Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rješenja kolokvija ?
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nike
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2010. (13:05:01)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 14:40 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Rješenja kolokvija ? Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Da li je moguće da netko od profesora ili asistenata objavi rješenja od prošlogodišnjeg kolokvija (ili onog od pretprošle godine) na forum?
Smatram da bi bila od koristi za rješavanje zadataka za vježbu za kolokviju utorak!
Pozdrav!

Da li je moguće da netko od profesora ili asistenata objavi rješenja od prošlogodišnjeg kolokvija (ili onog od pretprošle godine) na forum?
Smatram da bi bila od koristi za rješavanje zadataka za vježbu za kolokviju utorak!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Alisa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2008. (15:34:59)
Postovi: (4E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 15:39 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da ne otvaram novu temu....Imam pitanje u vezi s 4. zadatkom s prošlogodišnjeg kolokvija. Treba naći parametar x za koji postoji faktorizacija Choleskog i onda je napraviti.
Dakle, ja sam išla ovako fakt. Choleskog postoji akko matrica poz. definitna akko sve svojstvene vrijednosti su pozitivne. Izračunala sam sv. vrijednosti i dobila x1=0, x2=3/2 i x3=-3/2. Nadalje faktorizacija postoji za x2=3/2 jer je on jedini (strogo) pozitivan. Njega uvrstim u matricu A i računam fakt. Choleskog. I sad se javlja problem u računu....za r33 dobivam minus pod korijenom ? Što ste vi dobili?

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes[/color][/size]

Zaboravila sam napisat da se radi o (A) podzadatku.
Da ne otvaram novu temu....Imam pitanje u vezi s 4. zadatkom s prošlogodišnjeg kolokvija. Treba naći parametar x za koji postoji faktorizacija Choleskog i onda je napraviti.
Dakle, ja sam išla ovako fakt. Choleskog postoji akko matrica poz. definitna akko sve svojstvene vrijednosti su pozitivne. Izračunala sam sv. vrijednosti i dobila x1=0, x2=3/2 i x3=-3/2. Nadalje faktorizacija postoji za x2=3/2 jer je on jedini (strogo) pozitivan. Njega uvrstim u matricu A i računam fakt. Choleskog. I sad se javlja problem u računu....za r33 dobivam minus pod korijenom ? Što ste vi dobili?

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes:[/color][/size]

Zaboravila sam napisat da se radi o (A) podzadatku.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:09 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Alisa, moze hint kako dobit najlakse svojstvene:)

Je li itko rjesavao 1. zadatak? Pod B) mi ispada da U nije regularna, da li sam samo brzoplet, tj. krivo izracunao ili za taj sustav napisemo da je varijabla d (jer imamo 4X4matrcu) iz R?
Alisa, moze hint kako dobit najlakse svojstvene:)

Je li itko rjesavao 1. zadatak? Pod B) mi ispada da U nije regularna, da li sam samo brzoplet, tj. krivo izracunao ili za taj sustav napisemo da je varijabla d (jer imamo 4X4matrcu) iz R?


[Vrh]
Alisa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2008. (15:34:59)
Postovi: (4E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 18:58 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hint det(A)=0. Tj. kreneš računat determinantu matrice, onda dobiješ neki polinom koji izjednačiš s nulom i riješiš tu jednadžbu. Bar sam ja tako radila.
Hint: det(A)=0. Tj. kreneš računat determinantu matrice, onda dobiješ neki polinom koji izjednačiš s nulom i riješiš tu jednadžbu. Bar sam ja tako radila.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:25 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali to nema veze sa svojstvenim vrijednostima, kad izracunamo determinante glavnih minora imamo tri uvjeta, x^2>=0, 4x^2>=1 i 4x^2>=9, pa slijedi da x>3/2, znaci faktorizacija Choleskog vrijedi za svaki x>3/2, a faktorizaciju onda treba racunati s tim parametrom
Ali to nema veze sa svojstvenim vrijednostima, kad izracunamo determinante glavnih minora imamo tri uvjeta, x^2>=0, 4x^2>=1 i 4x^2>=9, pa slijedi da x>3/2, znaci faktorizacija Choleskog vrijedi za svaki x>3/2, a faktorizaciju onda treba racunati s tim parametrom


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:08 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je 0 ispod korijena u r33? a radila sam s 3/2, isto mi ispalo da vridi za sve veće od 3/2.... :roll:
Meni je 0 ispod korijena u r33? a radila sam s 3/2, isto mi ispalo da vridi za sve veće od 3/2.... Rolling Eyes


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:16 ned, 11. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

:) Moze pomoc oko 5. zadatka iz 2008. godine. Zadatak glasi:
5.) (10 bodova.) Funkciju
f(x) = (2x + 1)e^-x treba aproksimirati po dijelovima linearnom interpolacijom na intervalu [2,10] tako da uniformna ocjena pogreske ne prelazi epsilon = 10^-4. Nadite najmanji broj cvorova interpolacije n + 1 potrebnih da se postigne trazena tocnost epsilon, ako za interpolaciju koristimo
(a) ekvidistantnu mrezu na cijelom intervalu [2; 10],
(b) zasebne ekvidistantne mreze na podintervalima [2; 3] i [3; 10].
U oba slucaja izracunajte aproksimaciju za f(3.15) i pripadnu stvarnu pogresku.

Za ovo pod a) i b) imamo slično u biljžnici pa sam to znala (nadam se). Pati me sad ovaj drugi dio, kako tražim aproksimaciju za f(3.15)? Uzimam čvorove između kojih je i onda Newtonov i.p? Kako u ovom pod b) kad je točno između?
Smile Moze pomoc oko 5. zadatka iz 2008. godine. Zadatak glasi:
5.) (10 bodova.) Funkciju
f(x) = (2x + 1)e^-x treba aproksimirati po dijelovima linearnom interpolacijom na intervalu [2,10] tako da uniformna ocjena pogreske ne prelazi epsilon = 10^-4. Nadite najmanji broj cvorova interpolacije n + 1 potrebnih da se postigne trazena tocnost epsilon, ako za interpolaciju koristimo
(a) ekvidistantnu mrezu na cijelom intervalu [2; 10],
(b) zasebne ekvidistantne mreze na podintervalima [2; 3] i [3; 10].
U oba slucaja izracunajte aproksimaciju za f(3.15) i pripadnu stvarnu pogresku.

Za ovo pod a) i b) imamo slično u biljžnici pa sam to znala (nadam se). Pati me sad ovaj drugi dio, kako tražim aproksimaciju za f(3.15)? Uzimam čvorove između kojih je i onda Newtonov i.p? Kako u ovom pod b) kad je točno između?


[Vrh]
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 9:57 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2008/NM%20--%202008%20--%20kolokvij1%20--%20zadaci.pdf

bi mogao netko riješit 4.zad,ovaj prvi dio zadatka? :?
http://web.math.hr/nastava/unm/kolokviji/2008/NM%20--%202008%20--%20kolokvij1%20--%20zadaci.pdf

bi mogao netko riješit 4.zad,ovaj prvi dio zadatka? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 10:12 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

a možeš ti pojasniti b dio ??
a možeš ti pojasniti b dio ??


[Vrh]
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 10:34 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

imamo neke preskočene derivacije pa nemožemo računati preko hermita i sl,nego uzmemo proizvoljan polinom p(x)=ax^3+bx^2+cx+d

imamo zadano:
f(1)=2
f''(1)=1
f''(2)=0
f'(3)=1

sada to uvrstimo u naš interpolacijski polinom(znamo da vrijedi f(x)=p(x),f'(x)=p'(x),itd)

a+b+c+d=2
6a+2b=1
12a+2b=0
27a+6b+c=1

iz čega izlazi a=-1/6 b=1 c=-1/2 d=5/3

pa je interpolacijski polinom p(x)=(-1/6)x^3+x^2+(-1/2)x+5/3

tu smo mogli dobiti slučaj da sustav nema rješenja,kao na vježbama pa takav polinom ne postoji

edit:sad kad bolje pogledam,mislim da se i prvi dio rješava na sličan način,samo što se gleda kada sustav ima jedinstveno rješenje. jer da bi interp.polinom postojao,on mora biti jedinstven..

edit2:jel ulazi u kolokvij metoda najmanjih kvadrata s predavanja?
imamo neke preskočene derivacije pa nemožemo računati preko hermita i sl,nego uzmemo proizvoljan polinom p(x)=ax^3+bx^2+cx+d

imamo zadano:
f(1)=2
f''(1)=1
f''(2)=0
f'(3)=1

sada to uvrstimo u naš interpolacijski polinom(znamo da vrijedi f(x)=p(x),f'(x)=p'(x),itd)

a+b+c+d=2
6a+2b=1
12a+2b=0
27a+6b+c=1

iz čega izlazi a=-1/6 b=1 c=-1/2 d=5/3

pa je interpolacijski polinom p(x)=(-1/6)x^3+x^2+(-1/2)x+5/3

tu smo mogli dobiti slučaj da sustav nema rješenja,kao na vježbama pa takav polinom ne postoji

edit:sad kad bolje pogledam,mislim da se i prvi dio rješava na sličan način,samo što se gleda kada sustav ima jedinstveno rješenje. jer da bi interp.polinom postojao,on mora biti jedinstven..

edit2:jel ulazi u kolokvij metoda najmanjih kvadrata s predavanja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bimar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2008. (14:45:25)
Postovi: (61)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0
Lokacija: arkadija

PostPostano: 11:24 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

sustav je jedinstven kad det nije nula*?
sustav je jedinstven kad det nije nula*?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 12:01 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

yap,ili kada je rang maksimalan!

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

http://web.math.hr/~singer/num_mat/NM_0910/06.pdf slide br.38
kako bi se taj primjer rješio?
yap,ili kada je rang maksimalan!

Added after 3 minutes:

http://web.math.hr/~singer/num_mat/NM_0910/06.pdf slide br.38
kako bi se taj primjer rješio?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 13:10 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

u 2 zadatku di se traži aproksimacija početnim dijelom Taylorovog reda oko 0 npr. za A) dio imamo funkciju:

[latex]f(x) = x\cdot cos(x) - x[/latex]

nađem da je Taylorov red za tu funkciju:

[latex]\displaystyle{\sum_{n=1}^{\infty}(-1)^n\frac{x^{2n+1}}{(2n)!}}[/latex]

i sad vidim da za

[latex]x = 15\pi[/latex]

imam zbrajanje ( i oduzimanje ) velikih brojeva u pocetnom dijelu reda( dok ne počne padat ), međutim rezultat mi je "dosta" veliki broj po apsolutnoj vrijednosti ( oko 94 ) pa mogu reć da je ovaj red dobro aproksimira u računalnoj aritmetici!

Dal je to dovoljno dobar odgovor il još nešto trebamo napomenut?
u 2 zadatku di se traži aproksimacija početnim dijelom Taylorovog reda oko 0 npr. za A) dio imamo funkciju:



nađem da je Taylorov red za tu funkciju:



i sad vidim da za



imam zbrajanje ( i oduzimanje ) velikih brojeva u pocetnom dijelu reda( dok ne počne padat ), međutim rezultat mi je "dosta" veliki broj po apsolutnoj vrijednosti ( oko 94 ) pa mogu reć da je ovaj red dobro aproksimira u računalnoj aritmetici!

Dal je to dovoljno dobar odgovor il još nešto trebamo napomenut?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bozidarsevo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2008. (10:15:01)
Postovi: (1D1)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 52 - 76
Lokacija: Samobor

PostPostano: 14:10 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanje za Choleskog:
matrica je :
2x^2 1 0
1 2 -2
0 -2 x^2

det. od minora > 0

što nam daje:
* 2x^2>0 tj. x^2>0
* 1 - 4x^2>0 tj. x<1/2
* 2x^2*(4-2x^2)-(0-x^2) ,tj x<3/2
??
jel to ok??[/table]

[size=9][color=#999999]Added after 29 minutes:[/color][/size]

ne obazirite se na moj post...skužio grešku!
pitanje za Choleskog:
matrica je :
2x^2 1 0
1 2 -2
0 -2 x^2

det. od minora > 0

što nam daje:
* 2x^2>0 tj. x^2>0
* 1 - 4x^2>0 tj. x<1/2
* 2x^2*(4-2x^2)-(0-x^2) ,tj x<3/2
??
jel to ok??[/table]

Added after 29 minutes:

ne obazirite se na moj post...skužio grešku!



_________________
misli globalno, djeluj lokalno!
http://backway.me/
http://seodoa.com
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 15:23 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako nadete nultocke od 4x^3+12x^2+19/2x-3/2 ?
treba mi za 5. b zadatak A grupe,kolokvij prosle godine...
kako nadete nultocke od 4x^3+12x^2+19/2x-3/2 ?
treba mi za 5. b zadatak A grupe,kolokvij prosle godine...


[Vrh]
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 15:30 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="bozidarsevo"]pitanje za Choleskog:
matrica je :
2x^2 1 0
1 2 -2
0 -2 x^2

* 2x^2*(4-2x^2)-(0-x^2) ,tj x<3/2
[/quote]
kak si ovo dobio? ne znam što su minore pa ako bi netko mogao napisati..tj.znam da su podmatrice,ali koje?

i nešto mi još nije jasno,kod interpolacije linearnim splajnom,formula glasi
p(i)(x)=(x-x(i))/(x(i-1)-x(i))*f(x(i-1))+(x-x(i-1))/(x(i)-x(i-1))*f(x(i)),
i-ovi u zagradama su indeksi.

e sad,mi interpoliramo funkciju f,a u interpolacijskom polinomu računamo vrijednost od f u nekoj točki..to mi je skroz besmisleno..ili se taj f odnosi na nešto drugo?
bozidarsevo (napisa):
pitanje za Choleskog:
matrica je :
2x^2 1 0
1 2 -2
0 -2 x^2

* 2x^2*(4-2x^2)-(0-x^2) ,tj x<3/2

kak si ovo dobio? ne znam što su minore pa ako bi netko mogao napisati..tj.znam da su podmatrice,ali koje?

i nešto mi još nije jasno,kod interpolacije linearnim splajnom,formula glasi
p(i)(x)=(x-x(i))/(x(i-1)-x(i))*f(x(i-1))+(x-x(i-1))/(x(i)-x(i-1))*f(x(i)),
i-ovi u zagradama su indeksi.

e sad,mi interpoliramo funkciju f,a u interpolacijskom polinomu računamo vrijednost od f u nekoj točki..to mi je skroz besmisleno..ili se taj f odnosi na nešto drugo?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 15:31 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

aha... uvrstim tocku x=1 pa dobijem 1/4...za druge tocke je 0. :) onda ne trebam traziti nultocke derivacije
aha... uvrstim tocku x=1 pa dobijem 1/4...za druge tocke je 0. Smile onda ne trebam traziti nultocke derivacije


[Vrh]
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 15:38 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."]
kak si ovo dobio? ne znam što su minore pa ako bi netko mogao napisati..tj.znam da su podmatrice,ali koje?
[/quote]

mislim da je malo pogrijesio ( uostalom tak je i napisao ).

imas to iskazano na predavanjima iz difrafa ( mislim da je predavanje 16 ili 17 skroz na kraju slide - a ). ( Sylvesterov kriterij za pozitivno definitne matrice )
.anchy. (napisa):

kak si ovo dobio? ne znam što su minore pa ako bi netko mogao napisati..tj.znam da su podmatrice,ali koje?


mislim da je malo pogrijesio ( uostalom tak je i napisao ).

imas to iskazano na predavanjima iz difrafa ( mislim da je predavanje 16 ili 17 skroz na kraju slide - a ). ( Sylvesterov kriterij za pozitivno definitne matrice )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 16:58 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"]

mislim da je malo pogrijesio ( uostalom tak je i napisao ).

imas to iskazano na predavanjima iz difrafa ( mislim da je predavanje 16 ili 17 skroz na kraju slide - a ). ( Sylvesterov kriterij za pozitivno definitne matrice )[/quote]

hm..nisam slušala difraf,pa pretpostavljam da nebi shvatila iz skripte..
skužila sam ovo prvo dvoje,a treće,što je on pogriješio, bi trebala biti det cijele matrice?
Cobs (napisa):


mislim da je malo pogrijesio ( uostalom tak je i napisao ).

imas to iskazano na predavanjima iz difrafa ( mislim da je predavanje 16 ili 17 skroz na kraju slide - a ). ( Sylvesterov kriterij za pozitivno definitne matrice )


hm..nisam slušala difraf,pa pretpostavljam da nebi shvatila iz skripte..
skužila sam ovo prvo dvoje,a treće,što je on pogriješio, bi trebala biti det cijele matrice?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lorozic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 12. 2008. (17:11:14)
Postovi: (50)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 16:59 pon, 12. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"]u 2 zadatku di se traži aproksimacija početnim dijelom Taylorovog reda oko 0 npr. za A) dio imamo funkciju:

[latex]f(x) = x\cdot cos(x) - x[/latex]

nađem da je Taylorov red za tu funkciju:

[latex]\displaystyle{\sum_{n=1}^{\infty}(-1)^n\frac{x^{2n+1}}{(2n)!}}[/latex]

i sad vidim da za

[latex]x = 15\pi[/latex]

imam zbrajanje ( i oduzimanje ) velikih brojeva u pocetnom dijelu reda( dok ne počne padat ), međutim rezultat mi je "dosta" veliki broj po apsolutnoj vrijednosti ( oko 94 ) pa mogu reć da je ovaj red dobro aproksimira u računalnoj aritmetici!

Dal je to dovoljno dobar odgovor il još nešto trebamo napomenut?[/quote]

rezultat je 94 al je najveći član reda 10^19 (najdeš ga tak da gledaš izraz x^(2n+1) / (2n)! > x^(2n+3)/(2n+2)! tj tražiš kad članovi počnu padati).omjer ti je onda >10^17 pa je ovo loša aproksimacija jer je došlo do katastrofalnog kraćenja.

glede argumentiranja, mislim da se traži objašnjenje katastrofalnog kraćenja, neznam kaj bi drugo moglo biti.

btw dal neko zna kaj sve smijemo imati ko šalabahtere, jer bi nam dobro došli oni sa taylorom iz analize. i kakve digitrone smijemo imati?
Cobs (napisa):
u 2 zadatku di se traži aproksimacija početnim dijelom Taylorovog reda oko 0 npr. za A) dio imamo funkciju:



nađem da je Taylorov red za tu funkciju:



i sad vidim da za



imam zbrajanje ( i oduzimanje ) velikih brojeva u pocetnom dijelu reda( dok ne počne padat ), međutim rezultat mi je "dosta" veliki broj po apsolutnoj vrijednosti ( oko 94 ) pa mogu reć da je ovaj red dobro aproksimira u računalnoj aritmetici!

Dal je to dovoljno dobar odgovor il još nešto trebamo napomenut?


rezultat je 94 al je najveći član reda 10^19 (najdeš ga tak da gledaš izraz x^(2n+1) / (2n)! > x^(2n+3)/(2n+2)! tj tražiš kad članovi počnu padati).omjer ti je onda >10^17 pa je ovo loša aproksimacija jer je došlo do katastrofalnog kraćenja.

glede argumentiranja, mislim da se traži objašnjenje katastrofalnog kraćenja, neznam kaj bi drugo moglo biti.

btw dal neko zna kaj sve smijemo imati ko šalabahtere, jer bi nam dobro došli oni sa taylorom iz analize. i kakve digitrone smijemo imati?




Zadnja promjena: lorozic; 17:24 pon, 12. 4. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan