Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak s današnjeg blica
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
blob
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2007. (18:09:52)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0

PostPostano: 18:48 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Zadatak s današnjeg blica Citirajte i odgovorite

U prvom zadatku je jedna grupa dobila linearni operator [latex]f:\mathbb{R}^3 \rightarrow \mathbb{R}^3[/latex], našla njegov matrični prikaz (3x3 matrica) i dobila dvije svojstvene vrijednosti: jednu algebarske kratnosti 1, i jednu algebarske kratnosti 2. Bilo je pitanje može li se nešto reći o dijagonalizabilnosti ovog operatora, BEZ da se računaju svojstveni vektori i geometrijske kratnosti svojstvenih vrijednosti.

E sad, imamo teorem da je [latex]f:V\rightarrow V[/latex] dijagonalizabilan ako i samo ako se za svaku svojstvenu vrijednost [latex]\lambda[/latex] od [latex]f[/latex] njena geometrijska poklapa sa algebarskom kratnošću. Isto tako znamo da za svojstvenu vrijednost [latex]\lambda[/latex] vrijedi [latex]1 \leq g_{\lambda} \leq a_{\lambda}[/latex], gdje je [latex]g_{\lambda}[/latex] geometrijska, a [latex]a_{\lambda}[/latex] algebarska kratnost od [latex]\lambda[/latex].

Ako znamo da je za neku [latex]\lambda[/latex] njena algebarska kratnost 2, vidimo da njena geometrijska kratnost može biti ili 1 ili 2, a to pak ne možemo točno odrediti bez računanja svojstvenih vektora, promatranja dimenzije svojstvenog potprostora za tu [latex]\lambda[/latex], odnosno njene geometrijske kratnosti.

Dakle, odgovor bi bio da, poznavajući samo algebarsku kratnost svojstvene vrijednosti [latex]\lambda[/latex] koja je jednaka 2, ne možemo odrediti je li [latex]f[/latex] dijagonalizabilan.

Je li tako?

[size=9](Naravno, kada bi dobili 3 različite [latex]\lambda[/latex], svaka algebarske kratnosti 1, onda bi iz gornjih tvrdnji slijedilo i da su njihove geometrijske kratnosti jednake 1 i da je u tom slučaju operator dijagonalizabilan.)[/size]
U prvom zadatku je jedna grupa dobila linearni operator , našla njegov matrični prikaz (3x3 matrica) i dobila dvije svojstvene vrijednosti: jednu algebarske kratnosti 1, i jednu algebarske kratnosti 2. Bilo je pitanje može li se nešto reći o dijagonalizabilnosti ovog operatora, BEZ da se računaju svojstveni vektori i geometrijske kratnosti svojstvenih vrijednosti.

E sad, imamo teorem da je dijagonalizabilan ako i samo ako se za svaku svojstvenu vrijednost od njena geometrijska poklapa sa algebarskom kratnošću. Isto tako znamo da za svojstvenu vrijednost vrijedi , gdje je geometrijska, a algebarska kratnost od .

Ako znamo da je za neku njena algebarska kratnost 2, vidimo da njena geometrijska kratnost može biti ili 1 ili 2, a to pak ne možemo točno odrediti bez računanja svojstvenih vektora, promatranja dimenzije svojstvenog potprostora za tu , odnosno njene geometrijske kratnosti.

Dakle, odgovor bi bio da, poznavajući samo algebarsku kratnost svojstvene vrijednosti koja je jednaka 2, ne možemo odrediti je li dijagonalizabilan.

Je li tako?

(Naravno, kada bi dobili 3 različite , svaka algebarske kratnosti 1, onda bi iz gornjih tvrdnji slijedilo i da su njihove geometrijske kratnosti jednake 1 i da je u tom slučaju operator dijagonalizabilan.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:44 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Valjda... Tako sam i ja dobila.
Samo sto sam ja raspisala dalje. .
Gledajuci algebarsku kratnost, zakljucujem da geometrijska moze biti ili 1 ili 2, pa sam raspisala slucajeve:
1. ako je geom. kratnost 1, f se moze dijagonalizirati,
dok se u suprotnom (tj. ako je geom. kratnost 2) ne moze.
No, koji slucaj zaista vrijedi, ne moze se odrediti bez odredivanja svojstvenih vektora.
Valjda... Tako sam i ja dobila.
Samo sto sam ja raspisala dalje. .
Gledajuci algebarsku kratnost, zakljucujem da geometrijska moze biti ili 1 ili 2, pa sam raspisala slucajeve:
1. ako je geom. kratnost 1, f se moze dijagonalizirati,
dok se u suprotnom (tj. ako je geom. kratnost 2) ne moze.
No, koji slucaj zaista vrijedi, ne moze se odrediti bez odredivanja svojstvenih vektora.


[Vrh]
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 19:46 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam ubacila taj lambda i ispao mi je rang matrice A-lambdaI 1, tj. geometrijska kratnost = 3-1=2 = algebarska kratnost.
Ja sam ubacila taj lambda i ispao mi je rang matrice A-lambdaI 1, tj. geometrijska kratnost = 3-1=2 = algebarska kratnost.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:48 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sorry, krivo sam napisala.. Sad sam skuzila.. :oops:
Ono u slucajevima:
Ugl, ako je geom. kratnost jednaka algebarskoj (tj. mislim da je bilo 2) onda se f moze dijagonalizirati, a u suprotnom ne moze.
Sve ostalo vrijedi..
Sorry, krivo sam napisala.. Sad sam skuzila.. Embarassed
Ono u slucajevima:
Ugl, ako je geom. kratnost jednaka algebarskoj (tj. mislim da je bilo 2) onda se f moze dijagonalizirati, a u suprotnom ne moze.
Sve ostalo vrijedi..


[Vrh]
Gost






PostPostano: 19:50 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, al pisalo je da zakljucimo bez racunanja svojstvenih vektora. Mislim da to nije trebalo..
E, al pisalo je da zakljucimo bez racunanja svojstvenih vektora. Mislim da to nije trebalo..


[Vrh]
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 19:51 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam ni računala svojstvene vektore ;)
Nisam ni računala svojstvene vektore Wink



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 20:04 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pametno, pametno!! :!: :!: :!:
Rang je jednak dimenziji, a dimenzija je jednaka geom. kratnosti, jel?
Zasto se ja toga nisam sjetila??
Pametno, pametno!! Exclamation Exclamation Exclamation
Rang je jednak dimenziji, a dimenzija je jednaka geom. kratnosti, jel?
Zasto se ja toga nisam sjetila??



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 20:58 uto, 15. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Geometrijska kratnost je jednaka dimenziji nul-prostora matrice, a ta dimenzija je jednaka broj redaka/stupaca - rang matrice (formula s kraja 1. semestra - ono kad smo radili 4 temeljna potprostora matrice).


EDIT: Znam ja zašto se nisi sjetila :lol: Iz nekog razloga sam na više mjesta na vježbama zapisala ovo tako da je bilo poprilično nevjerojatno ne naletjeti na to listajući bilježnicu. Ponekad nije loše ni biti senilan :D
Geometrijska kratnost je jednaka dimenziji nul-prostora matrice, a ta dimenzija je jednaka broj redaka/stupaca - rang matrice (formula s kraja 1. semestra - ono kad smo radili 4 temeljna potprostora matrice).


EDIT: Znam ja zašto se nisi sjetila Laughing Iz nekog razloga sam na više mjesta na vježbama zapisala ovo tako da je bilo poprilično nevjerojatno ne naletjeti na to listajući bilježnicu. Ponekad nije loše ni biti senilan Very Happy



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan