Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pomoc- kako postavit mrezu
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:08 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na notebooku ti firewall bas i ne treba, barem dok ga ne okacis na vanjsku mrezu. :)

Pod "podeseno" mislim na postavke mreza (koje konekcije imas, koje su DHCP (same dobiju adresu), a koje nisu, koje IP adrese, gateway, DNSovi,... su postavljeni za staticne (ne-DHCP-ovske) konekcije,...); ovo me zanima za obje masine. :)

Usput, tek sada skuzih: napisao si [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Patch_cord][b]patch[/b] kabel[/url]. :shock: Za direktno spajanje racunala (bez switcha, huba ili tako neceg) treba ti [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable][b]crossover (iliti twisted pair)[/b] kabel[/url]. :) Razlika je suptilna, ali racunala hoce biti tako okrutna... :computer: :tapsh:
Na notebooku ti firewall bas i ne treba, barem dok ga ne okacis na vanjsku mrezu. Smile

Pod "podeseno" mislim na postavke mreza (koje konekcije imas, koje su DHCP (same dobiju adresu), a koje nisu, koje IP adrese, gateway, DNSovi,... su postavljeni za staticne (ne-DHCP-ovske) konekcije,...); ovo me zanima za obje masine. Smile

Usput, tek sada skuzih: napisao si patch kabel. Shocked Za direktno spajanje racunala (bez switcha, huba ili tako neceg) treba ti crossover (iliti twisted pair) kabel. Smile Razlika je suptilna, ali racunala hoce biti tako okrutna... Opasni su ti danasnji PCi Tapsh, tapsh,...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 7:51 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

dobro pripazi na taj zone alarm, zna radit probleme, ja sam ga morao kompletno skinuti da bi mi sve radilo

kad sam vec tu... kako sa ubuntuom mogu pristupit na sharane stvari koje su na win? tj kako da udem u neki workgroup?
dobro pripazi na taj zone alarm, zna radit probleme, ja sam ga morao kompletno skinuti da bi mi sve radilo

kad sam vec tu... kako sa ubuntuom mogu pristupit na sharane stvari koje su na win? tj kako da udem u neki workgroup?



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 8:21 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Pod "podeseno" mislim na postavke mreza (koje konekcije imas, koje su DHCP (same dobiju adresu), a koje nisu, koje IP adrese, gateway, DNSovi,... su postavljeni za staticne (ne-DHCP-ovske) konekcije,...); ovo me zanima za obje masine. :)[/quote]

U attachu je slikica, a na laptopu je to na automatic, ili prepišem to pa opet neće... a konekcija za net je običan dial-up, al mislim da to tu ne igra neku ulogu... DNS-ove ne znam... :(

[quote="vsego"]
Usput, tek sada skuzih: napisao si [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Patch_cord][b]patch[/b] kabel[/url]. :shock: Za direktno spajanje racunala (bez switcha, huba ili tako neceg) treba ti [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable][b]crossover (iliti twisted pair)[/b] kabel[/url]. :) Razlika je suptilna, ali racunala hoce biti tako okrutna... :computer: :tapsh:[/quote]

Mislim da ipak imam crossover... ne znam točno kak se zove taj kabel, pa sam prepisao sa računa iz HgSpota... a tamo piše "Patch kabel za mrežu, UTP CROSSLINK" Taj je dobar, jel? Po sličici na Wikipediji bi reko da je.
vsego (napisa):
Pod "podeseno" mislim na postavke mreza (koje konekcije imas, koje su DHCP (same dobiju adresu), a koje nisu, koje IP adrese, gateway, DNSovi,... su postavljeni za staticne (ne-DHCP-ovske) konekcije,...); ovo me zanima za obje masine. Smile


U attachu je slikica, a na laptopu je to na automatic, ili prepišem to pa opet neće... a konekcija za net je običan dial-up, al mislim da to tu ne igra neku ulogu... DNS-ove ne znam... Sad

vsego (napisa):

Usput, tek sada skuzih: napisao si patch kabel. Shocked Za direktno spajanje racunala (bez switcha, huba ili tako neceg) treba ti crossover (iliti twisted pair) kabel. Smile Razlika je suptilna, ali racunala hoce biti tako okrutna... Opasni su ti danasnji PCi Tapsh, tapsh,...


Mislim da ipak imam crossover... ne znam točno kak se zove taj kabel, pa sam prepisao sa računa iz HgSpota... a tamo piše "Patch kabel za mrežu, UTP CROSSLINK" Taj je dobar, jel? Po sličici na Wikipediji bi reko da je.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy



stolno.JPG
 Description:
 Filesize:  36.92 KB
 Viewed:  66 Time(s)

stolno.JPG


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (355)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 8:47 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Automatsko podešavanje mreže danas znači DHCP klijent.
To podrazumijeva i DHCP server na toj mreži (tj. na stolnom računalu),
što je za početak malo previše.

Uz postojeće, najjednostavnije je na oba stroja podesiti IP brojeve na istu C klasu:
192.168.0.1 i 192.168.0.2 (na primjer).

Potom bi promet trebao ići (ping 192.168.0.2 sa stroja 192.168.0.1).
Za simbolička imena, trebaju host tablice ili DNS, što je sljedeći korak
(/ets/hosts na UNIXu, ne znam kako pod MS Win; DNS server još manje).

ADSL modemi obično imaju DHCP server, router, pa i neki DNS, tako da je za početak
dovoljno ovo gore. S ADSLom će stvari i tako trebati promijeniti.

- Nenad
Automatsko podešavanje mreže danas znači DHCP klijent.
To podrazumijeva i DHCP server na toj mreži (tj. na stolnom računalu),
što je za početak malo previše.

Uz postojeće, najjednostavnije je na oba stroja podesiti IP brojeve na istu C klasu:
192.168.0.1 i 192.168.0.2 (na primjer).

Potom bi promet trebao ići (ping 192.168.0.2 sa stroja 192.168.0.1).
Za simbolička imena, trebaju host tablice ili DNS, što je sljedeći korak
(/ets/hosts na UNIXu, ne znam kako pod MS Win; DNS server još manje).

ADSL modemi obično imaju DHCP server, router, pa i neki DNS, tako da je za početak
dovoljno ovo gore. S ADSLom će stvari i tako trebati promijeniti.

- Nenad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 10:31 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]U attachu je slikica, a na laptopu je to na automatic, ili prepišem to pa opet neće...[/quote]

Nije dobro prepisati, jer razlicite masine moraju imati razlicite IPjeve. :) Tu vidi sto je Nenad napisao. 8)

Sto se [tt]/etc/hosts[/tt] pod Win tice, ako se dobro sjecam oni su to pokrali (neka digne ruku tko je iznenadjen :P) od UNIXoida i stavili u [tt]C:\WINDOWS\SYSTEM32\drivers\etc[/tt] (ili nesto jako slicno). :)

[quote="Luuka"]Mislim da ipak imam crossover... ne znam točno kak se zove taj kabel, pa sam prepisao sa računa iz HgSpota... a tamo piše "Patch kabel za mrežu, UTP CROSSLINK" Taj je dobar, jel? Po sličici na Wikipediji bi reko da je.[/quote]

Tko ce ga znati s tim njihovim nazivima. :? Pise "cross", pa je valjda dobro. :D

[quote="fireball"]kad sam vec tu... kako sa ubuntuom mogu pristupit na sharane stvari koje su na win? tj kako da udem u neki workgroup?[/quote]

Instaliraj Sambu i pogledaj upute za [tt]smbclient[/tt] (how-to za samo spajanje imas na [url=http://viveka.math.hr/LDP/HOWTO/SMB-HOWTO-8.html]Viveki[/url] :)).
Luuka (napisa):
U attachu je slikica, a na laptopu je to na automatic, ili prepišem to pa opet neće...


Nije dobro prepisati, jer razlicite masine moraju imati razlicite IPjeve. Smile Tu vidi sto je Nenad napisao. Cool

Sto se /etc/hosts pod Win tice, ako se dobro sjecam oni su to pokrali (neka digne ruku tko je iznenadjen Razz) od UNIXoida i stavili u C:\WINDOWS\SYSTEM32\drivers\etc (ili nesto jako slicno). Smile

Luuka (napisa):
Mislim da ipak imam crossover... ne znam točno kak se zove taj kabel, pa sam prepisao sa računa iz HgSpota... a tamo piše "Patch kabel za mrežu, UTP CROSSLINK" Taj je dobar, jel? Po sličici na Wikipediji bi reko da je.


Tko ce ga znati s tim njihovim nazivima. Confused Pise "cross", pa je valjda dobro. Very Happy

fireball (napisa):
kad sam vec tu... kako sa ubuntuom mogu pristupit na sharane stvari koje su na win? tj kako da udem u neki workgroup?


Instaliraj Sambu i pogledaj upute za smbclient (how-to za samo spajanje imas na Viveki Smile).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 16:43 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]U attachu je slikica, a na laptopu je to na automatic, ili prepišem to pa opet neće... a konekcija za net je običan dial-up, al mislim da to tu ne igra neku ulogu... DNS-ove ne znam... :([/quote]

DNS-ove mozes uvijek pronaci na stranicama tvojeg ISP-a ili nazvati korisnicku podrsku istog.
Luuka (napisa):
U attachu je slikica, a na laptopu je to na automatic, ili prepišem to pa opet neće... a konekcija za net je običan dial-up, al mislim da to tu ne igra neku ulogu... DNS-ove ne znam... Sad


DNS-ove mozes uvijek pronaci na stranicama tvojeg ISP-a ili nazvati korisnicku podrsku istog.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (355)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 18:56 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]DNS-ove mozes uvijek pronaci na stranicama tvojeg ISP-a ili nazvati korisnicku podrsku istog.[/quote]

Dosad smo opisivali kako podesiti [i]lokalnu[/i] mrežu. I spominjanje DNSa je bilo u tom smislu.
Dakle, jedno računalo je na vanjskoj mreži, ali ima i drugu fizičku vezu koju sada konfiguriramo.
Vanjski DNS za to ne pomaže, jer se radi o privatnoj C klasi (192.168.0.0).

Tek kada ta veza proradi u potpunosti, pa još i statičke host tablice, ima smisla razmišljati dalje.
Pritom, ponovno naglašavam, ADSL modem dolazi s DNSom, DHCPom i NATom, pa je možda
s time bolje malo pričekati, jer konfiguracija koja bi se sada podesila više neće biti upotrebljiva.

Korak dalje bi bio NAT, što je omogućavanje prometa na razini IP brojeva prema van.

- Nenad
Citat:
DNS-ove mozes uvijek pronaci na stranicama tvojeg ISP-a ili nazvati korisnicku podrsku istog.


Dosad smo opisivali kako podesiti lokalnu mrežu. I spominjanje DNSa je bilo u tom smislu.
Dakle, jedno računalo je na vanjskoj mreži, ali ima i drugu fizičku vezu koju sada konfiguriramo.
Vanjski DNS za to ne pomaže, jer se radi o privatnoj C klasi (192.168.0.0).

Tek kada ta veza proradi u potpunosti, pa još i statičke host tablice, ima smisla razmišljati dalje.
Pritom, ponovno naglašavam, ADSL modem dolazi s DNSom, DHCPom i NATom, pa je možda
s time bolje malo pričekati, jer konfiguracija koja bi se sada podesila više neće biti upotrebljiva.

Korak dalje bi bio NAT, što je omogućavanje prometa na razini IP brojeva prema van.

- Nenad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:31 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja nikak ne mogu nać te DNS-ove :( Kopo sam po netu, po drugim forumima al ne nađoh...
Za internet koristim CarNet, onaj koji se dobije na faxu... jel netko od vas zna koji su DNS-ovi?

Ili bolje, kako da sve to skupa podesim bez mogućnosti da s laptopom idem na net? Dakle obična kućna mreža za share-anje fileova?

I jedno glupo pitanje: kaj vam znači ono ping? :oops:
Ja nikak ne mogu nać te DNS-ove Sad Kopo sam po netu, po drugim forumima al ne nađoh...
Za internet koristim CarNet, onaj koji se dobije na faxu... jel netko od vas zna koji su DNS-ovi?

Ili bolje, kako da sve to skupa podesim bez mogućnosti da s laptopom idem na net? Dakle obična kućna mreža za share-anje fileova?

I jedno glupo pitanje: kaj vam znači ono ping? Embarassed



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:52 pon, 19. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravi DNS (usput, za CARNet su - ako se ne varam - 161.53.123.3 i 161.53.160.3). :)

Notebooku postavi IP 192.168.0.2, a desktopu 192.168.0.1. 8)

Ping znaci "oj, masino, jesi li zhiva?" a poziva se iz komandne linije. :D Pod Win imas Command Prompt koji samo misli da je komandna linija, ali ping je tako jednostavan da to cak i Command Prompt moze obaviti. :twisted:

[tt]ping ip.adresa.druge.masine[/tt] ili
[tt]ping naziv.druge.masine.iz.DNSa[/tt]

Ako javi nesto ovakvo
[tt]64 bytes from popokatepetl (192.168.0.2): icmp_seq=1 ttl=64 time=0.159 ms[/tt],
ili
[tt]64 bytes from 192.168.0.2: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.159 ms[/tt],
onda je dobro; ako javi nesto poput
[tt]PING 192.168.0.2 (192.168.0.2) 56(84) bytes of data.[/tt],
onda ne valja. :)

Ono sto napravis (nakon postavljanja mreze i enable-anja mreznih deviceova na obje masine (samo lokalnu mrezu)), je da s jedne masine pingas* drugu:
- na desktopu: [tt]ping 192.168.0.2[/tt]
- na notebooku: [tt]ping 192.168.0.1[/tt]
Ako oboje dobro prodje, imas radecu mrezu. :D

Tek kad to sredis, mozemo pricati o tome da notebook ide van preko shareane mreze (za tu svrhu, stavis mu gateway na 192.168.0.1 i DNSove s pocetka ovog posta, a na desktopu, konekcija od CARNeta, ukljucis connection sharing). 8)

*Pogasi firewallove jer oni bas i nisu skloni jadnom, malom pingu, a mogu skoditi i connection sharingu. :|
Zaboravi DNS (usput, za CARNet su - ako se ne varam - 161.53.123.3 i 161.53.160.3). Smile

Notebooku postavi IP 192.168.0.2, a desktopu 192.168.0.1. Cool

Ping znaci "oj, masino, jesi li zhiva?" a poziva se iz komandne linije. Very Happy Pod Win imas Command Prompt koji samo misli da je komandna linija, ali ping je tako jednostavan da to cak i Command Prompt moze obaviti. Twisted Evil

ping ip.adresa.druge.masine ili
ping naziv.druge.masine.iz.DNSa

Ako javi nesto ovakvo
64 bytes from popokatepetl (192.168.0.2): icmp_seq=1 ttl=64 time=0.159 ms,
ili
64 bytes from 192.168.0.2: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.159 ms,
onda je dobro; ako javi nesto poput
PING 192.168.0.2 (192.168.0.2) 56(84) bytes of data.,
onda ne valja. Smile

Ono sto napravis (nakon postavljanja mreze i enable-anja mreznih deviceova na obje masine (samo lokalnu mrezu)), je da s jedne masine pingas* drugu:
- na desktopu: ping 192.168.0.2
- na notebooku: ping 192.168.0.1
Ako oboje dobro prodje, imas radecu mrezu. Very Happy

Tek kad to sredis, mozemo pricati o tome da notebook ide van preko shareane mreze (za tu svrhu, stavis mu gateway na 192.168.0.1 i DNSove s pocetka ovog posta, a na desktopu, konekcija od CARNeta, ukljucis connection sharing). Cool

*Pogasi firewallove jer oni bas i nisu skloni jadnom, malom pingu, a mogu skoditi i connection sharingu. Neutral



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 9:33 uto, 20. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno vsego!! Sve radi, čak i internet... izgleda da je najveći problem bio zonealarm

Jedna :karma: za tebe ;)

Još jednom velika hvala vsegi :D
Hvala puno vsego!! Sve radi, čak i internet... izgleda da je najveći problem bio zonealarm

Jedna karma++ za tebe Wink

Još jednom velika hvala vsegi Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan