Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci sa vjezbi
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 9:46 uto, 16. 10. 2007    Naslov: Zadaci sa vjezbi Citirajte i odgovorite

Imala bih par pitanja u vezi zadataka sa vjezbi.

1. Onaj primjer gdje pokazujemo da sve norme ne moraju biti ekvivalentne.
Uzmemo C([-1,1]) = {f:[-1,1]->R | f neprekidna}
I sad meni nije jasno kako mi dobijemo onu slicicu, tj. one -1/n i 1/n, odnosno n. Kasnije mi je jasno kako dobijemo funkciju, kao jednazbu pravca kroz 2 tocke, ali odakle ove tocke, zasto bas one? :?

2. Zadatak za dz, s pocetka proslih vjezbi. Treba pokazati da ako norma zadovoljava jednakost paralelograma onda postoji skalarni produkt koji ju inducira. E sad, u uputi pise da uzmemo da je (x|y)=1/4 * (||x+y||^2 - ||x-y||^2) i onda pokazemo da vrijede svojstva sklarnog produkta. Meni nije jasno zasto uzimamo da je (x|y) bas takav. Iz jednakosti paralelograma ja to bas i ne dobivam pa mi nije jasno.

Ako moza mala pomoc bila bih zahvalna. :thankyou:
Imala bih par pitanja u vezi zadataka sa vjezbi.

1. Onaj primjer gdje pokazujemo da sve norme ne moraju biti ekvivalentne.
Uzmemo C([-1,1]) = {f:[-1,1]→R | f neprekidna}
I sad meni nije jasno kako mi dobijemo onu slicicu, tj. one -1/n i 1/n, odnosno n. Kasnije mi je jasno kako dobijemo funkciju, kao jednazbu pravca kroz 2 tocke, ali odakle ove tocke, zasto bas one? Confused

2. Zadatak za dz, s pocetka proslih vjezbi. Treba pokazati da ako norma zadovoljava jednakost paralelograma onda postoji skalarni produkt koji ju inducira. E sad, u uputi pise da uzmemo da je (x|y)=1/4 * (||x+y||^2 - ||x-y||^2) i onda pokazemo da vrijede svojstva sklarnog produkta. Meni nije jasno zasto uzimamo da je (x|y) bas takav. Iz jednakosti paralelograma ja to bas i ne dobivam pa mi nije jasno.

Ako moza mala pomoc bila bih zahvalna. Thank you


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Kobra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:23:52)
Postovi: (48)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: Ferenščica/Podstrana

PostPostano: 10:15 uto, 16. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam baš tvoja godina ali pokušat ću ti pomoći :)

Ad1)
Klasična metoda rješavanja zadataka tipa 'Dokaži da nešto nije' je konstrukcija kontraprimjera. Zašto je tvoja funkcija 'baš takva' kakva je, zasluga je nečijeg prijašnjeg promišljanja/mučenja a vama se takvi zadaci daju da razgibate možđane i steknete određene vještine :D

Ad2)
Zašto je sk.produkt definiran baš tako... Vidi priču od Ad1).
Pokušaj pomoću te i takve definicije sk.produkta provjeriti da li su zadovoljena sva svojstva. To je ono što se od studenta traži.

Možeš i drugačije: zanemari hint asistenta i pokušaj sam smisliti kako bi definirao neko preslikavanje <x,y> koje bi bilo skalarni produkt :wink:

Ako te zanima: [url]http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/ParallelogramIdentity.shtml[/url]
Nisam baš tvoja godina ali pokušat ću ti pomoći Smile

Ad1)
Klasična metoda rješavanja zadataka tipa 'Dokaži da nešto nije' je konstrukcija kontraprimjera. Zašto je tvoja funkcija 'baš takva' kakva je, zasluga je nečijeg prijašnjeg promišljanja/mučenja a vama se takvi zadaci daju da razgibate možđane i steknete određene vještine Very Happy

Ad2)
Zašto je sk.produkt definiran baš tako... Vidi priču od Ad1).
Pokušaj pomoću te i takve definicije sk.produkta provjeriti da li su zadovoljena sva svojstva. To je ono što se od studenta traži.

Možeš i drugačije: zanemari hint asistenta i pokušaj sam smisliti kako bi definirao neko preslikavanje <x,y> koje bi bilo skalarni produkt Wink

Ako te zanima: http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/ParallelogramIdentity.shtml


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:23 uto, 16. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj kolegij je nastavak analize, pa ima dosta toga di se pitaš 'Pa otkud sad to?' ( sjeti se dokaza neprekidnosti pa oni bijesni delte, pa namještanja u dokazima kod taylorovih redova...)tak da se nemoj čuditi takvom odabiru skar produkta...uzmi ga takvog kakvog je, provjeri da li taj skal produkt zadovoljava sva svojstva i da li norma inducirana tim skar produktom zadovoljava jednakost paralelograma. I gotov zadatak.

A ne znam točno kaj pitaš pod 1. Daj please napiši cijeli zadatak...mislim da je to ono kad se pokaže da besk norma ovisi o n, a neka druga ne il tak nešt slično...

edit: jel to onaj skup fja čija je vrijednost nula za x eve do -1/n i nakon 1/n a za one između se penje do n? Ak je onda se pokazuje na skupu tih fja da je jedna od normi, mislim nešt tipa max{fn(x),x iz R} ovisi o n, a neka druga da je konstantna (mislim 1)...pa onda ne postoje one konstante da bi vrijedila ona nejednakost.... ovo pišem iz sjećanja tak da moguće da ima greški...
Ovaj kolegij je nastavak analize, pa ima dosta toga di se pitaš 'Pa otkud sad to?' ( sjeti se dokaza neprekidnosti pa oni bijesni delte, pa namještanja u dokazima kod taylorovih redova...)tak da se nemoj čuditi takvom odabiru skar produkta...uzmi ga takvog kakvog je, provjeri da li taj skal produkt zadovoljava sva svojstva i da li norma inducirana tim skar produktom zadovoljava jednakost paralelograma. I gotov zadatak.

A ne znam točno kaj pitaš pod 1. Daj please napiši cijeli zadatak...mislim da je to ono kad se pokaže da besk norma ovisi o n, a neka druga ne il tak nešt slično...

edit: jel to onaj skup fja čija je vrijednost nula za x eve do -1/n i nakon 1/n a za one između se penje do n? Ak je onda se pokazuje na skupu tih fja da je jedna od normi, mislim nešt tipa max{fn(x),x iz R} ovisi o n, a neka druga da je konstantna (mislim 1)...pa onda ne postoje one konstante da bi vrijedila ona nejednakost.... ovo pišem iz sjećanja tak da moguće da ima greški...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 10:51 uto, 16. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]
A ne znam točno kaj pitaš pod 1. Daj please napiši cijeli zadatak...mislim da je to ono kad se pokaže da besk norma ovisi o n, a neka druga ne il tak nešt slično...[/quote]

Pocetak je ono sto pise gore.
I onda imamo:
||f||besk=sup |f([-1,1])|
||f||1=integral od -1 do 1 (|f(t)|dt)
tvrdimo da ne vrijedi ||.||1 ~ ||.||besk
pretpostavimo suprotno, uzmemo da postoje m, M>0 t.d.
m||f||1<=||f||besk<=M||f||1.
I onda dolazi ta slavna slika o kojoj pricam i te tocke koji mi nisu jasne odakle su ispale.
Preko tocaka dobijemo kako tocno funkcija izgleda, uzmemo da je ||f||1=1 i ||f||=n i imamo
m<=n<=M.
Pretpostavljam da sada znas o kojem primjeru pricam jer ako i nismo u istoj grupi mislim da asistenti idu po istim vjezbama.
Ako i dalje ne znas o cemu pricam probat cu malo detaljnije...

Tnx :)
Luuka (napisa):

A ne znam točno kaj pitaš pod 1. Daj please napiši cijeli zadatak...mislim da je to ono kad se pokaže da besk norma ovisi o n, a neka druga ne il tak nešt slično...


Pocetak je ono sto pise gore.
I onda imamo:
||f||besk=sup |f([-1,1])|
||f||1=integral od -1 do 1 (|f(t)|dt)
tvrdimo da ne vrijedi ||.||1 ~ ||.||besk
pretpostavimo suprotno, uzmemo da postoje m, M>0 t.d.
m||f||1⇐||f||besk⇐M||f||1.
I onda dolazi ta slavna slika o kojoj pricam i te tocke koji mi nisu jasne odakle su ispale.
Preko tocaka dobijemo kako tocno funkcija izgleda, uzmemo da je ||f||1=1 i ||f||=n i imamo
m⇐n⇐M.
Pretpostavljam da sada znas o kojem primjeru pricam jer ako i nismo u istoj grupi mislim da asistenti idu po istim vjezbama.
Ako i dalje ne znas o cemu pricam probat cu malo detaljnije...

Tnx Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 10:53 uto, 16. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]
edit: jel to onaj skup fja čija je vrijednost nula za x eve do -1/n i nakon 1/n a za one između se penje do n? Ak je onda se pokazuje na skupu tih fja da je jedna od normi, mislim nešt tipa max{fn(x),x iz R} ovisi o n, a neka druga da je konstantna (mislim 1)...pa onda ne postoje one konstante da bi vrijedila ona nejednakost.... ovo pišem iz sjećanja tak da moguće da ima greški...[/quote]

Je, to je taj...
Luuka (napisa):

edit: jel to onaj skup fja čija je vrijednost nula za x eve do -1/n i nakon 1/n a za one između se penje do n? Ak je onda se pokazuje na skupu tih fja da je jedna od normi, mislim nešt tipa max{fn(x),x iz R} ovisi o n, a neka druga da je konstantna (mislim 1)...pa onda ne postoje one konstante da bi vrijedila ona nejednakost.... ovo pišem iz sjećanja tak da moguće da ima greški...


Je, to je taj...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:17 uto, 16. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda se dobro sjećam... ugl pokazano je da je norma beskonačno, kod tako zadanog niza fja ovisi o n-u, a norma 1 (ona sa integralom) je za svaki n konstantna (tj 1)...integral je površina ispod grafa, a to je trokut sa stranicom 2/n i visinom n pa mu je površina 1, n se skrati.

Pošto jedna norma ovisi o n-u, tj kad n ide u beskonačno, i norma ide u beskonačno, a norma 1 je uvijek jedan pa ne postoji M,m>0 t.d
m norma besk <=norma 1<=M norm besk.

A zašto baš te fje...eh to je onaj slavni kontraprimjer...nešto izmišljeno da bi se pokazalo da nešt ne vrijedi.
Onda se dobro sjećam... ugl pokazano je da je norma beskonačno, kod tako zadanog niza fja ovisi o n-u, a norma 1 (ona sa integralom) je za svaki n konstantna (tj 1)...integral je površina ispod grafa, a to je trokut sa stranicom 2/n i visinom n pa mu je površina 1, n se skrati.

Pošto jedna norma ovisi o n-u, tj kad n ide u beskonačno, i norma ide u beskonačno, a norma 1 je uvijek jedan pa ne postoji M,m>0 t.d
m norma besk <=norma 1<=M norm besk.

A zašto baš te fje...eh to je onaj slavni kontraprimjer...nešto izmišljeno da bi se pokazalo da nešt ne vrijedi.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 1:38 sri, 17. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

da ne otvaram nov topic..

imali smo prosli tjedan za zadacu dokazati implikaciju: ako
za normu ||.|| : VxV->R vrijedi jednakost paralelograma ||x+y||^2+||x-y||^2=2||x||^2+2||y||^2 za sve x,y => tada postoji skalarni produkt (.|.) : VxV->R koji inducira tu normu.
Definiramo fju (.|.) : VxV->R kao (x|y):=(||x+y||^2+||x-y||^2)/4
ocito vrijedi ||x||^2=(x|x) za svaki x. treba jos samo dokazati da je (.|.) zaista skalarni produkt na V.
prva tri svojstva sam dokazao. zadnja dva ne mogu nikako :?
jel moze netko raspisati kako se provjere homogenost i aditivnost,
(alfa*x|y)=alfa*(x|y) i (x+y|z)=(x|z)+(y|z)
da ne otvaram nov topic..

imali smo prosli tjedan za zadacu dokazati implikaciju: ako
za normu ||.|| : VxV->R vrijedi jednakost paralelograma ||x+y||^2+||x-y||^2=2||x||^2+2||y||^2 za sve x,y => tada postoji skalarni produkt (.|.) : VxV->R koji inducira tu normu.
Definiramo fju (.|.) : VxV->R kao (x|y):=(||x+y||^2+||x-y||^2)/4
ocito vrijedi ||x||^2=(x|x) za svaki x. treba jos samo dokazati da je (.|.) zaista skalarni produkt na V.
prva tri svojstva sam dokazao. zadnja dva ne mogu nikako Confused
jel moze netko raspisati kako se provjere homogenost i aditivnost,
(alfa*x|y)=alfa*(x|y) i (x+y|z)=(x|z)+(y|z)



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 4:39 sri, 17. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]Definiramo fju (.|.) : VxV->R kao (x|y):=(||x+y||^2[b][size=18]+[/size][/b]||x-y||^2)/4[/quote]
Skalarni produkt bi trebao definirati kao

[latex]
(x,y)=\frac{1}{4}(||x+y||^2 - ||x-y||^2)
[/latex]

pa je onda

[latex]
(x_1 + x_2 | y ) = \frac{1}{4}(||x_1 + x_2 + y||^2-||x_1+x_2 - y||^2)=\\
= \frac{1}{4}(||x_1 + (x_2 + y)||^2+||x_1 - (x_2 + y)||^2\\ - ||x_1-x_2 - y||^2 - ||x_1 + x_2 - y||^2 )=\\
\\
\frac{1}{4}\left[||x_1 + (x_2 + y)||^2+||x_1 - (x_2 + y)||^2 \right[/latex]
[latex]\left - (||(x_1-y)+x_2||^2 +||(x_1 - y)-x_2||^2) \right],
[/latex]

pa se primijeni relacija paralelograma

[latex]
\frac{1}{4}(2||x_1||^2 + 2||x_2 + y||^2 - 2||x_1-y||^2 - 2||x_2||^2)=\heartsuit .
[/latex]

Sada je

[latex]||x_1+y||^2 + ||x_1 -y||^2 = 2||x_1||^2+2||y||^2, \\
||x_2+y||^2 + ||x_2 -y||^2 = 2||x_2||^2+2||y||^2, \\ \\
2||x_1||^2 - 2||x_2||^2 = ||x_1+y||^2 + ||x_1 -y||^2 - ||x_2+y||^2 - ||x_2 -y||^2.
[/latex]

To vratimo nazad u [latex]\heartsuit[/latex] i onda je

[latex]
\heartsuit = \frac{1}{4}(||x_2+y||^2-||x_2 - y||^2 + ||x_1 +y||^2 - ||x_1 - y||^2) = (x_1 | y) + (x_2 | y).
[/latex]

Eto, nadam se da nisam fulao negdje. :oops:

Ovo drugo, odnosno peto se vjerojatno na sličan način pokazuje.
rafaelm (napisa):
Definiramo fju (.|.) : VxV→R kao (x|y):=(||x+y||^2+||x-y||^2)/4

Skalarni produkt bi trebao definirati kao



pa je onda




pa se primijeni relacija paralelograma



Sada je



To vratimo nazad u i onda je



Eto, nadam se da nisam fulao negdje. Embarassed

Ovo drugo, odnosno peto se vjerojatno na sličan način pokazuje.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 10:43 uto, 23. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadnji zadatak sa proslih vjezbi, pod b...
Treba odrediti skup gomilista skupa [latex]S_2=\lbrace (p,q) \in {\bf R}^2, p,q \in {\bf Q}\rbrace[/latex]
Meni nije jasno zasto uzimamo tocku bas iz tog trokuta, a ne bilo koju iz kugle i dokazujemo da je udaljenost manja od [latex]\epsilon[/latex]
Jel netko mozda rijesio onaj drugi dio zadatka koji nam je ostavljen za zadacu, kada je [latex]P_0\in ({\bf R}\backslash{\bf Q})\times{\bf Q}[/latex] i [latex]P_0\in {\bf Q}\times({\bf R}\backslash{\bf Q})[/latex]

Hvala


:yesss: Skuzila sam latex. :)
Zadnji zadatak sa proslih vjezbi, pod b...
Treba odrediti skup gomilista skupa
Meni nije jasno zasto uzimamo tocku bas iz tog trokuta, a ne bilo koju iz kugle i dokazujemo da je udaljenost manja od
Jel netko mozda rijesio onaj drugi dio zadatka koji nam je ostavljen za zadacu, kada je i

Hvala


Yes Skuzila sam latex. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 23:38 uto, 23. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="desire"]
Jel netko mozda rijesio onaj drugi dio zadatka koji nam je ostavljen za zadacu, kada je [latex]P_0\in ({\bf R}\backslash{\bf Q})\times{\bf Q}[/latex] i [latex]P_0\in {\bf Q}\times({\bf R}\backslash{\bf Q})[/latex]
[/quote]

imaš na stranicama diferencijalnog materijale s vježbi, i riješeno ti je ovo što pitaš tamo :)
desire (napisa):

Jel netko mozda rijesio onaj drugi dio zadatka koji nam je ostavljen za zadacu, kada je i


imaš na stranicama diferencijalnog materijale s vježbi, i riješeno ti je ovo što pitaš tamo Smile



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 10:05 sri, 24. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="arya"][quote="desire"]
Jel netko mozda rijesio onaj drugi dio zadatka koji nam je ostavljen za zadacu, kada je [latex]P_0\in ({\bf R}\backslash{\bf Q})\times{\bf Q}[/latex] i [latex]P_0\in {\bf Q}\times({\bf R}\backslash{\bf Q})[/latex]
[/quote]

imaš na stranicama diferencijalnog materijale s vježbi, i riješeno ti je ovo što pitaš tamo :)[/quote]

Hvala, nisam se uopce sjetila tamo pogledati. :oops:
arya (napisa):
desire (napisa):

Jel netko mozda rijesio onaj drugi dio zadatka koji nam je ostavljen za zadacu, kada je i


imaš na stranicama diferencijalnog materijale s vježbi, i riješeno ti je ovo što pitaš tamo Smile


Hvala, nisam se uopce sjetila tamo pogledati. Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:59 ned, 4. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]da ne otvaram nov topic..

imali smo prosli tjedan za zadacu dokazati implikaciju: ako
za normu ||.|| : VxV->R vrijedi jednakost paralelograma ||x+y||^2+||x-y||^2=2||x||^2+2||y||^2 za sve x,y => tada postoji skalarni produkt (.|.) : VxV->R koji inducira tu normu.
Definiramo fju (.|.) : VxV->R kao (x|y):=(||x+y||^2-||x-y||^2)/4
ocito vrijedi ||x||^2=(x|x) za svaki x. treba jos samo dokazati da je (.|.) zaista skalarni produkt na V.
prva tri svojstva sam dokazao. zadnja dva ne mogu nikako :?
jel moze netko raspisati kako se provjere homogenost i aditivnost,
(alfa*x|y)=alfa*(x|y) i (x+y|z)=(x|z)+(y|z)[/quote]

hvala goranm na raspisu. jos uvjek ne mogu izvesti homogenost. ako bi netko mogao raspisati, ili me uputiti na rjesenje.... :?:
rafaelm (napisa):
da ne otvaram nov topic..

imali smo prosli tjedan za zadacu dokazati implikaciju: ako
za normu ||.|| : VxV→R vrijedi jednakost paralelograma ||x+y||^2+||x-y||^2=2||x||^2+2||y||^2 za sve x,y ⇒ tada postoji skalarni produkt (.|.) : VxV→R koji inducira tu normu.
Definiramo fju (.|.) : VxV→R kao (x|y):=(||x+y||^2-||x-y||^2)/4
ocito vrijedi ||x||^2=(x|x) za svaki x. treba jos samo dokazati da je (.|.) zaista skalarni produkt na V.
prva tri svojstva sam dokazao. zadnja dva ne mogu nikako Confused
jel moze netko raspisati kako se provjere homogenost i aditivnost,
(alfa*x|y)=alfa*(x|y) i (x+y|z)=(x|z)+(y|z)


hvala goranm na raspisu. jos uvjek ne mogu izvesti homogenost. ako bi netko mogao raspisati, ili me uputiti na rjesenje.... Question



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Blatko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2007. (11:25:44)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 18 - 4

PostPostano: 16:24 ned, 4. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://web.math.hr/~ungar/Analiza3_internet.pdf] stranice 92, 93. [/url]

poznato? 8)
stranice 92, 93.

poznato? Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:54 ned, 4. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blatko"][url=http://web.math.hr/~ungar/Analiza3_internet.pdf] stranice 92, 93. [/url]

poznato? 8)[/quote]

hvala. nije bas da znam toliko teorije za sada, ali dokaz sam mogao solidno prekopirati..
Blatko (napisa):
stranice 92, 93.

poznato? Cool


hvala. nije bas da znam toliko teorije za sada, ali dokaz sam mogao solidno prekopirati..



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 14:52 sub, 17. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Racunam sada ove zadatke sa limesima sa zadnjih vjezbi, pa mi nesto ne stima...

Zadatak ide ovako:

[latex]f(x,y)=xy\cdot\frac{x-y}{x+y}[/latex]
Sad, prvo racunamo limes u tocki [latex](x_0,-x_0)[/latex]
Konstruiramo one nizove
[latex]x_n=x_0+\frac{1}{n}[/latex]
[latex]y_n=-x_0+\frac{1}{n}[/latex]
Uvrstimo [latex]x_n[/latex] i [latex]y_n[/latex] u funkciju i dobijemo da je [latex]f(x_n,y_n)=nx_0[/latex]
Racunamo limes i odbivamo
[latex]\lim_{n \to \infty} f(x_n,y_n)=\left\{ \begin{array}{ll}
+\infty, & \mbox {$x_0>0$} \\
-\infty, & \mbox {$x_0<0$}\end{array} \right[/latex]

Taj dio mi je jasan.

Sad racunamo kada je [latex](x_0,-x_0)=(0,0)[/latex]
Onaj prvi dio kada dobijemo da je limes nula razumijem.
Kuzim i sta smo radili sa onim sin i cos, ali me muci onaj zadnji red...
Naime, nakon svog onog racunanja dobili smo
[latex]f(x_n,y_n)=\frac {-1}{2n^2}\cdot \cos\frac{2}{n^2}\cdot \frac{\cos\frac{1}{n^2}}{\sin\frac{1}{n^2}}[/latex]
Rastavimo do na 2 limesa i sad meni pise ovako:
onaj prvi dio nije bitan, muci me ovo
[latex]\lim_{n \to \infty}\frac{\frac{1}{n^2}}{\sin\frac{1}{n^2}}=1[/latex]
Koliko mene znanje analize sluzi, to vrijedi kada [latex]n \to 0[/latex]
Cak sam i u staru biljeznicu isla gledati, pise da je taj limes jednak 0 kada n ide u beskonacnost, a 1 kada n ide u 0...
E sad, ne znam jesam li je mozad krivo zapisala, pa s obzirom da trazimo limes u (0,0) stavljamo [latex]n \to 0[/latex]... :?
uglavnom, valjda ste skuzili pitanje. :)
Racunam sada ove zadatke sa limesima sa zadnjih vjezbi, pa mi nesto ne stima...

Zadatak ide ovako:


Sad, prvo racunamo limes u tocki
Konstruiramo one nizove


Uvrstimo i u funkciju i dobijemo da je
Racunamo limes i odbivamo


Taj dio mi je jasan.

Sad racunamo kada je
Onaj prvi dio kada dobijemo da je limes nula razumijem.
Kuzim i sta smo radili sa onim sin i cos, ali me muci onaj zadnji red...
Naime, nakon svog onog racunanja dobili smo

Rastavimo do na 2 limesa i sad meni pise ovako:
onaj prvi dio nije bitan, muci me ovo

Koliko mene znanje analize sluzi, to vrijedi kada
Cak sam i u staru biljeznicu isla gledati, pise da je taj limes jednak 0 kada n ide u beskonacnost, a 1 kada n ide u 0...
E sad, ne znam jesam li je mozad krivo zapisala, pa s obzirom da trazimo limes u (0,0) stavljamo ... Confused
uglavnom, valjda ste skuzili pitanje. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 14:58 sub, 17. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Argument ti je 1/n^2. A kad n ide u besk onda 1/n^2 ide u nulu, a to je ono kaj se traži...
Argument ti je 1/n^2. A kad n ide u besk onda 1/n^2 ide u nulu, a to je ono kaj se traži...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
desire
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 09. 2007. (07:46:21)
Postovi: (133)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
31 = 34 - 3

PostPostano: 14:59 sub, 17. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Argument ti je 1/n^2. A kad n ide u besk onda 1/n^2 ide u nulu, a to je ono kaj se traži...[/quote]
:oops:
Na to nisam mislila...
Hvala :)
Luuka (napisa):
Argument ti je 1/n^2. A kad n ide u besk onda 1/n^2 ide u nulu, a to je ono kaj se traži...

Embarassed
Na to nisam mislila...
Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jerry
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2007. (01:47:33)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 1:52 pon, 19. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel može netko samo napisat kako se nađe limes u točkama gomilišta funkcije:

f(x,y)=x-y/x*x-4*y*y
hvala :lol:
jel može netko samo napisat kako se nađe limes u točkama gomilišta funkcije:

f(x,y)=x-y/x*x-4*y*y
hvala Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blatko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2007. (11:25:44)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 18 - 4

PostPostano: 10:05 pon, 19. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

što je [i]gomilište funkcije[/i] ? :?
što je gomilište funkcije ? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jerry
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2007. (01:47:33)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 11:37 pon, 19. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ispravak:
skup gomilišta prirodne domene
:oops:
ispravak:
skup gomilišta prirodne domene
Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan