Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rastav funkcije na kompozicije
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 18:58 pet, 30. 10. 2009    Naslov: Rastav funkcije na kompozicije Citirajte i odgovorite

moze li mi neko rastaviti ovu funkciju na kompozicije...
ln^4x-3ln^2x+2
moze li mi neko rastaviti ovu funkciju na kompozicije...
ln^4x-3ln^2x+2


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:20 pet, 30. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da funkcija izgleda ovako: [latex]\ln^4(x)-3\ln^2(x)+2[/latex]. Budući da je [latex]\ln^n(x)[/latex] samo oznaka za [latex](\ln(x))^n[/latex], imamo [latex](\ln x)^4-3(\ln x)^2+2[/latex]. Sad vjerojatno otprilike shvaćaš kako bi kompozicija trebala izgledati: [latex]f_1(x)=\ln x[/latex], [latex]f_2(x)=x^4-3x^2+2[/latex]. Tada je [latex]f=f_2\circ f_1[/latex].

(Ako hoćeš, možeš još [latex]f_2[/latex] podijeliti na kompoziciju [latex]x^2-3x+2[/latex] i [latex]x^2[/latex], možda ti to nekako pomogne u rješavanju :).)
Pretpostavljam da funkcija izgleda ovako: . Budući da je samo oznaka za , imamo . Sad vjerojatno otprilike shvaćaš kako bi kompozicija trebala izgledati: , . Tada je .

(Ako hoćeš, možeš još podijeliti na kompoziciju i , možda ti to nekako pomogne u rješavanju Smile.)




Zadnja promjena: mornik; 19:39 pet, 30. 10. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 19:56 pet, 30. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

e hvala ti puno nisam znala dal se ln moze i tako napisati...... hvala puuuunnoooo :P :P :P

[size=9][color=#999999]Added after 26 minutes:[/color][/size]

moze mi neko odrediti prasliku od [-1,0] gornjeg zadatka
e hvala ti puno nisam znala dal se ln moze i tako napisati...... hvala puuuunnoooo Razz Razz Razz

Added after 26 minutes:

moze mi neko odrediti prasliku od [-1,0] gornjeg zadatka


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:27 pet, 30. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda bi bilo korisno da sama napišeš dokle si došla, to je u najmanju ruku bolja vježba nego da samo pročitaš rješenje :). Stoga ću ja sad napisati generalnu ideju, neke međurezultate i finalni rezultat, a račun ostavljam tebi :P. Ozbiljno, nije teško... pri kraju postane malo dugačko i dosadno, ali ne i teško. Slobodno javi ako bude kakvih problema, OK? :)

Dakle, uzet ćemo (primijeti, oznake se ponešto razlikuju od onih koje sam koristio u prethodnom postu) [latex]f_3(x)=\ln x[/latex], [latex]f_2(x)=x^2[/latex] i [latex]f_1(x)=x^2-3x+2[/latex]. Sad je [latex]f=f_1\circ f_2\circ f_3[/latex].

Znamo iz formule koju konstantno spominjemo da vrijedi [latex]f^{-1}(A)=f_3^{-1}(f_2^{-1}({f_1^{-1}(A)))[/latex]. Sad uzmi [latex]A=[-1,0][/latex]. Nakon toga prvo odredi [latex]B=f_1^{-1}(A)[/latex]. To možeš "s grafa" (trebat će ti i malo računa, ali neznatno). Nakon toga odredi [latex]C=f_2^{-1}(B)=f_2^{-1}(f_1^{-1}(A))[/latex], ponovno istim postupkom. Na kraju, odredi [latex]f_3^{-1}(C)=f_3^{-1}(f_2^{-1}(f_1^{-1}(A)))[/latex]. To je tvoje finalno rješenje.

Ako se ne varam, [latex]B=[1,2][/latex] (možemo usput primijetiti da je [latex]f_1>-1[/latex], to nam olakšava traženje [latex]B[/latex]). Nadalje, [latex]C=[-\sqrt{2},-1]\cup[1,\sqrt{2}][/latex], a finalno rješenje bi trebalo biti [latex][e^{-\sqrt{2}},e^{-1}]\cup [e,e^{\sqrt{2}}][/latex]. Evo, i WolframAlpha se slaže :).
Možda bi bilo korisno da sama napišeš dokle si došla, to je u najmanju ruku bolja vježba nego da samo pročitaš rješenje Smile. Stoga ću ja sad napisati generalnu ideju, neke međurezultate i finalni rezultat, a račun ostavljam tebi Razz. Ozbiljno, nije teško... pri kraju postane malo dugačko i dosadno, ali ne i teško. Slobodno javi ako bude kakvih problema, OK? Smile

Dakle, uzet ćemo (primijeti, oznake se ponešto razlikuju od onih koje sam koristio u prethodnom postu) , i . Sad je .

Znamo iz formule koju konstantno spominjemo da vrijedi . Sad uzmi . Nakon toga prvo odredi . To možeš "s grafa" (trebat će ti i malo računa, ali neznatno). Nakon toga odredi , ponovno istim postupkom. Na kraju, odredi . To je tvoje finalno rješenje.

Ako se ne varam, (možemo usput primijetiti da je , to nam olakšava traženje ). Nadalje, , a finalno rješenje bi trebalo biti . Evo, i WolframAlpha se slaže Smile.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
maty321
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (15:02:33)
Postovi: (7D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 21:53 pet, 30. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

jej tocno mi je...hvala ti puno!!!! :D
jej tocno mi je...hvala ti puno!!!! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 23:44 sub, 31. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Zanimalo bi me da li je rješenje 2A zadatka sa prvog kolokvija 07/08 f-1(3,6)=(-1,0)?

-nekako nisam baš uvjerena, jer me zezao prijelaz zadatka kod izračunavanja f^-1 za th :/
Pozdrav!

Zanimalo bi me da li je rješenje 2A zadatka sa prvog kolokvija 07/08 f-1(3,6)=(-1,0)?

-nekako nisam baš uvjerena, jer me zezao prijelaz zadatka kod izračunavanja f^-1 za th Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
marty
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (17:40:41)
Postovi: (3D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 5

PostPostano: 1:08 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam dobila da je rješenje <-bes,0] al isto nisam sigurna da mi je dobro...

mene muči ovaj zad pa bi molila pomoć:

[latex]f(x)=\log_2 (2sin\frac\pi 6 x + 2)[/latex]...
kad rastavima na kompoziciju, imam da je [latex]f_3=sin\frac\pi 6 x[/latex] i treba izračunat [latex]f (<-3,4>)[/latex] koji je onda rezultat od [latex]f_3 (<-3,4>)[/latex]. da li sam uopće dobro krenula???
ja sam dobila da je rješenje ←bes,0] al isto nisam sigurna da mi je dobro...

mene muči ovaj zad pa bi molila pomoć:

...
kad rastavima na kompoziciju, imam da je i treba izračunat koji je onda rezultat od . da li sam uopće dobro krenula???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jay-Mo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2009. (15:58:25)
Postovi: (C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 2:49 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak nije 2A nego 3A:

ja sam dobio rjesenje [latex]f^{-1}[3,6]=<\infty,0][/latex]


Ako ti je [latex]f_3(x)=\sin(\frac{x\pi}{6})[/latex]a trebas [latex]f_3(<-3,4>)=?[/latex]

Uvrstis -3 umjesto x, pa onda 4 i trebas dobiti ovo:

[latex]f_3(-3)=\sin(\frac{-3\pi}{6})=\sin(\frac{-\pi}{2})=-1[/latex]

[latex]f_3(4)=\sin(\frac{4\pi}{6})=\sin(\frac{2\pi}{3})=\frac{\sqrt3}{2}[/latex]

Znaci [latex]f_3(<-3,4>)=<-1,\frac{\sqrt3}{2}>[/latex]
Zadatak nije 2A nego 3A:

ja sam dobio rjesenje


Ako ti je a trebas

Uvrstis -3 umjesto x, pa onda 4 i trebas dobiti ovo:





Znaci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 3:04 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Darija.x: [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=124718#124718]klik[/url] :)

@marty: rastaviš na što je elementarnije moguće funkcije (da ti bude lakše), npr. u tom zadatku bi se moglo:

[latex]f_1(x) = \log_2(x)[/latex], (definiramo samo za pozitivne realne brojeve!)
[latex]f_2(x) = 2x + 2[/latex],
[latex]f_3(x) = \sin{x}[/latex],
[latex]f_4(x) = \frac{\pi}{6}x[/latex].

Sada je [latex]f(x) = \left(f_1 \circ f_2 \circ f_3 \circ f_4\right)(x)[/latex].

Dalje računamo:

[latex]f_4\left(\left\langle-3,\, 4\right\rangle\right) = \left\langle\frac{-\pi}{2},\, \frac{2 \pi}{3}\right\rangle[/latex],
[latex]f_3\left(\left\langle\frac{-\pi}{2},\, \frac{2 \pi}{3}\right\rangle\right) = \left\langle-1,\, 1\right][/latex], (funkcija sinus poprimi sve moguće vrijednosti na [latex]\left[\frac{-\pi}{2},\, \frac{\pi}{2}\right][/latex])
[latex]f_2\left(\left\langle-1,\, 1\right]\right) = \left\langle0,\, 4\right][/latex],
[latex]f_1\left(\left\langle0,\, 4\right]\right) = \left\langle-\infty,\, 2\right][/latex]. (lako zaključujemo iz grafa logaritamske funkcije)

Dakle, [latex]f\left(\left\langle-3,\, 4\right\rangle\right) = \left\langle-\infty,\, 2\right][/latex].
@Darija.x: klik Smile

@marty: rastaviš na što je elementarnije moguće funkcije (da ti bude lakše), npr. u tom zadatku bi se moglo:

, (definiramo samo za pozitivne realne brojeve!)
,
,
.

Sada je .

Dalje računamo:

,
, (funkcija sinus poprimi sve moguće vrijednosti na )
,
. (lako zaključujemo iz grafa logaritamske funkcije)

Dakle, .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
marty
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (17:40:41)
Postovi: (3D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 5

PostPostano: 11:52 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala... na kraju sam i ja tak rastavila na kompoziciju i dobila isto rješenje....
hvala... na kraju sam i ja tak rastavila na kompoziciju i dobila isto rješenje....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 11:55 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

dadada Jankri, ja sam došla do tog (-1,0) i to ostavila - ah, smotana sam :)

btw, hvala ti! nisam skužila da je rješavan već ;)
dadada Jankri, ja sam došla do tog (-1,0) i to ostavila - ah, smotana sam Smile

btw, hvala ti! nisam skužila da je rješavan već Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan