako nesto, u RH? Think



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 22:46 pet, 2. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]sve super, osim jednog
[quote]I put everything back into the nice green box and took it back to my trader.[/quote]
:shock: KAKO?
i nije napisao jel dobio povrat para....
[/quote]
Lijepo. Zapakirao je u originalnu ambalazu i vratio u trgovinu. Covjek je iz Njemacke, prema tome podrazumijeva se da je dobio povrat para, jer nije zadovoljan robom.

[quote]
mislim, nemam pojma, ali da li je ustinu moguce tako nesto, u RH? :-k[/quote]
Navodno se moze.
Nesi (napisa):
sve super, osim jednog
Citat:
I put everything back into the nice green box and took it back to my trader.

Shocked KAKO?
i nije napisao jel dobio povrat para....

Lijepo. Zapakirao je u originalnu ambalazu i vratio u trgovinu. Covjek je iz Njemacke, prema tome podrazumijeva se da je dobio povrat para, jer nije zadovoljan robom.

Citat:

mislim, nemam pojma, ali da li je ustinu moguce tako nesto, u RH? Think

Navodno se moze.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 14:14 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Re: Koliko je Windows XP uistinu intuitivan i easy-to-use OS Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]Dolje je link na kratki clanak koji na satirican nacin opisuje imaginarnu tranziciju korisnika koji je odgojen na Linux (BSD ili Unix) sustavu, te se po prvi put susrece s njemu nepoznatim OS-om zvanim "Windows XP".[/quote]

Iako autor istice da se clanak ne treba shvatiti ozbiljno, ipak i u clancima za zabavu ne bi trebalo pisati bezvezarije, niti usporedjivati ozbiljan sustav s igrackom (XP [i]Home[/i]) i onda (s hrpom krivih podataka) likujuci zakljuciti da je igracka smece :roll:
mdoko (napisa):
Dolje je link na kratki clanak koji na satirican nacin opisuje imaginarnu tranziciju korisnika koji je odgojen na Linux (BSD ili Unix) sustavu, te se po prvi put susrece s njemu nepoznatim OS-om zvanim "Windows XP".


Iako autor istice da se clanak ne treba shvatiti ozbiljno, ipak i u clancima za zabavu ne bi trebalo pisati bezvezarije, niti usporedjivati ozbiljan sustav s igrackom (XP Home) i onda (s hrpom krivih podataka) likujuci zakljuciti da je igracka smece Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 14:15 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]
Navodno se moze.[/quote]

mislim da je rok 8 dana od kupnje ili tak nešto... ali ne znam dal dobiješ pare, frend je zamijenio komponentu koja mu nije odgovarala samo.
mdoko (napisa):

Navodno se moze.


mislim da je rok 8 dana od kupnje ili tak nešto... ali ne znam dal dobiješ pare, frend je zamijenio komponentu koja mu nije odgovarala samo.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 14:18 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

:roll: A jadan. to je isto kao da ja kupim fiću i želim se što nema pogon na sva 4 kao moj rav4

Seriously, tekst je bezveze. chmod??? on to želi staviti kao osnovnu stvar koju bi svatko trebao znati u startu? ljudi ne znaju zatvoriti prozor a kamoli da sad brinu o sigurnosti.

Windowsi su osnovni OS za običnog korisnika koji surfa, sluša muziku i gleda filmove. Sve ostalo NIJE za običnog korisnika koji su btw, ogromno tržište.
Rolling Eyes A jadan. to je isto kao da ja kupim fiću i želim se što nema pogon na sva 4 kao moj rav4

Seriously, tekst je bezveze. chmod??? on to želi staviti kao osnovnu stvar koju bi svatko trebao znati u startu? ljudi ne znaju zatvoriti prozor a kamoli da sad brinu o sigurnosti.

Windowsi su osnovni OS za običnog korisnika koji surfa, sluša muziku i gleda filmove. Sve ostalo NIJE za običnog korisnika koji su btw, ogromno tržište.



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 14:26 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pecina"]chmod??? on to želi staviti kao osnovnu stvar koju bi svatko trebao znati u startu? ljudi ne znaju zatvoriti prozor a kamoli da sad brinu o sigurnosti.[/quote]

To je jedna od bezvezarija koju spomenuh... NTFS podrzava prava pristupa. Moze ih se podesavati i u konzoli naredbom cacls.

P.S. Windowsi bez ikakve muke, uz instalaciju jednog free drivercica, mogu ravnopravno raditi s Ext2/3 particijama (kao sto kod mene i rade), tako da je i to bez veze.

P.P.S. Za divno cudo, Windowsi poznaju koncept user managementa. Ne, moja mladja sestra ne bi imala r00t ovlasti, no way!

I tako dalje... sve uz pretpostavku da nije rijec o Home editionu, koji normalan user (a podrazumijeva se da bi neki prelaznik s *nixa takav trebao biti) nikad ne bi kupio (ako ne mora).
pecina (napisa):
chmod??? on to želi staviti kao osnovnu stvar koju bi svatko trebao znati u startu? ljudi ne znaju zatvoriti prozor a kamoli da sad brinu o sigurnosti.


To je jedna od bezvezarija koju spomenuh... NTFS podrzava prava pristupa. Moze ih se podesavati i u konzoli naredbom cacls.

P.S. Windowsi bez ikakve muke, uz instalaciju jednog free drivercica, mogu ravnopravno raditi s Ext2/3 particijama (kao sto kod mene i rade), tako da je i to bez veze.

P.P.S. Za divno cudo, Windowsi poznaju koncept user managementa. Ne, moja mladja sestra ne bi imala r00t ovlasti, no way!

I tako dalje... sve uz pretpostavku da nije rijec o Home editionu, koji normalan user (a podrazumijeva se da bi neki prelaznik s *nixa takav trebao biti) nikad ne bi kupio (ako ne mora).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 14:43 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"][quote="mdoko"]
Navodno se moze.[/quote]

mislim da je rok 8 dana od kupnje ili tak nešto... ali ne znam dal dobiješ pare, frend je zamijenio komponentu koja mu nije odgovarala samo.[/quote]

da, za stvari (u pravilu) - napominjem da pricam o nezadovoljstvu, a ne o pokvarenom/potrganom proizvodu, te onda vracanje (iz nezadovoljstva) ide pod posebnim uvjetima.... (samo otvoreno, pazljivo otvoreno, racun, originalna ambalaza, i sta jos god da mogu smislit...)

ali za hranu i sw... nisam ziher...
npr cipele mozes vratiti samo ako si ih nosio po doma, znaci ne na cesti
u hgspotu ide vracanje stvari, u kiki (namjestaj i slicno) takodjer ide...
naravno - originalna ambalaza, racun, etc

ali recimo, mislim da za sw to ne bi proslo
pogotovo ako se mora obaviti i registracija online - jer kako prodavac moze vidjeti da li je broj ukucan online ili nije..... :-k
MKova (napisa):
mdoko (napisa):

Navodno se moze.


mislim da je rok 8 dana od kupnje ili tak nešto... ali ne znam dal dobiješ pare, frend je zamijenio komponentu koja mu nije odgovarala samo.


da, za stvari (u pravilu) - napominjem da pricam o nezadovoljstvu, a ne o pokvarenom/potrganom proizvodu, te onda vracanje (iz nezadovoljstva) ide pod posebnim uvjetima.... (samo otvoreno, pazljivo otvoreno, racun, originalna ambalaza, i sta jos god da mogu smislit...)

ali za hranu i sw... nisam ziher...
npr cipele mozes vratiti samo ako si ih nosio po doma, znaci ne na cesti
u hgspotu ide vracanje stvari, u kiki (namjestaj i slicno) takodjer ide...
naravno - originalna ambalaza, racun, etc

ali recimo, mislim da za sw to ne bi proslo
pogotovo ako se mora obaviti i registracija online - jer kako prodavac moze vidjeti da li je broj ukucan online ili nije..... Think



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 15:20 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, ja isto nisam htio komentirati da ne bi došlo do win vs linux flejam, ali kad su ljudi počeli već....

koristim xp i naravno takav je kakav je... pun bugova, propusta i slično. Na drugom kompu sam instalirao ubuntu dapper (6.0.6?) i stvar me jako razočarala. Tjedan dana sam ga konfigurirao i tek tada je postao djelomično funkcionalan... al na kraju sam odustao. Sjećam se da sam sve ručno morao raditi, od pisanja skripti za automatsko mountanja diska do pisanja u config fajlu da radi neka normalna rezolucija. Na svakom koraku sam bivao zaustavljen sa promptom šifri i restrikcijama. Na kraju se ipak sve svodi na terminal i SUDOiranje do besvjesti. O driverima da ne pričam... Opcije za konfigurirat desktop (GNOME) su bile minimalne.
Na kraju iako ima vrlo potencijala, ubuntu fali puno više pristupačne konfigurabilnosti i user friendly kontrola. Na XPima za razliku je pristupačnost i laka konfigurabilnost dostupna na cijenu sigurnosti, ali taj nedostatak mogu puno lakše ukloniti nego nedostatke ubuntu-a.
da, ja isto nisam htio komentirati da ne bi došlo do win vs linux flejam, ali kad su ljudi počeli već....

koristim xp i naravno takav je kakav je... pun bugova, propusta i slično. Na drugom kompu sam instalirao ubuntu dapper (6.0.6?) i stvar me jako razočarala. Tjedan dana sam ga konfigurirao i tek tada je postao djelomično funkcionalan... al na kraju sam odustao. Sjećam se da sam sve ručno morao raditi, od pisanja skripti za automatsko mountanja diska do pisanja u config fajlu da radi neka normalna rezolucija. Na svakom koraku sam bivao zaustavljen sa promptom šifri i restrikcijama. Na kraju se ipak sve svodi na terminal i SUDOiranje do besvjesti. O driverima da ne pričam... Opcije za konfigurirat desktop (GNOME) su bile minimalne.
Na kraju iako ima vrlo potencijala, ubuntu fali puno više pristupačne konfigurabilnosti i user friendly kontrola. Na XPima za razliku je pristupačnost i laka konfigurabilnost dostupna na cijenu sigurnosti, ali taj nedostatak mogu puno lakše ukloniti nego nedostatke ubuntu-a.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:27 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... :? Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. :) Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. 8)

Jasno, ako zelis precizno birati pakete, potrajat ce ti, ali tesko da te to zanima ako samo isprobavas distribucije. ;)

Za konfiguraciju vecine (svega?) uobicajenog naci ces graficka sucelja. 8)

Ref. text... zabavni je; ja ga ne bih preozbiljno shvacao. ;) @venovako: nije frajer kriv sto WinXP home kosta $150, a Pro jos vise. :roll: Uostalom, valjda "home" znaci "za kucnu upotrebu", pa je neki pandan desktop Linuxima. :| Nepostojanje [tt]chmod[/tt] je jos ok (home je valjda single-user, koliko god to cudno bilo u danasnje doba), ali onaj "firewall"... :roll:

Btw, negdje procitah da se Vista vratila starom svi-su-root principu... :shock:
Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... Confused Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. Smile Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. Cool

Jasno, ako zelis precizno birati pakete, potrajat ce ti, ali tesko da te to zanima ako samo isprobavas distribucije. Wink

Za konfiguraciju vecine (svega?) uobicajenog naci ces graficka sucelja. Cool

Ref. text... zabavni je; ja ga ne bih preozbiljno shvacao. Wink @venovako: nije frajer kriv sto WinXP home kosta $150, a Pro jos vise. Rolling Eyes Uostalom, valjda "home" znaci "za kucnu upotrebu", pa je neki pandan desktop Linuxima. Neutral Nepostojanje chmod je jos ok (home je valjda single-user, koliko god to cudno bilo u danasnje doba), ali onaj "firewall"... Rolling Eyes

Btw, negdje procitah da se Vista vratila starom svi-su-root principu... Shocked



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ay4u5unwzb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 07. 2003. (19:46:43)
Postovi: (5E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 18:12 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]koristim xp i naravno takav je kakav je... pun bugova, propusta i slično.[/quote]
Nije poziv na flame, ali cisto me zanima... koji su tu brojni propusti i bugovi u XPu? Koristim ga prakticki od kad se pojavio i nikad nikakvih problema nisam imao, pa me bas interesira.
MKova (napisa):
koristim xp i naravno takav je kakav je... pun bugova, propusta i slično.

Nije poziv na flame, ali cisto me zanima... koji su tu brojni propusti i bugovi u XPu? Koristim ga prakticki od kad se pojavio i nikad nikakvih problema nisam imao, pa me bas interesira.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ay4u5unwzb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 07. 2003. (19:46:43)
Postovi: (5E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 18:15 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... :? Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. :) Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. 8)[/quote]
A ako hoces Unix koji radi outOfTheBox, uzmi Meka ;).

[quote]Btw, negdje procitah da se Vista vratila starom svi-su-root principu... :shock:[/quote]
Ako zelis reci da sad postoji samo jedan nivo privilegija i to Administratorski nivo, onda si krivo procitao (ili su tamo krivo rekli). Nitko te ne sili da radis ko Admin, iako svatko normalan to cini ;).
vsego (napisa):
Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... Confused Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. Smile Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. Cool

A ako hoces Unix koji radi outOfTheBox, uzmi Meka Wink.

Citat:
Btw, negdje procitah da se Vista vratila starom svi-su-root principu... Shocked

Ako zelis reci da sad postoji samo jedan nivo privilegija i to Administratorski nivo, onda si krivo procitao (ili su tamo krivo rekli). Nitko te ne sili da radis ko Admin, iako svatko normalan to cini Wink.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:34 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mosor"]...svatko normalan to cini ;).[/quote]

:ajme:
Mosor (napisa):
...svatko normalan to cini Wink.


Ajme, majko!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 18:48 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni osobno se instalacija i konfiguracija Windowsa XP ne čini ništa manje komplicirana nego instalacija Linuxa. Jednostavno se radi o tome da su dva operativna sustava drukčija. Linux s jedne strane možda ima bolju hardversku podršku pa više stvari radi out-of-the-box i ne treba se patiti s traženjem i instalacijom raznih drajvera. S druge strane, teže ga je konfigurirati jer se neiskusan korisnik nađe utopljen u moru opcija koje može (i mora) odabrati. Iako se i tu, koliko vidim i čujem, napravio velik napredak.

U svakom slučaju, iz vlastitog iskustva znam da Windows XP ima svojih konfiguracijskih mušica. Npr. da bi se deinstalirao iritantni Windows Messanger, prvo se treba editirati neki fajl pitaj boga gdje. Prvi put kad sam to išao raditi, dosta sam se natražio i naguglao.

Ali IMHO pretjeruje se s forsiranjem jednostavnosti instalacije i konfiguracije kao kriterijem prema kojem ćemo rangirati operativne sustave. Pa to se napravi jednom i onda se sustav dugo koristi. Ja mislim da je puno bitnije kakav se softver, jednom konfiguriran, pokaže u svakodnevnom korištenju.

Ja se kao korisnik Gentooa osjećam bolje nego ikad prije, kad sam bio korisnik Windowsa XP. Na raspolaganju imam hrpetinu svježeg, iz dana u dan sve boljeg, slobodnog softvera. Nikad ne moram pretraživati razne piratske sajtove u potrazi za novom verzijom nekog programa -- novu verziju dobivam izvođenjem jedne naredbe. Ne opterećujem se s raznim virusima i antivirusima. Otkad koristim Linux, a ima tome par godina, osjećam se preporođeno. Nikakav "downgrade" na Windowse ne dolazi u obzir. :)
Meni osobno se instalacija i konfiguracija Windowsa XP ne čini ništa manje komplicirana nego instalacija Linuxa. Jednostavno se radi o tome da su dva operativna sustava drukčija. Linux s jedne strane možda ima bolju hardversku podršku pa više stvari radi out-of-the-box i ne treba se patiti s traženjem i instalacijom raznih drajvera. S druge strane, teže ga je konfigurirati jer se neiskusan korisnik nađe utopljen u moru opcija koje može (i mora) odabrati. Iako se i tu, koliko vidim i čujem, napravio velik napredak.

U svakom slučaju, iz vlastitog iskustva znam da Windows XP ima svojih konfiguracijskih mušica. Npr. da bi se deinstalirao iritantni Windows Messanger, prvo se treba editirati neki fajl pitaj boga gdje. Prvi put kad sam to išao raditi, dosta sam se natražio i naguglao.

Ali IMHO pretjeruje se s forsiranjem jednostavnosti instalacije i konfiguracije kao kriterijem prema kojem ćemo rangirati operativne sustave. Pa to se napravi jednom i onda se sustav dugo koristi. Ja mislim da je puno bitnije kakav se softver, jednom konfiguriran, pokaže u svakodnevnom korištenju.

Ja se kao korisnik Gentooa osjećam bolje nego ikad prije, kad sam bio korisnik Windowsa XP. Na raspolaganju imam hrpetinu svježeg, iz dana u dan sve boljeg, slobodnog softvera. Nikad ne moram pretraživati razne piratske sajtove u potrazi za novom verzijom nekog programa -- novu verziju dobivam izvođenjem jedne naredbe. Ne opterećujem se s raznim virusima i antivirusima. Otkad koristim Linux, a ima tome par godina, osjećam se preporođeno. Nikakav "downgrade" na Windowse ne dolazi u obzir. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ante
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2006. (11:12:00)
Postovi: (155)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
43 = 75 - 32

PostPostano: 19:23 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]
...iritantni Windows Messanger...
[/quote]

:shocked: messenger je oko 60% mog zivota :lol:
Melkor (napisa):

...iritantni Windows Messanger...


Sta uradi, covjece??! messenger je oko 60% mog zivota Laughing



_________________
Eat a lot, sleep a lot, brush 'em like crazy.
Run a lot, do a lot, never be lazy.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 19:25 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ante"][quote="Melkor"]
...iritantni Windows Messanger...
[/quote]

:shocked: messenger je oko 60% mog zivota :lol:[/quote]
Meni je bio iritantan. Nikad ga nisam koristio niti htio koristiti, a svejedno se stalno palio.
Ante (napisa):
Melkor (napisa):

...iritantni Windows Messanger...


Sta uradi, covjece??! messenger je oko 60% mog zivota Laughing

Meni je bio iritantan. Nikad ga nisam koristio niti htio koristiti, a svejedno se stalno palio.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ay4u5unwzb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 07. 2003. (19:46:43)
Postovi: (5E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 23:38 sub, 3. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Npr. da bi se deinstalirao iritantni Windows Messanger, prvo se treba editirati neki fajl pitaj boga gdje. Prvi put kad sam to išao raditi, dosta sam se natražio i naguglao.[/quote]
Svaki OS ima neke svoje male trikove i utilitye za tako neke sitnice. Probaj XP Antispy, osim sto moze potpuno deinstalirati napasni Messanger, ima jos korisnih opcija.

[quote]Ja se kao korisnik Gentooa osjećam bolje nego ikad prije, kad sam bio korisnik Windowsa XP. Na raspolaganju imam hrpetinu svježeg, iz dana u dan sve boljeg, slobodnog softvera.[/quote]
Vecina stvarno korisnog softwarea sa Linuxa radi odlicno i na Windowsima, npr. ja konstatno zivim u GVimu, raznim command line alatima iz Cygwina, Python na Windowsima je odlican i ima neke predobre Windows specificne librarye, Gnus u XEmacsu, itd. Plus, imam sve ostale korisne alatke koje postoje samo na Windowsima a nema ih na Linuxu. Najbolje od oba svijeta ;).
Citat:
Npr. da bi se deinstalirao iritantni Windows Messanger, prvo se treba editirati neki fajl pitaj boga gdje. Prvi put kad sam to išao raditi, dosta sam se natražio i naguglao.

Svaki OS ima neke svoje male trikove i utilitye za tako neke sitnice. Probaj XP Antispy, osim sto moze potpuno deinstalirati napasni Messanger, ima jos korisnih opcija.

Citat:
Ja se kao korisnik Gentooa osjećam bolje nego ikad prije, kad sam bio korisnik Windowsa XP. Na raspolaganju imam hrpetinu svježeg, iz dana u dan sve boljeg, slobodnog softvera.

Vecina stvarno korisnog softwarea sa Linuxa radi odlicno i na Windowsima, npr. ja konstatno zivim u GVimu, raznim command line alatima iz Cygwina, Python na Windowsima je odlican i ima neke predobre Windows specificne librarye, Gnus u XEmacsu, itd. Plus, imam sve ostale korisne alatke koje postoje samo na Windowsima a nema ih na Linuxu. Najbolje od oba svijeta Wink.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 3:26 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... :? Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. :) Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. 8)[/quote]

ne razumijem, ubuntu se hvali time što nema grafičkog podešavanja svih uobičajenih i bitnih stvari te da se sve mora sudoirati editirajući config fajlove :?: nekako sumnjam da si na to mislio

da napomenem ja nisam uspio skonfigurirat na kraju ubuntu kako ja to hoću, na kraju me odbila mala ponuđenost programa, kao npr. foobar koji mi je postao nezamijenjiv u svakodnevnici

[quote="Mosor"][quote="MKova"]koristim xp i naravno takav je kakav je... pun bugova, propusta i slično.[/quote]
Nije poziv na flame, ali cisto me zanima... koji su tu brojni propusti i bugovi u XPu? Koristim ga prakticki od kad se pojavio i nikad nikakvih problema nisam imao, pa me bas interesira.[/quote]

pa gdje si ti bio od kad je izašao XP? Bugovi posvuda, propusti u IE u i activeXu... a da nisi zamijetio onaj najveći, razlog zašto je XP dobio SP2 sa firewallom i security centrom, to je jednostavno neistina. Trebao si se samo spojiti na net i dobiješ ga (virus)...
vsego (napisa):
Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... Confused Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. Smile Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. Cool


ne razumijem, ubuntu se hvali time što nema grafičkog podešavanja svih uobičajenih i bitnih stvari te da se sve mora sudoirati editirajući config fajlove Question nekako sumnjam da si na to mislio

da napomenem ja nisam uspio skonfigurirat na kraju ubuntu kako ja to hoću, na kraju me odbila mala ponuđenost programa, kao npr. foobar koji mi je postao nezamijenjiv u svakodnevnici

Mosor (napisa):
MKova (napisa):
koristim xp i naravno takav je kakav je... pun bugova, propusta i slično.

Nije poziv na flame, ali cisto me zanima... koji su tu brojni propusti i bugovi u XPu? Koristim ga prakticki od kad se pojavio i nikad nikakvih problema nisam imao, pa me bas interesira.


pa gdje si ti bio od kad je izašao XP? Bugovi posvuda, propusti u IE u i activeXu... a da nisi zamijetio onaj najveći, razlog zašto je XP dobio SP2 sa firewallom i security centrom, to je jednostavno neistina. Trebao si se samo spojiti na net i dobiješ ga (virus)...



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 9:37 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"][quote="vsego"]Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... :? Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. :) Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. 8)[/quote]
ne razumijem, ubuntu se hvali time što nema grafičkog podešavanja svih uobičajenih i bitnih stvari te da se sve mora sudoirati editirajući config fajlove :?: nekako sumnjam da si na to mislio[/quote]

Mea culpa, sorry... pomijesah sa Gentoo-om, koji se hvali apsolutnom customibilnoscu. :-s Naravno, ne mozes imati mogucnost customizacije svega zivoga kroz graficko sucelje; ono je jednostavno preogranicavajuce. :(

IMO, dobar primjer za to su iptables - postoje graficki alati (npr. na Fedori mozes tako ukljucivati i iskljucivati ulazne portove), ali ako zelis fino podesiti, moras zasukati rukave i baciti se u text-fileove (npr. na DGu Apache moze prema van u smjeru samo 3-4 masine, sam DG ne dozvoljava (na razini firewalla) mnoge maliciozne requestove, prestane ti se javljati ako pokusas neke od poznatih napada ili uopce analiziranja masine,...). 8)

Moj stav je da je u Fedori dobro rijesen graficki setup za sve "normalne" stvari, a tko zeli vise i tako ce vjerojatno biti sklon kopanju po config fileovima. :D

Naravno, kao i sve distre, ima i Fedora svojih mana i nikako ne tvrdim da je savrsena. 8) Na kraju, koristenje odredjene distre se vise svodi na naviku nego na stvarnu prednost bas te odredjene distre pred drugima. 8) Ja sam se poceo igrati sa SuSEom ne-znam-verziju, kojeg su tada jako hvalili, ali definitivno nije bio za neupucenog pocetnika. :| Zatim sam isprobavao s RedHatom 6, koji je vec bio ok, a ozbiljno sam koristio RH 7.2 (koji je tada, IMO, bio najbolja distra po omjeru "mocnosti" i jednostavnosti) i tako sam ostao na tome tj. na nasljednicima ;)) do danas. :D
MKova (napisa):
vsego (napisa):
Erm... pa Ubuntu se hvali upravo time sto opisujes... Confused Ako zelis Linux koji radi out-of-the-box, stavi Fedoru. Smile Ubacis DVD, click, click, click,... reboot i radi. Cool

ne razumijem, ubuntu se hvali time što nema grafičkog podešavanja svih uobičajenih i bitnih stvari te da se sve mora sudoirati editirajući config fajlove Question nekako sumnjam da si na to mislio


Mea culpa, sorry... pomijesah sa Gentoo-om, koji se hvali apsolutnom customibilnoscu. Eh? Naravno, ne mozes imati mogucnost customizacije svega zivoga kroz graficko sucelje; ono je jednostavno preogranicavajuce. Sad

IMO, dobar primjer za to su iptables - postoje graficki alati (npr. na Fedori mozes tako ukljucivati i iskljucivati ulazne portove), ali ako zelis fino podesiti, moras zasukati rukave i baciti se u text-fileove (npr. na DGu Apache moze prema van u smjeru samo 3-4 masine, sam DG ne dozvoljava (na razini firewalla) mnoge maliciozne requestove, prestane ti se javljati ako pokusas neke od poznatih napada ili uopce analiziranja masine,...). Cool

Moj stav je da je u Fedori dobro rijesen graficki setup za sve "normalne" stvari, a tko zeli vise i tako ce vjerojatno biti sklon kopanju po config fileovima. Very Happy

Naravno, kao i sve distre, ima i Fedora svojih mana i nikako ne tvrdim da je savrsena. Cool Na kraju, koristenje odredjene distre se vise svodi na naviku nego na stvarnu prednost bas te odredjene distre pred drugima. Cool Ja sam se poceo igrati sa SuSEom ne-znam-verziju, kojeg su tada jako hvalili, ali definitivno nije bio za neupucenog pocetnika. Neutral Zatim sam isprobavao s RedHatom 6, koji je vec bio ok, a ozbiljno sam koristio RH 7.2 (koji je tada, IMO, bio najbolja distra po omjeru "mocnosti" i jednostavnosti) i tako sam ostao na tome tj. na nasljednicima Wink) do danas. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 10:55 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Naravno, ne mozes imati mogucnost customizacije svega zivoga kroz graficko sucelje; ono je jednostavno preogranicavajuce. :([/quote]

:OT:

Jest preogranicavajuce kad se svaki prokleti alatic pravi pametan i smislja vlastitu sintaksu za config fajlove.
XML je One Syntax To Config Them All.
Fino se napisu sheme.
I transformacije u nesto ljupko, browseru renderabilno i kliketabilno.
Pa validator odmah urla ako je nesto krivo skonfigurirano.
I ne moras svaki put uciti novu sintaksu.
Samo se spojis browserom i konfiguriras do mile volje.
Kad ce vise shvatiti da je proslo je 30 godina od kad se tekstualni editor smatrao vrhuncem alata za konfiguriranje i najsvestranijim programom opcenito.

Svi oni graficki config toolovi su -- IMHO -- korak u pogresnom pravcu. Za udaljeno pokretanje istih trebas VPN ili barem X forwarding, glomazni su, a opet svaki vodi svoju politiku prikaza, sustava pomoci i sl.
Sto fali pokojem check boxu, gumbicu, padajucoj listi i radio buttonu u browseru, s gomilom suvislog teksta okolo i linkovima na jos sire opise za one manje iskusne?
vsego (napisa):
Naravno, ne mozes imati mogucnost customizacije svega zivoga kroz graficko sucelje; ono je jednostavno preogranicavajuce. Sad


Off-topic

Jest preogranicavajuce kad se svaki prokleti alatic pravi pametan i smislja vlastitu sintaksu za config fajlove.
XML je One Syntax To Config Them All.
Fino se napisu sheme.
I transformacije u nesto ljupko, browseru renderabilno i kliketabilno.
Pa validator odmah urla ako je nesto krivo skonfigurirano.
I ne moras svaki put uciti novu sintaksu.
Samo se spojis browserom i konfiguriras do mile volje.
Kad ce vise shvatiti da je proslo je 30 godina od kad se tekstualni editor smatrao vrhuncem alata za konfiguriranje i najsvestranijim programom opcenito.

Svi oni graficki config toolovi su – IMHO – korak u pogresnom pravcu. Za udaljeno pokretanje istih trebas VPN ili barem X forwarding, glomazni su, a opet svaki vodi svoju politiku prikaza, sustava pomoci i sl.
Sto fali pokojem check boxu, gumbicu, padajucoj listi i radio buttonu u browseru, s gomilom suvislog teksta okolo i linkovima na jos sire opise za one manje iskusne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan