Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Normalna razdioba
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:59 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Normalna razdioba Citirajte i odgovorite

POzz..imam zadatak iz vjerojatnosti i statistike di zadatak kaže :Slučajna varijabla ima normalnu razdiobu N(2;2). Odredite: a) P(x=2); b) P(X>-3). Za a) neznam kako ide pa ako je netko voljan objasnit plizz neka napise...za b) P(x>-3)=1-P(x<-3) pa dalje rjesavanje(ako sam u krivu ispravite me)...ako je netko upoznat sa zadacima molim da mi pomogne..hvala!
POzz..imam zadatak iz vjerojatnosti i statistike di zadatak kaže :Slučajna varijabla ima normalnu razdiobu N(2;2). Odredite: a) P(x=2); b) P(X>-3). Za a) neznam kako ide pa ako je netko voljan objasnit plizz neka napise...za b) P(x>-3)=1-P(x<-3) pa dalje rjesavanje(ako sam u krivu ispravite me)...ako je netko upoznat sa zadacima molim da mi pomogne..hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 14:06 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

X ima normalnu razdiobu, onda mu je funkcija distribucije onaj integral, sa sigma, mi, pijevima. na dnu pete stranice [url=http://web.math.hr/nastava/uuv/files/chap6.pdf]pdf-a[/url] je ta formula. daklem, P(X = 2) je nula, jer je to integral od 2 do 2, a to je nula.
ovaj pod b), moraš X svesti na N - (0,1). znači, P (X >= -3) = 1 - P (X < -3) = 1 - P ((x - 2)/sqrt(2) < -5 /sqrt(2)) = 1 - 1 + phi (5/sqrt (2)) i to onda čitaš iz tablice
X ima normalnu razdiobu, onda mu je funkcija distribucije onaj integral, sa sigma, mi, pijevima. na dnu pete stranice pdf-a je ta formula. daklem, P(X = 2) je nula, jer je to integral od 2 do 2, a to je nula.
ovaj pod b), moraš X svesti na N - (0,1). znači, P (X >= -3) = 1 - P (X < -3) = 1 - P ((x - 2)/sqrt(2) < -5 /sqrt(2)) = 1 - 1 + phi (5/sqrt (2)) i to onda čitaš iz tablice



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:27 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti Milojko :wink:

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

samo pitanje dal taj P(x=2) pisem sta o njemu na testu ili jednostavno stavim da je 0?

[size=9][color=#999999]Added after 14 minutes:[/color][/size]

Imam jos jedan problem, naime isti zadatak pod c) P(-1<x<1)-P(x<8 )=?
Ovaj prvi znam rjesit ali problem je kod P(x<8 ) jer ispada phi(8-2/sqrt(2)) a to je 4,24 sto nema u tablici IV kaj da s tim radim? Kada se izračunaju jedan i drugi onda se oduzmu i to je rjesenje?
Hvala ti Milojko Wink

Added after 3 minutes:

samo pitanje dal taj P(x=2) pisem sta o njemu na testu ili jednostavno stavim da je 0?

Added after 14 minutes:

Imam jos jedan problem, naime isti zadatak pod c) P(-1<x<1)-P(x<8 )=?
Ovaj prvi znam rjesit ali problem je kod P(x<8 ) jer ispada phi(8-2/sqrt(2)) a to je 4,24 sto nema u tablici IV kaj da s tim radim? Kada se izračunaju jedan i drugi onda se oduzmu i to je rjesenje?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 16:55 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="samsvoj"]
samo pitanje dal taj P(x=2) pisem sta o njemu na testu ili jednostavno stavim da je 0?
[/quote]
pa ja neb mu ništ više piso, sem ak baš nešt dodatno pita
[quote]
Imam jos jedan problem, naime isti zadatak pod c) P(-1<x<1)-P(x<8 )=?
Ovaj prvi znam rjesit ali problem je kod P(x<8 ) jer ispada phi(8-2/sqrt(2)) a to je 4,24 sto nema u tablici IV kaj da s tim radim? Kada se izračunaju jedan i drugi onda se oduzmu i to je rjesenje?[/quote]
to je onda 1, taj phi (4,24) i sa time računaš
samsvoj (napisa):

samo pitanje dal taj P(x=2) pisem sta o njemu na testu ili jednostavno stavim da je 0?

pa ja neb mu ništ više piso, sem ak baš nešt dodatno pita
Citat:

Imam jos jedan problem, naime isti zadatak pod c) P(-1<x<1)-P(x<8 )=?
Ovaj prvi znam rjesit ali problem je kod P(x<8 ) jer ispada phi(8-2/sqrt(2)) a to je 4,24 sto nema u tablici IV kaj da s tim radim? Kada se izračunaju jedan i drugi onda se oduzmu i to je rjesenje?

to je onda 1, taj phi (4,24) i sa time računaš



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:00 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

sory nisam te dobro shvatio, uzimam za phi(1) ili za phi(4.24)=1
sory nisam te dobro shvatio, uzimam za phi(1) ili za phi(4.24)=1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 19:18 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

phi(4.24)=1
phi(4.24)=1



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:20 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

da je phi(125) isto je =1, samo da utvrdimo to :) ?
da je phi(125) isto je =1, samo da utvrdimo to Smile ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
babybodom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 06. 2009. (22:03:01)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3
Lokacija: zagreb

PostPostano: 20:17 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

yesssss :D
yesssss Very Happy



_________________
may the noobishness be with you
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:21 pon, 1. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

još samo ovaj dio i više nemam nista...za c) zadatak u istom tom je postavljeno P(-1<x<1)-P(x<8 )...prvo izracunam jedan pa drugi i onda ih oduzmem? ako nije tako ispravi me...a za P(x<8 ) on premašuje tablicu IV pa onda ispada izracunati rezultat P(-1<x<1)-P(x<8 ),22496-1=-0,77504 jel to ok?
još samo ovaj dio i više nemam nista...za c) zadatak u istom tom je postavljeno P(-1<x<1)-P(x<8 )...prvo izracunam jedan pa drugi i onda ih oduzmem? ako nije tako ispravi me...a za P(x<8 ) on premašuje tablicu IV pa onda ispada izracunati rezultat P(-1<x<1)-P(x<8 ),22496-1=-0,77504 jel to ok?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bbroj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2008. (17:17:24)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 7 - 9

PostPostano: 13:00 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baceno je n kocaka. Kolika je vjerojatnost da je zbroj brojeva koji su pali
jednak n + 2? moze li mi ovo neko malo pojasnit? rjesenje je

[(n povrh 2)+n]/6^n

kuzim otprilike koje su mogucnosti(u brojniku),al nije mi jasno kako su dosli do tog (n povrh 2)+n?? tj zasto je takvo rijesenje,pa molim nekoga da samo malo pojasni...hv
Baceno je n kocaka. Kolika je vjerojatnost da je zbroj brojeva koji su pali
jednak n + 2? moze li mi ovo neko malo pojasnit? rjesenje je

[(n povrh 2)+n]/6^n

kuzim otprilike koje su mogucnosti(u brojniku),al nije mi jasno kako su dosli do tog (n povrh 2)+n?? tj zasto je takvo rijesenje,pa molim nekoga da samo malo pojasni...hv


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 14:03 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ili je na jednoj palo [latex]3[/latex], a na ostalima [latex]1[/latex] tu imas [latex]\displaystyle \binom{n}{1}=n[/latex] slucajeva

ili je na dvje palo [latex]2[/latex], i na ostalima [latex]1[/latex], tu imas [latex]\displaystyle \binom{n}{2} [/latex] slucajeva
ili je na jednoj palo , a na ostalima tu imas slucajeva

ili je na dvje palo , i na ostalima , tu imas slucajeva



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 14:07 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bbroj"]Baceno je n kocaka. Kolika je vjerojatnost da je zbroj brojeva koji su pali
jednak n + 2? moze li mi ovo neko malo pojasnit? rjesenje je

[(n povrh 2)+n]/6^n

kuzim otprilike koje su mogucnosti(u brojniku),al nije mi jasno kako su dosli do tog (n povrh 2)+n?? tj zasto je takvo rijesenje,pa molim nekoga da samo malo pojasni...hv[/quote]
6^n sve mogućnosti, to je jasno
n povrh 2 - na dvije kocke će past dvojka, a dalje sve jedinice
n - na n-1 će pasti jedinica, i na jednoj trojka, to mog odabrat na n načina
dva disjunktna slučaja ==> +
bbroj (napisa):
Baceno je n kocaka. Kolika je vjerojatnost da je zbroj brojeva koji su pali
jednak n + 2? moze li mi ovo neko malo pojasnit? rjesenje je

[(n povrh 2)+n]/6^n

kuzim otprilike koje su mogucnosti(u brojniku),al nije mi jasno kako su dosli do tog (n povrh 2)+n?? tj zasto je takvo rijesenje,pa molim nekoga da samo malo pojasni...hv

6^n sve mogućnosti, to je jasno
n povrh 2 - na dvije kocke će past dvojka, a dalje sve jedinice
n - na n-1 će pasti jedinica, i na jednoj trojka, to mog odabrat na n načina
dva disjunktna slučaja ⇒ +



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
bbroj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2008. (17:17:24)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 7 - 9

PostPostano: 14:11 uto, 2. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala obojici...tako sam nesto i mislio,samo sto nisam primjetio da ne moze bit ni jedna druga kombinacija osim tih...
hvala obojici...tako sam nesto i mislio,samo sto nisam primjetio da ne moze bit ni jedna druga kombinacija osim tih...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 16:52 pet, 5. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

molila bih pomoć oko ovih zadataka:

1.Neka je X-N(2,4).Ako je Y=min{X,2.5} izračunajte P(|Y|<3).

2.Neka je X-N(0,16).Izračunajte P(2/(X-2)>1/(X-3)).

3.Neka je X-N(5,4).Izračunajte P(X^2+5>6X)

edit:
1. i 3. sam dobila rješenje,još preostaje 2.! :)
molila bih pomoć oko ovih zadataka:

1.Neka je X-N(2,4).Ako je Y=min{X,2.5} izračunajte P(|Y|<3).

2.Neka je X-N(0,16).Izračunajte P(2/(X-2)>1/(X-3)).

3.Neka je X-N(5,4).Izračunajte P(X^2+5>6X)

edit:
1. i 3. sam dobila rješenje,još preostaje 2.! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:59 sub, 6. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molio bih pomoć, npr ako zadatak kao i predhodni koji sam postavio glasi u ovom obliku P(-1>x>1) (> je postavljen veće ili jednako), dali isto ide rješavanje 1-P(-1<x<1)?
Molio bih pomoć, npr ako zadatak kao i predhodni koji sam postavio glasi u ovom obliku P(-1>x>1) (> je postavljen veće ili jednako), dali isto ide rješavanje 1-P(-1<x<1)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:29 sub, 6. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."]molila bih pomoć oko ovih zadataka:

1.Neka je X-N(2,4).Ako je Y=min{X,2.5} izračunajte P(|Y|<3).

2.Neka je X-N(0,16).Izračunajte P(2/(X-2)>1/(X-3)).

3.Neka je X-N(5,4).Izračunajte P(X^2+5>6X)

edit:
1. i 3. sam dobila rješenje,još preostaje 2.! :)[/quote]

Rješimo najprije nejednakost

[latex]\frac{2}{x-2} > \frac{1}{x-3} \Longleftrightarrow \frac{2}{x-2} - \frac{1}{x-3} > 0 \Longleftrightarrow \frac{x-4}{\left(x-2\right)\left(x-3\right)}[/latex], sad imamo dva slučaja

[latex]x-4 > 0 \Longrightarrow \left(x-2\right)\left(x-3\right)>0[/latex], dakle, svaki [latex]x>4[/latex] je dobar.

[latex]x-4 < 0 \Longrightarrow x < 4[/latex], no mora biti i [latex]\left(x-2\right)\left(x-3\right) < 0[/latex], a tu su dobri samo [latex]2<x<3[/latex].

Dakle, trebaš izračunati [latex]\mathbb{P}\left(2<X<3\right) + \mathbb{P}\left(X>4\right)[/latex].
.anchy. (napisa):
molila bih pomoć oko ovih zadataka:

1.Neka je X-N(2,4).Ako je Y=min{X,2.5} izračunajte P(|Y|<3).

2.Neka je X-N(0,16).Izračunajte P(2/(X-2)>1/(X-3)).

3.Neka je X-N(5,4).Izračunajte P(X^2+5>6X)

edit:
1. i 3. sam dobila rješenje,još preostaje 2.! Smile


Rješimo najprije nejednakost

, sad imamo dva slučaja

, dakle, svaki je dobar.

, no mora biti i , a tu su dobri samo .

Dakle, trebaš izračunati .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 15:38 sub, 6. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala!

još me zanima kod ovih zadataka:

1.neka je lambda>0, X,Y,Z-P(lambda).Izračunajte E[1/((1+X)(1+Y)(1+Z))]. ovako sam ja mislila:rastavim na a/(1+X)+b/(1+Y)+c/(1+Z),izračunam a,c,b i onda računam aE[1/(1+X)]+bE[1/(1+Y)]+cE[1/(1+Z)]. to dobro? samo neznam kako izračunati E[1/(1+X)]?

2.Neka je X-P(lambda) t.d. je suma ide od n=0 do beskonačno od(P(X^2>n))=2. Odredite E[e^(2X)]. Ova suma je ustvari E(X^2),jel da? ali neznam kako to upotrjebiti..
hvala!

još me zanima kod ovih zadataka:

1.neka je lambda>0, X,Y,Z-P(lambda).Izračunajte E[1/((1+X)(1+Y)(1+Z))]. ovako sam ja mislila:rastavim na a/(1+X)+b/(1+Y)+c/(1+Z),izračunam a,c,b i onda računam aE[1/(1+X)]+bE[1/(1+Y)]+cE[1/(1+Z)]. to dobro? samo neznam kako izračunati E[1/(1+X)]?

2.Neka je X-P(lambda) t.d. je suma ide od n=0 do beskonačno od(P(X^2>n))=2. Odredite E[e^(2X)]. Ova suma je ustvari E(X^2),jel da? ali neznam kako to upotrjebiti..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 14:54 ned, 7. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."]hvala!

još me zanima kod ovih zadataka:

1.neka je lambda>0, X,Y,Z-P(lambda).Izračunajte E[1/((1+X)(1+Y)(1+Z))]. ovako sam ja mislila:rastavim na a/(1+X)+b/(1+Y)+c/(1+Z),izračunam a,c,b i onda računam aE[1/(1+X)]+bE[1/(1+Y)]+cE[1/(1+Z)]. to dobro? samo neznam kako izračunati E[1/(1+X)]?

2.Neka je X-P(lambda) t.d. je suma ide od n=0 do beskonačno od(P(X^2>n))=2. Odredite E[e^(2X)]. Ova suma je ustvari E(X^2),jel da? ali neznam kako to upotrjebiti..[/quote]

[b]1.[/b] Nećeš moći naći [latex]a[/latex], [latex]b[/latex] i [latex]c[/latex]. Točnije, možeš ih naći, ali u ovisnoti [latex]X[/latex], [latex]Y[/latex] i [latex]Z[/latex] (uglavnom neće ni postojati), pošto su to slučajne varijable, ne znam koliko će to pomoći, točnije, neće :D. Dalje, zadatak je nemoguće rješiti ukoliko varijable [latex]X[/latex], [latex]Y[/latex] i [latex]Z[/latex] nisu nezavisne jer imamo premalo informacija. Stoga, rješiti ću zadatak uz pretpostavku da dane slučajne varijable jesu nezavisne. Odnosno sljedeći zadatak.

[b]Zadatak.[/b] Neka je [latex]\lambda > 0[/latex], te neka su [latex]X,\, Y,\, Z[/latex] nezavisne Poissonove slučajne varijable s parametrom [latex]\lambda[/latex]. Odredite [latex]\mathrm{E}\left[\frac{1}{\left(1+X\right)\left(1+Y\right)\left(1+Z\right)}\right][/latex].

[b]Rješenje.[/b] Neka su [latex]f_X,\, f_Y,\, f_Z[/latex] realne funkcije realne varijable, takve da je [latex]f_X\left(k\right)=f_Y\left(k\right)=f_Z\left(k\right)=\frac{1}{1+k},\ \forall k \in \mathbb{N} \cup \left\{0\right\}[/latex]. Pošto su [latex]X,\, Y,\, Z[/latex] nezavisne Poissonove (dakle, poprimaju sve i samo nenegativne cjelobrojne vrijednosti) slučajne varijable, vrijedi da su [latex]f_X\left(X\right),\, f_Y\left(Y\right),\, f_Z\left(Z\right)[/latex] nezavisne slučajne varijable. Dakle, slučajne varijable [latex]\frac{1}{1+X},\, \frac{1}{1+Y},\, \frac{1}{1+Z}[/latex] su nezavisne. Stoga je

[latex]\mathrm{E}\left[\frac{1}{\left(1+X\right)\left(1+Y\right)\left(1+Z\right)}\right] = \mathrm{E}\left(\frac{1}{1+X} \cdot \frac{1}{1+Y} \cdot \frac{1}{1+Z}\right) = \mathrm{E}\left(\frac{1}{1+X}\right) \cdot \mathrm{E}\left(\frac{1}{1+Y}\right) \cdot \mathrm{E}\left(\frac{1}{1+Z}\right) = [/latex] [pošto su to slučajne varijable s jednakim razdiobama] [latex] = \left[\mathrm{E}\left(\frac{1}{1+X}\right)\right]^3[/latex].

[latex]\mathrm{E}\left(\frac{1}{1+X}\right)=\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{1}{1+n}\cdot\mathbb{P}{\left(X=n\right)}}=\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{1}{1+n}\cdot \frac{\lambda^n}{n!}e^{-\lambda}}=[/latex]
[latex]=e^{-\lambda}\cdot\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{\lambda^n}{\left(n+1\right)!}}=e^{-\lambda}\cdot\sum\limits_{n=1}^{\infty}{\frac{\lambda^{n-1}}{n!}}=e^{-\lambda}\cdot\frac{1}{\lambda}\cdot\sum\limits_{n=1}^{\infty}{\frac{\lambda^n}{n!}}=[/latex]
[latex]=\frac{e^{-\lambda}}{\lambda}\cdot\left(\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{\lambda^n}{n!}}-\frac{\lambda^0}{0!}\right)=\frac{e^{-\lambda}}{\lambda}\cdot\left(e^{\lambda}-1\right)=\frac{1-e^{-\lambda}}{\lambda}[/latex].

Konačno [latex]\mathrm{E}\left[\frac{1}{\left(1+X\right)\left(1+Y\right)\left(1+Z\right)}\right]=\left(\frac{1-e^{-\lambda}}{\lambda}\right)^3[/latex].


[b]2.[/b] Da, [latex]\mathrm{E}\left(X^2\right)=\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\mathbb{P}\left(X^2>n\right)}=2[/latex]. Kako je [latex]X \sim \mathrm{P}\left(\lambda\right)[/latex], vrijedi da je [latex]\mathrm{E}X=\lambda[/latex] i [latex]\mathrm{Var}X=\lambda[/latex]. Znamo da je [latex]\mathrm{Var}X=E\left(X^2\right)-\left(\mathrm{E}X\right)^2[/latex], stoga je [latex]\lambda=2-\lambda^2[/latex] iz čega, zbog [latex]\lambda>0[/latex], slijedi [latex]\lambda=1[/latex]. Dakle [latex]X \sim \mathrm{P}\left(1\right)[/latex]. Sada računamo

[latex]\mathrm{E}\left(e^{2X}\right)=\sum\limits_{n=0}^{\infty}{e^{2n}\cdot\mathbb{P}\left(X=n\right)}=\sum\limits_{n=0}^{\infty}{e^{2n}\cdot\frac{\lambda^n}{n!}e^{-\lambda}}=\ \left[\lambda=1\right]\ =[/latex]
[latex]=\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{e^{2n-1}}{n!}}=\frac{1}{e}\cdot\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{e^{2n}}{n!}}=\frac{1}{e}\cdot\sum\limits_{n=0}^{\infty}{\frac{\left(e^2\right)^n}{n!}}=\frac{1}{e}\cdot e^{e^2} = e^{e^2-1}[/latex].
.anchy. (napisa):
hvala!

još me zanima kod ovih zadataka:

1.neka je lambda>0, X,Y,Z-P(lambda).Izračunajte E[1/((1+X)(1+Y)(1+Z))]. ovako sam ja mislila:rastavim na a/(1+X)+b/(1+Y)+c/(1+Z),izračunam a,c,b i onda računam aE[1/(1+X)]+bE[1/(1+Y)]+cE[1/(1+Z)]. to dobro? samo neznam kako izračunati E[1/(1+X)]?

2.Neka je X-P(lambda) t.d. je suma ide od n=0 do beskonačno od(P(X^2>n))=2. Odredite E[e^(2X)]. Ova suma je ustvari E(X^2),jel da? ali neznam kako to upotrjebiti..


1. Nećeš moći naći , i . Točnije, možeš ih naći, ali u ovisnoti , i (uglavnom neće ni postojati), pošto su to slučajne varijable, ne znam koliko će to pomoći, točnije, neće Very Happy. Dalje, zadatak je nemoguće rješiti ukoliko varijable , i nisu nezavisne jer imamo premalo informacija. Stoga, rješiti ću zadatak uz pretpostavku da dane slučajne varijable jesu nezavisne. Odnosno sljedeći zadatak.

Zadatak. Neka je , te neka su nezavisne Poissonove slučajne varijable s parametrom . Odredite .

Rješenje. Neka su realne funkcije realne varijable, takve da je . Pošto su nezavisne Poissonove (dakle, poprimaju sve i samo nenegativne cjelobrojne vrijednosti) slučajne varijable, vrijedi da su nezavisne slučajne varijable. Dakle, slučajne varijable su nezavisne. Stoga je

[pošto su to slučajne varijable s jednakim razdiobama] .



.

Konačno .


2. Da, . Kako je , vrijedi da je i . Znamo da je , stoga je iz čega, zbog , slijedi . Dakle . Sada računamo


.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
samsvoj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (12:56:08)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:54 uto, 9. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="samsvoj"]Molio bih pomoć, npr ako zadatak kao i predhodni koji sam postavio glasi u ovom obliku P(-1>x>1) (> je postavljen veće ili jednako), dali isto ide rješavanje 1-P(-1<x<1)?[/quote]

može li netko meni pomoć plizz
samsvoj (napisa):
Molio bih pomoć, npr ako zadatak kao i predhodni koji sam postavio glasi u ovom obliku P(-1>x>1) (> je postavljen veće ili jednako), dali isto ide rješavanje 1-P(-1<x<1)?


može li netko meni pomoć plizz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 14:11 uto, 9. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

P(-1>x>1)=0
P(-1>x>1)=0


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan