Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kvadratna nejednadzba (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gulf56
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2008. (17:25:04)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:33 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Kvadratna nejednadzba Citirajte i odgovorite

Pozdrav ! Novi sam na forumu, ali moram reci da je ovo najbolji forum koji sam uspjeo pronaći na temu matematike.

Trebam malu pomoć, radi se o slijedećem zadatku:

(X+2/X+3) - (X+1/X-1) >= (4/X²+2x-3)

Zadatak je jednostavan, ali moje rješenje se ne poklapa sa rješenjem iz zbirke, da dokažem da se ne radi o rješavanju domaćih zataka, neću tražiti kompletan postupak rješavanja zadatka nego samo rješenje, odnosno x. Pripremam se za važan pismeni i tip ovakvog zadatka očekujem kao najlakši, a već sam zapeo ... inače imam jako dobre ocjene. Samo se želim uvjeriti šta je tačno ...
Pozdrav ! Novi sam na forumu, ali moram reci da je ovo najbolji forum koji sam uspjeo pronaći na temu matematike.

Trebam malu pomoć, radi se o slijedećem zadatku:

(X+2/X+3) - (X+1/X-1) >= (4/X²+2x-3)

Zadatak je jednostavan, ali moje rješenje se ne poklapa sa rješenjem iz zbirke, da dokažem da se ne radi o rješavanju domaćih zataka, neću tražiti kompletan postupak rješavanja zadatka nego samo rješenje, odnosno x. Pripremam se za važan pismeni i tip ovakvog zadatka očekujem kao najlakši, a već sam zapeo ... inače imam jako dobre ocjene. Samo se želim uvjeriti šta je tačno ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:52 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mala preporuka: slaz zagrade kako treba. :) Pretpostavljam da je prvi clan
[latex]\frac{x+2}{x+3}[/latex],
a ne (kako tvoje zagrade aludiraju)
[latex]x+\frac{2}{x}+3[/latex]. :)

Svedi desnu stranu na zajednicki nazivnik:
[latex]\frac{(x+2)(x-1) - (x+3)(x+1)}{(x+3)(x-1)} \geq \frac4{x^2+2x-3}[/latex]
[latex]-\frac{3x+5}{(x+3)(x-1)} \geq \frac4{(x+3)(x-1)}[/latex]

Mnozimo s nazivnikom. :)

Za [latex]x \in \langle -3, 1 \rangle[/latex] je nazivnik negativan, pa se okrece nejednakost; inace ne. :)

1. Slucaj [latex]x \in \langle -3, 1 \rangle[/latex]:
[latex]-3x-5 \leq 4[/latex]
[latex]x \geq -3[/latex]
Dakle: [latex]x \in \langle -3, 1 \rangle[/latex].

2. Slucaj [latex]x \not\in \langle -3, 1 \rangle[/latex]:
[latex]-3x-5 \geq 4[/latex]
[latex]x \leq -3[/latex]
Dakle: [latex]x \in \langle -\infty, -3 \rangle[/latex].

Ukupno: [latex]x \in \langle -\infty, 1 \rangle \setminus \{-3\}[/latex]. 8)

Disklejmer: zurim na hranidbu, pa nisam provjeravao i greske su moguce (dapace, vjerojatne). ;)
Mala preporuka: slaz zagrade kako treba. Smile Pretpostavljam da je prvi clan
,
a ne (kako tvoje zagrade aludiraju)
. Smile

Svedi desnu stranu na zajednicki nazivnik:



Mnozimo s nazivnikom. Smile

Za je nazivnik negativan, pa se okrece nejednakost; inace ne. Smile

1. Slucaj :


Dakle: .

2. Slucaj :


Dakle: .

Ukupno: . Cool

Disklejmer: zurim na hranidbu, pa nisam provjeravao i greske su moguce (dapace, vjerojatne). Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:55 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svi x < 1, s izuzetkom x = -3.
Svi x < 1, s izuzetkom x = -3.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:56 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad tek vidio da je vsego već odgovorio - sorry, a rješenje jest dobro.
Sad tek vidio da je vsego već odgovorio - sorry, a rješenje jest dobro.


[Vrh]
gulf56
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2008. (17:25:04)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:03 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na rješenju, ono se poklapa sa mojim rješenjem i to mi je drago. Za zagrade se izvinjavam jer pisao sam u žurbi i tek shvatio šta sam napisao kad si mi otvorio oči.
Hvala na rješenju, ono se poklapa sa mojim rješenjem i to mi je drago. Za zagrade se izvinjavam jer pisao sam u žurbi i tek shvatio šta sam napisao kad si mi otvorio oči.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:07 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Mnozimo s nazivnikom. :)
[/quote]

Pa zar nije "bolje" (kako su mene učili u srednoj ;), ne trebaš pazit na znak nejednakosti, sve lagana šablona) sve prebacit na jednu stranu,dobije se "neki razlomak veći/manji od nule" , faktorizirat (u ovom slučaju to je odmah gotovo) pa onda nacrtat onu tablicu u kojoj se upišu svi faktori, sve nultočke pa se promatraju predznaci. I na kraju se svi predznaci po stupcu izmnože i gleda se minus ili plus ovisno dal imamo veće ili manje od nule. (i ofkors paze se na zagrade, ovisno jel faktor u brojniku ili nazivniku ako imamo >= ili <= od nule) :D

8)

...ako je itko skužio o čemu pričam... :?

btw za ovaj zadatak je jednostavnije kak je vsego, ali mislim da je kod kompliciranih izraza jednostavnije preko tablice ;)
vsego (napisa):

Mnozimo s nazivnikom. Smile


Pa zar nije "bolje" (kako su mene učili u srednoj Wink, ne trebaš pazit na znak nejednakosti, sve lagana šablona) sve prebacit na jednu stranu,dobije se "neki razlomak veći/manji od nule" , faktorizirat (u ovom slučaju to je odmah gotovo) pa onda nacrtat onu tablicu u kojoj se upišu svi faktori, sve nultočke pa se promatraju predznaci. I na kraju se svi predznaci po stupcu izmnože i gleda se minus ili plus ovisno dal imamo veće ili manje od nule. (i ofkors paze se na zagrade, ovisno jel faktor u brojniku ili nazivniku ako imamo >= ili ⇐ od nule) Very Happy

Cool

...ako je itko skužio o čemu pričam... Confused

btw za ovaj zadatak je jednostavnije kak je vsego, ali mislim da je kod kompliciranih izraza jednostavnije preko tablice Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 22:55 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]...ako je itko skužio o čemu pričam... :?[/quote]

:lol: da, ja znam o čemu pričaš. samo, ne znam možemo li reći što je 'bolje' kad su oba načina točna. kako kome paše :)

meni je isto tablica draža, ali samo zato što ne volim množiti s nečim za što uopće ne znam što je :shock: - ja sad tu množim s nekim x-om, a ne znam jel on manji, veći ili jednak 0.
Luuka (napisa):
...ako je itko skužio o čemu pričam... Confused


Laughing da, ja znam o čemu pričaš. samo, ne znam možemo li reći što je 'bolje' kad su oba načina točna. kako kome paše Smile

meni je isto tablica draža, ali samo zato što ne volim množiti s nečim za što uopće ne znam što je Shocked - ja sad tu množim s nekim x-om, a ne znam jel on manji, veći ili jednak 0.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:06 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]samo, ne znam možemo li reći što je 'bolje' kad su oba načina točna. kako kome paše :)[/quote]

Mislim da će se svi složit da je tablica bolja ako je u nazivniku stupanj polinoma strogo veći od 2... sa lin i kvadratnom fjom u nazivniku još se da zafrkavat, al kad dođe nešt više onda je tu više slučajeva -> više mjesta di se može vrlo lako fulat ;)
ma (napisa):
samo, ne znam možemo li reći što je 'bolje' kad su oba načina točna. kako kome paše Smile


Mislim da će se svi složit da je tablica bolja ako je u nazivniku stupanj polinoma strogo veći od 2... sa lin i kvadratnom fjom u nazivniku još se da zafrkavat, al kad dođe nešt više onda je tu više slučajeva → više mjesta di se može vrlo lako fulat Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:16 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nitko se nije sjetio da je na Forumu lakse nakucati formule (dapace, samo mijenjati prethodnu), nego crtati tablicu. ;)
Nitko se nije sjetio da je na Forumu lakse nakucati formule (dapace, samo mijenjati prethodnu), nego crtati tablicu. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 1:27 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Nitko se nije sjetio da je na Forumu lakse nakucati formule (dapace, samo mijenjati prethodnu), nego crtati tablicu. ;)[/quote]

mislim ja da su se oni sjetili, te da su ti htjeli indirektno skrenuti pozornost na
TVOJ propust (podrska za takve tablice). :silly:
vsego (napisa):
Nitko se nije sjetio da je na Forumu lakse nakucati formule (dapace, samo mijenjati prethodnu), nego crtati tablicu. Wink


mislim ja da su se oni sjetili, te da su ti htjeli indirektno skrenuti pozornost na
TVOJ propust (podrska za takve tablice). #Silly


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan