Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

što je područje strogog pada? (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 9:13 pet, 9. 11. 2007    Naslov: što je područje strogog pada? Citirajte i odgovorite

U 2. zadaći u 7. zadatku treba odrediti inverz fje f na području strogog pada. Ta fja pada na dva intervala, pa me zanima kako se uopće definira "područje strogog pada"? Pretpostavljam da se od nas očekuje da odredimo inverz na svakom od tih intervala (na uniji tih intervala je nemoguće), ali nisam siguran.
U 2. zadaći u 7. zadatku treba odrediti inverz fje f na području strogog pada. Ta fja pada na dva intervala, pa me zanima kako se uopće definira "područje strogog pada"? Pretpostavljam da se od nas očekuje da odredimo inverz na svakom od tih intervala (na uniji tih intervala je nemoguće), ali nisam siguran.



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 9:38 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam naravno zaboravio kak se to radilo na vježbama,al neku logiku imam... Dakle, f = goh, gdje su g=chx i h=-x^2+4x-3. Sad gledam gdje te dvije fje strogo padaju. g pada na <-besk,0> a h na <2,+besk>. Pošto prvo djeluje h, x>=2. Sad gledam da argument ch bude manji od nule, dakle -x^2+4x-3<0 ->> x iz <-besk,1> U <3,+besk>. Sad to dvoje presječem i dobijem x iz <3,+besk>. I sad restringiram f na <3,+besk> i nađem inverz...valjda je dobro tak
Ja sam naravno zaboravio kak se to radilo na vježbama,al neku logiku imam... Dakle, f = goh, gdje su g=chx i h=-x^2+4x-3. Sad gledam gdje te dvije fje strogo padaju. g pada na <-besk,0> a h na <2,+besk>. Pošto prvo djeluje h, x>=2. Sad gledam da argument ch bude manji od nule, dakle -x^2+4x-3<0 ->> x iz <-besk,1> U <3,+besk>. Sad to dvoje presječem i dobijem x iz <3,+besk>. I sad restringiram f na <3,+besk> i nađem inverz...valjda je dobro tak



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Kobra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:23:52)
Postovi: (48)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: Ferenščica/Podstrana

PostPostano: 9:41 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKo me sjećanje ne vara:

F-ja pada na nekom intervalu I ako vrijedi:
[latex]x<y \Rightarrow f(x)\geq f(y), \forall x,y \in I [/latex]

Strogo pada:
[latex]x<y \Rightarrow f(x) > f(y), \forall x,y \in I [/latex]
AKo me sjećanje ne vara:

F-ja pada na nekom intervalu I ako vrijedi:


Strogo pada:


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:01 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ili to ide ovak: gledam di ona kvadratna strogo pada (tamo je injektivna) pa dobijem da je to [2,+besk>. taj interval se po h preslika u <-besk,1]. Sad gledam ch na <-besk,1] i vidim da pada do 0, pa raste do 1. Pa ju (valjda) restringiram na <-besk,0]. Sad imam (sve skupa) f: <-besk,0] -> [1,+besk> koja je bijektivna pa nađem inverz.

valjda...

mislim da je ovo bolji način...ono prije ne valja...
Ili to ide ovak: gledam di ona kvadratna strogo pada (tamo je injektivna) pa dobijem da je to [2,+besk>. taj interval se po h preslika u ←besk,1]. Sad gledam ch na ←besk,1] i vidim da pada do 0, pa raste do 1. Pa ju (valjda) restringiram na ←besk,0]. Sad imam (sve skupa) f: ←besk,0] → [1,+besk> koja je bijektivna pa nađem inverz.

valjda...

mislim da je ovo bolji način...ono prije ne valja...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 15:18 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Domena funkcije g(h(x)) je domena funkcije h(x), pa ti onda funkcija nemože onako ići.
Mislim da treba gledati restrikciju kvadratne funkcije na [latex] <-\infty,1] [/latex] jer je ch(x) padajuća za [latex] <-\infty,0] [/latex]. Sada se [latex] <-\infty,1] [/latex] preslika u [latex] <-\infty,0] [/latex] i ch(x) restringiran na taj interval u [latex] [1,+\infty> [/latex]. Dakle funkcija [latex] f:<-\infty,1] \rightarrow [1,+\infty> [/latex]. U 1 je vrjednost h(x)=0, i onda imamo g(0)=1, šta je i lokalni minimum te funkcije, u skladu s strogim padom, dakle ta funkcija je bijekcija i ima inverz, koji će opet biti strogo padajuća funkcija!
Domena funkcije g(h(x)) je domena funkcije h(x), pa ti onda funkcija nemože onako ići.
Mislim da treba gledati restrikciju kvadratne funkcije na jer je ch(x) padajuća za . Sada se preslika u i ch(x) restringiran na taj interval u . Dakle funkcija . U 1 je vrjednost h(x)=0, i onda imamo g(0)=1, šta je i lokalni minimum te funkcije, u skladu s strogim padom, dakle ta funkcija je bijekcija i ima inverz, koji će opet biti strogo padajuća funkcija!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
zavod za analizu
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 06. 2006. (05:33:55)
Postovi: (5A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
119 = 142 - 23

PostPostano: 18:47 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Re: što je područje strogog pada? Citirajte i odgovorite

[quote="finalni"]U 2. zadaći u 7. zadatku treba odrediti inverz fje f na području strogog pada. Ta fja pada na dva intervala, pa me zanima kako se uopće definira "područje strogog pada"? Pretpostavljam da se od nas očekuje da odredimo inverz na svakom od tih intervala (na uniji tih intervala je nemoguće), ali nisam siguran.[/quote]

Po definiciji područje je otvoren i povezan skup. U [latex]\mathbb{R}[/latex] su takvi samo otvoreni intervali.

Preciznija formulacija zadatka bila bi: Naći inverz od f na svakom (maksimalnom) području strogog pada, odnosno, na svakom (maksimalnom) otvorenom intervalu na kojem je f strogo padajuća.
finalni (napisa):
U 2. zadaći u 7. zadatku treba odrediti inverz fje f na području strogog pada. Ta fja pada na dva intervala, pa me zanima kako se uopće definira "područje strogog pada"? Pretpostavljam da se od nas očekuje da odredimo inverz na svakom od tih intervala (na uniji tih intervala je nemoguće), ali nisam siguran.


Po definiciji područje je otvoren i povezan skup. U su takvi samo otvoreni intervali.

Preciznija formulacija zadatka bila bi: Naći inverz od f na svakom (maksimalnom) području strogog pada, odnosno, na svakom (maksimalnom) otvorenom intervalu na kojem je f strogo padajuća.



_________________
Poni
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:53 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

@matmih Da, mislim da si u pravu...skroz sam zaboravio kak se rješavaju ti 'lagani' zadaci, posebno kad nemaš nešto puno matematičkih oruđa...
@matmih Da, mislim da si u pravu...skroz sam zaboravio kak se rješavaju ti 'lagani' zadaci, posebno kad nemaš nešto puno matematičkih oruđa...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 23:03 pet, 9. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li Zavod kakve posebne želje tipa da kraj iscrtkanog dijela na grafu pišemo f^(-1)(x) i sl.? Ja to sve crtam na jednom grafu pa mi se čini da ću napraviti još veću zbrku počnem li i pisati :shock:
Ima li Zavod kakve posebne želje tipa da kraj iscrtkanog dijela na grafu pišemo f^(-1)(x) i sl.? Ja to sve crtam na jednom grafu pa mi se čini da ću napraviti još veću zbrku počnem li i pisati Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zavod za analizu
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 06. 2006. (05:33:55)
Postovi: (5A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
119 = 142 - 23

PostPostano: 11:13 sub, 10. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]Ima li Zavod kakve posebne želje tipa da kraj iscrtkanog dijela na grafu pišemo f^(-1)(x) i sl.? Ja to sve crtam na jednom grafu pa mi se čini da ću napraviti još veću zbrku počnem li i pisati :shock:[/quote]

Zavod nema želja. Zavod sve vidi.
Masiela (napisa):
Ima li Zavod kakve posebne želje tipa da kraj iscrtkanog dijela na grafu pišemo f^(-1)(x) i sl.? Ja to sve crtam na jednom grafu pa mi se čini da ću napraviti još veću zbrku počnem li i pisati Shocked


Zavod nema želja. Zavod sve vidi.



_________________
Poni
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 20:03 sub, 10. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Časni Zavode, imadem još jedno pitanje :roll:

Posjedujete li rješenja ovih zadataka, makar rukom pisana pa da ih možemo barem fotokopirati (ako je problem uploadati, naravno nakon što predamo zadaće) da vidimo greške i pitamo demose ili se pojavimo pred Vašom visosti? Ili nam ne gine pojavljivanje na slijepo?
Časni Zavode, imadem još jedno pitanje Rolling Eyes

Posjedujete li rješenja ovih zadataka, makar rukom pisana pa da ih možemo barem fotokopirati (ako je problem uploadati, naravno nakon što predamo zadaće) da vidimo greške i pitamo demose ili se pojavimo pred Vašom visosti? Ili nam ne gine pojavljivanje na slijepo?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 10. 2007. (16:24:34)
Postovi: (B5)16
Sarma = la pohva - posuda
-30 = 8 - 38
Lokacija: My Hercegovina!!!!!

PostPostano: 20:13 sub, 10. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hej masiela kad već rješavaš analizu kako si riješila ovaj zadnji pod a, ja ovo full zaboravila kako iz f(x+1) dobiti f(x) :?:
hej masiela kad već rješavaš analizu kako si riješila ovaj zadnji pod a, ja ovo full zaboravila kako iz f(x+1) dobiti f(x) Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 20:58 sub, 10. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne rješavam :lol: Al` budem :twisted:
Mislim da se uvede t=x+1 pa dobiješ f(t) pa se umjesto t stavi x :creator:
Radilo se to u srednjoj. Nemam u Zagrebu bilježnice iz srednje, a ionako su mi cca 1/3 pokrali, a ja jadna naivna davala idalje... :roll: Ja ću tako napisat ako mi nitko ne reče da je krivo ili mi nešto drugo ne padne na pamet.

Koliko vremena treba za doći do zadnjeg? :D
Ne rješavam Laughing Al` budem Twisted Evil
Mislim da se uvede t=x+1 pa dobiješ f(t) pa se umjesto t stavi x Creator
Radilo se to u srednjoj. Nemam u Zagrebu bilježnice iz srednje, a ionako su mi cca 1/3 pokrali, a ja jadna naivna davala idalje... Rolling Eyes Ja ću tako napisat ako mi nitko ne reče da je krivo ili mi nešto drugo ne padne na pamet.

Koliko vremena treba za doći do zadnjeg? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 10. 2007. (16:24:34)
Postovi: (B5)16
Sarma = la pohva - posuda
-30 = 8 - 38
Lokacija: My Hercegovina!!!!!

PostPostano: 21:03 sub, 10. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A čuj, ako radiš kao i ja, a to ti je preskačeš sve šta ne znaš vjeruj mi za čas si na zadnjem......... :roll:

već sam uradila ovo šta znam pa sad pokušavam i ostatak al neke stvari ne idu
A čuj, ako radiš kao i ja, a to ti je preskačeš sve šta ne znaš vjeruj mi za čas si na zadnjem......... Rolling Eyes

već sam uradila ovo šta znam pa sad pokušavam i ostatak al neke stvari ne idu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 13:04 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješavam zadaću pa imam pitanja i komentare...

Uglavnom, 3. c) ne znam još. Opet ću se vratiti na njega.
7. sam dobila da trebam gledati interval <-oo,0] - ch je strogo padajuća na tom intervalu. Ostao mi je još i 8. c).

E sad, ako je funkcija na intervalu strogo padajuća to slijedi iz činjenice da je kompozicija strogo rastuće i strogo padajuće funkcije (na tom intervalu) strogo padajuća. Je l` da?
Mislim da smo to čak dobili za domaći na vježbama za dokazati. Planiram prvo riješiti zadaću s vježbi pa se onda vratiti na ovu zadaću. Uglavnom, moje pitanje je - ako imam rečenicu [i]Pokažite da je kompozicija strogo rastuće i strogo padajuće funkcije strogo padajuća[/i], misli li se tu da je ona funkcija koja prva djeluje strogo rastuća?
Rješavam zadaću pa imam pitanja i komentare...

Uglavnom, 3. c) ne znam još. Opet ću se vratiti na njega.
7. sam dobila da trebam gledati interval ←oo,0] - ch je strogo padajuća na tom intervalu. Ostao mi je još i 8. c).

E sad, ako je funkcija na intervalu strogo padajuća to slijedi iz činjenice da je kompozicija strogo rastuće i strogo padajuće funkcije (na tom intervalu) strogo padajuća. Je l` da?
Mislim da smo to čak dobili za domaći na vježbama za dokazati. Planiram prvo riješiti zadaću s vježbi pa se onda vratiti na ovu zadaću. Uglavnom, moje pitanje je - ako imam rečenicu Pokažite da je kompozicija strogo rastuće i strogo padajuće funkcije strogo padajuća, misli li se tu da je ona funkcija koja prva djeluje strogo rastuća?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 13:56 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zavod za analizu, hvala.

[quote="Masiela"]Rješavam zadaću pa imam pitanja i komentare...

Uglavnom, 3. c) ne znam još. Opet ću se vratiti na njega.
7. sam dobila da trebam gledati interval <-oo,0] - ch je strogo padajuća na tom intervalu. Ostao mi je još i 8. c).
[/quote]

Mislim da 3. c) (surjekcija) ne moramo, pitanje je može li se to riješiti bez neprekidnosti.

Kad već svi govore rezultate, mislim da u tom 7. strogo pada na [latex]\langle \infty, 1\rangle[/latex] te na [latex]\langle2, 3\rangle[/latex] (pišem otvorene intervale zbog definicije područja), ali ne znam kako to odrediti bez derivacija (dobro, sad kad znam intervale vjerojatno mogu dokazati da su oni ok ali nije to to).


Luuka, ne moraju obje funkcije bit rastuće na nekom intervalu da bi to bila njihova kompozicija.
Zavod za analizu, hvala.

Masiela (napisa):
Rješavam zadaću pa imam pitanja i komentare...

Uglavnom, 3. c) ne znam još. Opet ću se vratiti na njega.
7. sam dobila da trebam gledati interval ←oo,0] - ch je strogo padajuća na tom intervalu. Ostao mi je još i 8. c).


Mislim da 3. c) (surjekcija) ne moramo, pitanje je može li se to riješiti bez neprekidnosti.

Kad već svi govore rezultate, mislim da u tom 7. strogo pada na te na (pišem otvorene intervale zbog definicije područja), ali ne znam kako to odrediti bez derivacija (dobro, sad kad znam intervale vjerojatno mogu dokazati da su oni ok ali nije to to).


Luuka, ne moraju obje funkcije bit rastuće na nekom intervalu da bi to bila njihova kompozicija.



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 14:06 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]Uglavnom, moje pitanje je - ako imam rečenicu [i]Pokažite da je kompozicija strogo rastuće i strogo padajuće funkcije strogo padajuća[/i], misli li se tu da je ona funkcija koja prva djeluje strogo rastuća?[/quote]
Kad sam stavila na papir, ispalo mi je svejedno koja funkcija prva djeluje. Valjda mi je odmah trebalo biti očito :shock:
Masiela (napisa):
Uglavnom, moje pitanje je - ako imam rečenicu Pokažite da je kompozicija strogo rastuće i strogo padajuće funkcije strogo padajuća, misli li se tu da je ona funkcija koja prva djeluje strogo rastuća?

Kad sam stavila na papir, ispalo mi je svejedno koja funkcija prva djeluje. Valjda mi je odmah trebalo biti očito Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 14:51 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="finalni"]Luuka, ne moraju obje funkcije bit rastuće na nekom intervalu da bi to bila njihova kompozicija.[/quote]

Znam, skužio sam da sam počeo pričat gluposti pa sam se maknuo s topica :oops:
finalni (napisa):
Luuka, ne moraju obje funkcije bit rastuće na nekom intervalu da bi to bila njihova kompozicija.


Znam, skužio sam da sam počeo pričat gluposti pa sam se maknuo s topica Embarassed



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 15:54 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Definicija strogog pada Citirajte i odgovorite

Ja sam dobio da je funkcija strogo padajuća na intervalima <-Inf,1] i [2,3]. Ali bez derivacija. Jasno mi je da je derivacija ove fje u točkama 1,2,3 nula pa po def. nije ni padajuća ni rastuća. Ali ako smo padanje fje definirali kao itervale za koje vrijedi : Za svaki x1<x2 => f(x2)<f(x1). Sada bi po tome bilo da gore mogu stajati i uglate zagrade.... ??!?!?!!!!!
Ja sam dobio da je funkcija strogo padajuća na intervalima ←Inf,1] i [2,3]. Ali bez derivacija. Jasno mi je da je derivacija ove fje u točkama 1,2,3 nula pa po def. nije ni padajuća ni rastuća. Ali ako smo padanje fje definirali kao itervale za koje vrijedi : Za svaki x1<x2 ⇒ f(x2)<f(x1). Sada bi po tome bilo da gore mogu stajati i uglate zagrade.... ??!?!?!!!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 17:21 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako vam pada na intervalu <-oo,1]? :shock:

Na tom intervalu -x^2+4x-3 raste, a chx pada do 0, od nule raste. Sad tom logikom na intervalu [0,1] je funkcija rastuća.

-x^2+4x-3 pada na [2, +oo>, a na tom intervalu chx raste pa bi onda na tom cijelom intervalu f bila padajuća.

Možda predoslovno shvaćam neke stvari ili nešto krivo tumačim...
Kako vam pada na intervalu ←oo,1]? Shocked

Na tom intervalu -x^2+4x-3 raste, a chx pada do 0, od nule raste. Sad tom logikom na intervalu [0,1] je funkcija rastuća.

-x^2+4x-3 pada na [2, +oo>, a na tom intervalu chx raste pa bi onda na tom cijelom intervalu f bila padajuća.

Možda predoslovno shvaćam neke stvari ili nešto krivo tumačim...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 10. 2007. (16:24:34)
Postovi: (B5)16
Sarma = la pohva - posuda
-30 = 8 - 38
Lokacija: My Hercegovina!!!!!

PostPostano: 19:26 ned, 11. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ljudi kako sad riješiti u ovom inverzu u 7. ch(x)=y
to kad tražim inverznu funkciju
Ljudi kako sad riješiti u ovom inverzu u 7. ch(x)=y
to kad tražim inverznu funkciju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan