Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak iz zadace (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:32 čet, 14. 6. 2007    Naslov: zadatak iz zadace Citirajte i odgovorite

ako netko dobar ima volje i ideje oko 4.zadatka iz zadace nek mi pliz pomogne..
da li se to gleda na onu fintu da je UU*=U*U=I ?? ne znam kako da A nadopunim..da raspisujem sve mi nema smisla..mislim da postoji pametniji nacin..
pa ako neko ima volje pomagati...puno puno hvala :wink:
ako netko dobar ima volje i ideje oko 4.zadatka iz zadace nek mi pliz pomogne..
da li se to gleda na onu fintu da je UU*=U*U=I ?? ne znam kako da A nadopunim..da raspisujem sve mi nema smisla..mislim da postoji pametniji nacin..
pa ako neko ima volje pomagati...puno puno hvala Wink


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:33 čet, 14. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

usput..mislim na 4.zadacu
usput..mislim na 4.zadacu


[Vrh]
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 21:07 pon, 18. 6. 2007    Naslov: Re: zadatak iz zadace Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]ako netko dobar ima volje i ideje oko 4.zadatka iz zadace nek mi pliz pomogne..
da li se to gleda na onu fintu da je UU*=U*U=I ?? ne znam kako da A nadopunim..da raspisujem sve mi nema smisla..mislim da postoji pametniji nacin..
pa ako neko ima volje pomagati...puno puno hvala :wink:[/quote]

Ako je A iz Mn(C) unitarna matrica, tada njeni retci (i stupci) čine ortonormiranu bazu za M1n(C) (odnosno Mn1(C) ). Nisam još isprobao, ali mislim da bi trebalo funkcionirat manje više bez puno petljanja. 8)
Anonymous (napisa):
ako netko dobar ima volje i ideje oko 4.zadatka iz zadace nek mi pliz pomogne..
da li se to gleda na onu fintu da je UU*=U*U=I ?? ne znam kako da A nadopunim..da raspisujem sve mi nema smisla..mislim da postoji pametniji nacin..
pa ako neko ima volje pomagati...puno puno hvala Wink


Ako je A iz Mn(C) unitarna matrica, tada njeni retci (i stupci) čine ortonormiranu bazu za M1n(C) (odnosno Mn1(C) ). Nisam još isprobao, ali mislim da bi trebalo funkcionirat manje više bez puno petljanja. Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:20 uto, 19. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

funkcionira, ali ima puno racuna, tj nadopuna do baze i onda G-S postupak
funkcionira, ali ima puno racuna, tj nadopuna do baze i onda G-S postupak



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 12:28 uto, 19. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]funkcionira, ali ima puno racuna, tj nadopuna do baze i onda G-S postupak[/quote]

I ja sam se uvjerio u to. Isto pitanje ko i kolega gore, ima ko neku bolju ideju? :?
rafaelm (napisa):
funkcionira, ali ima puno racuna, tj nadopuna do baze i onda G-S postupak


I ja sam se uvjerio u to. Isto pitanje ko i kolega gore, ima ko neku bolju ideju? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:12 uto, 19. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može se jednostavnije ovako.
Neka je npr (x,y,z,t) neki od preostalih traženih vektora (stupaca,
lakše je ovako pisati). Iz uvjeta ortogonalnosti na prva dva vektora
imamo:

x = z, y = t (vrlo lagani račun).

Sad za treći vektor, uzimajući u obzir da je jedinični, možemo izabrati
npr.

(1/2, 1/2, 1/2, 1/2),

a onda je lako naći i četvrti vektor.
Može se jednostavnije ovako.
Neka je npr (x,y,z,t) neki od preostalih traženih vektora (stupaca,
lakše je ovako pisati). Iz uvjeta ortogonalnosti na prva dva vektora
imamo:

x = z, y = t (vrlo lagani račun).

Sad za treći vektor, uzimajući u obzir da je jedinični, možemo izabrati
npr.

(1/2, 1/2, 1/2, 1/2),

a onda je lako naći i četvrti vektor.


[Vrh]
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 18:42 čet, 21. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo nadovezujem se na temu jer imam jedno pitanje. U trecem zadatku iz zadaće traži se ortogonalna projekcija na M,pa me zanima treba li bazu za M ortonormirati ili ne?
evo nadovezujem se na temu jer imam jedno pitanje. U trecem zadatku iz zadaće traži se ortogonalna projekcija na M,pa me zanima treba li bazu za M ortonormirati ili ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 21:20 čet, 21. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5ra"]evo nadovezujem se na temu jer imam jedno pitanje. U trecem zadatku iz zadaće traži se ortogonalna projekcija na M,pa me zanima treba li bazu za M ortonormirati ili ne?[/quote]

Treba, jer je [latex]P(v) = \sum_{i=1}^k (v|e_{i})e_{i}[/latex] , gdje je {e1, ..., ek} ortonormirana baza za potprostor M, takva je bar definicija ortogonalnog projektora P s predavanja.
5ra (napisa):
evo nadovezujem se na temu jer imam jedno pitanje. U trecem zadatku iz zadaće traži se ortogonalna projekcija na M,pa me zanima treba li bazu za M ortonormirati ili ne?


Treba, jer je , gdje je {e1, ..., ek} ortonormirana baza za potprostor M, takva je bar definicija ortogonalnog projektora P s predavanja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 11:59 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

okej, puno hvala!!
:D
okej, puno hvala!!
Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:10 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne, bazu za M nije potrebno ortonormirati u ovom slučaju, ali je istina da je općenito za traženje orotogonalne projekcije najpraktičnije ortonormirati bazu zadanog potprostora.
Što se tiče definicije projektora, nemojmo miješati definiciju i metodu izračunavanja. Formula je točna, ali definicija ne ovisi o bazi.

U konkretnom zadatku, očito je ortogonalni komplement zadan vektorom (1,-2,2) (to su koeficijenti jednadžbe ravnine koja je zapravo naš potprostor M), a bazu potprostora očito čine (2,1,0) i (-2,0,1). Vektori nisu ortogonalni, ali to ovdje nije ni bitno, jer trebamo napisati zadani vektor (1,2,2) kao linearnu kombinaciju
a(2,1,0) + b(-2,0,1) + c(1,-2,2), a rješava se, dakako, sustav od 3 jednadžbe s 3 nepoznanice i tražena ortogonalna projekcija je onda

a(2,1,0) + b(-2,0,1) = (4/9) (2,5,4).

Dakle, koristili smo samo ortogonalnost, bez normiranja i bez ortonormirane baze. Jasno, dobra je vježba načiniti to i pomoću orotonormirane baze i primijeniti formulu, ali važno je i razumijeti što se točno radi i bez gotovoh formula.
Ne, bazu za M nije potrebno ortonormirati u ovom slučaju, ali je istina da je općenito za traženje orotogonalne projekcije najpraktičnije ortonormirati bazu zadanog potprostora.
Što se tiče definicije projektora, nemojmo miješati definiciju i metodu izračunavanja. Formula je točna, ali definicija ne ovisi o bazi.

U konkretnom zadatku, očito je ortogonalni komplement zadan vektorom (1,-2,2) (to su koeficijenti jednadžbe ravnine koja je zapravo naš potprostor M), a bazu potprostora očito čine (2,1,0) i (-2,0,1). Vektori nisu ortogonalni, ali to ovdje nije ni bitno, jer trebamo napisati zadani vektor (1,2,2) kao linearnu kombinaciju
a(2,1,0) + b(-2,0,1) + c(1,-2,2), a rješava se, dakako, sustav od 3 jednadžbe s 3 nepoznanice i tražena ortogonalna projekcija je onda

a(2,1,0) + b(-2,0,1) = (4/9) (2,5,4).

Dakle, koristili smo samo ortogonalnost, bez normiranja i bez ortonormirane baze. Jasno, dobra je vježba načiniti to i pomoću orotonormirane baze i primijeniti formulu, ali važno je i razumijeti što se točno radi i bez gotovoh formula.


[Vrh]
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 15:02 pet, 22. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Ne, bazu za M nije potrebno ortonormirati u ovom slučaju, ali je istina da je općenito za traženje orotogonalne projekcije najpraktičnije ortonormirati bazu zadanog potprostora.
Što se tiče definicije projektora, nemojmo miješati definiciju i metodu izračunavanja. Formula je točna, ali definicija ne ovisi o bazi.

U konkretnom zadatku, očito je ortogonalni komplement zadan vektorom (1,-2,2) (to su koeficijenti jednadžbe ravnine koja je zapravo naš potprostor M), a bazu potprostora očito čine (2,1,0) i (-2,0,1). Vektori nisu ortogonalni, ali to ovdje nije ni bitno, jer trebamo napisati zadani vektor (1,2,2) kao linearnu kombinaciju
a(2,1,0) + b(-2,0,1) + c(1,-2,2), a rješava se, dakako, sustav od 3 jednadžbe s 3 nepoznanice i tražena ortogonalna projekcija je onda

a(2,1,0) + b(-2,0,1) = (4/9) (2,5,4).

Dakle, koristili smo samo ortogonalnost, bez normiranja i bez ortonormirane baze. Jasno, dobra je vježba načiniti to i pomoću orotonormirane baze i primijeniti formulu, ali važno je i razumijeti što se točno radi i bez gotovoh formula.[/quote]

Istina, ovo je "lakši" način zapravo. Hvala! :wink:
Anonymous (napisa):
Ne, bazu za M nije potrebno ortonormirati u ovom slučaju, ali je istina da je općenito za traženje orotogonalne projekcije najpraktičnije ortonormirati bazu zadanog potprostora.
Što se tiče definicije projektora, nemojmo miješati definiciju i metodu izračunavanja. Formula je točna, ali definicija ne ovisi o bazi.

U konkretnom zadatku, očito je ortogonalni komplement zadan vektorom (1,-2,2) (to su koeficijenti jednadžbe ravnine koja je zapravo naš potprostor M), a bazu potprostora očito čine (2,1,0) i (-2,0,1). Vektori nisu ortogonalni, ali to ovdje nije ni bitno, jer trebamo napisati zadani vektor (1,2,2) kao linearnu kombinaciju
a(2,1,0) + b(-2,0,1) + c(1,-2,2), a rješava se, dakako, sustav od 3 jednadžbe s 3 nepoznanice i tražena ortogonalna projekcija je onda

a(2,1,0) + b(-2,0,1) = (4/9) (2,5,4).

Dakle, koristili smo samo ortogonalnost, bez normiranja i bez ortonormirane baze. Jasno, dobra je vježba načiniti to i pomoću orotonormirane baze i primijeniti formulu, ali važno je i razumijeti što se točno radi i bez gotovoh formula.


Istina, ovo je "lakši" način zapravo. Hvala! Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 20:15 sub, 23. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

2. zadatak? itko ? ideja? help. :? :?: :(
2. zadatak? itko ? ideja? help. Confused Question Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gost






PostPostano: 20:26 sub, 23. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije teško, samo se raspisuje po definiciji.

Iskoristi se (Ax,x) = (x, -Ax) i uvrsti Ax = (lambda) x pa se
dobije...uostalom, pokušaj dovršiti i vidjet ćeš!
Nije teško, samo se raspisuje po definiciji.

Iskoristi se (Ax,x) = (x, -Ax) i uvrsti Ax = (lambda) x pa se
dobije...uostalom, pokušaj dovršiti i vidjet ćeš!


[Vrh]
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 20:41 sub, 23. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok.thnx. :)
ok.thnx. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
rhiannon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2007. (20:34:03)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 16:08 ned, 24. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 4. se može naći baza ortogonalnog komplementa od potprostora koji razapinju prva dva vektora i onda ju se ortonormira ili u ovom slučaju samo normira.nije dugo.
u 4. se može naći baza ortogonalnog komplementa od potprostora koji razapinju prva dva vektora i onda ju se ortonormira ili u ovom slučaju samo normira.nije dugo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 11:10 pon, 25. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel onda igra neku ulogu ona 1/2 ispred matrice? Ili se traži ort komplement prostora razapetih sa prva 2 stupca pa se onda to normira i onda kad se napiše ta matrica (ona 4x4) sa 1/2 naprijed sve štima?
jel onda igra neku ulogu ona 1/2 ispred matrice? Ili se traži ort komplement prostora razapetih sa prva 2 stupca pa se onda to normira i onda kad se napiše ta matrica (ona 4x4) sa 1/2 naprijed sve štima?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
woodstock
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2006. (23:52:04)
Postovi: (99)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
18 = 28 - 10

PostPostano: 12:29 pon, 25. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko postati konačnu matricu? Please :roll:
Može li netko postati konačnu matricu? Please Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 12:39 pon, 25. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="woodstock"]Može li netko postati konačnu matricu? Please :roll:[/quote]

Pre ljen sam, al u postu #6 ti je apsolutno sve objašnjeno, i postupak je pljuga. 8)

Pitanjce vezano uz pitanje iz zadaće (zadnje) - da li se svaka matrica A iz Mkn, gdje je k < n ciji stupci su ortonormirani moze nadopuniti do unitarne matrice Mn? E sad, to je malo "obrnuta situacija" nego ona iz samog zadatka, jer imamo broj stupaca početne matrice strogo veći od broja redaka, i znamo da su ti stupci ortonormirani, ali ne znam kako to utječe na retke? Odnosno, kad bi iz tog proizašlo da je i tih k redaka ortonormirano, tada se sigurno može nadopuniti (po retcima) do unitarne matrice Mn !
woodstock (napisa):
Može li netko postati konačnu matricu? Please Rolling Eyes


Pre ljen sam, al u postu #6 ti je apsolutno sve objašnjeno, i postupak je pljuga. Cool

Pitanjce vezano uz pitanje iz zadaće (zadnje) - da li se svaka matrica A iz Mkn, gdje je k < n ciji stupci su ortonormirani moze nadopuniti do unitarne matrice Mn? E sad, to je malo "obrnuta situacija" nego ona iz samog zadatka, jer imamo broj stupaca početne matrice strogo veći od broja redaka, i znamo da su ti stupci ortonormirani, ali ne znam kako to utječe na retke? Odnosno, kad bi iz tog proizašlo da je i tih k redaka ortonormirano, tada se sigurno može nadopuniti (po retcima) do unitarne matrice Mn !


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:43 pon, 25. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dva preostala stupca sam dobio:

[latex] \left[ \begin{array}{ccc} 1 & 0 \\ \frac{-\imath}2 & \frac1{\sqrt2} \\ \frac1{2} & 0 \\ 0 & \frac1{\sqrt2} \end{array} \right] [/latex]


Jel to dobro?

I kakve veze ima ona 1/2 ispred matrice? Na kaj ona utječe?

:edit Radio sam prema naputku kolege/ice rhiannon
Dva preostala stupca sam dobio:




Jel to dobro?

I kakve veze ima ona 1/2 ispred matrice? Na kaj ona utječe?

:edit Radio sam prema naputku kolege/ice rhiannon



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rhiannon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2007. (20:34:03)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 12:49 pon, 25. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ta 1/2 ti je da bi prva dva stupca bili normirani,ništa drugo.
ta 1/2 ti je da bi prva dva stupca bili normirani,ništa drugo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan