Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

sup inf i lema 7.1 (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 21:21 pon, 10. 9. 2007    Naslov: sup inf i lema 7.1 Citirajte i odgovorite

Pozdrav.
Kaze lema 7.1:
[code:1]Funkcija f: A->R je neprekidna u c € A akko je O(f,c)=0.[/code:1]

Dokaz kaze ovako (smjer [latex]\Rightarrow[/latex]):

Pretpostavimo da je f neprekidna u c. Tada za svaki [latex]\epsilon>0[/latex] postoji [latex]U\ni c[/latex] t.d. za [latex]x\in U \Rightarrow |f(x)-f(c)|<\frac{\epsilon}{2}[/latex]
Za [latex]x_{1}, x_{2} \in U \Rightarrow |f(x_{1})-f(x_{2})|<\epsilon[/latex].
Sllijedi da je [latex]\displaystyle\formula \sup_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|\le \epsilon[/latex]
Slijedi [latex]O(f,c)\le\epsilon[/latex].
[latex]\epsilon[/latex] je proizvoljan [latex]\Rightarrow O(f,c)=0[/latex]

QED


Meni nikako nije jasno kako smo oscilaciju uveli u igru, tj. kako iz [latex]\displaystyle\formula \sup_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|\le \epsilon[/latex] slijedi [latex]O(f,c)\le\epsilon[/latex].

Oscilacija je definirana kao [latex]\displaystyle\formula \sup_{U\ni c} \inf_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|[/latex].
To ja shvacam tako da u vanjskoj petlji (supremum) trazimo okolinu s najvecim minimumom; tj. okolinu u kojoj je [latex]\displaystyle\formula \inf_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|[/latex] najveci, dakle okolinu u kojoj je minimum od [latex]|f(x_{1})-f(x_{2})|[/latex] najveci.

U dokazu imamo da za svaki [latex]\epsilon[/latex] postoji okolina [latex]U[/latex] t.d. je [latex]\displaystyle\formula \sup_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|\le \epsilon[/latex], pa onda valjda posebno i [latex]\displaystyle\formula \inf_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|\le \epsilon[/latex]. Dakle za svaki [latex]\epsilon[/latex] postoji okolina u kojoj je infinum ogranicen, ali to nam ne garantira da ne postoji neka druga okolina u kojoj infinum nije ogranicen epsilonom, sto se zahtjeva u definiciji oscilacije.
U cemu je fora?
Pozdrav.
Kaze lema 7.1:
Kod:
Funkcija f: A->R je neprekidna u c € A akko je O(f,c)=0.


Dokaz kaze ovako (smjer ):

Pretpostavimo da je f neprekidna u c. Tada za svaki postoji t.d. za
Za .
Sllijedi da je
Slijedi .
je proizvoljan

QED


Meni nikako nije jasno kako smo oscilaciju uveli u igru, tj. kako iz slijedi .

Oscilacija je definirana kao .
To ja shvacam tako da u vanjskoj petlji (supremum) trazimo okolinu s najvecim minimumom; tj. okolinu u kojoj je najveci, dakle okolinu u kojoj je minimum od najveci.

U dokazu imamo da za svaki postoji okolina t.d. je , pa onda valjda posebno i . Dakle za svaki postoji okolina u kojoj je infinum ogranicen, ali to nam ne garantira da ne postoji neka druga okolina u kojoj infinum nije ogranicen epsilonom, sto se zahtjeva u definiciji oscilacije.
U cemu je fora?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blatko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2007. (11:25:44)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 18 - 4

PostPostano: 23:13 pon, 10. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

o(f, x) := inf{diam(f(A presjek U)) | U otvorena okolina od x}. :)
o(f, x) := inf{diam(f(A presjek U)) | U otvorena okolina od x}. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Geliriell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2005. (14:48:40)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 8:57 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko se meni cini tu se cisto upotrebljavaju definicije infimuma i supremuma.
Koliko se meni cini tu se cisto upotrebljavaju definicije infimuma i supremuma.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 9:25 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blatko"]o(f, x) := inf{diam(f(A presjek U)) | U otvorena okolina od x}. :)[/quote]

?? odakle sad to?

[quote="Geliriell"]Koliko se meni cini tu se cisto upotrebljavaju definicije infimuma i supremuma.[/quote]

Mozes malo objasnit?
Blatko (napisa):
o(f, x) := inf{diam(f(A presjek U)) | U otvorena okolina od x}. Smile


?? odakle sad to?

Geliriell (napisa):
Koliko se meni cini tu se cisto upotrebljavaju definicije infimuma i supremuma.


Mozes malo objasnit?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blatko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2007. (11:25:44)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 18 - 4

PostPostano: 10:10 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

U slučaju realne funkcije vrijedi diam(f(S)) = sup{ f(x) - f(y) : x, y iz S} (pretpostavljam da te zbunilo ovo s diam).
U slučaju realne funkcije vrijedi diam(f(S)) = sup{ f(x) - f(y) : x, y iz S} (pretpostavljam da te zbunilo ovo s diam).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 13:42 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok. To je alternativni nacin definicije oscilacije.

Ali to nije bilo pitanje. :)

EDIT: prof. Ungar, analiza_3 na webu, str 165; to se tako radi.
Cini mi se da nema jednostavnog odgovora na moje pitanje; vjeroatno treba kemijati s dijametrima. Ako si to mislio Blatko, daj pliz napisi cijelu ideju.
Ok. To je alternativni nacin definicije oscilacije.

Ali to nije bilo pitanje. Smile

EDIT: prof. Ungar, analiza_3 na webu, str 165; to se tako radi.
Cini mi se da nema jednostavnog odgovora na moje pitanje; vjeroatno treba kemijati s dijametrima. Ako si to mislio Blatko, daj pliz napisi cijelu ideju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blatko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2007. (11:25:44)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 18 - 4

PostPostano: 16:23 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

:djed: Neka je f neprekidno u c iz A i š > 0. Tada postoji U otvorena okolina od c t.d. f(A presjek U) podskup od K(f(c), š / 2), pa za proizvoljne p, q iz f(A presjek U) vrijedi d(f(p), f(q)) <= d(f(p), f(c)) + d(f(c), f(q)) < š/2 + š/2 = š.
Slijedi 0 <= o(f, c) <= diam(f(A presjek U)) <= š (prve dvije nejednakosti su očite, a zadnja slijedi iz definicije supremuma i činjenice da je š gornja međa skupa {d(f(p), f(q)) | p, q iz A presjek U}). Zaključak: o(f, c) = 0.

Obrnuto, neka je o(f, c) = 0 i š > 0. Tada iz definicije infimuma slijedi da postoji U otvorena okolina od c za koju je diam(f(A presjek U)) < š. Posebno vrijedi f(A presjek U) podskup od K(f(c), š), pa je f neprekidna u c. :faca:
Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete... Neka je f neprekidno u c iz A i š > 0. Tada postoji U otvorena okolina od c t.d. f(A presjek U) podskup od K(f(c), š / 2), pa za proizvoljne p, q iz f(A presjek U) vrijedi d(f(p), f(q)) <= d(f(p), f(c)) + d(f(c), f(q)) < š/2 + š/2 = š.
Slijedi 0 <= o(f, c) <= diam(f(A presjek U)) <= š (prve dvije nejednakosti su očite, a zadnja slijedi iz definicije supremuma i činjenice da je š gornja međa skupa {d(f(p), f(q)) | p, q iz A presjek U}). Zaključak: o(f, c) = 0.

Obrnuto, neka je o(f, c) = 0 i š > 0. Tada iz definicije infimuma slijedi da postoji U otvorena okolina od c za koju je diam(f(A presjek U)) < š. Posebno vrijedi f(A presjek U) podskup od K(f(c), š), pa je f neprekidna u c. Ja sam faca


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 17:47 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Blatko :karma:
Super si to napisao, makar ja cijelo vrijeme zelim skuziti dokaz dan u skripti... :)
Blatko karma++
Super si to napisao, makar ja cijelo vrijeme zelim skuziti dokaz dan u skripti... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blatko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2007. (11:25:44)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 18 - 4

PostPostano: 18:20 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Re: sup inf i lema 7.1 Citirajte i odgovorite

[quote="Mad Wilson"]
Meni nikako nije jasno kako smo oscilaciju uveli u igru, tj. kako iz [latex]\displaystyle\formula \sup_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|\le \epsilon[/latex] slijedi [latex]O(f,c)\le\epsilon[/latex].
[/quote]
Aha...
[quote="Mad Wilson"]
Oscilacija je definirana kao [latex]\displaystyle\formula \sup_{U\ni c} \inf_{x_{1}, x_{2} \in U} |f(x_{1})-f(x_{2})|[/latex].
U cemu je fora?[/quote]
Napravio si lapsus u "svojoj" definiciji oscilacije (nije supinf, nego infsup :!: ).
Mad Wilson (napisa):

Meni nikako nije jasno kako smo oscilaciju uveli u igru, tj. kako iz slijedi .

Aha...
Mad Wilson (napisa):

Oscilacija je definirana kao .
U cemu je fora?

Napravio si lapsus u "svojoj" definiciji oscilacije (nije supinf, nego infsup Exclamation ).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 20:33 uto, 11. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oh, my...

Istina. Thx, Blatko.
Oh, my...

Istina. Thx, Blatko.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan