Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. zadaca 10/11 (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 18:09 sri, 6. 10. 2010    Naslov: 1. zadaca 10/11 Citirajte i odgovorite

jel mi moze netko objasniti kako da postavim zadatke od 5. pa nadalje, dokaz sa particijom i partitivnim skupom?
znam da sve ide na isti nacin, ali ne znam kako da raspisem P(A) i F(A)
hvala

) )
jel mi moze netko objasniti kako da postavim zadatke od 5. pa nadalje, dokaz sa particijom i partitivnim skupom?
znam da sve ide na isti nacin, ali ne znam kako da raspisem P(A) i F(A)
hvala

Smile Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:28 sri, 6. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

S obzirom da je A skup čije elemente ne znaš, niti nećeš moći raspisati P(A) i F(A).

Kod takvih zadataka, ako nemaš odmah ideju, uvijek je dobro krenuti prvo sa konkretnim skupovima. Razne inkluzije često znaju pasti kada se za A ili B uzme da je prazan skup pa zadaj si da je npr. [latex]A=\emptyset[/latex] i B bilo koji skup različit od praznog, npr. B={1} i provjeri da li relacije štimaju. Ako ne štimaju, nađen je primjer koji neka inkluzija ne zadovoljava, a ako štimaju, onda uzmi za A neki malo kompliciraniji skup, npr. A={1,2}. Nakon malo raspisivanja dobiti ćeš ideju kako na općenitim skupovima funkcioniraju inkluzije.

Npr. za 5.c. Neka je [latex]A\neq\emptyset[/latex] i [latex]B=\emptyset[/latex]. Tada je [latex]\mathcal{P}(A\setminus B)=\mathcal{P}(A\setminus\emptyset)=\mathcal{P}(A)\subseteq\mathcal{P}(A)=\mathcal{P}(A)\setminus\emptyset = \mathcal{P}(A)\setminus\mathcal{P}(\emptyset)=\mathcal{P}(A)\setminus\mathcal{P}(B)[/latex].

Dakle, inkluzija vrijedi ako je B prazan skup. Sada možemo provjeriti što se događa ako B nije prazan, npr. neka je B={1} i neka je A različit od B, npr. A={1,2}.

Tu izračunaj P(A\B), P(A) i P(B) i pogledaj u kakvom su odnosu P(A\B) i P(A)\P(B).

[spoiler]
[latex]\mathcal{P}(A\setminus B)=\mathcal{P}(\{2\})=\{\emptyset, \{2\}\}[/latex].

S druge strane, [latex]\mathcal{P}(A)=\mathcal{P}(\{1,2\})=\{\emptyset, \{1\},\{2\},\{1,2\}\}[/latex]

[latex]\mathcal{P}(B)=\mathcal{P}(\{1\})=\{\emptyset,\{1\}\}[/latex]

pa je [latex]\mathcal{P}(A)\setminus\mathcal{P}(B)=\{\{2\},\{1,2\}\}[/latex] pa inkluzija općenito ne vrijedi.[/spoiler]
S obzirom da je A skup čije elemente ne znaš, niti nećeš moći raspisati P(A) i F(A).

Kod takvih zadataka, ako nemaš odmah ideju, uvijek je dobro krenuti prvo sa konkretnim skupovima. Razne inkluzije često znaju pasti kada se za A ili B uzme da je prazan skup pa zadaj si da je npr. i B bilo koji skup različit od praznog, npr. B={1} i provjeri da li relacije štimaju. Ako ne štimaju, nađen je primjer koji neka inkluzija ne zadovoljava, a ako štimaju, onda uzmi za A neki malo kompliciraniji skup, npr. A={1,2}. Nakon malo raspisivanja dobiti ćeš ideju kako na općenitim skupovima funkcioniraju inkluzije.

Npr. za 5.c. Neka je i . Tada je .

Dakle, inkluzija vrijedi ako je B prazan skup. Sada možemo provjeriti što se događa ako B nije prazan, npr. neka je B={1} i neka je A različit od B, npr. A={1,2}.

Tu izračunaj P(A\B), P(A) i P(B) i pogledaj u kakvom su odnosu P(A\B) i P(A)\P(B).

Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
A-tom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 05. 2010. (22:18:01)
Postovi: (AB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11

PostPostano: 21:50 čet, 7. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gorane zar dokaz ne bi trebao biti za opcenitosti, a ne konkretne primjere? Ili tvoj primjer moze biti uzet kao dokaz?
Gorane zar dokaz ne bi trebao biti za opcenitosti, a ne konkretne primjere? Ili tvoj primjer moze biti uzet kao dokaz?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:40 pet, 8. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="A-tom"]Gorane zar dokaz ne bi trebao biti za opcenitosti, a ne konkretne primjere? Ili tvoj primjer moze biti uzet kao dokaz?[/quote]
Pretpostavljam da pričaš o primjeru A={1,2} i B={1}. Moj dokaz i je za općenitosti - tim primjerom sam pokazao da inkluzija općenito ne vrijedi jer da bih dokazao da ne vrijedi, dovoljno je naći samo jedan protuprimjer.
A-tom (napisa):
Gorane zar dokaz ne bi trebao biti za opcenitosti, a ne konkretne primjere? Ili tvoj primjer moze biti uzet kao dokaz?

Pretpostavljam da pričaš o primjeru A={1,2} i B={1}. Moj dokaz i je za općenitosti - tim primjerom sam pokazao da inkluzija općenito ne vrijedi jer da bih dokazao da ne vrijedi, dovoljno je naći samo jedan protuprimjer.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lalala5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (17:54:28)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 18:07 pet, 8. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

puno hvala, tako sam i mislila jer nikako ne mogu biti jednaki, a to se moze dokazati jednim protuprimjerom )
puno hvala, tako sam i mislila jer nikako ne mogu biti jednaki, a to se moze dokazati jednim protuprimjerom Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A-tom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 05. 2010. (22:18:01)
Postovi: (AB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11

PostPostano: 15:25 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="A-tom"]Gorane zar dokaz ne bi trebao biti za opcenitosti, a ne konkretne primjere? Ili tvoj primjer moze biti uzet kao dokaz?[/quote]
Pretpostavljam da pričaš o primjeru A={1,2} i B={1}. Moj dokaz i je za općenitosti - tim primjerom sam pokazao da inkluzija općenito ne vrijedi jer da bih dokazao da ne vrijedi, dovoljno je naći samo jedan protuprimjer.[/quote]

ako nesto dokazem primjerom u kolkoviju, hoce li se to priznati?
goranm (napisa):
A-tom (napisa):
Gorane zar dokaz ne bi trebao biti za opcenitosti, a ne konkretne primjere? Ili tvoj primjer moze biti uzet kao dokaz?

Pretpostavljam da pričaš o primjeru A={1,2} i B={1}. Moj dokaz i je za općenitosti - tim primjerom sam pokazao da inkluzija općenito ne vrijedi jer da bih dokazao da ne vrijedi, dovoljno je naći samo jedan protuprimjer.


ako nesto dokazem primjerom u kolkoviju, hoce li se to priznati?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 15:48 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ukoliko pitanje glasi: "Vrijedi li tvrdnja X uvijek?", a ti pronađeš protuprimjer time si dokazala da tvrdnja ne vrijedi uvijek. No ako je tvrdnja zaista istinita, naravno da ju ne možeš dokazati samo jednim primjerom...
Ukoliko pitanje glasi: "Vrijedi li tvrdnja X uvijek?", a ti pronađeš protuprimjer time si dokazala da tvrdnja ne vrijedi uvijek. No ako je tvrdnja zaista istinita, naravno da ju ne možeš dokazati samo jednim primjerom...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zbunjena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2010. (09:50:31)
Postovi: (14)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:50 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

može li mi netko detaljnije riješiti 6.zadatak???
hvala
može li mi netko detaljnije riješiti 6.zadatak???
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 18:22 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zbunjena"]može li mi netko detaljnije riješiti 6.zadatak???[/quote]
Treba dokazati [latex](\mathcal{P}(S) \setminus \{ \emptyset \}) \cap (\mathcal{P}(T) \setminus \{ \emptyset \}) = \emptyset \ \Leftrightarrow \ S \cap T = \emptyset[/latex]. Dokažimo ekvivalentnu tvrdnju: [latex](\mathcal{P}(S) \setminus \{ \emptyset \}) \cap (\mathcal{P}(T) \setminus \{ \emptyset \}) \neq \emptyset \ \Leftrightarrow \ S \cap T \neq \emptyset[/latex] (prvotna tvrdnja se može pokazati i preko kontradikcije, ali mi se neda pisati stvari poput "pretpostavimo suprotno" :)).
Dokažimo nužnost. Znači, pretpostavimo da vrijedi [latex](\mathcal{P}(S) \setminus \{ \emptyset \}) \cap (\mathcal{P}(T) \setminus \{ \emptyset \}) \neq \emptyset[/latex]. Slijedi da postoji skup [latex]A \neq \emptyset[/latex] td. [latex]A \in \mathcal{P}(S) \setminus \{ \emptyset \}[/latex] i [latex]A \in \mathcal{P}(T) \setminus \{ \emptyset \}[/latex] (npr. [latex](\mathcal{P}(S) \setminus \{ \emptyset \}) \cap (\mathcal{P}(T) \setminus \{ \emptyset \})[/latex]). To povlači da je [latex]A \subseteq S[/latex] i [latex]A \subseteq T[/latex], tj. [latex]A \subseteq S \cap T[/latex]. Dakle, [latex]S \cap T \neq \emptyset[/latex].
Slično se pokaže dovoljnost, pa to ostavljam tebi. Ako ne ide, javi. :)
zbunjena (napisa):
može li mi netko detaljnije riješiti 6.zadatak???

Treba dokazati . Dokažimo ekvivalentnu tvrdnju: (prvotna tvrdnja se može pokazati i preko kontradikcije, ali mi se neda pisati stvari poput "pretpostavimo suprotno" Smile).
Dokažimo nužnost. Znači, pretpostavimo da vrijedi . Slijedi da postoji skup td. i (npr. ). To povlači da je i , tj. . Dakle, .
Slično se pokaže dovoljnost, pa to ostavljam tebi. Ako ne ide, javi. Smile




Zadnja promjena: pmli; 21:47 čet, 28. 10. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:22 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zbunjena"]može li mi netko detaljnije riješiti 6.zadatak???
hvala[/quote]
Poanta rješavanja zadataka na forumu je da ti se objasni što nije jasno, a ne da forum bude servis za rješavanje zadataka. :wink:

Dakle, prvi korak bi bio da napišeš svoj pokušaj rješavanja i objasniš gdje si zapela i što ti nije jasno.

Kratki hintovi: s obzirom da se u rečenici pojavljuje ako i samo ako, treba se dokazati

1) [latex]P(S)\setminus\{\emptyset\}[/latex] i [latex]P(T)\setminus\{\emptyset\}[/latex] disjunktni -> S i T disjunktni

2) S i T disjunktni -> [latex]P(S)\setminus\{\emptyset\}[/latex] i [latex]P(T)\setminus\{\emptyset\}[/latex] disjunktni

1) Koja je definicija partitivnog skupa? Da li partitivni skup skupa S sadrži skup S? Ako su čitavi [latex]P(S)\setminus\{\emptyset\}[/latex] i [latex]P(T)\setminus\{\emptyset\}[/latex] disjunktni , a S i T su sadržani u pripadnim partitivnim skupovima, što to onda govori o S i T?

2) Ako su S i T disjunktni, može li se dogoditi da postoji takav podskup od S (odnosno T) koji nije prazan, a da sadrži neki element koji je iz T (odnosno S)?
zbunjena (napisa):
može li mi netko detaljnije riješiti 6.zadatak???
hvala

Poanta rješavanja zadataka na forumu je da ti se objasni što nije jasno, a ne da forum bude servis za rješavanje zadataka. Wink

Dakle, prvi korak bi bio da napišeš svoj pokušaj rješavanja i objasniš gdje si zapela i što ti nije jasno.

Kratki hintovi: s obzirom da se u rečenici pojavljuje ako i samo ako, treba se dokazati

1) i disjunktni → S i T disjunktni

2) S i T disjunktni → i disjunktni

1) Koja je definicija partitivnog skupa? Da li partitivni skup skupa S sadrži skup S? Ako su čitavi i disjunktni , a S i T su sadržani u pripadnim partitivnim skupovima, što to onda govori o S i T?

2) Ako su S i T disjunktni, može li se dogoditi da postoji takav podskup od S (odnosno T) koji nije prazan, a da sadrži neki element koji je iz T (odnosno S)?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 18:30 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokušaj dokazati da skupovi P(S)\0 i P(T)\0 nisu disjunktni akko S i T nisu disjunktni, što je ekvivalentno originalnoj tvrdnji. Ako dva skupa nisu disjunktna, znači da postoji neki x koji je element njihovog presjeka.

P(S)\0 i P(T)\0 nisu disjunktni
-> x je element presjeka od P(S)\0 i P(T)\0
-> x je element od P(S)\0 i x je element od P(T)\0
-> x je podskup od S i x je podskup od T
-> x je podskup presjeka od S i T
-> S i T nisu disjunktni

Mislim da ti je sad jasno za drugi smjer...
Pokušaj dokazati da skupovi P(S)\0 i P(T)\0 nisu disjunktni akko S i T nisu disjunktni, što je ekvivalentno originalnoj tvrdnji. Ako dva skupa nisu disjunktna, znači da postoji neki x koji je element njihovog presjeka.

P(S)\0 i P(T)\0 nisu disjunktni
-> x je element presjeka od P(S)\0 i P(T)\0
-> x je element od P(S)\0 i x je element od P(T)\0
-> x je podskup od S i x je podskup od T
-> x je podskup presjeka od S i T
-> S i T nisu disjunktni

Mislim da ti je sad jasno za drugi smjer...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 18:48 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

za zbunjenu :wink:
kreneš raspisivat:
Jedan smjer odaberes:
prvo stavis ovak: x≠{ Φ }
I sad... x€P(S)\Φ ∩ x€P(T)\Φ = Φ ->x€P(S)\Φ i x€P(T)\Φ=Φ ->x€S i x€T=Φ ->S∩T=Φ
I tako u suprotnom smjeru...tako nekako bi trebalo ic...
ali radije poslusaj starije kolege i kolegice jer nisam ziher dal se moze ovak napravit,makar mislim da moze
za zbunjenu Wink
kreneš raspisivat:
Jedan smjer odaberes:
prvo stavis ovak: x≠{ Φ }
I sad... x€P(S)\Φ ∩ x€P(T)\Φ = Φ ->x€P(S)\Φ i x€P(T)\Φ=Φ ->x€S i x€T=Φ ->S∩T=Φ
I tako u suprotnom smjeru...tako nekako bi trebalo ic...
ali radije poslusaj starije kolege i kolegice jer nisam ziher dal se moze ovak napravit,makar mislim da moze


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zbunjena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2010. (09:50:31)
Postovi: (14)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:13 ned, 10. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

punoooo hvala svima na riješenom 6.zadatku , svi su mi postovi pomogli, a posebno posljednja dva... :)
punoooo hvala svima na riješenom 6.zadatku , svi su mi postovi pomogli, a posebno posljednja dva... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Rufert
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2010. (17:58:52)
Postovi: (12)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Dubrava

PostPostano: 20:30 uto, 12. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rok za predaju zadace je 18.10. , jel to znaci da i u ponedjaljak jos mozemo predat zadacu?
Rok za predaju zadace je 18.10. , jel to znaci da i u ponedjaljak jos mozemo predat zadacu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 21:07 uto, 12. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Rufert"]Rok za predaju zadace je 18.10. , jel to znaci da i u ponedjaljak jos mozemo predat zadacu?[/quote]
ovo ti je forum od EM a ne od mat.analize,al nema veze i mislim da mozemo predat u ponedjeljak
Rufert (napisa):
Rok za predaju zadace je 18.10. , jel to znaci da i u ponedjaljak jos mozemo predat zadacu?

ovo ti je forum od EM a ne od mat.analize,al nema veze i mislim da mozemo predat u ponedjeljak



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 21:08 uto, 12. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Rufert"]Rok za predaju zadace je 18.10. , jel to znaci da i u ponedjaljak jos mozemo predat zadacu?[/quote]



Zar niej receno da se zadaca iz EM ne predaje, vec to imamo samo za vjezbu, ako se ja ne varam. Koliko znam za MA treba predati 18., no receno je do sljedeceg petka. Nek me netko ispravi ako pogresno govorim.
Rufert (napisa):
Rok za predaju zadace je 18.10. , jel to znaci da i u ponedjaljak jos mozemo predat zadacu?




Zar niej receno da se zadaca iz EM ne predaje, vec to imamo samo za vjezbu, ako se ja ne varam. Koliko znam za MA treba predati 18., no receno je do sljedeceg petka. Nek me netko ispravi ako pogresno govorim.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Rufert
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2010. (17:58:52)
Postovi: (12)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Dubrava

PostPostano: 22:13 uto, 12. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da zabunio sam se mislio sam na Analizu, al Ok ak se moze i u ponedjeljak.
Da zabunio sam se mislio sam na Analizu, al Ok ak se moze i u ponedjeljak.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan