Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Konvergencije redova (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Janko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2008. (18:33:24)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:45 pet, 2. 5. 2008    Naslov: Konvergencije redova Citirajte i odgovorite

ja imam esej iz matematike.. nemam pojma di sam sad.. u zurbi sam.. i imam jedno pitanje.. Kriteriji konvergencije redova..

Dal neko zna rjesiti ovo, bilo kojim kriterijem, znaci Cauchyev i to.. ak ko zna o cemu pricam..

Unaprijed zahvaljujem

[img]http://img261.imageshack.us/img261/962/47492929sn6.png[/img]
ja imam esej iz matematike.. nemam pojma di sam sad.. u zurbi sam.. i imam jedno pitanje.. Kriteriji konvergencije redova..

Dal neko zna rjesiti ovo, bilo kojim kriterijem, znaci Cauchyev i to.. ak ko zna o cemu pricam..

Unaprijed zahvaljujem



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 20:34 pet, 2. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za početak, škicni [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=10335]TU[/url]

A sad pomoć:

prvi konvergira preko Leibnizovog kriterija
drugi rastaviš na 1/n + 3/n^2 pa pošto prvi divergira, divergira cijeli
treci rastaviš na parc razlomke pa dobiješ dva skoro pa 1/n koji divergiraju.

Nek me netko ispravi ak sam napiso neku glupost.

I pitaj ako nešto nije jasno ili treba raspisat neki korak... ;)
Za početak, škicni TU

A sad pomoć:

prvi konvergira preko Leibnizovog kriterija
drugi rastaviš na 1/n + 3/n^2 pa pošto prvi divergira, divergira cijeli
treci rastaviš na parc razlomke pa dobiješ dva skoro pa 1/n koji divergiraju.

Nek me netko ispravi ak sam napiso neku glupost.

I pitaj ako nešto nije jasno ili treba raspisat neki korak... Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Janko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2008. (18:33:24)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 1:34 sub, 3. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Za početak, škicni [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=10335]TU[/url]

A sad pomoć:

prvi konvergira preko Leibnizovog kriterija
drugi rastaviš na 1/n + 3/n^2 pa pošto prvi divergira, divergira cijeli
treci rastaviš na parc razlomke pa dobiješ dva skoro pa 1/n koji divergiraju.

Nek me netko ispravi ak sam napiso neku glupost.

I pitaj ako nešto nije jasno ili treba raspisat neki korak... ;)[/quote]

hehhe.. e care, ako me kontas, ja sam ti totalno neuk za matku.. pa ako ti nije problem da mi to malo raspises, i objasnis kako da ja to napisem, bio bih ti dozivotno zahvalan, placam cugu, ukrajinke, sto god treba.. :) :)

fakat ne kuzim, jer mi to nismo nikad radili, a sad mi dali esej iz toga, i nikako da skontam to..
Luuka (napisa):
Za početak, škicni TU

A sad pomoć:

prvi konvergira preko Leibnizovog kriterija
drugi rastaviš na 1/n + 3/n^2 pa pošto prvi divergira, divergira cijeli
treci rastaviš na parc razlomke pa dobiješ dva skoro pa 1/n koji divergiraju.

Nek me netko ispravi ak sam napiso neku glupost.

I pitaj ako nešto nije jasno ili treba raspisat neki korak... Wink


hehhe.. e care, ako me kontas, ja sam ti totalno neuk za matku.. pa ako ti nije problem da mi to malo raspises, i objasnis kako da ja to napisem, bio bih ti dozivotno zahvalan, placam cugu, ukrajinke, sto god treba.. Smile Smile

fakat ne kuzim, jer mi to nismo nikad radili, a sad mi dali esej iz toga, i nikako da skontam to..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Janko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2008. (18:33:24)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:57 sub, 3. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oce li ko pomoc? Da mi to raspise, svaki taj.. pa nebi trebalo bit tesko.. :shock:
Oce li ko pomoc? Da mi to raspise, svaki taj.. pa nebi trebalo bit tesko.. Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:12 sub, 3. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Strpljenja, strpljenja... ;)

A ovak nekak:

1. pogledaj što kaže Leibnitzov kriterij. Mi imamo [latex]\sum{(-1)^{n+1} \frac{1}{n}}[/latex] Izlučimo -1 pa imamo [latex] - \sum{(-1)^{n} \frac{1}{n}}[/latex]. Naš an je ovaj 1/n. To je padajuć niz s pozitivnim elementima (an>0) , i lim an=0. Sad po Leibnitzovom kriteriju ovaj red (ne 1/n, nego sa onim (-1)^n ) konvergira.

2. [latex]\sum{ \frac {n+3}{n^2}}= \sum{\frac{1}{n}} + 3 \sum{\frac{1}{n^2}}[/latex] (kad se rastavi brojnik i 3 ode ispred sume). Ovaj drugi red divergira ( ovaj 1/n ) pa onda i početni red divergira. (za 1/n se lako, integralnim kriterijem provjeri da divergira, naime [latex]\sum{\frac{1}{n}}[/latex] divergira ako i samo ako [latex]\int_{1}^{\infty}{\frac{1}{n}dn}[/latex] divergira. A ovaj integral je ln n od 1 do beskonačno, što divergira)

3. [latex]\sum{\frac{1}{n^2-1}}=\frac{1}{2} \sum{ \frac{1}{n+1}} - \frac{1}{2} \sum{\frac{1}{n-1}}[/latex]. (tu smo koristili rastav na parcijalne razlomke) Ova dva reda, jako sliče onom 1/n koji divergira, a na njega se našima tak da sumacija kreće od drugog indexa, a pošto nisam nigdje piso indexe u sumi, samo nek bude da ovi dva divergiraju jer 1/n divergira.

I to je to. 8)

P.s. Pogledaj i [url=http://web.math.hr/nastava/analiza/dodatni.html]TU[/url]. Imaš skriptu i još nekih primjera... :D
Strpljenja, strpljenja... Wink

A ovak nekak:

1. pogledaj što kaže Leibnitzov kriterij. Mi imamo Izlučimo -1 pa imamo . Naš an je ovaj 1/n. To je padajuć niz s pozitivnim elementima (an>0) , i lim an=0. Sad po Leibnitzovom kriteriju ovaj red (ne 1/n, nego sa onim (-1)^n ) konvergira.

2. (kad se rastavi brojnik i 3 ode ispred sume). Ovaj drugi red divergira ( ovaj 1/n ) pa onda i početni red divergira. (za 1/n se lako, integralnim kriterijem provjeri da divergira, naime divergira ako i samo ako divergira. A ovaj integral je ln n od 1 do beskonačno, što divergira)

3. . (tu smo koristili rastav na parcijalne razlomke) Ova dva reda, jako sliče onom 1/n koji divergira, a na njega se našima tak da sumacija kreće od drugog indexa, a pošto nisam nigdje piso indexe u sumi, samo nek bude da ovi dva divergiraju jer 1/n divergira.

I to je to. Cool

P.s. Pogledaj i TU. Imaš skriptu i još nekih primjera... Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 21:27 sub, 3. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Strpljenja, strpljenja... ;)


3. [latex]\sum{\frac{1}{n^2-1}}=\frac{1}{2} \sum{ \frac{1}{n+1}} - \frac{1}{2} \sum{\frac{1}{n-1}}[/latex]. (tu smo koristili rastav na parcijalne razlomke) Ova dva reda, jako sliče onom 1/n koji divergira, a na njega se našima tak da sumacija kreće od drugog indexa, a pošto nisam nigdje piso indexe u sumi, samo nek bude da ovi dva divergiraju jer 1/n divergira.
[/quote]
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Luuka!! :)
neee nenenene :D
ovaj red poprilicno konvergira :)
kao prvo rastav ti je naopacke..
kao drugo, svi ti pribrojnici ti se pokrate. ostanu ti samo prva dva(ocito da kreces od n=2 jer za n=1 prvi clan nije definiran) pa je red konvergentan sa sumom 1/2(1/1+1/2)=3/4
Luuka (napisa):
Strpljenja, strpljenja... Wink


3. . (tu smo koristili rastav na parcijalne razlomke) Ova dva reda, jako sliče onom 1/n koji divergira, a na njega se našima tak da sumacija kreće od drugog indexa, a pošto nisam nigdje piso indexe u sumi, samo nek bude da ovi dva divergiraju jer 1/n divergira.

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Luuka!! Smile
neee nenenene Very Happy
ovaj red poprilicno konvergira Smile
kao prvo rastav ti je naopacke..
kao drugo, svi ti pribrojnici ti se pokrate. ostanu ti samo prva dva(ocito da kreces od n=2 jer za n=1 prvi clan nije definiran) pa je red konvergentan sa sumom 1/2(1/1+1/2)=3/4


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:42 sub, 3. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc"]
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Luuka!! :)
neee nenenene :D
ovaj red poprilicno konvergira :)
kao prvo rastav ti je naopacke..
kao drugo, svi ti pribrojnici ti se pokrate. ostanu ti samo prva dva(ocito da kreces od n=2 jer za n=1 prvi clan nije definiran) pa je red konvergentan sa sumom 1/2(1/1+1/2)=3/4[/quote]

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Tnx goc, računo sam u glavi pa ne skužih da će se pokratit... srećom da postoje ljudi koji paze kakve gluposti pišem ;)

Dakle, što je goc ispravio:
[latex]\sum_{n \geq 2}{\frac{1}{n^2-1}}=-\frac{1}{2} \sum_{n \geq 2}{ \frac{1}{n+1}} + \frac{1}{2} \sum_{n \geq 2}{\frac{1}{n-1}}
= -\frac{1}{2} \sum_{n \geq 2}{ \frac{1}{n+1}} + \frac{1}{2} ( \sum_{m \geq 2}{\frac{1}{m+1}+1+\frac{1}{2}}) =
-\frac{1}{2} \sum_{n \geq 2}{ \frac{1}{n+1}} + \frac{1}{2} \sum_{m \geq 2}{\frac{1}{m+1}}+\frac{1}{2}(1+\frac{1}{2})
= \frac{3}{4}[/latex]

jer se ova dva reda (u zadnjem retku) pokrate (nebitno je koje je slovo u indexu)
goc (napisa):

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Luuka!! Smile
neee nenenene Very Happy
ovaj red poprilicno konvergira Smile
kao prvo rastav ti je naopacke..
kao drugo, svi ti pribrojnici ti se pokrate. ostanu ti samo prva dva(ocito da kreces od n=2 jer za n=1 prvi clan nije definiran) pa je red konvergentan sa sumom 1/2(1/1+1/2)=3/4


Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Tnx goc, računo sam u glavi pa ne skužih da će se pokratit... srećom da postoje ljudi koji paze kakve gluposti pišem Wink

Dakle, što je goc ispravio:


jer se ova dva reda (u zadnjem retku) pokrate (nebitno je koje je slovo u indexu)



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Janko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2008. (18:33:24)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:32 pon, 5. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

HVALA.. :)
HVALA.. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 20:58 pon, 5. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedna nebitna, formalna stvar, [latex]\sum\limits_{n \geqslant 2} {\frac{1}
{{n^2 - 1}}} = \sum\limits_{n \geqslant 2} {\left( {\frac{1}
{2}\frac{1}
{{n - 1}} - \frac{1}
{2}\frac{1}
{{n + 1}}} \right)} = \frac{1}
{2}\left( {1 + \frac{1}
{2}} \right) + \sum\limits_{n \geqslant 2} {\left( {\frac{1}
{2}\frac{1}
{{n + 1}} - \frac{1}
{2}\frac{1}
{{n + 1}}} \right)} = \frac{3}
{4}[/latex], a ne [latex]\sum\limits_{n \geqslant 2} {\frac{1}
{{n^2 - 1}}} \ne \frac{1}
{2}\sum\limits_{n \geqslant 2} {\frac{1}
{{n - 1}}} - \frac{1}
{2}\sum\limits_{n \geqslant 2} {\frac{1}
{{n + 1}}} = \infty - \infty = ?[/latex]. Dobro, ne baš tolko nebitna, treba imat na umu da je suma reda granični postupak, a ne beskonačno mnogo komada koje sparujemo kak god hoćemo
Jedna nebitna, formalna stvar, , a ne . Dobro, ne baš tolko nebitna, treba imat na umu da je suma reda granični postupak, a ne beskonačno mnogo komada koje sparujemo kak god hoćemo



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan