Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pomoc oko zadatka (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
necka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (20:09:04)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:07 čet, 4. 12. 2008    Naslov: pomoc oko zadatka Citirajte i odgovorite

neko je napisao 4 pisma ,stavio ih u 4 koverte i koverte zalijepio.Zatim je slucajno ispisao 4 razlicite adrese.kolika je vjerojatnost da je bar na jednoj koverti napisao odgovarajucu adresu?
neko je napisao 4 pisma ,stavio ih u 4 koverte i koverte zalijepio.Zatim je slucajno ispisao 4 razlicite adrese.kolika je vjerojatnost da je bar na jednoj koverti napisao odgovarajucu adresu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:21 čet, 4. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

1/(4*3*2*1)
1/(4*3*2*1)


[Vrh]
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 14:37 čet, 4. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

nope, to bi bila vjerojatnost da je sve pogodio.. ovdje je vjerojatnost 9/24=0,375.. doslovno mozes pobrojat sve slucajeve :)
nope, to bi bila vjerojatnost da je sve pogodio.. ovdje je vjerojatnost 9/24=0,375.. doslovno mozes pobrojat sve slucajeve Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 14:43 čet, 4. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da ne... mi trebamo slučaj da je 1 adresa točna, 2 adrese točne, 3 adrese točne i sve adrese točne...

tu nam je lakše prebrojat komplement, dakle izračunat vjerojatnost da su sve adrese krive...

a tu nam treba silvesterova formula...

dakle, vjer da je bar 1 adresa dobra =
= 1 - ( 4*jedna kriva - 6*dvije krive + 4*tri krive - sve krive)


koliko se sjećam, bio je neki zadatak na vježbama iz vjerojatnosti sa šalicama i tanjurićima koji je išo na tu foru...

evo link:
[url=http://web.math.hr/nastava/uuv/files/vjezbe0708.pdf]Stranica 31, zadatak 3.13[/url]
Mislim da ne... mi trebamo slučaj da je 1 adresa točna, 2 adrese točne, 3 adrese točne i sve adrese točne...

tu nam je lakše prebrojat komplement, dakle izračunat vjerojatnost da su sve adrese krive...

a tu nam treba silvesterova formula...

dakle, vjer da je bar 1 adresa dobra =
= 1 - ( 4*jedna kriva - 6*dvije krive + 4*tri krive - sve krive)


koliko se sjećam, bio je neki zadatak na vježbama iz vjerojatnosti sa šalicama i tanjurićima koji je išo na tu foru...

evo link:
Stranica 31, zadatak 3.13



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
necka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (20:09:04)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:00 čet, 4. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala decki,vidim ja da vi to rasturate a ja imam puno ovakvih za zadacu do ponedjeljka pa evo jos jedan:Usvakoj od n kutija ima a bijelih i b crnih kuglica.Iz kutije K1 slucajno izvucemo jednu kuglicu i ne gledajuci njenu boju prebacimo je u kutiju K2.Zatim to napravimo iz K2 u K3 ,itd.Kolika je vjerojatnost da ce na kraju iz kutije Kn biti izvucena bijela kuglica?
hvala decki,vidim ja da vi to rasturate a ja imam puno ovakvih za zadacu do ponedjeljka pa evo jos jedan:Usvakoj od n kutija ima a bijelih i b crnih kuglica.Iz kutije K1 slucajno izvucemo jednu kuglicu i ne gledajuci njenu boju prebacimo je u kutiju K2.Zatim to napravimo iz K2 u K3 ,itd.Kolika je vjerojatnost da ce na kraju iz kutije Kn biti izvucena bijela kuglica?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 20:49 čet, 4. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma joj, brojao sam slucajeve kad nije nijednu pogodio, ko sto vidis ima ih manje. znaci pravo rjesenje je ovo 1-0.375=0.625.
i onaj zadatak koji si spomenuo je isti ko ovaj,(samo se tamo trazi vjerojatnost da nije nijednu pogodio)
ma joj, brojao sam slucajeve kad nije nijednu pogodio, ko sto vidis ima ih manje. znaci pravo rjesenje je ovo 1-0.375=0.625.
i onaj zadatak koji si spomenuo je isti ko ovaj,(samo se tamo trazi vjerojatnost da nije nijednu pogodio)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 1:00 pet, 5. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja cu napraviti samo za [latex]n=3[/latex], a tebi ostavljam opceniti slucaj ( analogan je ). Oznacimo sa p vjerojatnost da ce iz trece kutije biti izvucena bijela kuglica, tada imamo;
[latex]p=\underbrace{P(\textrm{izvucena je bijela kuglica u 3. kutiji}|\textrm{iz 2. kutije je izvucena bijela kuglica})}_{=\frac{a+1}{a+b+1}}*\newline
\underbrace{P(\textrm{iz 2. kutije je izvucena bijela })}_{p'}[/latex]
[latex] +\underbrace{P(\textrm{izvucena je bijela kuglica u 3. kutiji}|\textrm{iz 2. kutije je izvucena crna kuglica})}_{=\frac{a}{a+b+1}}*\newline
\underbrace{P(\textrm{iz 2. kutije je izvucena crna kuglica})}_{q'}[/latex],
sada nades vjerojatnost od p' (isto analogno ), a ona je jednaka;
[latex]p'=\frac{a+1}{a+b+1}\frac{a}{a+b}+\frac{a}{a+b+1}\frac{b}{a+b}[/latex], slicno i q'
[latex]q'=\frac{b+1}{a+b+1}\frac{b}{a+b}+\frac{b}{a+b+1}\frac{a}{a+b}[/latex],
sredi i dobijes traznu vjerojatnost.

Ima li tko ideju kako ovo elegantnije rijesiti?
Ja cu napraviti samo za , a tebi ostavljam opceniti slucaj ( analogan je ). Oznacimo sa p vjerojatnost da ce iz trece kutije biti izvucena bijela kuglica, tada imamo;

,
sada nades vjerojatnost od p' (isto analogno ), a ona je jednaka;
, slicno i q'
,
sredi i dobijes traznu vjerojatnost.

Ima li tko ideju kako ovo elegantnije rijesiti?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 2:45 pet, 5. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mr. Doe, to je to, samo treba stvari malo izokrenuti pa postane jasnije što se dogodi.

Uvedimo oznake: [latex]p_i[/latex] za vjerojatnost da je iz [latex]i[/latex]-te kutije izvučena bijela kuglica i analogno [latex]q_i[/latex] za crnu kuglicu.

Vrijedi: [latex]p_1=a/(a+b)[/latex] i [latex]q_1=b/(a+b)[/latex].

Osim toga, slijedeći ovo što je Mr. Doe napisao, imamo sljedeće rekurzivne relacije za [latex]i>1[/latex]:

[latex]
\begin{aligned}
p_{i} =\ & \frac{a+1}{a+b+1}\cdot p_{i-1} + \frac{a}{a+b+1}\cdot q_{i-1} \\
q_{i} =\ &\frac{b}{a+b+1}\cdot p_{i-1} + \frac{b+1}{a+b+1}\cdot q_{i-1}
\end{aligned}
[/latex]

To se elegantnije može zapisati matrično:

[latex]
\begin{bmatrix}
p_i \\
q_i
\end{bmatrix}
=
\begin{bmatrix}
\frac{a+1}{a+b+1} & \frac{a}{a+b+1} \\
\frac{b}{a+b+1} & \frac{b+1}{a+b+1}
\end{bmatrix}
\begin{bmatrix}
p_{i-1} \\
q_{i-1}
\end{bmatrix}
=
\begin{bmatrix}
\frac{a+1}{a+b+1} & \frac{a}{a+b+1} \\
\frac{b}{a+b+1} & \frac{b+1}{a+b+1}
\end{bmatrix}^{i-1}
\begin{bmatrix}
p_1 \\
q_1
\end{bmatrix}
[/latex]

Ali, umjesto da se računa potencija te matrice, stvar je vrlo jednostavna kad se uvrste početni uvjeti. Naime, sređivanjem se lako dobije da je

[latex]\displaystyle p_2=\frac{a}{a+b},\qquad q_2=\frac{b}{a+b}\,.[/latex]

Induktivno je onda za svaki [latex]i[/latex]:

[latex]\displaystyle p_i=\frac{a}{a+b},\qquad q_i=\frac{b}{a+b}\,.[/latex]

Drugim riječima, vjerojatnost da će iz [latex]n[/latex]-te kutije biti izvučena bijela kuglica je ista kao što bi bila bez svih ovih prebacivanja kuglica. Fora. :)
Mr. Doe, to je to, samo treba stvari malo izokrenuti pa postane jasnije što se dogodi.

Uvedimo oznake: za vjerojatnost da je iz -te kutije izvučena bijela kuglica i analogno za crnu kuglicu.

Vrijedi: i .

Osim toga, slijedeći ovo što je Mr. Doe napisao, imamo sljedeće rekurzivne relacije za :



To se elegantnije može zapisati matrično:



Ali, umjesto da se računa potencija te matrice, stvar je vrlo jednostavna kad se uvrste početni uvjeti. Naime, sređivanjem se lako dobije da je



Induktivno je onda za svaki :



Drugim riječima, vjerojatnost da će iz -te kutije biti izvučena bijela kuglica je ista kao što bi bila bez svih ovih prebacivanja kuglica. Fora. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
necka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (20:09:04)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:58 sub, 6. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala decki!! :wink: evo jos jednog kojem neznam nista,ak sam dosadna samo recite:)
na jednom dijelu magnetofonske trake duzine 200m zapisana je informacija na intervalu od 20m.Na nekom drugom intervalu ,nezavisno od prve ,zapisana je ista takva informacija.Odrediti vjerojatnost da ce u intervalu od 60.do 85.metra biti neprekidan zapis,ako su poceci obje informacije jednako vjerojatni u proizvoljnoj tacki od 0 do 180m.
hvala decki!! Wink evo jos jednog kojem neznam nista,ak sam dosadna samo recite:)
na jednom dijelu magnetofonske trake duzine 200m zapisana je informacija na intervalu od 20m.Na nekom drugom intervalu ,nezavisno od prve ,zapisana je ista takva informacija.Odrediti vjerojatnost da ce u intervalu od 60.do 85.metra biti neprekidan zapis,ako su poceci obje informacije jednako vjerojatni u proizvoljnoj tacki od 0 do 180m.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:43 sub, 6. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da pod "neprekidnim zapisom" se misli na to i da se trake mogu preklapati i da činjenica što nose istu informaciju znači da ne razlikujemo između tih dviju traka.

Jedna traka mora minimalno biti zalijepljena do 65 i maksimalno do 80, jer inače se ne može nadopuniti do 85 bez prekida.

Ako jednu traku zalijepiš tako da joj kraj padne na npr. 68, onda drugu možeš zalijepiti samo između 65 i 68.

Sada trebaš razmisliti koja bi vjerojatnost bila samo za taj slučaj, pa ćeš iz toga zaključiti da je za ostale jako slično. :)
Pretpostavljam da pod "neprekidnim zapisom" se misli na to i da se trake mogu preklapati i da činjenica što nose istu informaciju znači da ne razlikujemo između tih dviju traka.

Jedna traka mora minimalno biti zalijepljena do 65 i maksimalno do 80, jer inače se ne može nadopuniti do 85 bez prekida.

Ako jednu traku zalijepiš tako da joj kraj padne na npr. 68, onda drugu možeš zalijepiti samo između 65 i 68.

Sada trebaš razmisliti koja bi vjerojatnost bila samo za taj slučaj, pa ćeš iz toga zaključiti da je za ostale jako slično. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan